PDA

View Full Version : REVIEW: GELID Silent Spirit



matose
20-01-2009, 11:26
"Coolerele performante ale momentului au dimensiuni din ce in ce mai mari, sunt echipate cu cat mai multe heatpipe-uri si ocupa din ce in ce mai mult spatiu. Dar ce ne facem daca avem o carcasa care este echipata cu un ventilator >200mm pe panoul lateral sau avem un HTPC sau MediaCenter? In acest caz suntem limitati in ceea ce priveste dimensiunea cooler-ului pe care il putem monta si va trebui sa ne orientam catre un cooler low-profile de dimensiuni reduse. GELID Silent Spirit este un astfel de cooler si va fi subiectului testului nostru de astazi."

Review-ul complet poate fi citit pe Lab501 (http://lab501.ro/racire/gelid-silent-spirit-review).

Astept parerile si opiniile voastre ca intotdeauna ;)!

poparamiro
20-01-2009, 11:50
Coolerul arata bine, arhitectura e ok, prinderea se poate moda daca doreste cineva iar performanta e destul de buna.
Pretul mi se pare putin cam mare, un maxim 80 ron era corect zic eu.
Mai asteptam teste de coolere :)

Dragos Saraolu
20-01-2009, 12:02
Pentru un high, high, high HTPC sau MediaCenter deoarece nu vad rostul unuia cu asemenea procesoare nu cred ca exista ceva mai bun decat Nexus Low-7000 (http://pc-coolers.ro/produs.php?id=1361), a tinut un i7 940@3350 MHz (deci fara voltaj) fara nici o problema pe la 80 grade in GO Orthos - Blend si cu ai sai 7.5 cm inaltime cu tot cu ventilator nu are concurent, din pacate pretul este invers proportional cu inaltimea :D, dar eu zic ca asta este singurul inconvenient la el.

matose
20-01-2009, 20:26
Coolerul arata bine, arhitectura e ok, prinderea se poate moda daca doreste cineva iar performanta e destul de buna.
Pretul mi se pare putin cam mare, un maxim 80 ron era corect zic eu.

Exact asta a fost si parerea mea. Pe afara se gaseste sub 30$ ceea ce e destul de ok dar la noi nu il aduce nimeni, iar pretul recomandat este de 27euro care mi se pare imens.

Dragos, o fi slim si dragut acel cooler dar dupa parerea mea nu face nici jumate din cat costa :D!

Dragos Saraolu
20-01-2009, 21:17
Am si zis ca este scump, nu merita decat strict pentru HTPC sau MediaCenter unde nu mai conteaza cateva zeci de lei fata de cat dai pe carcasa, este mai scund decat placa video cu aproape 2 cm :D ce naiba, are ventilator cu PWM deci este cat se poate de silentios, iti mai raceste si partea de alimentare a procesorului, chiar nu i-am gasit nici un cusur decat pretul, dar este Nexus si probabil dai vreo 50 lei numai pentru asta.

CQSTELUSH
20-01-2009, 21:59
Deşi ca performanţe nu prea impresionează, la preţ... pare destul de ok. Asta dacă ajunge şi la noi cu un preţ asemănător.

Monstru
20-01-2009, 22:04
Matei - Dragos are dreptate. Pana la urma, daca nu testezi nu stii cum se comporta Nexusul respectiv, iar ca si constructie sunt similare (4HP-uri etc). Acum...ca nici unul dintre ele nu isi merita banii strict din punct de vedere al racirii, asta este cu totul altceva. Insa segmentul carora sunt adresate este unul de nisa, carcasele costa foarte mult, deci se presupune ca vei face o investitie in asa ceva daca ai nevoie.

matose
20-01-2009, 22:10
De acord, dar 160RON chiar nu cred ca face acel Nexus oricat de nisa ar fi el :)!