PDA

View Full Version : Windows XP pe bat....



Monstru
22-01-2009, 19:10
Un pic de relaxare dupa articolul cu GTX285. Ce poti face cu un stick de 2GB? Simplu, un sistem de operare full, la purtator :)

Articolul intreg pe lab501 (http://lab501.ro/diverse/apacer-ah422-ah-225-windows-xp-pe-bat).

Cum vi se pare? :)

Dragos Saraolu
22-01-2009, 19:58
Cred ca ai gresit ceva, nu trebuia sa te apuci sa instalezi nici un driver si pentru rapiditate trebuia setat Windowsul aproape ca pentru SuperPI, adica sa fie cat mai simplu, rapid si eficient, driverele nu trebuiau instalate pentru o compatibilitate cu orice sistem si spatiu salvat pe stick. Sa stii ca nu esti singurul care s-a gandit la asta, un stick de 8 GB ar fi mult mai util dupa parerea mea pentru asa ceva.

DeDeRa
22-01-2009, 20:08
Era interesant cu un Kingston HiperX, cica sunt printre cele mai rapide. Oricum destul de impresionant. Si totodata frumos review.
Succes!

h3x0r
22-01-2009, 21:23
Fain,si folositor pentru anumiti useri.:yepp:

CQSTELUSH
22-01-2009, 21:43
Mi se pare irelevantă folosirea şi a HDTune-ului pentru, practic, aceleaşi teste făcute cu ATTO Disk Benchmark şi HD Tach.

Monstru
22-01-2009, 22:24
Dragos - cum spuneam si in articol, nu e chiar cea mai mare descoperire de la pasta de dinti incoace, dar e ceva interesant pentru cei care nu stiu despre ce este vorba. Cel mai util ar fi cu un stick de16/32GB, dar eu vroiam sa demonstrez o idee folosind cel mai mic stick posibil pentru asta. Driverii i-am instalat pentru o evidenta utilitate (conectare la internet, auditie muzicala) :)

CQ
Intre HDTune Pro si HDTach prefer la orice ora HDTune, asta in primul rand. In al doilea rand, atata timp cat e in plus si nu in minus, chiar nu conteaza :)

CQSTELUSH
22-01-2009, 23:01
Asta aşa e, dar pe viitor alege-l pe cel mai bun. Nu de alta, dar avānd īn vedere că sunt setări oarecum diferite (deşi aceleaşi teste), ar putea deruta cititorul.

P.S. Īntre cele două... poţi renunţa la HD Tach dacă alături nişte grafice datelor obţinute īn HD Tune, pentru comparaţie. Pentru că practic, asta-i singura chestie, la prima vedere, ce-l diferenţează cu ceva, posibilitatea de a compara rapid unitatea testată cu una, să zicem, standard.

matose
22-01-2009, 23:14
Oricum ATTO Disk Benchmark e tatal lor la orice ora :D!

Monstru
24-01-2009, 10:59
Pana la urma fiecare benchmark reuseste sa evidentieze ceva anume, daca stii unde sa te uiti. Ideea de baza este ca stick-urile au fost comparate doar pentru a instala Windows-ul pe cel mai rapid :)

CQSTELUSH
24-01-2009, 13:37
Da, sunt setate diferit. Dar poţi face asta cu acelaşi soft. :D