PDA

View Full Version : Temperaturi Q9550



fxg
25-01-2009, 04:29
In sfarsti am reusit sa trec si eu pe o platforma decenta...

Q9550 + Ninja Plus Rev. B pasiv [ventilator Delta de 120mm in apropiere]
Gigabyte EP45-UD3P
2 x 2GB Corsair 8500
Antec SG-850 EC [pt ca astept un GTX295]

Nu prea am experienta pe 775 cu quad-uri, asa ca as vrea pareri despre temperaturi dupa o/c la 3.4GHz si 1.25Vcore :

Idle: 35/30/35/35
Load: 62/53/60/61

Temperaturile sunt verificate cu RealTemp 2.70, load cu Orthos / HyperPi / multe Prime-uri. L-am lasat cel putin o ora ca sa se stabilizeze temperaturile, desi dupa 5 minute au ramas aceleasi valori. CoreTemp raporteaza cu 5 grade mai mult - foloseste alta valoare TjMax.

Deci... Sunt ok temperaturile? Chiar e normal sa am diferenta atat de mare intre core-uri? Am mai cautat cate ceva despre treaba asta si cica ar fi ok, da' 9 grade intre ele mi se pare cam mult.

Peizan
25-01-2009, 06:59
Temperatura idle e foarte buna.
Cea din load esta cam mare dar asta din cauza racirii pasive. Ventul pe care il ai in apropiere este probabil evacuarea din carcasa, deci nu ajuta prea mult radiatorul de pe proc.

Diferentele de temp dintre nuclee sunt normale. Explicatii "stiintifice" exista destule pe net.

fxg
25-01-2009, 07:03
In cazul asta cred ca o sa fac ceva gen "duct" intre radiator si ventilatorul de pe carcasa. N-as mai avea loc de ventilator pe radiator din cauza memoriilor - sunt foarte inalte.

Poate cu o sursa cu ventilator de 120 ar fi mai ok, dar nu schimb Antec-u' pt un detaliu de-asta :)

Dragos Saraolu
25-01-2009, 07:13
Poti incerca sa folosesti air ductul asta (http://www.pc-coolers.ro/produs.php?id=842), dar eu zic ca poti sa-l lasi linistit asa, abia pe la 80 grade in full load poti incepe sa-ti faci ceva griji.

burebista
25-01-2009, 09:14
Ia ultimul (http://www.fileden.com/files/2008/3/3/1794507/RealTempBeta.zip) RealTemp (rezolvi si "problema" cu cele 5°C diferenta) si fa un CPU Cool Down Test. Pune screenshotul aici.
Pe de alta parte da, diferente intre core-uri exista, chiar si asa mari. In general sunt grupate doua cite doua si in plus mai au si valori diferite ale TJMax pentru fiecare grup. La tine se pare cu ultimele 2 core-uri (Core2 si 3) impartasesc acelasi TJMax iar primele doua au TJMax-uri diferite.
Nimic tragic, iar temperatura in load cu Ninja fanless este de-a dreptul excelenta pentru un quad la 3.4.
Prinderea la Ninja a ramas cu push-pini sau ai pus f'un kit cu backplate (TR Bolt-Thru, Scythe Stabilizer, Xigmatek Crossbow)?

fxg
25-01-2009, 22:36
@Dragos - vazusem duct-ul ala, da' e mult prea mare pentru spatiul disponibil. Cand mai prind putin timp liber o sa incerc ceva...

@burebista - Prinderea a ramas cu push-pins - n-am avut altceva disponibil cand am pus jucariile gramada. O sa fac si treaba cu CPU Cool Down Test cand mai prind putin timp liber.

Ajung la temperaturile alea doar cand pun stress tests in paralel. Daca ma joc GTA4 de exemplu, nu sare nici un core de 55 grade. Desi, poate placa video e de vina aici pt e clar bottleneck in momentul asta [7600GT :D ]. Daca pun ceva serios, procesorul o sa ramana in urma sa gafaie... Ma rog, vedem cand vine jucaria noua.

fxg
28-01-2009, 21:18
Am reusit sa fac si Cool Down Test. Da, la versiunea 2.90 arata cu 5 grade mai mult. Totusi, din ce-am inteles, valoare TJMax nu prea e documentata. In BIOS vad temperaturi sensibil mai mici.

burebista
28-01-2009, 21:36
Eu n-am ce obiecta. N-ai senzori blocati, temperatura in load e cit se poate de normala, esti OK.

fxg
28-01-2009, 21:41
Super, mersi :)

Merita totusi sa pun un bolt-thru? Ca e ieftin si am vazut ca nu-i mare filozofie la instalare.

burebista
28-01-2009, 21:45
Daca nu te doare buzunaru' eu zic ca merita. Macar pentru linistea ta sufleteasca ca ai facut tot ce se poate ca Ninja sa-si faca treaba bine. :)

Pe de alta parte se pare (http://forum.crazypc.ro/showpost.php?p=152857&postcount=911) ca si push-pinii stau tapan. :D

Wormboy
28-01-2009, 22:13
Temperaturile sunt super ok! Tot Ninja Rev.B cu push shits comparativ: