PDA

View Full Version : Asus GTX 285 TOP vs Asus GTX 280 TOP



Monstru
30-01-2009, 12:27
Un scurt versus intre doua solutii overclockate din fabrica de la Asus. Personal am apreciat potentialul de overclocking al celor doua solutii. Exista si un bonus :)
Articolul il puteti citit pe lab501 - Asus GTX 285 TOP (http://lab501.ro/placi-video/asus-gtx-285-top-vs-asus-gtx-280-top)

Astept parerile voastre :)

burebista
30-01-2009, 12:32
La bonusul ala ai ratacit wattmetrul? :P

Monstru
30-01-2009, 12:36
Stiu, sunt retard, exact acolo era interesant de vazut consumul. Mai ales ca era foarte onorabil pentru sursa CoolerMaster. Da...culmea...am uitat de acest aspect :rotf:

E, o sa mai fie ocazii, si cu 3SLI si cu QuadSLI sau CFX :)

Dragos Saraolu
30-01-2009, 12:58
Cum merge EGA-ul (placa de baza)?

Monstru
30-01-2009, 13:01
Place la mine cum merge dansa, e foarte ok, mai ales ca are cateva setari foarte interesante in BIOS pentru sub-zero. Practic, ce era mai bun la Foxconn din punctul asta de vedere s-a mutat la EVGA odata cu Shamino :)

poparamiro
30-01-2009, 13:12
Merge foarte bine 280-ul in oc, modat ar fi grozav, mi-l trebe mie pentru 2001 :D (glumesc)
Frumoase scoruri :)

Pishky
30-01-2009, 13:45
interesant articolul, ai mentionat acolo ceva de zgomot si consum dar foarte trecator asa
ok cei drept cand cumperi gtx 285 nu prea te intereseaza cat consuma, dar posibil sa te intereseze cat este de galagioasa
nu vreau sa fiu rautacios (am observat oc extrem si astea la procesor si rami si ca folositi phase change) dar scrieti si o parare subiectiva macar si despre zgomot sau si mai bine daca tehnica o permite o parere obiectiva, o unealta de masurat zgomotul ca sa aveti o mai buna credibilitate
cred ca sunt multi de aici care se si joaca dar folosesc si la altceva compul, momente in care zgomotul de fond este deranjat
sa nu mi-o luati in nume de rau, foarte bune review-urile de pe lab 501 dar pe viitor incercati sa abordati si partea asta de silentiozitate, chiar si la componente din astea high end


edit: scuze acum vazut, multumesc pt atentionare

Monstru
30-01-2009, 14:08
Pishky...in Round-up-ul (http://lab501.ro/placi-video/nvidia-gtx-285-review-round-up-high-end-ianuarie-2009) publicat pe 15 Ianuarie gasesti atat date legate de consum, cat si de temperaturi si nivelul de zgomot. Poti gasi acolo consumul inregistrat, temperaturile inregistrate sau turatia la care a ajuns fan-ul in full-load. De ce sa reiau acele informatii daca vorbim tot despre GTX 285 si GTX 280? Heatsink-urile sunt exact aceleasi, frecventele din acest test sunt undeva intre frecventele stock si o/c de acolo, deci si acesti parametrii se vor situa intre aceleasi praguri. Eu doar am prezentat doua implementari noi si am specificat a nu mai fac referire la detaliile arhitecturilor, care au fost testate amanuntit atunci :)

LE: No problem, e bine ca esti vigilent :)