PDA

View Full Version : Fumaţi?



the dude
24-02-2009, 19:42
Uitasem sa precizez. Fumez :D poate de asta sunt asa de slab.

GRIP
24-02-2009, 23:05
La varsta ta nu are importanta fumatul....asta doar daca nu cumva fumezi de pe la 10-11 ani.
Oricum, nu te da mare ca fumezi. Nu e misto. ;)




Chiar nu e.

dios
24-02-2009, 23:08
As interzice fumatul definitiv in zonele publice.

victor.p
24-02-2009, 23:15
N-am nimic cu interzisu fumatului in zonele publice, dar cand interzici fumatu in birturi si cafenele mi se ridica paru maciuca, bine ca alcolu nu e interzis sa nu vorbesc de promovarea DUI'ului la americani care sunt cei mai fobisti la capitolu fumat dar prin toate filmele vezi ca beau la masa dupa care pleaca cu masina...

Andry
25-02-2009, 06:47
As interzice fumatul definitiv in zonele publice.

+1, de la fumator ( 4 ani in care trageam de rupeam Carpati ) am ajuns sa urasc fumul de tigara, si cu ai mei ma cert foarte des cand fumeaza in casa.

dios
25-02-2009, 08:44
Eu am fumat 11 ani. Hai ca mut discutia.

Micutzu
25-02-2009, 08:47
Te referi strict la tutun ? :)

dios
25-02-2009, 08:47
Nu :D

himself
25-02-2009, 08:52
+1 nefumator. imi place aerul curat si vinul rosu :-)

dreamer
25-02-2009, 08:54
...cand interzici fumatu in birturi si cafenele mi se ridica paru maciuca, bine ca alcolu nu e interzis...
Daca beau o bere sau o votca intr-un bar nu ii deranjez pe cei din jurul meu si nici nu le distrug sanatatea, prin "bautul pasiv", asta e marea diferenta. Pentru mine, ca nefumator, legea noua a fost o mana cereasca, pacat doar ca a fost aplicata prost... zonele ar trebui sa fie clar delimitate, 50/50, plus mai multe localuri de nefumatori, sa poti sa respiri, sa nu mananci paste carbonara cu aroma de Kent 4.

djdano
25-02-2009, 08:59
Am fumat vreo 9 ani, m-am lasat de la 1 ianuarie 2008. Cine a zis ca fixarea de date gen "de luni..." sau "de la 1..." pentru schimbarea stilului de viata nu functioneaza? :D

Apropo, vad ca jumate din oameni nu fumeaza si jumate s-au lasat... Chiar asa de cuminti sunt oamenii pe aici? :)

dios
25-02-2009, 09:06
Si la mine a fost la fel. Numai ca ziua a fost 17 octombrie 2003, ora 18:45. Am fumat doua una dupa alta si am aruncat restul pachetului, care mai avea vreo 5 tigari in el :)

Legea e foarte foarte proasta pentru ca permite localurilor mai mici de 100mp sa se declare ce vor. E o idiotenie, absolut toate astea mai mici sunt acum de fumatori. Eu as fi facut altfel, sub 100mp obligatoriu nefumatori. N-ai loc sa oferi, asta e ghinion. :D

Oricum, nu pot sa inteleg cum e posibil ca fumatorii sa fie intr-atat de nesimtiti. In 90% din cazuri nu-i intereseaza de ceilalti, daca nu fumeaza ei la masa nu se simt bine. Chiar asa nu te poti abtine cateva ore...

victor.p
25-02-2009, 09:19
La mine in casa nu se fumeaza, nici la ai mei, cu toate ca toti din familie suntem fumatori. Inteleg problema cu fumul, dar eu personal, si stiu foarte multa lume, nu pot sa beau o cafea sau alcol fara sa fumez, asa ca un birt cu fumatul interzis e ca inexistent pentru mine. Si sa fim seriosi, mai ales acum cand birturile (cafenea, club, lounge, discoteca sau ce draq o fi) sunt foarte bine aerisite - cel putin astea din arad/timisoara - iar fumul care ramane chiar nu il vad ca un pericol pentru sanatate daca este inhalat cateva ore pe saptamana sa zicem, parerea mea poluarea din oras este mult mai nociva, ca sa nu incep iar cu soferii care conduci bauti.

Ah, cat despre fumatori nesimtiti, eu nu suport fumul in special la masa, sunt perfect deacord in restaurant sa fie interzis fumatul, cu toate ca la noi (unde lucrez acum adica) este permis dar s-au instalat pe langa aerul conditionat niste purificatoare de aer pe tavan si nu se simte fumul decat daca ti-l sufla cineva in fata de la masa.

spiderr
25-02-2009, 09:32
i hate f'in smokers :D

Don Corleone
25-02-2009, 09:34
Fumez de 14ani, vreau sa ma las dar nu pot...am incercat de 2ori pana acum, imi e scarba de fiecare data cand fumez, ma trezesc cu dureri de cap dimineata, nu mai am energie si ma simt molesit pe tot parcursul zilei, fumez in jur de 15 tingari/zi, am avut perioade cand fumam si un pachet jumate pe zi. M-am apucat de fumat la 14 ani...
Singura solutie e sa ma apuc iarasi de sala, sunt absolut convins ca asa pot sa ma las, daca incep iarasi sa fac sport.

himself
25-02-2009, 09:41
cea mai tare faza cu fumatori pe care am vazut-o la viata mea: dacie 1300 pe marginea drumului, primul fumator pufaind o tigare, baga pompe la roata; cel de al doilea, cu o sticla de 2.5 litri in mana, baga benzina in rezervor. ziceti voi: ce e mai periculos ?!

pasatoiutd
25-02-2009, 10:00
Oricum, nu pot sa inteleg cum e posibil ca fumatorii sa fie intr-atat de nesimtiti. In 90% din cazuri nu-i intereseaza de ceilalti, daca nu fumeaza ei la masa nu se simt bine. Chiar asa nu te poti abtine cateva ore...
Varianta 2 ... la masa fumatori si nefumatori ... luau micul dejun. Una dintre persoanele care fumeaza i-a rugat pe altii sa nu isi aprinda tigarea ca se mananca ... Are rost sa mai zic ca peste cateva zeci de minute, cand altii mancau, ea fuma ?! Sau ca unii mai inchid si geamurile ... ca-i frig ...

i hate f'in smokers :D
+1.
De fapt, atata timp cat nu fumeaza de fata cu mine sau alti nefumatori, treaba lor. Dar cand ii vad in spatii inchise ... :mad:

GRIP
25-02-2009, 10:06
Fumez de vreo 8 ani si nu prea intentionez sa ma las.
Legat de interzicerea fumatului prin diverse locuri....in mare parte sunt de acord. Adica: sa nu se fumeze in restaurante - nu suport fumul de tigara cand mananc; i-as spinteca pe aia care-si aprind tigari in restaurante, spatii publice (a nu se intelege parcuri sau cine stie ce spatiu deschis). De altfel, eu de regula fumez in spatii deschise. Cand merg la bere nu am timp de fumat :D (nici la mancare nu prea am, ca implica bere).
La crajma eu nu concep sa nu se fumeze. La crajma asta se face: se bea si fumeaza. Acu depinde de bunul simt al patronului sa faca un sistem de aerisire adecvat, sa nu fii obligat sa vezi prin ceata. De acord sa fie si spatii de nefumatori, la fel - foarte bine ventilate. Daca cei responsabili cu barul nu pot asigura un aer respirabil, ar trebui interzis fumatul in acel bar.
Dar sa interzici fumatul intr-un bar....pai ala nu mai e bar.

dreamer
25-02-2009, 10:28
Ba este bar, pentru oameni care tin la sanatatea lor si a celor din jur.

clonitza
25-02-2009, 10:35
Ala nu mai e bar daca nu se fumeaza pentru ca te-ai obisnuit sa fumezi cand esti in el si asociezi bautura cu activitatea asta .. :) .. eu de cand nu mai fumez pot sta linistit in bar si fara, e cam disperant cand ajung acasa ca tre sa arunc hainele direct in masina de spalat, sincer chiar daca as mai fi fumat tot as prefera ca in baruri, cluburi, restaurante sa fie zone separate pentru fumatori inchise si in rest pe ring etc sa nu se fumeze.

GRIP
25-02-2009, 10:36
Ba este bar, pentru oameni care tin la sanatatea lor si a celor din jur.
:rotf: Tu te duci la bar si tii la sanatatea ta? :rotf:

clonitza
25-02-2009, 10:39
:rotf: Tu te duci la bar si tii la sanatatea ta? :rotf:

Daca te duci in bar nu inseamna ca tre sa bei 2 sticle de vodca si sa fumezi 3 pachete de tigari ... in bar te duci sa te intalnesti cu prietenii, nu? :P

GRIP
25-02-2009, 10:42
Te intalnesti cu prietenii ca sa faci ce? :D

djdano
25-02-2009, 11:01
Sa va lasati in grup de fumat ;)

sefu
25-02-2009, 11:04
Bagam si eu 2 pachede de Lucky Strike pe zi dar le-am lasat deja din 2000 si nu cred ca ma mai apuc vreodata, mai fumez o tigara cand ma imbat tare cam de vreo 2 sau 3 ori pe an.

the dude
25-02-2009, 11:17
La varsta ta nu are importanta fumatul....asta doar daca nu cumva fumezi de pe la 10-11 ani.
Oricum, nu te da mare ca fumezi. Nu e misto. ;)




Chiar nu e.

Pai fumez de la 11 ani...dar nu stiu cum naiba sa fac sa ma las :(

L.E.: dios tu cum te-ai lasat ?
L.E.2 : pai sunt baruri de fumatori si nefumatori, sau sunt saloane separate. nu ?

CQSTELUSH
25-02-2009, 11:18
Cum spuneau La Familia în Zi de Zi... altu-i drogu'. :D

addict3d
25-02-2009, 11:57
Am fumat 13 ani tutun, nu mai fumez nimic de vreo 4... Trebuie sa vrei ca sa te lasi :)

clonitza
25-02-2009, 12:04
Adevarati role models astia de la La Famila :P .. anyway fumatori sau nefumatori nu ne obliga nimeni sa frecventam anumite baruri/cluburi/restaurante, asa ca I don't give a damn .. la cate sunt avem de unde alege.

dios
25-02-2009, 12:36
L.E.: dios tu cum te-ai lasat ?
Simplu, fumam eu asa o tigara cand m-a plesnit: da ia sa ma las de fumat ce pana mea. Am mai bagat una asa de control imediat dupa aia si gata. M-am zvarcolit vreo luna, destul de rau, pe urma cam un an, asa mai putin... m-am ingrasat 12kg... si acum sunt bine mersi, desi rareori parca mai poftesc :D

CQSTELUSH
25-02-2009, 13:00
Adevarati role models astia de la La Famila :P .. anyway fumatori sau nefumatori nu ne obliga nimeni sa frecventam anumite baruri/cluburi/restaurante, asa ca I don't give a damn .. la cate sunt avem de unde alege.

Eh, nu ştii versul la care făceam referire:

Caută-l aici. (http://www.versuri.ro/lyrics/ljjjg_la+familia_don+baxter+&+cabron_zi+de+zi+lyrics.html) :naughty:

clonitza
25-02-2009, 13:27
mai nou la jinars se zice burbon? :rotf:

h3x0r
25-02-2009, 13:28
Vai costelush ne-ai spart in c#r. Nush cum se face ca fetish-ul si obiectul dupa care toti calculatoristii isi demonstreaza barbatia e .... p!%d@. Fkin lame dupa mine.

Artanis
25-02-2009, 15:09
Fumez de 14ani, vreau sa ma las dar nu pot...
Intr-adevar sportul este o optiune. Pana atunci, poate te convinge asta (http://en.wikipedia.org/wiki/File:Cancerous_lung.jpg).

the dude
25-02-2009, 16:02
Adevarati role models astia de la La Famila :P .. anyway fumatori sau nefumatori nu ne obliga nimeni sa frecventam anumite baruri/cluburi/restaurante, asa ca I don't give a damn .. la cate sunt avem de unde alege.

Pai nu ne obliga nimeni, da cand iesi in oras, unde stai ? Eu cel putin in fiecare Sambata seara ies prin oras si merg la un bar, la un restaurant etc. Si cam o data pe luna in discoteca. Si cu atmosfera dintr-o discoteca nu te poti lasa :D

dios
25-02-2009, 16:08
E nu... ce-are a face fumatul cu distractia?

the dude
25-02-2009, 16:25
Pai daca esti fumator, si vezi pe altu cum fumeaza si e fum de tigara in "atmosfera" iti dai seama ca iti creste pofta de o tigara. Nu ?

dios
25-02-2009, 16:27
Nu. Eu nici cand eram fumator nu aveam problema asta. Din contra, ma deranja f. tare fumul in exces.

Cel mai greu mi-a fost cand eram la calculator, sau singur acasa, tentatia e cea mai mare atunci :D

victor.p
25-02-2009, 17:24
Eu fumez de aproape 13 ani dar foarte rar am simtit nevoia sa fumez, acasa nu fumez deloc dar uneori bag si pachetul pe zi, se intampla cand am de lucru sau stau pe acasa sa nu fumez 2-3 zile, in schimb mi-e de neconceput sa beau cafea fara sa fumez :)

dios
25-02-2009, 17:26
Asta se poate schimba, acum beau fericit orice fel de cafea fara niciun fel de probleme. Espresso, latte, lunga, scurta, tare, slaba... si chiar nu-mi aduce aminte de tigari :D

alinthebest
25-02-2009, 18:41
M-am lasat de 1.5 ani si am luat in greutate ~10kg.

Sfatul fostului meu diriginte pentru a te lasa de fumat:D: exact cum a facut dios trebuie sa te lasi dintr-odata. ( nu treptat, adica azi n tigari, maine n-1....etc). Daca treci de primele 3 saptamani, inseamna ca ai reusit;)

La mine a 3-a incercare a fost cu noroc;)

CQSTELUSH
25-02-2009, 18:55
Vai costelush ne-ai spart in c#r. Nush cum se face ca fetish-ul si obiectul dupa care toti calculatoristii isi demonstreaza barbatia e .... p!%d@. Fkin lame dupa mine.

Dar mai sunt şi care chiar au, nu doar *.jpeg-uri. :D

h3x0r
25-02-2009, 20:17
Tocmai asta era si punctul meu de vedere....Costelush. Exponentul ideii mele de mai sus...devine prajitul care a pus si el mana pe ceva bun si apoi se mai si lauda. :icon_wall
Si da....am ce .Mersi de aluzie.

Ontop: Desi strabunicul inca pufaia cand l-au ingropat,asta nu inseamna ca toti fumatorii pot fi asa de longevivi. Si asta cu mediul in care traim mai ales.

CQSTELUSH
25-02-2009, 20:55
Ai pus şi tu mâna? Nu era vorba de tine, dar mă bucur că te-ai simţit atins.
La mine e la ordinea zilei, nu mă laud cu prima sosită... şi în general nu mă laud. Ideea era că se pot găsi chestii mai puţin cancerigene, de care să fii („)dependent(”), iar melodia aia mi-a răsunat în minte, era difuzată foarte des acum câţiva ani.

Paranoicii şi „interpreţii” pot interpreta ce doresc.

Andry
25-02-2009, 20:58
Vorbeam despre tigari nu despre femei si care unde a pus mana.

ON : Cine a fumat VIS ? Rahaturile alea mentolate? Trageam din alea "ca sa nu simta parintii fum de tigara" :rotf:

CQSTELUSH
25-02-2009, 20:59
Tocmai, dar vezi tu, pe aici n-are voie omul să facă vreun comentariu nevinovat că pac! Apar interpretări. :)

Corbu'
25-02-2009, 22:28
Fumez de 14ani, vreau sa ma las dar nu pot...am incercat de 2ori pana acum, imi e scarba de fiecare data cand fumez,

Plasturi cu nicotina Nicorette si guma cu nicotina tot Nicorette !

M-am lasat relativ usor dupa 10 ani de fumat si m-am lasat la stilul lejer, nu smuls (am incercat de cateva ori sa ma las doar cu vointa dar nu am reusit)... si nici nu m-am ingrasat apoi pentru ca am scapat de nicotina progresiv. Pe timpul tratamentului chiar am fumat la inceput dar tigarile picau prost (fumam totusi orice tigara dar nu ce fumam eu in mod obisnuit) si usor usor le-am rarit (ultimul pachet a tinut o saptamana, apoi din cand in cand de la altii) dar de fiecare data cand aveam pofta de tigara bagam o guma cu nicotina. Cu totul a durat cam doua luni (ajunsesem sa tai plasturele in 6 si lipeam doar o bucatica, imi era frica de recidiva) si tratamentul s-a terminat cu o tigara :D. Am simtit gustul de hartie arsa, tutunul avea un gust oribil, am tras in mine si m-am inecat instant; din momentul ala nu mi-a mai trebuit tigara, nu imi mai place, nu imi mai pica bine.
Poftesc insa dupa "placerea" ce o aveam cand fumam, dar ca sa mai simt asa ceva trebuie sa ma reapuc de fumat .... si nu sunt prost sa o mai fac inca o data.

blue_led
25-02-2009, 22:45
am fumat de la 13 ani . nu am depasit 1 pachet pe zi fiind un fumator de duminica :D , 1 pachet la 2 zile .
m-am lasat brusc acum mai bine de 10 ani dupa ce mi sa facut rau de la un viceroy rosu oferit de un coleg de servici . fac si sport http://forum.crazypc.ro/attachment.php?attachmentid=34431&d=1224530858

the dude
26-02-2009, 16:01
Pentru fumatori, un top 3 al tigarilor preferate ? :D
Incep eu :
1. L&M
2. Lucky Strike
3. Marlboro Rosu

spiderr
26-02-2009, 16:13
HUOOOOO .... jos fumatoriii :D

the dude
26-02-2009, 16:20
asdsad :P :D

RoyaL
26-02-2009, 18:05
Legea e foarte foarte proasta pentru ca permite localurilor mai mici de 100mp sa se declare ce vor. E o idiotenie, absolut toate astea mai mici sunt acum de fumatori. Eu as fi facut altfel, sub 100mp obligatoriu nefumatori. N-ai loc sa oferi, asta e ghinion. :D

Oricum, nu pot sa inteleg cum e posibil ca fumatorii sa fie intr-atat de nesimtiti. In 90% din cazuri nu-i intereseaza de ceilalti, daca nu fumeaza ei la masa nu se simt bine. Chiar asa nu te poti abtine cateva ore...


legea nu e proasta deloc
caz: crasme din Iasi sub 100mp s-au sucit spre nefumatori si nu mai intra nimeni , dupa cateva saptamani s-au declarat "loc pentru fumatori" altfel le pastea falimentul.
asta e si ideea, in weekend mergi in crasma sa bei ori daca esti fumator nu te poti abtine, mai ales la un pahar cu prietenii. fumatorii pot confirma :D
un substitut e narghileaua , la mine functioneaza..chiar si acum pufai :love:

Monstru
27-02-2009, 01:55
Fumez...mult...si ador locantele pe usa carora este scris mare si frumos "Spatiu destinat fumatorilor". Cine nu suporta fumul........ get the fuck out of my fucking space :)

CQSTELUSH
27-02-2009, 02:29
Stai să ne mai civilizăm şi noi. Să vezi atunci ce o să fumezi tu doar acasă. :D

HymuraX
27-02-2009, 02:45
Stai să ne mai civilizăm şi noi. Să vezi atunci ce o să fumezi tu doar acasă. :D
Stai sa vezi cand ne mai civilizam ca or sa fie spatii delimitate clar fumatori/nefumatori..... Fumez de vreo 8 ani, respect nefumatorii, dar vorba lu' Monstru ce p.... cautati in locuri pentru fumatori sau unde stiti ca se fumeaza foarte mult !?!?! In zilele de pubertate cati nu suportarati fumul gros de la petreceri, cati nu ati suportat obiceiul asta prost la o fata doar ca era buna, si lista poate continua, bine ca v-ati trezit acum moralisti ....... :D:P

CQSTELUSH
27-02-2009, 03:15
Tocmai că nu mă duc unde e mult fum. Însă-mi amintesc o fază veche, de acum vreo 5 ani... din Japonia. Am căutat de ne-au ieşit ochii, un loc amenajat (eram într-un parc). Cei cu care eram jucau din picioare, pe mine... la bască mă durea. :D

Monstru
27-02-2009, 12:47
Stai să ne mai civilizăm şi noi. Să vezi atunci ce o să fumezi tu doar acasă. :D

Austria - civilizatie la 1000 de ani distanta de a noastra - localuri destinate fumatorilor, vagoane pentru fumatori in trenuri etc.

dios
27-02-2009, 12:53
legea nu e proasta deloc
caz: crasme din Iasi sub 100mp s-au sucit spre nefumatori si nu mai intra nimeni , dupa cateva saptamani s-au declarat "loc pentru fumatori" altfel le pastea falimentul.
asta e si ideea, in weekend mergi in crasma sa bei ori daca esti fumator nu te poti abtine, mai ales la un pahar cu prietenii. fumatorii pot confirma :D
un substitut e narghileaua , la mine functioneaza..chiar si acum pufai :love:

Eu as interzice in orice local unde are si mancare. Da in fine.. is just me.

Monstru
27-02-2009, 12:54
Dar de ce sa interzici, cand tu nefumator poti sa nu frecventezi localurile unde se fumeaza?

dios
27-02-2009, 13:16
Simplu. Pentru ca, ca si nefumator, prezenta sau absenta mea de la o masa nu afecteaza cu nimic persoana de langa. Insa un fumator imi impute hainele, plamanii, nevasta care mai si alapteaza si nu are voie de nicio culoare sa inhaleze fum. Ca sa nu mai vorbesc de femeile gravide.

Nu e aceeasi situatie. In plus acum de cand cu legea asta nu mai pot merge in restaurante gen Tratoria Verdi sau La Cucina, care imi placeau destul de mult...

Si alt motiv, mi se pare extrem de mare discriminarea. Un fumator poate sa se abtina 2 ore de la fumat, ca sa nu deranjeze pe cei din jur. Eu nu pot sa ma abtin de la respirat 2 ore, oricat as vrea. Si, de cele mai multe ori, respiratul meu nu deranjeaza pe cei din jur.. Doar daca am bagat o saorma foarte iute de la H, eventual :D

Ca sa nu mai zic, imi ia 2 zile sa-mi curat hainele dupa ce vin dintr-un local d-asta de sub 100mp....

spiderr
27-02-2009, 13:39
Dupa cum am zis ... jos fumatorii :P ... pmea ... oricum eu ii compatimesc... pe langa ca isi fac singuri rau, si sunt constienti... mai si cheltuie o gramada de bani :D

GRIP
27-02-2009, 13:55
Austria - civilizatie la 1000 de ani distanta de a noastra - localuri destinate fumatorilor, vagoane pentru fumatori in trenuri etc.

Hehe. A fost frumos in Austria. Or fi fumand ei ca turcii, dar macar se respecta intre ei, nu ca la noi, unde intr-un restaurant ai sanse foarte mari sa ti se sufle fum in fata...sau in orice alt loc public - la ei nu e nicio problema sa il rogi pe un individ sa isi stinga tigara cat timp mananci sau stai langa el. De-aia ei fumeaza peste tot si la noi nu e voie. Mai e si faptul ca ei asa sunt obisnuiti toti, considerand fumatul un narav din aceeasi categorie cu bautul de cafea, bere, schnaps, mestecatul de ciunga.
Sunt multe lucruri care la ei se pot face iar la noi ar fi condamnate din capu locului, chestie care tine doar de mentalitatea unor indivizi cu putere de cuvant.
Bine, ei sunt de pe alta planeta, una in care lumea nu sta capra in fata americanilor, facand orice zic si fac aia - ca din ce observ eu, de peste ocean au venit toate campaniile astea "anti". Noi si tarile mai mici din europa suntem din categoria pupincuristilor. Luam si la m**e, numai sa fim ca americanii, ca ei e ciumegi.

Ca sa ma leg iar de interzicerea fumatului in baruri: barul asa "a fost lasat de Dumnezeu". De ce sa reinventezi roata? Nu-ti convine cum e? Da-i cu shenile ;).

CQSTELUSH
27-02-2009, 14:11
Ca fumători... înţeleg că sunteţi dependenţi. Dar vă place să mirosiţi a fum după o ieşire sau să respiraţi numai fum, oriunde aţi ieşi în oraş?

Mie personal, ţigara mi se pare cea mai stupidă chestie de care ai putea fi dependent. Mai degrabă aş înclina către droguri... :D

GRIP
27-02-2009, 14:16
Ca fumători... înţeleg că sunteţi dependenţi. Dar vă place să mirosiţi a fum după o ieşire sau să respiraţi numai fum, oriunde aţi ieşi în oraş?

Nu oriunde. Dar cand ma duc la crajma, apai stiu ca o sa duhnesc si accept ideea. Recunosc ca apreciez o aerisire civilizata (am fost in baruri de fumatori in Viena de unde am iesit nemirosind a tutun) si nu accept ca intr-un restaurant sa miroasa ca in birt. Mai mult, la mine in casa nu se fumeaza. Nu suport sa imi miroasa toata casa a tutun. Pentru tigara ies in fata blocului sau ma duc la un bar cu cativa prieteni.


Mie personal, ţigara mi se pare cea mai stupidă chestie de care ai putea fi dependent. Mai degrabă aş înclina către droguri... :D
Da, e o dependenta stupida, dar e o chestie mai mult psihologica. Eu, unul, nu simt nevoia de substantele dintr-o tigara, ci de a fuma o tigara. E un narav sau tic, ca sa zic asa. Un mod de a trece timpul mai usor - fumez pe strada cand merg undeva si mi se pare ca ajung mai repede :D

Andry
27-02-2009, 14:17
dada, si clasicul "hai frate ca am fumat deja 4 tigari cat te-am asteptat..."

CQSTELUSH
27-02-2009, 14:27
GRIP, crezi că nevoia de fuma o ţigară e doar psihologică? Ştii doar că anumite reacţii în creier se produc cu ajutorul unor anumite substanţe (sau reacţiile, la rândul lor, produc anumite substanţe în corp). De ce nu simţi nevoia de a mânca un pachet de biscuiţi când mergi undeva? Sau de a mesteca o gumă...

the dude
27-02-2009, 14:43
De ce nu simţi nevoia de a mânca un pachet de biscuiţi când mergi undeva? Sau de a mesteca o gumă...

Pai deobicei, cand mergi undeva nu mergi flamand :D si chestia asta cu guma, mi se pare o prostie, mai bine iei o mentosana, guma are efect laxativ ( din cauza lemnului dulce).





Austria - civilizatie la 1000 de ani distanta de a noastra

Pai ei au fost o data stapanii nostrii :D

Incepand de acum, incerc si eu metoda lui dios pentru ca nu-mi place mirosul din haine si din respiratie si banii cheltuiti si etc. :)

GRIP
27-02-2009, 14:53
De ce nu simţi nevoia de a mânca un pachet de biscuiţi când mergi undeva? Sau de a mesteca o gumă...
Am incercat cu guma, da imi face o foameeeee....:D
Am mai incercat cu seminte, da prea se uita lumea la mine.

dios
27-02-2009, 15:07
Eu am reusit cu dulciuri :D

GRIP
27-02-2009, 15:11
Si-o factura mare la dentist. :D
Nu mai dai banii pe tigari, ii dai la doftor. Nu e rentabil :rotf: Iar la ala nici macar nu e placut.

clonitza
27-02-2009, 15:14
Stai linisit ca de dulciuri scapi rapid, da' sa vezi ce se ingroasa nota de plata la dentist daca mai fumezi.

GRIP
27-02-2009, 15:21
Nota de la tratemente de inalbire? No thanks. Prefer sa am dintii galbeni, decat sa mi-i strice ala cu tratamentele lui de inalbire.

dreamer
27-02-2009, 15:49
Nu, tartru, probleme cu smaltul dintilor, cresterea sensibilitatii, etc.

sefu
27-02-2009, 17:41
Nici un tratement nu te scapa singur de fumat, nu poate sa faca nimeni si nimic ceva daca tu nu vrei, adica chiar vrei pe bune nu ca e la moda, cei care zic ca au incercat si nu au putut ca nu stiu ce... si cauta scuze si mijloace sunt prea muieri si fara pic de vlaga si vointa si preics se pisa stand pe buda.:bulb:

CQSTELUSH
27-02-2009, 18:08
Eu dădusem un exemplu... of of of. :D

Monstru
27-02-2009, 20:01
Simplu. Pentru ca, ca si nefumator, prezenta sau absenta mea de la o masa nu afecteaza cu nimic persoana de langa. Insa un fumator imi impute hainele, plamanii, nevasta care mai si alapteaza si nu are voie de nicio culoare sa inhaleze fum. Ca sa nu mai vorbesc de femeile gravide.

Nu e aceeasi situatie. In plus acum de cand cu legea asta nu mai pot merge in restaurante gen Tratoria Verdi sau La Cucina, care imi placeau destul de mult...

Si alt motiv, mi se pare extrem de mare discriminarea. Un fumator poate sa se abtina 2 ore de la fumat, ca sa nu deranjeze pe cei din jur. Eu nu pot sa ma abtin de la respirat 2 ore, oricat as vrea. Si, de cele mai multe ori, respiratul meu nu deranjeaza pe cei din jur.. Doar daca am bagat o saorma foarte iute de la H, eventual :D

Ca sa nu mai zic, imi ia 2 zile sa-mi curat hainele dupa ce vin dintr-un local d-asta de sub 100mp....

Foarte simplu....nu frecventezi locurile destinate fumatorilor. Eu evit localurile in care nu se fumeaza si evit pe cat posibil calatoria cu trenul din acelasi motiv.


Hehe. A fost frumos in Austria. Or fi fumand ei ca turcii, dar macar se respecta intre ei, nu ca la noi, unde intr-un restaurant ai sanse foarte mari sa ti se sufle fum in fata...sau in orice alt loc public - la ei nu e nicio problema sa il rogi pe un individ sa isi stinga tigara cat timp mananci sau stai langa el. De-aia ei fumeaza peste tot si la noi nu e voie. Mai e si faptul ca ei asa sunt obisnuiti toti, considerand fumatul un narav din aceeasi categorie cu bautul de cafea, bere, schnaps, mestecatul de ciunga.
Sunt multe lucruri care la ei se pot face iar la noi ar fi condamnate din capu locului, chestie care tine doar de mentalitatea unor indivizi cu putere de cuvant.
Bine, ei sunt de pe alta planeta, una in care lumea nu sta capra in fata americanilor, facand orice zic si fac aia - ca din ce observ eu, de peste ocean au venit toate campaniile astea "anti". Noi si tarile mai mici din europa suntem din categoria pupincuristilor. Luam si la m**e, numai sa fim ca americanii, ca ei e ciumegi.

Mai e o chestie, la aia ventilatia chiar functioneaza. Oricati eram si oricat de mult am fi fumat, ventilatia isi facea treaba imediat si nu exista niciodata atmosfera aia incarcata.


Ideea de baza e simpla, intotdeuna trebuie gasita o solutie echitabila pentru toti. Poate exista bun simt de ambele parti atata timp cat exista si respect de ambele parti. Inamicul fiecaruia este sistemul de cacat, incapabil de a gasi solutii corecte si de a le impune, nu fumatorii sau nefumatorii. Asa, cand vad inversunare si atitudini de genul "sa interzicem domle, las ca vezi tu cum o sa fumezi numai acasa" mi se urca si mie parul pe ceafa si numai de al dracu', oricat ar fi amenda, tot o sa iti suflu fum in nas...

CQSTELUSH
27-02-2009, 20:56
...şi iei amendă sau eşti invitat să părăseşti localul. :D

RoyaL
27-02-2009, 21:25
ce e cu dezbaterea asta?

nu am nimic cu nefumatorii si pretind de la voi aceeasi intelegere.
daca vedeti " local pentru fumatori" luati-o la pas si gata.

dios
27-02-2009, 22:31
Ideea de baza e simpla, intotdeuna trebuie gasita o solutie echitabila pentru toti.
Atata vreme cat problema nu este bidirectionala nu vad de ce trebuie sa gasesc solutii echitabile. Fumul face rau. Absenta fumului nu face. Am fumat asa ca stiu f. bine ce si cum. Si cu toate astea nu pot fi de acord. Echitabil inseamna accesul egal al ambelor persoane, atat fumator, cat si nefumator, oriunde. Atata vreme cat nu cauzeaza unul altuia.

Daca faptul ca sunt nefumator ma impiedica sa merg intr-un loc mi se pare discriminatoriu. Un fumator poate lua o pauza 1-2h sa mearga la restaurant si sa se abtina. Sau sa iasa putin la o tigara. Eu nu am cum sa nu respir, sorry :) sau sa mananc in strada eventual :D


nu am nimic cu nefumatorii si pretind de la voi aceeasi intelegere. Pretinde ce vrei dar prin nefumatul meu nu-ti cauzez tie niciun neajuns. Daca stau langa tine sau nu, nu-ti schimba cu nimic situatia. Tu insa imi cauzezi destule, printre care imposibilitatea de a frecventa ce local vreau eu. Nici eu nu am nimic cu nimeni care ma lasa in pace. Adica, in acest caz, sa nu ma polueze, fonic sau in orice alta forma.

As putea fi intelegator, dar cand stiu cum va comportati imi piere cheful. Insusi parintii mei sunt intr-atat de iresponsabili incat nu sunt in stare sa stea naibii fara sa fumeze cand merg cu copilul de 3 luni la ei... sau cand mergeam cu nevasta-mea gravida. Stiau ca venim, insa doar cu juma de ora inainte se opreau din pufait, iti dai seama casa cum mirosea... Si eu cand plec de la ei put grav de tot. Dar asta e, casa lor, treaba lor pana la urma, imi raresc vizitele si asta e.

Tu ai optiune, poti intra in ce local vrei tu, lipsa fumului nu te afecteaza. Dar eu de exemplu nu pot. De ce sunt obligat sa suport o chestie potential nociva pentru sanatatea mea? Si mai grav, pentru un copil sugar... pe care nu am cu cine sa-l las si de multe ori vine cu noi? Asta nu ti se pare discriminare? Noroc ca am Starbucks vizavi, unde mai pot sa merg.. :D ca-n rest nexam.


daca vedeti " local pentru fumatori" luati-o la pas si gata.Macar de-ar fi asa simplu. La mine in scara de exemplu fumeaza si portarul si ingrijitorii de dracii ii ia. TOATA SCARA este imbacsita, de la parter pana pe la 5... Nici nu stiu cum sa trec mai repede cand iesim toti 3 la o plimbare prin parc... Ca sa nu mai zic de institutiile publice, de birouri unde pe sefi ii doare in cur, samd.

CQSTELUSH
27-02-2009, 22:31
Asta e problema principală, da.


ce e cu dezbaterea asta?

nu am nimic cu nefumatorii si pretind de la voi aceeasi intelegere.
daca vedeti " local pentru fumatori" luati-o la pas si gata.
Exact, atâta timp cât există bun simţ de ambele părţi, nu e nevoie de o legislaţie pentru o convieţuire paşnică. :D

RoyaL
27-02-2009, 22:52
Fumul face rau.
si alcoolul si E-urile si foarte multe altele fac rau.


Daca faptul ca sunt nefumator ma impiedica sa merg intr-un loc mi se pare discriminatoriu.

1. nu te impiedica nimeni sa intri intr-un local pentru fumatori..doar ca stii ce te asteapta.
2. nici eu nu intru in crasme pentru nefumatori si e la fel de "discriminatoriu"


Un fumator poate lua o pauza 1-2h sa mearga la restaurant si sa se abtina.

de ce trebuie sa ma abtin? merg in locuri pentru fumatori si mi se pare normal sa fumez.



Pretinde ce vrei dar prin nefumatul meu nu-ti cauzez tie niciun neajuns. Tu insa imi cauzezi destule, printre care imposibilitatea de a frecventa ce local vreau eu.

eu nu frecventez crasme pentru nefumatori iar daca as frecventa mi-ai crea un neajuns prin faptul ca imi este interzis sa fumez. Si tu ma pui in imposibilitatea de a merge in locuri pentru tine.



As putea fi intelegator, dar cand stiu cum va comportati imi piere cheful. Insusi parintii mei sunt intr-atat de iresponsabili incat nu sunt in stare sa stea naibii fara sa fumeze cand merg cu copilul de 3 luni la ei... sau cand mergeam cu nevasta-mea gravida. Stiau ca venim, insa doar cu juma de ora inainte se opreau din pufait, iti dai seama casa cum mirosea... Si eu cand plec de la ei put grav de tot. Dar asta e, casa lor, treaba lor pana la urma.

cine te-a pus sa faci copii? :D

mergi la cofetarie, mananci o amandina , bei un cico si te bucuri de aer curat gandindu-te la derbedeii aia care isi pierd viata in crasme afumate :D

dios
27-02-2009, 23:19
kkt, ca sa zic asa. Nicotina afecteaza gandirea, e clar :D


si alcoolul si E-urile si foarte multe altele fac rau. Daca le bei/mananci tu, nu ma afecteaza. Spre deosebire de fum... nu credeam ca mai trebuie sa o scriu. Sincer sa fiu, mie personal la cat tutun am bagat, nu cred ca mai are ce sa-mi faca... dar fetei mele, familiei, samd, cam da. Pe mine cel mai mult ma deranjeaza cum put hainele ulterior, ca trebuie sa le las 24h pe balcon...



Si tu ma pui in imposibilitatea de a merge in locuri pentru tine.Cum spuneam, fizic, eu nu pot sa nu respir, sau nu am descoperit cum se face mai mult de 1-2 minute. In plus, daca respir sau nu, nu-ti schimba cu nimic starea de spirit. Tu poti sa nu fumezi, dar nu vrei sa te abtii. Mai elementar de atat... mai ramane sa caut masca de gaze, ca aia ar fi singura varianta ramasa... si eu pot sa inhalez fumul, dar cand aceasta actiune este potential periculoasa, chiar nu vad de ce am pune semnul egal intre cele doua situatii.

DeDeRa
27-02-2009, 23:21
derbedeii aia care isi pierd viata in crasme afumate

Ce frumoasa autocaracterizare.

Ce pot sa zic, am doar 19ani, dar din a8a pana in a10a, adica 2 ani, putin peste am fumat. Dar am fumat la modu` nesimtit, cam 2 pachete, rar depaseam, de Camel. Mi se pare un lucru interesant, niciodata n-am simtit nevoia sa fumez, dar vazandu-i pe restu` ca fumau, bagam si eu. Dar fumam cu toata lumea eu. :D Adica fumam cu aia din clasa mea, dupa dadeam de vecini, prieteni etc. Intr-o zi am zis ca dau prea multi bani pe tigari si gata. Stop a fost. Nu am mai poftit, nu am mai gustat, ba chiar, acum dupa inca aproape 2 ani, parca ma irita mirosu` lor.

mache
27-02-2009, 23:22
omg ce discutii pierd eu daca nu mai sunt online :(


PS: non smoker... aia cu fumu'... sunteti "fumati" ma... nu aveti argumente de nici un fel asa ca shhht :haha:

PS2: fara numar la NO SMOKING!! :D

dios
27-02-2009, 23:31
pana mea... si acum as mai baga, sincer sa fiu :D dar nici acum, si nici inainte, n-am suportat sa fiu afumat. Asa cum nu suport sa ma polueze vreunu cu manele... De ce unii considera ca e normal sa ii auda tot cartierul? Sa le miroasa toti basinile si fumul de Carpati? Geez... :D

Foarte foarte putini dintre cei cu muzica tare de tot in masina am vazut sa stea cu geamurile inchise. Daca nu ii aude cel putin juma de strada, degeaba au dat banii pe tubul ala.. E cam aceeasi chestie, fiecare cu gusturile lui, dar cand se intersecteaza cu ale mele la modul asta intruziv, nu are cum sa nu ma deranjeze. Eu de ce naibii nu oblig pe nimeni sa asculte la maxim Pantera langa mine la semafor?? :D

Monstru
27-02-2009, 23:44
dios nu te obliga nimeni sa mergi in localuri pentru fumatori. Daca nu exista destule localuri pentru nefumatori nu sunt eu de vina...este sistemul despre care vorbeam mai sus.

Ideea este ca nu poti sa pretinzi "domle pe mine ma afecteaza" si sa te dai echidistant atata timp cat nu esti. Ma mira faptul ca iti dai seama ca fumul din scara blocului iti pune in pericol copilul (ceea ce nu pot nega), dar nu vezi acelasi pericol si in smogul imputit produs de sutele de masini din capitala (printre care si a ta). Atunci cand esti afara crezi ca nu inhalati in fiecare secunda tone de tampenii aruncate de masini in aer? Asta inhalam toti in orasul asta, dar nu cred ca a zis unul dintre noi vreodata ceva de masini....

HymuraX
27-02-2009, 23:46
GRIP, crezi că nevoia de fuma o ţigară e doar psihologică? Ştii doar că anumite reacţii în creier se produc cu ajutorul unor anumite substanţe (sau reacţiile, la rândul lor, produc anumite substanţe în corp). De ce nu simţi nevoia de a mânca un pachet de biscuiţi când mergi undeva? Sau de a mesteca o gumă...

CQ, daca ai compara putin procentajul celor care s-au lasat de fumat cu ajutorul plasturilor si a celor care s-au lasat prin propria vointa o sa vezi ca vreo 65% din cei ce au inceput tratamentul cu plasturi s-au apucat de fumat din nou dupa o pauza de maxim 6 saptamani, vreo 25% dupa 12 saptamani, si undeva la 5% au reusit sa scape de fumat pentru o perioada mai mare de 6 luni..... Pe de alta parte cei care s-au lasat din propria initiativa doar vreo 35% recidiveaza in decurs de 6 luni..... Problema chiar este psihologica, ajutata de anumite substante cu care sunt tratate tigarile care ar putea trece lejer la categoria narcotice/stupefiante. Tabagismul nu a fost pe deplin explicat nici din punct de vedere medical dar nici pe plan psihologic, de multe ori fiind doar simple supozitii, unde mai pui ca dependenta de tutun/nicotina nu este asa de mare daca este in stare naturala. Mai mult asocierea tigarii cu cafea/suc/alcool intareste dependenta.... Cat despre nefumatori, evitati localurile unde se fumeaza sau care nu au un spatiu bine delimitat si aerisit pentru nefumatori. Cu ce va deranjeaza daca eu fumez? Banii mei, sanatatea mea, viciul meu... Hai sa interzicem si liniutele cu masini("ca si alea este periculoase"), berea ca ridica tensiunea, shaorma ca deh, creste colesterolul, sexul fara prezervativ si luarea tensiunii inainte de orice partida(doamne fere plesneste vena la cap sau bubuie inima) . Viata e plina de riscuri pe care ni le asumam, si pe langa noi le mai asumam si altor persoane (constient sau inconstient) si cred ca fumatul este cea mai mica grija pe care ar trebuii sa o avem. Toata campania asta antifumat mai are un scop si anume acela de a masca sutele de mii de cazuri de boli cauzate de alimentatie, de poluarea din atmosfera chiar si de prostirea masei cu tv-ul, daca aveti prieteni oncologi intrebatii pe ei de ce cazurile de cancer la persoane nefumatoare(de cele mai multe ori nu sunt pasivi) a crescut dramatic, de ce foarte multe cazuri de leucemii apar la tot mai multi copii sub 10 ani, de ce persoane care nu au pus tigare in gura neam in viata lor din familii in care nu se fumeaza fac cancer pulmonar, si lista poate continua intr-un ritm destul de ingrijorator... A da si aveti grija.... " Consumul excesiv de sare/zahar/grasimi poate dauna sanatatii"

dios
28-02-2009, 08:46
Ideea este ca nu poti sa pretinzi "domle pe mine ma afecteaza" si sa te dai echidistant atata timp cat nu esti. Ma mira faptul ca iti dai seama ca fumul din scara blocului iti pune in pericol copilul (ceea ce nu pot nega), dar nu vezi acelasi pericol si in smogul imputit produs de sutele de masini din capitala (printre care si a ta). Atunci cand esti afara crezi ca nu inhalati in fiecare secunda tone de tampenii aruncate de masini in aer? Asta inhalam toti in orasul asta, dar nu cred ca a zis unul dintre noi vreodata ceva de masini....

Fara discutie ai dreptate, insa subiectul acestui thread sunt tigarile si fumatorii. Daca vrei facem unul si despre poluare, despre razboaie, despre gastile de cartier, samd, unde putem sa ne aratam opiniile...


dios nu te obliga nimeni sa mergi in localuri pentru fumatori. Daca nu exista destule localuri pentru nefumatori nu sunt eu de vina...este sistemul despre care vorbeam mai sus.
Normal ca nu ma obliga nimeni, insa tocmai sistemul il combat eu acum, care nu ofera aceleasi drepturi. Sunt chestii care nu trebuie lasate la cheremul cererii si ofertei... pentru ca e clar ca sunt mai multi fumatori, si prin acea regula cu <100mp nefumatorii, minoritatea, sunt dezavantajati. Eu unul nu am vazut in afara de Starbucks/Mac un local sub 100mp sa fie de nefumatori :)

Si colac peste pupaza, fumatul in sine este nociv, atat pentru cel care o face (lucru care nu ma deranjeaza), cat si pentru cei din jur. Deci cu atat mai mult as vedea aceasta situatie prost gestionata, dar, cum spuneam, nicotina din sange este dificil de combatut, o vad zilnic la rude de gradul I :D Ce pretentii sa mai am de la prieteni, straini... they don't give a fuck.

RoyaL
28-02-2009, 15:47
dios te bati cu morile de vant :D

inteleg ideea ta si daca ma stradui un pic, poate o si accept.
ii dai in stanga si-n dreapta cu fetita ta, e ok sa o ocrotesti dar nu poti sa-mi impui sa nu fumez in crasma.
ori daca e vorba de luat masa in oras..nu stiu cum e in bucuresti dar in Iasi sunt destule restaurante cu salon pentru nefumatori.


Sunt chestii care nu trebuie lasate la cheremul cererii si ofertei..
ba tocmai despre asta este vorba, am vrut economie de piata, economie de piata avem. simple as fu*k.

dios
28-02-2009, 16:06
Economie de piata e una, sanatatea e cu totul altceva.. Si da, ii dau inainte pentru ca exact cu problema asta ma confrunt acum. Deh, daca nu am bona...

CQSTELUSH
28-02-2009, 20:15
Singurul fum pe care-l accept e de la grătărel (veni vorba de asta că miros tot a fum acum, am stat toată ziua la soare scormonind în jăratec :D).

Monstru
01-03-2009, 00:59
Foarte bine, accepta-l la tine acasa. In crasma pe usa careia scrie "Local destinat fumatorilor" ori accepti tutunul, ori te cari frumos acasa ;)

dios
01-03-2009, 09:58
De la asta si pana la interzicerea accesului intr-un bar din Italia pentru ca esti roman nu mai e decat un pas. O sa scrie "local pentru italieni" pe usa, sau si mai rau, interzis romanilor :)

the dude
01-03-2009, 16:39
Sa nu exageram, sunt doua chestii total diferite. In legatura cu chestia asta cu localele fumatori\nefumatori, eu personal nu sunt de acord sa le impartim in locale fumatori si nefumatori, pentru ca cele de fumatori pot fi de tot rahatu'(gen crasme din piete sau de la periferii) si esti pus in situatia de a alege intre o seara in oras intr-o "bomba de fumatori" sau a sta acasa. Iar in cele de nefumatori, desi mai selecte, nu poti fuma :D. Ar fi totusi o varianta corecta, impartirea localului in doua saloane, unul pentru fumatori si unul pentru nefumatori.

Raptor
01-03-2009, 20:55
Eu sunt de parere ca toate localurile ar trebui sa aiba spatiu pentru nefumatori, cum spunea cineva mai sus, vrand-nevrand esti obligat sa respiri. Si optional, cele care doresc, sa aiba si spatiu de fumatori, pentru ca fumatul este o chestie voluntara.

CQSTELUSH
01-03-2009, 22:05
Cunosc destui fumători care de multe ori, în oraş, preferă să stea undeva mai civilizat, fără fum. :D

bebitzul
11-03-2009, 18:41
Am fumat ultima tigara Monte Carlo pe 01.08.1993 si dupa aceea am aruncat pachetul .

the dude
11-04-2009, 21:10
Ma uitam peste Anarchist Cookbook (http://www.anarchistcookbook.com/) si am dat peste asta:
"This will probably sound like philosophical bullshit, but I've found that I can control a quote "addiction" through the sheer power of association.
I'll give an example;
After having a pretty damn "holy shit" moment after dropping enough hits to turn Hoffman into a vegetable, I found out that if I keep thinking about a negative experience when on a certain substance, my mind sub consciously begins to reject it. Say, alcohol for starters, I can associate the smell alone with a certain experience to the point of vomiting on sight. I don't know how easy this would be for other people, but with the aid of a few choice substances, I can essentially quote "drag and drop" feelings with a substance, at least on some substance, to the point of killing my mental urge for it.
Physically, I can't really give much advice except find a new habit, I chew massive amounts of gum, chain smoke, and pretty much increase my dosage with everything when I leave behind a substance, but it's damn rare I decide to make the effort to "quit" something, I've never found it that damn hard to just not use."

O sa incerc metoda si revin cu rezultate. Poate ma las si eu :D

faraprejudecati
11-04-2009, 21:14
Fumati si voi ca miliardarii: incepeti pachetul luand o tigara din el dupa care-l aruncati (pachetul). Dupa vreo 10-20 de tzigari o sa vedeti cat de scump este viciul si POATE va lasati!

alinthebest
11-04-2009, 21:31
Apropo de cum fumeaza miliardarii:

http://www.youtube.com/watch?v=9xU3hjmbGT4

criso
29-07-2009, 19:13
S-au implinit vreo 3 saptamani de cand n-am mai fumat... Ma mir si eu cum am putut , tinand cont ca in ultima perioada "doboram" si 2 pachete pe zi...

Dragoss91
29-07-2009, 20:47
Lipseste "ocazional" din poll , multi fumeaza ocazional .

Drazzy
29-07-2009, 22:14
pt cei ce fumeaza: toti fumati de la 13-14-15 ani ? :what:


cati nu ati suportat obiceiul asta prost la o fata doar ca era buna
youre f... true!

da' nu se termina lumea daca cauti alta :D

catalanu
29-07-2009, 22:41
pt cei ce fumeaza: toti fumati de la 13-14-15 ani ? :what:



De la 14 ani m-am apucat.De pe la 15 constant 1 pachet la zi.

the dude
29-07-2009, 23:01
pt cei ce fumeaza: toti fumati de la 13-14-15 ani ? :what:



Eu de pe la 11 :P Acuma am 16 si regret :(

Dragoss91
29-07-2009, 23:03
Cat va luat voua sa deveniti dependenti ? Cam cate tigari ?

dios
29-07-2009, 23:19
Dupa cum citesc eu acuma, ar trebui sa resetez pollu' si sa mai adaug niste optiuni :D

the dude
29-07-2009, 23:49
Cat va luat voua sa deveniti dependenti ? Cam cate tigari ?

Sincer sa fiu, nu mai tin minte exact. Am fumat 2-3 saptamani, m-am lasat cam 3 saptamani, dupa care le-am luat nou si nu le-am mai lasat nici pana azi.

catalanu
29-07-2009, 23:53
Eu de pe la 11 :P Acuma am 16 si regret :(

De ce regreti?Decat sa arunci banii pe alte prostii mai bine ii investesti in tine.


@ Dragos: la inceput eu fumam cam 2-3 la zi.Dupaia am ajuns pe la 10 si tot asa pana am ajuns la pachet

Dragoss91
29-07-2009, 23:54
Eu fumez ocazional , be obicei in cluburi cand mai si beau cate ceva si pot spune ca am fumat destul de mult , cel putin cat am fost la mare la liberty parade in 3 zile am fumat ceva , dar pana acum n-am simtit nevoia sa fumez . :)

dios
29-07-2009, 23:54
Mie mi-a luat o vară. Dintre cls-a 7-a si a 8-a. Nu le-am mai lasat 11 ani. Acum am 6 ani de cand m-am lasat si tot as mai fuma :D

Dragoss91
30-07-2009, 00:00
Se vede si in avatarul tau , asta daca esti tu acela . :)

dios
30-07-2009, 00:30
oui, c'est moi, e recenta poza dar nu am tras in piept, a fost doar pentru foto tigarea aia acolo.

the dude
30-07-2009, 00:34
De ce regreti?Decat sa arunci banii pe alte prostii mai bine ii investesti in tine.


Defineste-mi "alte prostii". As prefera sa dau banii pe excursii & shit. Daca nu fumez 10 zile, am 750.000 lei pentru o excursie de o zi.

CQSTELUSH
30-07-2009, 07:18
Probabil glumeşte, nu cred că e atât de prost încât să considere ţigara o investiţie când e exact totalul acesteia.

Dragos Saraolu
30-07-2009, 07:59
Fumez de 24 ani cate un pachet pe zi, m-am apucat in armata de plictiseala mai mult, oricand m-as lasa dar nu prea mai pot, probabil ca as face-o dar cu un motiv serios, gen aparitia repercursiunilor fumatului si probabil va fi prea tarziu, singurul sfat pe care pot sa vi-l dau: NU fumati, efectul chiar este similar drogurilor, dupa o perioada organismul simte nevoia de nicotina zilnica.

CQSTELUSH
30-07-2009, 08:13
Să ştii că metoda e bună: iei pe cineva drag, îl duci la doctor, ăla îl păcăleşte că dacă mai fumează nu ştiu ce chestie se întâmplă cu organismul lui şi poate muri subit, oricând. :D

eXpander
30-07-2009, 12:04
Fumator inrait de vreo 10 ani :) Pachetul pe zi, lejer. Daca ies la bere, dau gata un pachet in 3-4 ore, daca ma intind la 4-5 beri. Cu toate astea, fumul gros de tigara ma deranjeaza, si nu-mi place sa merg in localuri si cluburi unde e foarte mult fum. Nici la masa nu-mi place sa inspir fum de la altii, si din respect pentru ceilalti, nu fumez niciodata la masa, ci cativa metri mai departe, in dreptul geamului. Numai daca chiar mi-e lene sa ma ridic si stiu sigur ca fumul nu-i deranjeaza pe ceilalti, atunci fumez.

Am avut cateva ganduri de a ma lasa... dar nu puteam, avand in vedere ca la mine in familie toti in afara de caine fumau. Tata s-a lasat acu 3 ani, dupa 25 de ani de fumat. Dar mesteca bomboane si acum, ca il roade nevoia :)

Doua intamplari care le retin, si care vreau sa le expun, daca aceasta arie tot s-a transformat intr-un fel de "Fumatori Anonimi" :)) :

* Am avut o data o "repriza de sevraj". Mai demult, eram prin liceu, am ramas toti din casa fara tigari. Si m-am disperat toata noaptea cautand chistoace prin casa. La un moment-dat, m-am pus in pat sa dorm. Si am visat ca mi-a dat un prieten o tigara si ca am pus-o in buzunarul unui hanorac. M-am dus la cuier si am inceput sa caut in disperare tigara in hanorac, pt ca stiam ca-i acolo. Abia atunci mi-am dat seama ca a fost doar un vis :insane:

Atunci am realizat ca sunt dependent :icon_wall

* De vreo 3-4 luni, am ramas fara bani cu o zi inainte de salar. Nu mai aveam nici un banutz, si nici de la cine sa iau imprumut. Evident, am ramas fara tigari de duminica, la ora 6 dupa-masa. Tot stateam la calculator si pierdeam vremea... si dintr-o data imi venea in minte :
- "Hai sa fumez o tigara".
- "Da n-am tigari."
- "Hai sa-mi cumpar".
- "N-am bani".
- "Hai sa iau imprumut".
- "N-am de la cine".
- "Eh, asta este. Trecem peste."
Si tot asa, din 5 in 5 minute, pana pe la 2 noaptea cand am adormit.
A doua zi a trecut mult mai lejer. Reprizele astea de auto-consolare s-au redus. Si atunci am zis sa incerc sa ma las de tigari.
Spre dezamagirea mea, pe la 7 seara cand a ajuns sora-mea de la munca, mi-a adus un pachet de tigari (ii intrase deja salariul). M-am tot uitat la el vreo ora, dupa care l-am desfacut si am fumat o tigara. Evident, mi s-a facut rau si am ametit. Si atunci m-am gandit "hai sa mai fumez o tigara, sa-mi treaca raul" :icon_wall Dupa 3 tigari, eram din nou inapoi pe traseul normal al vietii mele de zi cu zi :cry:

Acum ma descurc mult mai bine daca nu fumez, si chiar am avut perioade de 2 zile in care am fumat foarte putin. M-am mutat inapoi la parinti, si din respect pt tata, nu fumez in camera mea, numai in bucatarie. Suprinzator, trec cate 3-4 ore fara sa fumez. Seara, in schimb, bag ca turcul, si recuperez ce-am pierdut in timpul zilei :)

criso
30-07-2009, 17:51
Să ştii că metoda e bună: iei pe cineva drag, îl duci la doctor, ăla îl păcăleşte că dacă mai fumează nu ştiu ce chestie se întâmplă cu organismul lui şi poate muri subit, oricând. :D

Ar fi bine... :) Dar putini se gandesc la sanatatea lor atunci cand le e bine pe moment... Cred ca varianta mai buna ar fi tot cea cu banii.
In mare este si cazul meu (fumator timp de 12 ani). Cheltuiam prea mult. Scumpirea enervant de deasa a tigarilor incepuse sa ma afecteze si gandul ca o parte consistenta din salariul meu era "alocata" acestui viciu ma cam rodea...
Am discutat si cu prietena mea si am ajuns la concluzia ca avem un obicei chiar inutil la care trebuie musai sa renuntam..
Asa ca intr-o zi am prins momentul potrivit si am zis gata.. Am umblat vreo 2 zile cu pachetul in buzunar , dupa care l-am lasat acasa..
Este foarte greu (am multi amici fumatori) dar se pare ca rezist cu brio...

catalanu
30-07-2009, 22:38
Defineste-mi "alte prostii". As prefera sa dau banii pe excursii & shit. Daca nu fumez 10 zile, am 750.000 lei pentru o excursie de o zi.

Glumeam logic. Tigara doar iti distruge plamanii .Dar caca am facut greseala sa ma apuc acuma chiar nu am ce face. Sincer nici nu am incercat sa ma las din cate stiu dar oricum nu cred ca as putea deoarece 90% din prietenii mei fumeaza as ca .... slabe sanse

gaby91
31-07-2009, 06:53
Ati incercat Kent HD? :D

dios
31-07-2009, 08:21
Ala ce e, 1080P, are rezolutie? :D

gaby91
31-07-2009, 08:29
Si eu am ramas surprins cand am vazut.Era o fata care a cumparat dintr-un supermarket...am zis ca e proasta,credeam ca vrea Kent surround.De fapt chiar sunt Kent HD si sunt bune.Am fumat 1 packent(asa alint eu tigarile kent :D ) in 2 ore,sigur si cu bere.Producatorii de tigari sunt inventivi :D.
Cam asa arata,bine nu scrie in rusa.

dios
31-07-2009, 08:49
pai si ce are asa special?

CQSTELUSH
31-07-2009, 08:51
Preţul. :D

gaby91
31-07-2009, 09:08
Pai e hd :rotf: are filtrul mai altfel(ce exact sunt!),alt gust.Pretul e la fel ca la toate packenturile,7,5 lei.

CQSTELUSH
31-07-2009, 09:10
Păcat! :D

catalanu
31-07-2009, 09:19
Mie nu mi se pare ca este diferenta intre kent blue si kent HD . :-?? La magazin cand cer kent 8 imi da ce ii pica la mana .




PS: app de pakent , din instinct am cerut o data asa si s-a uitat jumate de magazin la mn :))

dios
31-07-2009, 09:28
mama ce pofta imi faceti! :D

Dragos Saraolu
31-07-2009, 09:32
Kent HD are pe filtru niste gauri fine, in viitor nu se va mai gasi decat acesta, se renunta la gama 1-8.

DiaboRO
31-07-2009, 09:35
Nu-mi pasă ca nu fumez ... sâc :P

Drazzy
31-07-2009, 10:15
nu degeaba "sunt interzise minorilor", in adolescenta oamenii sunt usor de influentat, dar spre bine sau spre rau pot hotari doar cei din anturaj, in generala la inceputu clasei a 8a fumau vreo 6 colegi, dintre care 4 erau delicventi, la sfarsitul anului erau 10 care fumau si 2 colege erau chiar bune :)


btw: numai vorbiti de sortimente ca ii faceti pofta lui dios

eXpander
31-07-2009, 11:59
Fumator inrait de Kent Lung. Am incercat si Kent Surround si Kent HD. Sunt membru fan-club Kent, si am primit cadou 3 pachete de Kent HD inainte de lansarea oficiala pe piata :D

Intr-adevar aroma e diferita fata de restul. Altfel simti fumul si gustul. Nu stiu, nu sunt specialist in filtre, dar sunt fumator de mult timp si pot aprecia diferenta dintre tigari, mai ales ca fumez cam tot timpul acelasi lucru.

Mi-a placut foarte mult si Surround si HD. Pacat ca nu exista niciuna in varianta King Size de 100mm :(

catalanu
31-07-2009, 15:00
mama ce pofta imi faceti! :D

Mama nenea dios ce beton is Hd-urile pffff . :evil:

DeDeRa
31-07-2009, 15:01
In pui mei, HD sucks hard... vad si cele mai mici cosuri de pe fata la actori... mai bine rezolutie nasoala si detalii pardaf, decat toate filmele sa devina horror.
Am fumat si eu de din a9a pana la sfarsit lui a10a :D Erai "smeker" daca fumai in baie :D Numai Camel !

the dude
22-08-2009, 11:57
HD-urile sunt naspa. Toata gama. Acuma nu se mai cheama 1-8 ci White,Silver si Blue. Oricum sunt naspa, au stricat toata smecheria cu HD. De 2 saptamani fumez numai L&M si Marlboro Light.

P.S: Pentru cei care s-au lasat de fumat, atunci cand fumati, fumati tigari slabe sau tari ? Are vreo influenta asupra "vointei" daca fumezi tigari mai tari ?

triplu_z
22-08-2009, 13:15
dap ... Te simti mai BARBAT cand fumezi marlboro reds sau davidoff clasic :D

catalanu
22-08-2009, 23:02
Intamplarea a facut ca saptamana asta sa fumez Dunhill negru si am lasat Kentu.De la Dunhill nici nu imi put hainele si mainile asa tare ca si la kent .Singura problema e ca sunt 8,5 lei :(

sammurai
28-08-2009, 11:36
+1 nefumator
+1 bautor doar de apa minerala si sucuri (never alcool)

Nu simt nevoia de a consuma nici tutun nici alcool.

Ideea este ca atat timp cat nu stii care sunt senzatiile nu are cum sa-ti fie pofta. O prajitura iti mai face pofta prin aspect, o masina prin design/sound dar astea doua pana nu le testezi personal nu au cum sa-ti provoace ispita.

catalanu
28-08-2009, 21:12
Cu alcoolul nu sunt nici eu.Am baut o bere tot anul cred.In schimb pepsi 2 litrii la zi :d

the dude
28-08-2009, 22:25
Eu beau bere. Rar, foarte rar mai beau si un 50 de afinata/visinata.