PDA

View Full Version : ce inseamna asta??



Pishky
10-03-2009, 11:23
am ramii gresiti??
sunt un kit dual chanel

Monstru
10-03-2009, 11:33
Daca nu ti-a facut cineva o gluma si nu ti-a dat o teapa, nu e nici o problema, e un SPD gresit scris pe primul stick. Poti sa faci un dump al SPD-ului de pe al doilea stick si sa il scrii pe primul si o sa arate la fel daca te deranjeaza :)

Pishky
10-03-2009, 11:35
teapa nare cum sa fie ca e in garantie la caro (si nu am avut probleme cu ei deloc pana acum)
aia cu dump...in cuvinte mai simple te rog si cum se face???
e cazul sa ii duc la service??

edit am mai gasit faza asta pe un forum si ala ia trimis la RMA si i-au schimbat, daca e faza doar de scris nu ar fi o problema,
am cum sa vad chipurile (adica ar treb sa fie alea cu micron d9) fara sa renunt la garantie??

s1lviu
10-03-2009, 19:38
Vad ca primul stick are SPD de Value Select (VS). :insane:

Faci un back-up la SPD-ul asta ciudat de VS (cu Thaiphoon Burner), apoi il inlocuiesti cu cel corect de la al doilea kit.
Vezi ca programul poate scrie doar SPD-ul stick-ului cel mai apropiat de procesor. Deci le muti tu cum trebuie.

Daca nu functioneaza stabil, pui la loc SPD-ul de VS (de asta am zis de back-up) si il trimiti la garantie.

matose
10-03-2009, 20:41
Te sfatuiesc sa faci un dump al celui de-al doilea modul cu SPDTool si sa il scrii pe primul modul. Iti ia maxim 5 minute toata operatiunea ;)!

CQSTELUSH
10-03-2009, 20:58
Sau reţii datele din SPD-ul primului şi le tastezi manual în BIOS.

Pishky
10-03-2009, 21:05
afecteaza garantia??
sau exista vreo posibilitate sa nu mai functioneze dupa??

CQSTELUSH
10-03-2009, 21:06
E ca un up-date de firmware, BIOS, cum vrei tu să-i zici. O afectează doar dacă se strică. :P

Dacă e luat din oraşul tău, mergi cu el la ei şi dă-l să-i facă ei asta, pe loc. Sau riscă şi tu puţin. :D

Pishky
10-03-2009, 21:08
este de la caro care e la 10 minute de mers pe jos de mine
am inteles ca la service este un fellow crazypc member
am sa il caut maine - dau un suc/bere dupa caz

Pishky
11-03-2009, 08:03
am facut bump dump am rescris spd-ul

multumesc de indrumare :yepp: