PDA

View Full Version : AMD Dragon to the rescue...



matose
25-03-2009, 13:33
"Subiectul articolului nostru de astazi este un sistem RPC, proiectat si realizat de catre RHS Company, carora le multumim pe aceasta cale. Acest sistem este bazat pe cea mai recenta platforma de la AMD: Dragon. Aparuta la aproximativ 1 an si 2 luni dupa platforma Spider (Phenom, chipset 790FX + SB600, ATI Radeon HD3850/HD3870), AMD Dragon reprezinta o evolutie pe toate planurile, fiind bazata pe chipsetul deja matur 790GX + SB750 si pe generatia de placi video care a redefinit conceptul de performanta ridicata la pret de mainstream, HD4xxx (Radeon HD4850/HD4870/HD4870X2). Bineinteles, din acest ansamblu nu putea lipsi procesorul, adica recent lansatul AMD Phenom II despre care ati putut citi amplul articol al colegului meu Razvan, aici (http://lab501.ro/procesoare-chipseturi/amd-phenom-ii-un-nou-inceput)."

Articolul complet poate fi citit pe Lab501 (http://lab501.ro/diverse/amd-dragon-to-the-rescue).

Astept ca de obicei parerile cat si criticile voastre ;)!

poparamiro
25-03-2009, 14:12
Un sistem cu performante bune si componente de calitate exceptind coolerul box, o scapare urita pentru domnii de la RHS.
Mai cred ca sursa putea sa fie macar de 700 watt pentru a nu trebui schimbata la un eventual upgrade la crossfire.

dev
25-03-2009, 14:15
Mi se pare mie sau nu ai pomenit nimic de pret.

diak
25-03-2009, 14:57
ioi halal 'wiremanagement'.. puteau incerca ceva macar pentru sistemul trimis la teste. Daca va mai amintiti de testele Chip de sisteme (parca facute prin noiembrie-decembire) cand primeau sisteme cu wm exemplar, evident ca cele puse la vanzare aratau cam cum arata si asta.

Monstru
25-03-2009, 15:15
Asta vroiam sa zic si eu, WM-ul este absolut inexistent...

matose
25-03-2009, 15:32
Din pacate nu mi s-a spus nici un pret desi am intrebat in repetate randuri. WM-ul este de-a dreptul amuzant :D!

nr4
25-03-2009, 23:11
Parca as fi vrut sa vad o comparatie cu o platforma Spider sau ceva asemanator de la Intel(daca exista).

OFF: Ar fi interesant sa se stabileasca o lista de benchmark-uri pentru procesoare, care sa se aplice atunci cand se face un review la un procesor, iar apoi sa se creeze un top cu procesoarele respective pentru fiecare benchmark in parte.

CQSTELUSH
25-03-2009, 23:20
WM-ul este de-a dreptul amuzant :D!
Eu zic că e de plâns... :D

Tile
26-03-2009, 05:14
Astia de la RHS au facut cea mai proasta alegere la capitolul carcase: Spire Pininfarina care este anticarcasa ideala. Puteau sa foloseasca o Akasa Infiniti in locul ei (a nu se intelege faptul ca sunt fanboy Akasa Infiniti dar pentru 150 ron in plus Infiniti e alegerea buna)

clonitza
26-03-2009, 08:06
Nici nu merita efortul ptr un review .. in locul vostru il trimiteam inapoi sa-i faca un wm, e bataie de joc tipic romaneasca .. cel putin eu asa o percep.

Pishky
26-03-2009, 08:18
oameni au facut review la ce au primit, au avut obraz subtire din punctul asta de vedere,
au prezentat produsul asa cum il primeste cetateanul de rand, tot respectul pt lab 501, rusinica celor de rhs, desi.decat sa le trimita lor unu aranjat parfumat si toate alea...si clientului de rand unu neingrijit, asa sunt corecti si trimit neingrijite peste tot, e un fel de coloana vertebrala si asta

nr4
26-03-2009, 08:32
Clientul nepretentios nu va deschide carcasa sa analizeze WM si oricum s-a precizat ca: "atat procesorul cat si ansamblu northbridge + southbridge s-au mentinut extrem de reci pe toata durata testului (chiar si in overclocking)".
Parerea mea este ca acest sistem "isi face treaba" chiar foarte bine, rezultatele fiind foarte bune.

clonitza
26-03-2009, 08:34
da normal felicitari celor de la lab501 pentru review .. reviewuri pe care le citesc cu placere si urmez recomandarile lor si n-am regretat niciodata .. totusi in anul 2009 cand peste tot scad vanzarile macar la imagine sa lucram, un wm decent nu ia mai mult de 30 de min poate si mai putin in momentul in care le faci pe banda rulanta, ar fi cazul macar acum sa se arate un minim de respect ptr client.

CQSTELUSH
26-03-2009, 10:56
Clientul nepretentios nu va deschide carcasa sa analizeze WM si oricum s-a precizat ca: "atat procesorul cat si ansamblu northbridge + southbridge s-au mentinut extrem de reci pe toata durata testului (chiar si in overclocking)".
Parerea mea este ca acest sistem "isi face treaba" chiar foarte bine, rezultatele fiind foarte bune.

Tocmai ăluia îi folosește un wire management de calitate, ăla care nu deschide PC-ul niciodată, nu-l curăță deloc... pentru că atunci când e nou, e clar că va fi rece, dar stai să se depună puţin praful.

Paradox
28-03-2009, 18:15
Astia de la RHS au facut cea mai proasta alegere la capitolul carcase: Spire Pininfarina care este anticarcasa ideala. Puteau sa foloseasca o Akasa Infiniti in locul ei (a nu se intelege faptul ca sunt fanboy Akasa Infiniti dar pentru 150 ron in plus Infiniti e alegerea buna)

N-au in oferta asa ceva man:rotf: Au pus si ei cea mai rasarita carcasa care si-o aduc singuri:P


Tocmai ăluia îi folosește un wire management de calitate, ăla care nu deschide PC-ul niciodată, nu-l curăță deloc... pentru că atunci când e nou, e clar că va fi rece, dar stai să se depună puţin praful.

Sistemele RPC "de serie" vin cu sigiliu pe carcasa. Daca l-ai rupt ca sa faci sau sa verifici WM-ul sau chiar ca sa-l sufli de praf la revedere garantie

Tile
28-03-2009, 18:19
Mai bine ar fi ales o amarata de Swordfin.

Drazzy
28-03-2009, 21:49
Dece am impresia ca perifericele fac cat carcasa sau chiar mai mult ?
Totusi cine mai cumpara sisteme "brand" in ziua de azi ?

Tile
28-03-2009, 22:10
Una peste alta cei de la RHS au asamblat o configuratie echilibrata dar la capitolul incinta au esuat cu gratie. Practica sigilarii pentru garantie a unu PC trebuie sa dispara si sa fie facute acte de garantie pentru fiecare componenta.

CQSTELUSH
29-03-2009, 00:22
Sau cel puţin o lucrătură de calitate.