PDA

View Full Version : Īn căutarea fericirii



CQSTELUSH
08-04-2009, 12:27
Parcă era şi un titlu de film care se intitula astfel. Īn fine, ideea stă īn felul următor (sau īntrebarea):

De ce aveţi nevoie pentru a fi fericiţi?

Discutam cu un prieten despre asta şi... e clar, banii aduc fericirea. Trist, īnsă problema stă īn felul următor: tot ceea ce te face fericit necesită bani. Chiar dacă tu reuşeşti să scapi de ideea asta, societatea asta bolnavă nu-ţi permite să fii fericit īn felul ăsta (nu-ţi poţi convinge şi apropiaţii şi pe cei dragi, e imposibil, cānd toţi au lucruri care merg alimentate cu bani). Cum singur nu poţi fi fericit... regulile jocurile sunt făcute: ai nevoie de bani, chiar dacă tu, unul, nu-i vezi ca fiind soluţia. Asta īn primul caz.

Īn cazul „fericit”, ai bani. Īnsă, nu eşti fericit. Ceva lipseşte, iar tu nu ştii ce. Pur şi simplu viaţa pe care o duci nu-ţi oferă satifacţiile dorite, pentru că nici tu nu ştii ce doreşti, ca să poţi schimba ceva. Nu ştiu, e complicat... īnsă eu unul, sunt fericit prea puţin şi prea rar. Nu am lipsuri, nu sunt singur (am destui prieteni adevăraţi, familie, o prietenă care mă iubeşte...), nu o duc prea rău nici din punct de vedere profesional...

Voi ştiţi ce vă trebuie, pentru a fi fericiţi?

Later Edit: Să fie asta soluţia?
http://www.youtube.com/watch?v=6wS5xOZ7Rq8

clonitza
08-04-2009, 12:36
http://poraquiporalla.com/Pages/a0_Page_index_roumain.html lectura placuta .. poate-ti raspunde asta la intrebare :)

h3x0r
08-04-2009, 12:53
Ce depresie or sa aiba oamenii aia cand or sa se intoarca acasa....:evil:
CQ,cred ca cauti prea mult in lucruri concrete...in loc sa,incerci o atitudine de genul not give a fuck prea tare.
Fericit poti sa fii cand bei o bere cu prietenii,cand faci un gratar cu familia la tara,etc. O suma de momente, nu ce-ti trebuie ca sa fii. Nu-ti trebuie nimic.

Oricum,threadul asta ar trebui sa se numeasca " Astenia de primavara si plictiseala la servici: Part I " .

CQSTELUSH
08-04-2009, 13:02
Haha, m-ai făcut să rād. Dacă se mai īntorc. :D

Păi uite, vezi tu, pentru mine banii īnseamnă cadouri, facturi... şi chestii pe care pe mine nu mă mai īncāntă prea mult. Īnainte de criză am vrut să-mi iau un Mustang vechi, să mă apuc de meşterit la el īn timpul liber, dar... e tot o chestie materială. Nu pot să-mi depăşesc condiţia aşa, legāndu-mă īn continuare de ban. Nu ştiu, poate gāndesc prea mult chestiile astea, īnsă nu vreau să le gāndesc după ce mi-am petrecut viaţa acumulānd bani şi trecānd pe lāngă ce e cu adevărat important.

CQSTELUSH
08-04-2009, 20:38
Numai nefericiţi pe aici? :D

HymuraX
08-04-2009, 22:29
Astenia de primavara si plictiseala la servici: Part I " .

Unii se mai plictisesc si pe acasa....... :D
E normal ca relatia dintre bani si fericire sa fie atat de stransa, si inevitabila deoarece pe asta a fost creata societatea.
De luni am tot mesterit la o barca de pescuit (tipica pescarului pe mare), cu scule traditionale(o scurta durata de timp deoarece unul din cei 3 care eram pe acolo a facut rost de un generator :D ).... Locatia in sine, un mal abrupt de vreo 25-30m daramat, si o plaja pustie cateva baraci pescaresti, si barcile pe nisip au creat o atmosfera numai buna de indus o scurta escapada in fericire :P . (pe vineri ajung din nou pe acolo si sper sa nu uit sa trag cateva poze) . Dar cand tragi linie si vezi ca vopseaua speciala pentru mare e vreo 150 de lei litru(una buna care protejeaza si lemnul) ceva lacuri la fel de scumpe si o mana de cuie din inox, plus taxele aberante(frontiera, permisele de pescuit, si inca vreo 3 taxe portuare) se ajunge la o suma care iti cam taie fericirea, mai ales pe criza. In fine, atitudinea "don't give a fuck" cat se cheltuie sau daca am sa cheltui e cea mai sanatoasa important e sa gasesti acel ceva care te face sa te simti bine si din cand in cand sa o tulesti prin "papusoi" :insane: