PDA

View Full Version : Ebay



Boggy
25-04-2009, 19:06
Am observat ca unii au bagat livrare gratuita in tarisoara noastra. La altii, taxa e aceeasi peste tot, asadar am devenit interesat de optiunea ebay.

Ceea ce ma intereseaza sa aflu este daca la noi se mai percepe vreo taxa, vama, impozit, golire de buzunar tipic romaneasca. Daca pe pachet scrie "Gift" e scutit de taxe?


Numai bine,
Bogdan

djdano
27-04-2009, 10:10
In mod normal nu platesti taxe pentru un colet primit prin posta sau curier rapid.
Eu am cumparat de pe Ebay niste adaptori Nokia pe care nu am reusit sa-i gasesc la noi. Au venit pur si simplu intr-un plic, cu factura inauntru, iar postasul mi le-a bagat in cutia postala. Plata am facut-o prin Paypal in avans.

Am impresia ca se platesc taxe (TVA mai precis) daca faci o achizitie cu deducere de TVA, adica nu platesti TVA in tara de achizitie si apoi declari valoarea in tara ta si platesti aici cota aferenta. Dar nu are rost sa faci complicaciuni din astea...

Boggy
28-04-2009, 19:04
Deci daca vreau sa iau de exemplu, un obiectiv foto de pe ebay, si scrie clar Free Shipping to Romania, imi vine acasa prin posta, si nu mai platesc alte taxe?

DeDeRa
28-04-2009, 19:06
Si cu Posta Romana vei avea noroc, ti-l trimit ca Lego, in multe bucati :D

Alice
28-04-2009, 22:47
Depinde, la anumite valori s-ar putea sa te intrebe de sanatate la vama.

Cat despre integritate, depinde de expeditor.
Eu am comandat un display pt. un eten x800, si i-am zis tipului sa-l impacheteze bine, ca la noi e problem.

Display in folie antistatica, pe urma in folie cu bule (destul de mult), pe urma intr-o cutie de polistiren, care era intr-o cutie de carton. Puteau sa-i dea drumul si de pe bloc, ca tot intact ajungea.