PDA

View Full Version : Anvelope noi

Raptor
29-05-2009, 16:29
Trebuie sa-mi iau niste anvelope de vara pe 205/55 R16 si nu ma pot hotari. Optiuni am:
- Continental Premium Contact 2
- Continental Sport Contact 2
- Dunlop SP Sport 01
- Dunlop SP Sport Maxx
- Michelin Pilot Exalto 2
- Michelin Primacy HP
- Vredestein Sportrac 3 (astea ar trebui comandate de afara)
- Goodyear Eagle F1 GSD3 (din ce am inteles, astea din .ro sunt contrafacute, deci cam exclus)

Eu merg cu masina cam asa:
- 90% autostrada unde ma intereseaza distanta de franare si nivelul de zgomot
- 5% oras unde nu prea ma afecteaza anvelopele
- 5% munte/alte traznai unde e posibil sa am nevoie de comportament mai sportiv

Daca le-ati folosit ce pareri aveti despre ele?

Ce alte recomandari mai aveti care sa se incadreze in maxim 400 lei bucata?

mache
29-05-2009, 16:35
masina? tractiune ? cai putere ?

Vredestein am vazut si prin .ro pe la diverse magazinase de anvelope ... si am auzit ca sunt destul de apreciate ...

Raptor
29-05-2009, 16:39
Eu am vorbit direct cu importatorul Vredestein care n-are un termen pentru livrarea lor, deci ma indoiesc ca magazinasele mici le au. Daca ai un link ti-as fi recunoscator.

Masina e mai putin importanta, imi place sa supradimensionez acolo unde se poate. Tractiunea e fata.

Revolution
29-05-2009, 17:30
Goodyear Eagle F1 GSD3 Asimetrice sunt destul de bune. http://www.anvelope.ro/ poate au pe aici.

Raptor
29-05-2009, 17:32
GSD3 sunt cele simetrice. F1 Asimetrice nu se fabrica pe 16" din pacate :( Ar fi fost o optiune evidenta in cazul in care erau disponibile si pe 16".

Cosmin_NFS
29-05-2009, 17:51
intamplator in cea mai buna revista auto romaneasca(adica auto motor si sport) de luna aceasta este un test comparativ de 12 anvelope cu dimensiunea 205/55/16:)Au fost testate pe un Golf 6,iar rezultatele au fost:
-cel mai bun per ansamblu: Bridgestone Turanza ER 300(cel mai bun la franare si rezultate peste medie la celelalte probe.Pierde puncte la viteza de aparitie a acvaplanarii unde e sub medie
-pe locul 2 si 3 la egalitate Googyear opti Grip si Michelin Primacy HP.Goodyer s-a evidentia pe ploaie,fiind cel mai bun,insa sub medie la franarea pe uscat,iar Michelin este sub medie pe ploaie,insa e cel mai bun la rezistenta de rulare=>cel mai bun consum si e printre cele mai bune pe uscat la restul probelor.
-pe 4,5 si 6 au fost la egalitate Continental Premium Contact 2,Hankook Ventus V12 Evo si Pirelli P7,toate cu plusuri si minusuri

dintre toate pneurile la calitate-pret mi se pare Continentalul,mai ales fiindca la noi inca se mai aduc made in Germany.Michelinul nu-si merita banii,iar Goodyear-urile de la noi in proportie de peste 90% sunt made in China.De asemenea alt pneu bun,dar care nu a fost inclus in test este Toyo T1R,pe care poti sa mergi cu incredere;)

High Octane
29-05-2009, 17:51
Ce alte recomandari mai aveti care sa se incadreze in maxim 400 lei bucata?

Si eu m-am tot coit la Goody Eagle F1 insa V-urile fac zgomot si pana la urma am luat GOODYEAR EXCELLENCE (http://www.anvelopeweb.ro/show/turismevara/2055516GY1/goodyear-excellence-205-55-R-16.htm) numai ca pe 17".
Sunt sub bugetul propus de tine dar nu intotdeauna mai mult inseamna neaparat mai bun. Eu am cam 12.000 km deja cu ele si nu am motive sa nu fiu multumit.

raresvintea
29-05-2009, 17:58
posesor de dunlop sport 01 si sunt extrem de multumit de ele.... skoda octavia I 115Cp. foarte multumit dpdv aderenta, comportament pe ploaie si au un pret bun.

himself
29-05-2009, 19:22
Am avut Michelin PILOT SPORT PS2, Michelin Primacy HP, si acum am trecut pe Dunlop SP Sport Fast Response de care sunt cel mai multumit. Au 4000km. Comportament impecabil pe uscat si ploaie, distanta de franare foarte mica, stabilitate in curbe, excelente pentru un condus mai sportiv. Daca la Michelin PILOT SPORT imi mai intra ASB-ul si la franare violenta facea putin S-uri, cu Dunlop-urile franarea este foarte precisa, liniara. Alt avantaj ar fi ca sunt mai ieftine decat Michelin-urile si sunt fabricate in Germania. Eu le-am luat din Oradea (http://www.anvelopeweb.ro/). Despre zgomot, nu stiu ce sa zic, parca la viteza mica de rulare, cand sunt umede scot un pic de "scartait" in rest nu le aud. Mai intreaba si alta lume, eu unul le recomand.

LE: huruit?! ce e ala? la ultimul drum facut, pana la petrila zilele trecute, am mers in medie cu 120, pe portiuni de drum "normale " pentru romania si pe altele cu covor asfaltic proaspat renovat, aproape masa de biliard, si nu am remarcat zgomotul de care zici. Da, anvelopele au protectie pentru jante. Ale mele sunt din aluminiu. Iti atasez 2-3 poze, poate e mai relevant asa.

Raptor
29-05-2009, 19:49
Cand ma refer la zgomot ma gandesc doar la huruitul de pe autostrada care apare de pe la 120-130 km/h in sus.

Ma intereseaza si protectia pe care anvelopele o au pentru jante.

Zyklon5
29-05-2009, 22:27
Tampenia cu F1 GSD3 de pe piata romaneasca sunt contrafacute de unde ai auzit-o ? Nu mai sunt fabricate intr-o tara vest europeana sunt fabricate in China atata tot. Daca ai o problema cu tara de provenienta i LOL real hard.

Raptor
30-05-2009, 07:52
Daca erau fabricate in China tot era bine. Sunt facute in Tailanda si am citit clar ca cele facute in Tailanda sunt de o calitate clar inferioara si nu au voie sa le comercializeze in anumite tari europene.

Scuba
30-05-2009, 17:17
Dar de Continental Sport Contact 3 ce spui ?
Bridgestone Potenza RE050 si Goodyear Eagle Asymmetric iarasi sunt gume f. bune ...

Raptor
31-05-2009, 10:50
Conti SportContact 3 si Goodyear Eagle F1 Asymmetric nu exista pe 16" :(

La Bridgestone sunt cam reticent ca am avut inainte Turanza ER30 care huruiau foarte urat la viteza.

Zyklon5
31-05-2009, 23:49
Chestia asta cu restrictiile de comercializare in anumite tari europene chiar este o noutate pentru mine, de ce nu dai un mail la customer service pe tema asta ... ca sa vezi ce raspund. La chestia asta cu marfa pentru europa de est respectiv vest nu am pus botul niciodata.

Raptor
01-06-2009, 06:53
Si crezi ca daca ar fi cazul presupus de mine mi-ar confirma cineva de la customer service? Oricum am dat un mail de control, dar ma astept sa-mi raspunda cu PR bullshit.

<edit>
Link cu discutii pe tema (http://www.mx-5.com/Community/forums/ShowThread.aspx?PostID=20483). Ma indoiesc ca in .ro s-ar termina la fel de frumos povestea. Alt link (http://www.mini2.com/forum/wheels-tyres-brakes/140596-illegal-goodyear-eagle-f1-gsd3s-uk.html)

himself
01-06-2009, 08:04
La chestia asta cu marfa pentru europa de est respectiv vest nu am pus botul niciodata.

Stiu ca este oarecum offtopic dar iti pot da cate exemple vrei din orice domeniu vrei, de la triucouri de firma, detergenti, mancare, si pana la autoturisme. Din pacate, asta e .. marfa e contingentata si livrata cu dedicatie. Daca nu ar fi o diferenta, cum crezi ca ne-am permite la un venit de 4-5 ori mai mic sa cumparam aceiasi marfa la aceiasi calitate!?? Si ca sa te convind iti dau numai trei exemple, cel mai des intalnite. Cred ca toata lumea stie povestea cu detergentii (Ariel, .. etc), care se comercializeaza si la noi si in vest, acelasi ambalaj, aceiasi reclama, dar daca intrebi o mamica, o sa iti spuna ca nu are aceiasi putere de cumparare, si nu miros hainele la fel. De ce? pai la noi se vand detergenti de clasa 6-7 in timp ce in vest, produsul are cateva upgraduri, fiind ajuns la clasa 12 :D. Apoi .. sa nu uitam cafeau nostra, cea de toate zilele: Jacobs-ului de la noi, cred ca ii lipseste alintaroma. Si in final, ajungem si la masini: de ce crezi ca multi care sunt dispusi sa sparga o suma considerabila pe un BMW, VW .. etc, si vor sa fie siguri pe ea, prefera sa o ia din germania, chiar si second cu 1 an doi de rulare, si nu sa o ia de la un dealer de la noi?! pentru ca oriunde ar fi fabricata in afara germaniei, si livrata in romania, constructiv masina nu mai are aceiasi calitate, inclusiv finisarile.

diak
01-06-2009, 08:26
E adevarat ca la noi apar mai greu unele produse (gillette fusion ii un bun exemplu), dar sa spui ca un bmv "fabricat pentru romania" e mai prost asamblat decat unul fabricat pentru dubai e chiar absurd.

Pishky
01-06-2009, 08:34
nu e absurd, si sucu e mai naspa la noi decat intr-o tara civilizata
baga o cola de afara si compara cu ce e la noi si ai sa vezi ca e pe bune ce zice himself
de ce crezi ca exista uzine mercedes, bmw in germania, dar si in tucia
la renault in franta - dar si in turcia..
un sampon de afara, acelasi sampon aceeasi marca acelasi exact e mai nasol la noi
si muuulte alte dastea

Zyklon5
01-06-2009, 11:39
Pishky - ROFL

Evident ca sucurile sunt diferite pentru ca retetele sunt adaptate in functie de specificul fiecarei tari. In rest nici nu merita sa comentez.

de ce crezi ca multi care sunt dispusi sa sparga o suma considerabila pe un BMW, VW .. etc, si vor sa fie siguri pe ea, prefera sa o ia din germania, chiar si second cu 1 an doi de rulare, si nu sa o ia de la un dealer de la noi?! pentru ca oriunde ar fi fabricata in afara germaniei, si livrata in romania, constructiv masina nu mai are aceiasi calitate, inclusiv finisarile.

Daca ti-ai fi luat o masina noua, built to order, ti-ai da seama de ce este o aberatie de proportii cea ce ai spus.

himself
22-06-2009, 13:16
Raptor pana la urma ce ti-ai luat? esti multumit de ele?

Raptor
22-06-2009, 15:36
Inca nu am ajuns sa-mi iau pentru ca a aparut o intarziere neprevazuta la livrarea jantelor.