PDA

View Full Version : WaterCooling, La Fantana si racoare pentru procesor



Corbu'
18-06-2005, 13:45
A venit canicula, temperaturile au luat-o razna (logic), neuronii mei s-au dezghetat si au inceput sa faca mai multe sinapse (aparent aberante)... :insane: .
Astfel mi-a venit o idee (creata rau): daca as raci eu apa din sistemul de WCooling cu un mini frigider si as renunta la clasicul radiator (care nu mai face fata OC-ingului din timpul primaverii). Prima data mi se pusese pata pe un minifrigider de masina alimentat la 12V care este destul de silentios pentru a nu deranja. Dar cum nu ma pricep la frigidere (inca...) mi s-a parut cam complicat. In acest sens cel mai bun dispozitiv mi s-a parut cel comercializat de firma LA Fantana (http://www.lafantana.ro/) ce da apa rece instant la pahar, in cazul meu va da apa rece instant la procesor :naughty: . Pacat ca este weekend si nu am cum sa ii contactez pentru a afla pretul la o smecherie din asta, dar pana luni vreau sa aud si parerile voastre, experienta voastra. Vreau sa iasa ceva ce va putea fi utilizat 24/7 cu minim de interventie din partea mea si vreau neaparat sa duc la sfarsit proiectul.
Nu ma luati cu VapoChill ca nu am bani de asa ceva, vreau doar sa maximizez performanta la ce am deja (Asetek WaterChill).
Astept idei si propuneri !

P.S. Para poate te intereseaza si pe tine, eventual faci o versiune Deluxe/Premium la sistemul tau de WCooling.

matose
18-06-2005, 14:08
Mi se pare ca La Fantana costa ~6 mil dar se ridica o problema: nu raceste instant apa ci are un mini rezervor (cam 1 L) pe care il raceste in timp. Pentru a proba asta incearca sa bei mai multe pahare de apa si o sa observi la un moment dat ca apa devine brusc calda.

tudop
18-06-2005, 14:43
Mda... dozatoare de-astea de apa mai sunt la Metro, multe si ieftine (sunt si sub 2 mil), dar sigur underpowered pt asa ceva. Doar sa il pui sa raceasca putin apa care iese deja rece din radiator, nu cred ca ar face fata singur.. ca sa nu mai zic ca in idle ar putea sa raceasca apa prea tare si sa ai condens iar in full sa nu faca fata :what: Treaba e mai complicata decit pare la prima vedere, si, zic eu, nu prea rentabila.
p.s. racitoarele de masina si astea de apa nu sunt altceva decit un Peltier cu tot cu sursa, radiator, chiar si un vent. micutz, iar preturile sunt decente, ar putea fi foosite si pt alte experimente "crazy cooling" (placi video :naughty: )

faraonu
18-06-2005, 15:13
dozatoru ala de apa e cea mai mare porcarie...gandeste-te cum functioneaza si apoi tragi singur concluziile.e facut cu o valva care intrerupe ocazional trecerea apei pt a intra aerul(care inlocuieste in vas apa dislocata..etc), are debit f mic si e greu de dezmembrat si folosit ulterior...
cel mai practic iti faci o cutie metalica din aluminiu (gen rezervor)cu o intrare si o iesire si o pui sub calculator(sa fie exact cat baza calculatorului si de ~10 cm inaltime) foarte bine izolata...o sa faca exact ce doresti tu sa realizezi cu asta.

Corbu'
18-06-2005, 18:36
Bine bine, dar cum racesc apa aia din rezervorul mare? Ce ma intereseaza pe mine...cum fac sa racesc apa cu ceva elemente de frigider? .....bag 2 chestii in apa si gata or what?

faraonu
18-06-2005, 18:38
unii am preferat sa adaugam un calorifer:)
verifica sectiunea silent computing..la topicul " racire de neam prost ":D

Para
18-06-2005, 18:51
Stai cuminte cu "La Fantana". Cu aia poti raci maxim un Dothan la frecvente default :)

Nu mai stiu exact, are pe la 30W capacitate de racire. Vrei ceva serios ? Compresor de frigider, pe la 150-200W si tot tacāmul aferent, si deja ai un Vapo :)

Corbu'
18-06-2005, 19:14
Pai eu nu vreau sa elimin radiatorul normal. Dupa WBlock apa trece si prin raditor dar inainte de a ajunge iar la WBlock sa o fac sa treaca printr-un chiller. NU vreau sa racesc numai cu chiller-ul, vreau doar sa mai scad temperatura apei. Ar merge eventual un frigider mic portabil, facut un rezervor in el, modificata tubulatura si bagat in rezervor, umplut cu apa si inchisa usa > totul izolat termic....

pasatoiutd
18-06-2005, 19:29
Sa n-ai probleme cu condensul daca ajunge apa prea rece in waterblock dupa ce iese din chiller.

Corbu'
18-06-2005, 19:35
Normal ca o sa izolez, dar asta la final. Sa iasa proiectul si izolatia e easy...

faraonu
18-06-2005, 20:34
cine ti-a dat ideea(cu tzevile in interiorul cutiei frigorifice...nevermind) asta? faraonu de pe computergamez?:D

Corbu'
18-06-2005, 22:18
Deloc chiar. Mi-a venit ideea uitandu-ma la o reclama cu La Fantana (si care mai zice acum ca reclamele nu sunt bune :P) + disperarea cu temperaturile. Dupa ce imi aranjasem in detaliu sistemul (teste peste teste, latente, stors si ultima picatura de performanta, vine canicula si imi da peste cap toate socotelile). Ma gandeam eu ca o sa creasca un pic temperatura si stateam relativ flexat cu gandul ca WCooling duce, dar socoteala de acasa si aia din targ....(stiti voi)....

pasatoiutd
18-06-2005, 22:27
De la "frigul" de afara imi sta Bartonul la vreo 50C in bios acum. Asta la 1800 MHz si cu 1.3V, fara capac, si cu Thermaltake Polo la 3000 rpm. In iarna, la 1m de calorifer si cu vreo 25C in camera, statea la vreo 40 in load.

dios
18-06-2005, 22:37
Pentru un dispozitiv din acela se percepe o chirie modica pe luna de vreo 10-15 USD. Cred ca un sistem clasic de W/C va face faţă cu brio, nu cred ca are rost sa te complici...

Corbu'
19-06-2005, 00:27
Pai aia e ca sistemul clasic W/C nu mai face fata. Ce inainte era stabil Prime 24 ore acum crapa in cateva minute. Si fac urticarie rau pe mate daca trebuie sa scad clockurile....

PesteImputit
19-06-2005, 12:40
poate k nu ai stiut tu sa compui traseul, sa stii k in general ai nevoie de 2 radiatoare...

Corbu'
19-06-2005, 13:51
Peste, sistemul e pus cum trebuie, nu sunt n00b. Pana acum era mai frig si temperaturile erau OK. Odata cu caldura temperatura de full load a crescut cam cu 5-6 grade si a fost destul sa dea peste cap tot (procul era oricum la limita). Am un radiator simplu pt ca initial m-am gandit ca ajunge doar pentru CPU si pompa de 1200, se pare ca m-am inselat, o sa vina in curand un BlackIce Extreme 120 (radiator dublu nu am unde sa bag, carcasa e mica si pana nu am bani de Stacker nu o schimb). M-am uitat un pic pe XtremeSystems, luni o sa vorbesc cu un nea Gigel ce repara frigidere si o sa il intreb care e cel mai eficient mod de a face un Chiller. Apoi voi trece la faza de construit. Daca imi iese shmenul ar trebui sa am cam maxim 15-20 grade full load (targetul meu).

Para
19-06-2005, 14:49
Man, ia un termometru, incalzeste o cratita de apa la 45-50C, toarn-o intr-un pet de 2L pe care il bagi in frgider si-i monitorizezi temperatura din 5 in 5 minute. Ia sa vezi ce surpriza o sa ai.

Corbu'
19-06-2005, 16:04
Pai mare lucru nu o sa se intample, aerul omoara tot. Mai explic inca o data cum m-am gandit pana acum:
Se extinde tubulatura la compresor, tubulatura va fi facuta sub forma de spirala si introdusa intr-un rezervor izolat termic. Prin tubulatura de cupru va curge freon/agent termic iar rezervorul va fi legat la sistemul de WCooling. Exact ca la sistemele de incalzit apa instant, numai ca eu vreau sa o racesc prin compresor si agent termic (si aici imprumut modul de functionare al frigiderului). Freonul din tuburile de cupru nu va fi niciodata in contact cu apa si nici aer nu voi avea sa imi incurce lucrurile.

tavy
03-07-2005, 10:14
Asta cauti cumva? :D

http://www.overclockers.com/tips798/

Mkultra
03-07-2005, 17:42
http://www.swiftnets.com/products/MCWCHILL-452.asp cea mai buna solutie de a raci apa sub ambient,desigur fara complicatii si daca ai banii
http://www.swiftnets.com/products/storm.asp asta e cel mai bun water block,l-am pus aici deoarece e de aceeasi firma:P ,pt cei ce stiu de G4 ,acesta este acelasi numai ca e produs sub licenta de Swiftech si e putin mai bun :)

Corbu'
03-07-2005, 18:42
tavy> ceva de genul vreau sa fac, numai ca inversez multe pe acolo, un pic mai perfectionat (elimin aerul din ecuatie).

Mkultra> Peltul ala de 220W de la Swiftech e varza pentru un procesor ce disipa 150-200W (OC-at desigur). Vezi ca e un grafic la ei pe site sa te lamureti cu temperaturile. Ca regula generala un peltier trebuie sa fie in stare sa disipe de 2-3 ori mai multi Wati decat disipa procesorul (adica grosso moddo 500W pentru mine :P), in toata afacerea asta facand abstractie de sursa pentru peltier care la 220W ii trebuie 25A (not cheap). Cat priveste WaterBlock-ul...stiu de G4 si o fi bun, dar nu am de gand sa schimb Antarctica, nu se merita investitia.

Mkultra
03-07-2005, 18:44
sunt 2 pelturi

Corbu'
03-07-2005, 18:46
Ma bad, puteam sa jur ca linkul tau era spre Pelt-ul Swiftech 220W....
Revenind la "minifrigiderul peltier based" dat de tine: ideea nu este rea DELOC, numai ca in cazul ala as avea nevoie de doua sisteme WCooling separate: unul ce duce apa rece la procesor si unul ce imi raceste cele 2 pelt-uri...

EDIT: Am vazut pretul la jucaria aia> $330.00 la care se adauga si pretul la al doilea kit de WCooling => imi iau Vapo direct de banii aia (pe care oricum nu ii am... :( ). Dar frumoasa jucaria, se pot face ceva nebunii cu ea :D !