PDA

View Full Version : Sfat achizitionare carcasa



Schumy
15-07-2009, 00:23
Am nevoie de un sfat daca se poate.

M-a rugat un prieten sa il ajut in achizitionarea unei carcase in jurul a 200 ron. Nu trebuie sa fie foarte mare dar sa fie bine facuta (ce are acum intra in rezonanta pt ca tabla e foarte proasta)

Ma gandeam la ceva de genu CM Centurion 534 , antec 300 , Aplus cs 188AF.

Daca aveti alte propuneri nu ezitati:)

Multumesc

Monstru
15-07-2009, 00:58
Poti sa iei in calcul si Lian Li PC-K7B.

DeDeRa
15-07-2009, 01:11
Un vot ptr K7B.

Dragos Saraolu
15-07-2009, 01:27
Pe la 200 lei mai gasesti Nexus Clodius Black (http://pc-coolers.ro/produs.php?id=1191) sau Akasa Zen (http://pc-coolers.ro/produs.php?id=492), pe la 280 o varianta foarte buna ar fi Enermax ECB701-B (Spider) (http://pc-coolers.ro/produs.php?id=1600) macar are si sursa buna inclusa.
Lian Li PC-K7B nu prea este Lian Li decat pe afara, la interior difera mult de modelul clasic, este ca si cum te-ai plimba cu un Mercedes facut in China.

Coco
15-07-2009, 01:30
Silentiozitate ceva? Dragos, am avut oroarea sa fac unui prieten un sistem cu Nexus Clodius... e sub Akasa Zen care e la acelasi pret.

Dragos Saraolu
15-07-2009, 01:40
Orice carcasa decenta cu unul, doua sau trei ventilatoare se poate face silentioasa, eu nu am avut nici o problema cu oricare din cele de mai sus, daca placa de baza iti permite sa controlezi turatiile ventilatoarelor este ok, altfel le pui o rezistenta pe +12V sau le alimentezi la 7V. Diferenta majora intre cele doua este ca una e bazata pe racire buna iar cealalta pe silentiozitate, ambele optiuni intr-o singura carcasa inca nu s-au inventat :D.
La fel cum in cazul lui Schumy (ma rog a prietenului lui) nu carcasa este de vina ci restul de componente care produc vibratia, carcasa poate sa fie si foita de ceapa daca nu se prabuseste sub greutatea componentelor este in regula, mai bine gasesti cauza si o inlaturi decat sa anihilezi efectul, sunt convins ca niste banale saibe de carton puse la sursa si hdd-uri ii anuleaza vibratiile sau poate are un ventilator care este descentrat de la uzura. Ori daca panourile laterale vibreaza este suficient sa strangi putin clemele de prindere a acestora. Am destule petarde de carcase la munca si nici una nu vibreaza ;).

Tile
15-07-2009, 09:49
O Akasa Zen se inscrie bine in buget si este exact ce se impune in conditiile date.

Schumy
15-07-2009, 14:46
Multumesc pentru raspunsuri domnilor.
Voi incerca pentru inceput varianta propusa de domnul Dragos Saraolu dar cred ca tot la o carcasa noua se va ajunge.

alextudor
15-07-2009, 16:43
Trebuie neaparat sa fie noua? Te poti orienta si catre o carcasa sh. Antec 300 n-as recomanda nimanui care tinde spre o carcasa care sa nu aiba (prea multe) vibratii si rezonante. Tabla este f subtire si vibreaza, venturile sunt zgomotoase(cel putin pt gusturile mele).are si unele avantaje cum ar fi..sursa situata jos,deci aer rece pt aceasta, si (chipurile) un wm mai eficient, racire mai buna pt cpu, racire mai buna pt hdd o data pt ca poti monta(si trebuie neaparat) 2 venturi in fata, si doi datorita transferului termic dintre hdd si carcasa(dar asta inseamna mai mult zgomot si vibratii), thumbscrew-uri pt fiecare hdd (btw,pe langa cele 4 thumbscrew-uri ce tin lateralele si inca 4 pt venturile frontale, mai are 24 de thumbscreuri pt cele maxim 6 hdd-uri cat incap in ea). Eu am cumparat una sapt trecuta luni sau marti iar joi era revanduta, nu m-a impresionat cu absolut nimic. Ca si solutie anti-vibratii, poti merge sa cauti in magazinele de bricolaj, linoleum autoadeziv(stiu,suna aiurea..si eu am strambat din nas cand am auzit,dar rezultatul e uimitor.se prezinta la pachet de 10foi 30*30cm. Eu n-am gasit in bucale decat la Mr. Bricolaje).O alta solutie ar fi chederul autoadeziv(din cauciuc alb..negru,maro,etc..) fixat pe decupajul sursei, si pe toate laturile panourilor ce intra in contact cu carcasa(nu tot chedetul,ci doar partea cu adezivul..restul se inlatura). Pana la urma, o carcasa cumperi cand cealalta nu-si mai face treaba eficient(o vorba inteleapta citita p-aici ;) )

dios
16-08-2009, 11:36
Nu miroase urat linoleumul ala?

DiaboRO
16-08-2009, 13:48
Trebuie neaparat sa fie noua? Te poti orienta si catre o carcasa sh. Antec 300 n-as recomanda nimanui care tinde spre o carcasa care sa nu aiba (prea multe) vibratii si rezonante. Tabla este f subtire si vibreaza, venturile sunt zgomotoase(cel putin pt gusturile mele).are si unele avantaje cum ar fi..sursa situata jos,deci aer rece pt aceasta, si (chipurile) un wm mai eficient, racire mai buna pt cpu, racire mai buna pt hdd o data pt ca poti monta(si trebuie neaparat) 2 venturi in fata, si doi datorita transferului termic dintre hdd si carcasa(dar asta inseamna mai mult zgomot si vibratii), thumbscrew-uri pt fiecare hdd (btw,pe langa cele 4 thumbscrew-uri ce tin lateralele si inca 4 pt venturile frontale, mai are 24 de thumbscreuri pt cele maxim 6hhdd-uri cat incap in ea). Eu am cumparat una sapt trecuta luni sau marti iar joi era revanduta,nu m-a impresionat cu absolut nimic. Ca si solutie anti-vibratii, poti merge sa cauti in magazinele de bricolaj, linoleum autoadeziv(stiu,suna aiurea..si eu am strambat din nas cand am auzit,dar rezultatul e uimitor.se prezinta la pachet de 10foi 30*30cm. Eu n-am gasit in bucale decat la Mr. Bricolaje).O alta solutie ar fi chederul autoadeziv(din cauciuc alb..negru,maro,etc..) fixat pe decupajul sursei, si pe toate laturile panourilor ce intra in contact cu carcasa(nu tot chedetul,ci doar partea cu adezivul..restul se inlatura). Pana la urma, o carcasa cumperi cand cealalta nu-si mai face treaba eficient(o vorba inteleapta citita p-aici ;) )
Sigur era Antec 300? Nu recunosc nimic din ce spui tu acolo :rotf:

alextudor
02-09-2009, 00:25
Sigur era Antec 300? Nu recunosc nimic din ce spui tu acolo :rotf:

Cu intarziere..dar Hmda!sigur era Antec 300.Funny totusi intrebarea...Bafta.

Tile
02-09-2009, 18:30
Adevarul este ca Antec 300 nu m-a impresionat. Carcasele pe care le-am mentionat in ghid sunt singurele care intr-adevar merita a fi considerate atunci cand cineva doreste o carcasa buna.