PDA

View Full Version : Ce aţi face dacă aţi fi admin pentru o zi?



dios
29-07-2009, 23:51
Intreb şi io, de curiozitate, ce aţi face dacă pentru 24h nicku' vostru s-ar face roşu? :naughty:

eXpander
30-07-2009, 00:03
In primul rand as inchide sectiunea XXX. Nu sunt o persoana closed-minded, dar sectiunea aia chiar mi se pare de prost gust si din punctul meu de vedere nu are ce cauta pe un forum cu profil tehnic. Exista multe astfel de resurse pe net pentru cei care doresc sa vada asa ceva.

In al doilea rand as introduce moderare pe Community. De multe ori lucrurile merg prea departe acolo, si nu e OK.

Astea sunt primele doua lucruri care-mi vin in minte acum. Cand o sa-mi amintesc si altceva, mai postez ;)

bmwh548
30-07-2009, 00:30
Putina moderare pe Community...nu prea multa, doar asa cat sa se rezume certaretii la un limbaj academic.
As lasa aria XXX in pace, nu vad unde e problema. Suntem pe un forum tehnic, dar suntem oameni la urma urmei, nu ne intereseaza doar calculatoarele, mai avem si alte...nevoi :D

raresvintea
30-07-2009, 00:34
nevoile ti le poti satisface pe alte forumuri cu specific.

in opinia mea nu as transforma crazypc.ro intr-un forum ca softpedia sau computer&games cu absolut toate ariile.

the dude
30-07-2009, 00:38
Te-as bana permanent pe tine (dios) si pe spiderr si ar fi un fel de forum al meu :P
Lasand gluma la o parte, cred ca as mai baga cativa moderatori si inca un admin pe langa mine. Sa fie acolo.

dios
30-07-2009, 01:06
Nu prea ai cum ca suntem useri protejati :D

eXpander
30-07-2009, 01:14
nevoile ti le poti satisface pe alte forumuri cu specific.

in opinia mea nu as transforma crazypc.ro intr-un forum ca softpedia sau computer&games cu absolut toate ariile.

Corect la ambele afirmatii :)

CrazyPC s-a remarcat prin entuziasm si extreme in calculatoare, prin urmare domeniile astea trebuie dezvoltate.

Peizan
30-07-2009, 05:46
"Dac-as fi pentru o zi presedinte
V-as amaneta pe toti si nu m-ati prinde ! "

Inspirat de aceste versuri populare prima idee care imi vine este ca as inchiria tot spatiul publicitar posibil pe cel putin un an. Mi-as lua banii si as pleca....


PS: Lasati prostitutia (http://forum.crazypc.ro/forumdisplay.php?f=60) in pace. Unde ati vazut voi calculatoristi care sa nu serveasca si pr0n ?
Mai mult, renuntand la categoria aia ar disparea un personaj minunat, Gogu. Si cine ar vrea un forum fara Gogu care da sare si piper acestei comunitati virtuale?

Dragos Saraolu
30-07-2009, 07:20
Mai discutam cand o sa aveti copii si o aibe acces la calculatoul personal despre acest aspect :D.

Revenind la tema threadului eu as deschide o noua sectiune Cunostiinte despre IT, structurata pe placi de baza, video, sunet, procesoare, unitati de stocare, sisteme de operare, dupa aceea eventual pe producatori daca este cazul. In aceasta sectiune ar trebui sa fie prezentate produsele respective cu tot ce ar trebui sa stim despre ele, de la banala montare a unui procesor pentru unii pana la informatii despre instructiunile si facilitatile din biosurile placilor de baza, drivere modate si nemodate pentru placile de sunet, optimizarea sistemelor de operare, etc. Multe dintre ele exista deja pe diverse arii dar cred ca sunt prea imprastiate pentru a putea fi intradevar folositoare. Consider ca in primul rand trebuie sa stim ce cumparam si cum sa le folosim, nu cum fac marea majoritate a userilor, isi cumpara un sistem si dupa aceea primul lucru de care sunt interesati este cum fac overclock cand ei de fapt nu stiu mai nimic despre platforma respectiva. As dori sa fie o arie de unde sa ai ce invata si fiecare dintre noi sa-si prezinte cate o achizitie, sa explice ce se poate face cu ea, ce probleme au intalnit si cum pot fi rezolvate, sunt informatii care nu apar in nici un review si totusi de multe ori ne fac viata mai usoara, mai ales ca invatam astfel sa folosim intradevar ceea ce avem.

himself
30-07-2009, 07:33
Pentru cei mai pudici: ganditiva un pic, daca nu sunt stiri, teste, jokes and funny stuff, macar un cur banal sau o tzitza sa-ti incante privirea in ziua respectiva :yepp:

DiaboRO
30-07-2009, 07:50
As "exila" 3-5-10 zile "certaretii" care folosesc alte arme decat argumente tehnice :D(exemplu : "aaa ce sora urata ai" sau "ce urat miroseai cand ne-am intalnit la bere" :rotf:). Se cearta destul nesimtitii care ne conduc ... de la voi avem pretentii mult mai mari :P
Heal the world :naughty:

dios
30-07-2009, 08:36
Revenind la tema threadului eu as deschide o noua sectiune Cunostiinte despre IT, structurata pe placi de baza, video, sunet, procesoare, unitati de stocare, sisteme de operare, dupa aceea eventual pe producatori daca este cazul. Nu e rea ideea, dar producatorii sunt deja la "suport tehnic", eventual pot fi completati. Si cunostintele respective n-ar concura cu sectiunile care exista deja? Adica daca vrei sa vorbesti de un procesor, unde il pui, in sectiunea INTEL sau la Procesoare?

Lambda_dryver
30-07-2009, 09:02
Revenind la tema threadului eu as deschide o noua sectiune Cunostiinte despre IT, structurata pe placi de baza, video, sunet, procesoare, unitati de stocare, sisteme de operare, dupa aceea eventual pe producatori daca este cazul. [...] As dori sa fie o arie de unde sa ai ce invata si fiecare dintre noi sa-si prezinte cate o achizitie, sa explice ce se poate face cu ea, ce probleme au intalnit si cum pot fi rezolvate, sunt informatii care nu apar in nici un review si totusi de multe ori ne fac viata mai usoara, mai ales ca invatam astfel sa folosim intradevar ceea ce avem.


Nu e rea ideea, dar producatorii sunt deja la "suport tehnic", eventual pot fi completati. Si cunostintele respective n-ar concura cu sectiunile care exista deja? Adica daca vrei sa vorbesti de un procesor, unde il pui, in sectiunea INTEL sau la Procesoare?

Cred ca ce a vrut Dragos sa zica este ca la "Suport tehnic" se posteaza atunci cand ai o problema ( ex: post code 7F -> se pune intrebarea, primeste raspunsul de la un consultant de la service-ul autorizat eVGA), dar in sectiunea aceasta, (cred) ca doreste sa faca ceva gen "Tutoriale": -> Cum se monteaza un procesor pe platforma i7? -> Ce setari de BIOS imi trebuie ca sa pot rula memoriile la frecventele indicate de producator (ex: 1866MHz CL8)? sau sa fie probleme de genul: "Prima oara cand am despachetat totul, nu reuseam sa gasesc pozitia corecta a procesorului (caz stupid, dar total plauzibil), dar pana la urma am gasit o sageata mica si am corelat-o cu cea de pe placa de baza si a mers!...". Banuiesc ca nu ati fi uimiti daca v-as zice ca mai bine de 80% dintre utilizatorii de pc-uri nu citesc instructiunile de instalare, nu? In schimb, este posibil, ca postand pe forum astfel de tutoriale, sa se gaseasca useri carora sa le fie de folos.

In alta ordine de idei, si eu sunt de acord cu desfiintarea sectiunii xXx. Sunt destule site-uri de "profil" pentru asa ceva si nu cred ca-si are locul pe un forum dedicat "pc-urilor nebune". As prefera sa inceapa sa apara tot mai multe posturi pe alte arii decat numai acolo, deoarece forumul incepe sa aiba un "feel" static.

S-ar putea lucra si la interfata...Pastrand aceeasi interfata, in timp ce pastreaza "aerul" original forumului, devin plictisitoare si, in final, monotona.

Moderarea pe Community nu o consider o prioritate. Aria aceea ar trebuii lasata cat mai libera, dar introduse totusi cateva mentiuni in regulament referitor la limbaj sau insulte.

O alta idee ar fi sa deschideti o colaborare cu mai multe magazine online de componente. Sa obtineti o reducere de 2-10% pentru utilizatorii forumului. Nu est eo idee inovatoare, si se practica si pe alte forumuri de profil de la noi din tara.

Cam asta ar fi la ce m-am gandit eu pana la acest moment. Se pot face si mai multe, dar e cam devreme pentru a procesa acum :D.

LD.

dios
30-07-2009, 09:18
xxx nu se vede initial (ia incercati delogat), si daca nu o doriti nu o accesati, pana la urma sunt 3 threaduri obosite care nici macar nu apar la new posts ca am scos-o sa nu deranjeze... oricum, nu cred ca aia e problema aici :D

Artanis
30-07-2009, 09:37
De acord cu sectiunea XXX, IMO e de destul prost gust si fara legatura cu profilul forumului. Oricum, bine macar ca nu e vizibila fara sa fii logat.

De ex. sectiunea Auto e altceva, macar e ceva cat de cat tehnic.

eXpander
30-07-2009, 11:37
Banuiesc ca nu ati fi uimiti daca v-as zice ca mai bine de 80% dintre utilizatorii de pc-uri nu citesc instructiunile de instalare, nu? In schimb, este posibil, ca postand pe forum astfel de tutoriale, sa se gaseasca useri carora sa le fie de folos.

Tocmai de aceea pe marea majoritate a componentelor exista "sisteme de montare anti-prost", adica nu prea ai cum sa bagi invers un conector sau o piesa. Evident, sunt exceptii, si cunosc multe persoane care au bagat invers Molex-ul de la HDD-uri. Eu, de ex, n-am stiut niciodata sigur cum se conecteaza alimentarea la un floppy, si am ars pana acum 3 unitati :icon_wall Noroc ca nu se mai folosesc in ziua de azi :bow2:


Multe dintre ele exista deja pe diverse arii dar cred ca sunt prea imprastiate pentru a putea fi intradevar folositoare. Consider ca in primul rand trebuie sa stim ce cumparam si cum sa le folosim, nu cum fac marea majoritate a userilor, isi cumpara un sistem si dupa aceea primul lucru de care sunt interesati este cum fac overclock cand ei de fapt nu stiu mai nimic despre platforma respectiva.

Perfect de acord. Avand in vedere ca forumul este destul de vechi, informatia este foarte rasfirata si greu de gasit.
Cel mai bun exemplu in acest sens e thread-ul acesta (http://forum.crazypc.ro/showthread.php?t=394). Desi ideea Pestelui a fost foarte buna, trebuia ca primul lui post sa fie actualizat periodic, pentru a condensa informatia in prima pagina. Nu sa stai sa cauti prin 500 de posturi sa te lamuresti ce-ti trebuie sa cureti o suprafata si ce fel de vopsea sa pui pe ea.

In completare la cele 2 chestiuni care le-am expus in primul post, as mai face ceva: as pune toti moderatorii sa-si aranjeze putin ariile, sa faca curatenie si sa actualizeze ce e de actualizat.

La Publicitate Hardware, de ex, pana nu demult era sticky un post cu schimb de la QX la i7. Si nu s-a mai postat de nush-cand. Cel cu Canon iar nu mai are post-uri de 7 luni. Alea trebuie date jos, si pus sticky pe ceea ce merita cu adevarat.

Artanis
30-07-2009, 11:41
IMO, anunturile publicitare in care nu s-a postat nimic un interval de x luni, ar fi bine sa fie automat inchise - eventual putand sa fie redeschise numai la cerere.

dios
30-07-2009, 12:31
aia trebuie un cron destul de smecher si un query si mai smecher... eventual pot face un cron sa ruleze saptamanal si sa mute automat subiectele inchise, dar sa stai sa cauti tot ce e deschis si sa inchizi daca t> 5 luni... draci...


La Publicitate Hardware, de ex, pana nu demult era sticky un post cu schimb de la QX la i7. Si nu s-a mai postat de nush-cand. Cel cu Canon iar nu mai are post-uri de 7 luni. Alea trebuie date jos, si pus sticky pe ceea ce merita cu adevarat.
Pentru asta e un mod, o sa mai fie inca unul pe Publicitate si o sa se rezolve probleme de genu asta. Spiderr nu are el timp si nici eu nu am sa stam sa pritocim anunturile...

Dragoss91
30-07-2009, 16:13
As face un subforum in engleza , ca sa avem si vizitatori straini .

Kimi
30-07-2009, 16:28
Strainii mai repede ar intra pe XS decat pe crazypc. Deci activitate nu prea o sa fie. :)

Drazzy
30-07-2009, 21:43
/ban all :)



glumeam,
as pune total offtopic sticky :D

clonitza
31-07-2009, 08:13
Mi-as sterge contul .. mersi de intrebare .. ca vad ca un admin capabil sa apese un buton nu gasesc ... :icon_wall

CQSTELUSH
31-07-2009, 08:14
Ce?

dios
31-07-2009, 08:42
Mi-as sterge contul .. mersi de intrebare .. ca vad ca un admin capabil sa apese un buton nu gasesc ... :icon_wall

huh? :naughty: ce doreste cloniţa?

sh_ol
31-07-2009, 08:42
http://www.sysadminday.com/

dios
31-07-2009, 08:47
ah ce cool :D ce cadou primesc? Nu sunt eu chiar linux master, da orsicat.

sh_ol
31-07-2009, 09:05
Pai nu tre sa fii linux master, majoritatea computerelor ruleaza wingoz, un linux il instalezi il configurezi si gata, mai updatezi mai schimbi pe ici pe colo cate ceva, dar pe wingoz ai tot timpul ceva de mesterit, devirusat, recuperat, updatat, curatat etc.
In cazul tau de admin de sait e alta poveste, dar nu cred ca e nevoie sa fii linux master sa poti face asta.

M3kk
31-07-2009, 11:40
V-as bana pe toti, sa aiba admini treaba dupa ce trece ziua :D.

cloud
31-07-2009, 11:44
As muta sectiunea Folding@Home din Community undeva sa fie mai vizibil eventual o arie noua, chiar daca nu prea are activitate...

dios
31-07-2009, 11:59
da, au fost multe idei bune pana acum, si le vom pune in practica cat de curand :)

the dude
31-07-2009, 13:32
Mai am una : as pune mai multi producatori la suport tehnic. Si ideea lui Dragos(super-moderatoru' :D ) e foarte buna.

quintus
01-08-2009, 11:04
As inchide tot si trimite toata lumea la bere!

LE: Daca as avea de unde $, as impulsiona colegii printr-un concurs de genu: care scoate cele mai multe puncte ptr echipa pe hwbot...

the dude
01-08-2009, 14:42
Puii mei, SAMBA e cel mai bun din echipa, cine il mai prinde ? Oricum, Felicitari SAMBA ai depus multa munca si pasiune, respect !:yes:

quintus
01-08-2009, 15:26
Sa zicem puncte contributie pe luna august, sau din septembrie...

Samba nu prea are chef asa ca poate nu participa:P