PDA

View Full Version : TRUE vs CNPS10X EXTREME vs MEGAHALEMS



poparamiro
03-08-2009, 00:52
http://forum.crazypc.ro/attachment.php?attachmentid=42462&stc=1&d=1249260306

Ce au in comun True, Z600, Megahalems si Mugen 2?. Toate sunt coolere de top, sunt cele mai performante coolere pe care le puteti gasi la ora actuala, bineinteles fiecare cu specificul sau, adica optimizate pentru a functiona mai bine la un anumit airflow. Toate se bazeaza pe arhitectura tower, cea mai eficienta din punct de vedere a performantei obtinute.

CNPS 10X Extreme este primul cooler de la Zalman bazat pe arhitectura tower si este normal sa trezeasca un interes mare printre pasionatii racirii cu aer (si nu numai), mai ales ca pina acum toate coolerele produse de ei se bazau pe o arhitectura foarte eleganta si deosebita despre care nu putem spune ca nu oferea performante bune. Totusi eu de multa vreme astept de la Zalman un cooler cu adevarat performant care sa puna probleme virfurilor actuale.
Acest moment a venit si Zalman a introdus (fara prea multa "galagie") modelul CNPS10X Extreme. Am fost printre primii care au intuit potentialul acestui cooler si cum era de asteptat doream sa il testez.

http://forum.crazypc.ro/attachment.php?attachmentid=42463&stc=1&d=1249260306

Primele analize si observatii:

De indata ce coolerul a ajuns la mine am analizat citeva aspecte care ma interesau in mod special si pe care le voi enumera putin mai "jos". Dupa cum se stie sunt adeptul testelor mai extreme dar fara sa uit si de utilizatorii de rind care doresc performanta foarte buna in conditii de silentiozitate maxima, a metodologiei care imi asigura conditii de test cit mai identice pentru a putea crea o ierarhie cit mai corecta. Bineinteles testele mele nu sunt cele mai bune si nici intr-un caz complete dar acesta este specificul care l-am ales de la inceput, nimeni nu poate atinge toate aspectele intr-un test si de aceea fiecare mod de a testa isi are importanta si relevanta lui foarte bine venita (sau cel putin asa ar trebui vazute lucrurile).
Acum ca am facut aceasta paranteza voi enumera lucrurile pe care le-am verificat prima data:

- distanta dintre lamele, grosimea, prelucrarea si numarul lor

Se stie ca aceasta distanta trebuie sa fie mica pentru un cooler optimizat pentru high air flow si mai mare pentru cele care trebuie sa functioneze la turatii mici sau fanless. Distanta dintre lamele in cazul lui CNPS10X EX este la fel cu cea a lui True (1.5mm) si putin mai mica ca la Megahalems (2mm). Numarul de lamele este mai mare la Zalman, 56 lamele fata de cele 52 la True si 45 la Megahalems. Grosimea lor este la fel la cele trei coolere si anume ~0.5mm.
Lamelele sunt cromate, acest lucru ferindu-le de oxidare pe linga aspectul foarte placut oferit coolerului.

- constuctia bazei, numarul de heatpipe-uri si dispunerea lor

http://forum.crazypc.ro/attachment.php?attachmentid=42464&stc=1&d=1249260306

Baza lui 10X este suficient de mare, este perfect plana (verificata cu sublerul) si are o finisare "oginda", as putea spune ca este baza perfecta. Am mai intilnit o astefel de baza la Thermolab Baram, doar ca in cazul vintului corean baza este putin cam ingusta (probabil ca performantele nu ii sunt afectate dar am facut acesta precizare ca o preferinta personala, imi plac bazele solide)
Cu cele 5 heatpipe-uri nu are cel mai mare numar existent, dar bazindu-ma pe testele mele mai vechi (Tru vs True) unde 4 HP erau la numai 0.5c diferenta fata de 6 HP am considerat ca 5HP sunt suficiente.
Dispunerea lor este ceva mai "aerisita" ca la True ceea ce este un posibil avantaj in fata celui mai bun cooler de pina acum la turatii extreme.

- Sistemul de prindere: soliditate, constructie si presiune

http://forum.crazypc.ro/attachment.php?attachmentid=42465&stc=1&d=1249260306

Dupa cum am mai spus imi plac lucrurile solide, cum ar fi sistemul de prindere facut de cei de la Prolimatech pentru Megahalems (cel mai bun facut vreodata), faptul ca nu poti indoi True Copper "nici sa vrei", ca sa enumar doar citeva care imi vin acum in minte.

Sistemul de prindere facut de Zalman ar putea fi mai bun in toate privintele:
- soliditate (prinderea este in mare parte din plastic ceea ce nu ii ofera o rezistenta prea buna).
- simplitate (cel putin montarea pentru SK 775 implica punerea in niste gauri a unor bolturi care le mai poti si pierde, intr-un cuvint montarea este incomoda si asta o spune cineva care a montat destule prinderi modate bazate pe suruburi si tot felul de artificii, deasemenea dificil de instalat)
- presiune (presiunea putea fi mai buna si acesta este motivul pentru care nu am folosit prindere modata la True care poate aduce un cistig de ~1.5c).

In pofida acestor slabiciuni enumerate mai sus sistemul de prindere si-a facut foarte bine treaba (dupa cum veti putea observa) si pina la urma am vazut ca si un sistem de prindere foarte subred si simplu cum este cel bazat pe push pins isi face bine treaba. Eu am atins acest aspect deoarece judec lucrurile mai mult din punctul de vedere al unui entuziast, vreau ca totul sa fie perfect si de aceea sunt mai sever in analiza unui produs.

Ventilatorul nu m-a interesat prea mult deoarece testarea coolerului stock (cum vine el) nu este "specialitatea mea". Depinde cum privesti problema, poate fi un plus sau un minus acest ventilator: sustinatorii domeniului silent nu il vor agrea deoarece nu este cel mai eficient si silent, dar vine cu un controler de turatie si pot sa spun ca eu vad ca un plus acest ventilator si controlerul de turatie.
Un "silent freak" il va schimba oricum daca isi va cumpara acest cooler dar va cheltui in plus pentru acest lucru.
Coolerul arata foarte bine (la fel spun, aceasta este parerea mea) este elegant, are o calitate ireprosabila (este cromat tot) si ventilatorul luminat poate fi iarasi un plus pentru cei interesati de asa ceva.

poparamiro
03-08-2009, 00:53
Deja am vorbit prea mult, ceea ce nu-mi place defel, asa ca vom trece la lucruri mai concrete:

CONCURENTI:

ZALMAN CNPS 10X EXTREME - prindere stoc, nelapuit
THERMALRIGHT ULTRA 120 EX - prindere stoc, lapuit
PROLIMATECH MEGAHALEMS - prindere stoc, lapuit

METODOLOGIE:

In testele mele am incercat sa am conditii cit mai egale pentu coolere deoarece pe acest lucru ar trebui sa se bazeze un versus:

- open stand
- ambient constant
- aceleasi turatii/aceleasi ventilatoare
- acelasi cpu, placa de baza, voltaje
- presiuni de prindere cit mai egale (unde este posibil)
- aceeasi pasta termica
- cooler lapuit, cpu lapuit (situatia ideala)

Temperatura in load a fost obtinuta prin rularea timp de 10 minute a programului prime 95 small fft (4 threads) dupa ce in prealabil am lasat 5 minute sistemul in desktop cu procesorul in repaos total. Pentru extreme TDP rularea programului prime 95 a durat doar 5 minute si 2 minute in repaos (dupa ~ 4 minute temperatura se stabiliza). Inregistrarea temperaturii a fost facuta cu programul realtemp, a fost trecuta in grafic media aritmetica a temperaturilor maxime obtinute de cele 4 core-uri. Temperatura specificata in grafic trebuie sa fie cea maxima pentru a observa distanta ramasa pina la TJmax deoarece daca procesorul depaseste TJmax va intra in throttle si performanta in primul rind va avea de suferit.

Programe folosite:

- prime95 v259
- realtemp 3.17
- cpu-z 1.50
- HWMonitor 1.31

SISTEM DE TEST:

http://forum.crazypc.ro/attachment.php?attachmentid=42475&stc=1&d=1249253905

CPU - Intel Core 2 Quad Q6600 lapuit
MB - DFI LP UT P35 T2R
RAM - 2x1Gb Mushkin Redline DDR2 1000
VGA – Asus Geforce 6600
PSU – Corsair HX1000W – 1000 watt
HDD - SAMSUNG HD321KJ
TIM - GELID GC-1
OS - Windows XP SP3

SETARI PROCESOR:

Pentru Extreme TDP
3827mhz - 1.616 vcore load

Pentru High TDP
3711mhz - 1.488 vcore load

Pentru low rpm (medium TDP)
3307mhz - 1.344 vcore load

VENTILATOARE:

Delta PFB1212UHE - 5500 rpm, 252 CFM
Scythe DFS123812H - 3000 rpm
Scythe Slip Stream SY1225SL12LM 1000 rpm - setat la 800 rpm
Scythe SFF21F - 1500 rpm

Se pot observa (http://forum.crazypc.ro/attachment.php?attachmentid=42511&stc=1&d=1249261836) turatiile ventilatoarelor in fiecare screen de test.

poparamiro
03-08-2009, 00:54
Cind am spus mai sus ca am intuit potentialul acestui cooler credeam ca va fi un cooler bun dar nu ma asteptam la rezultate atit de bune. Dupa ce am analizat coolerul am vazut ca detine calitatile necesare pentru a ataca "greii racirii cu aer" si am spus ca True va avea probleme serioase.

http://forum.crazypc.ro/attachment.php?attachmentid=42488&stc=1&d=1249254270
~27oC AMBIENT

CONCLUZII SI OBSERVATII:

Testez coolere de mai mult de un an de zile si pina acum nu am vazut vreun cooler care sa invinga True la setari extreme. Lucrurile se mai schimba si pot spune ca ierarhia celor mai bune coolere in conditii de airflow mare/foarte mare s-a schimbat si ea. Zalman CNPS10X EXTRME este cel mai performant cooler din acesta categorie, el invingind si Megahalems-ul.

Coolerul de la Zalman are o comportare foarte buna in toate testele si se mai poate vedea ca la turatii foarte mici a iesit doar cu ceva in urma lui Megahalems, dar acest lucru este normal deoarece CNPS10X EX nu este optimizat pentru silent cooling. O temperatura ambientala mare este cu siguranta relevanta pentru utilizatotul obisnuit, dar nu va favoriza diferentierea mai accentuata a coolerelor.
Un lucru pe care il consider un minus la acest cooler este faptul ca nu exista posibilitatea montarii a doua ventilatoare, desi observam in teste (unde am modat putin coolerul pentru a monta doua ventilatoare) ca scaleaza bine in configuratie push-pull. Din nou putem trage concluzii diferite in functie de cum privim problema:

1. - ok, nu are suport pentru doua ventilatoare dar raceste foarte bine cu unul singur si pina la urma in cazul high air flow (pentru care este optimizat) nu se cistiga mare lucru la montarea a doua ventilatoare.
2. - nici un cooler nu este perfect dar probabil ca daca Zalman construia coolerul cu suport pentru doua ventilatoare nu mai putea pastra eleganta lui, care este unul din punctele lui forte.
3. - un entuziast nu va avea nici o problema in a moda coolerul si a-i pune orice fel de ventilatoare.
4. - una din situatiile in care montarea celor doua ventilatoate conteaza mai mult este cea a racirii silentioase, unde se cistiga cel mai mult la folosirea configuratiei push-pull, dar si aici Zalman se descurca bine cu doar un ventilator (trebuie sa tineti cont ca nu este optimizat pentru silent cooling)

Am divagat destul pe tema ventilatorului, mai mult decit trebuia, asa ca vom trece la concluzii:

Megahalems ramane cel mai bun cooler silent (alaturi de Z600) si cel mai complet dintre cele trei, iar True desi nu a reusit sa cistige nici o categorie in acest test ramane un cooler foarte performant la airflow extrem.

Chiar daca pretul lui CNPS10X EX este mare, cu siguranta este pe deplin justificat de calitatile lui, parerea mea este ca Zalman ofera utilizatorilor un pachet complet prin CNSP10X Extreme, performanta de top, prindere pentru cele mai noi socketuri, pasta buna, ventilator si chiar controler de turatie elegant integrat in cooler. Este greu sa nu fii multumit daca achizitionezi acest pachet.

Sper ca va placut acest versus si astept mai ales critici si observatii din partea dumneavoastra :)

poparamiro
03-08-2009, 01:01
Vreau sa va spun ca trebuie sa tineti cont de faptul ca acest versus trebuie vazut ca o completare a testului facut de Dragos, este adresat mai mult entuziastilor si este facut pe o platforma diferita cu setari si conditii diferite, dar contine si destule teste adresate utilizatorului "obisnuit". Fiecare test are importanta si relevanta lui si de aceea este bine sa avem cit mai multe "feluri" de teste.

Dragos Saraolu
03-08-2009, 06:22
Multumesc ca ai postat aici reviewul integral, consider ca poate fi o referinta pentru cei interesati de alegerea unui cooler performant. Astept cu interes si testele lui matose pe i7.

Coco
03-08-2009, 10:27
Multumesc ca ai postat aici reviewul integral
Pai si de ce nu l-ar fi postat integral? Daca tot te lansezi in afirmatii de genul domnule Dragos (public), motiveaza macar...


Felicitari si multumiri inca o data Ramiro. Foarte foarte concludent.

Dragos Saraolu
03-08-2009, 11:09
Pentru ca initial vroia sa-l puna pe threadul lui cu Air cooling gallery si eu l-am rugat sa-l posteze separat, evident acolo avea parte de o varianta scurta iar acest review poate fi o referinta pentru topul ierarhiei coolerelor.

CQSTELUSH
03-08-2009, 12:04
A' naibii tensiuni... :)

poparamiro
03-08-2009, 12:18
Da, Dragos a fost mai mult decit Fair Play asa ca va rog sa discutam aspecte tehnice, observatii si critici :)

savu
03-08-2009, 12:33
Dat naibii de bun MEGAHALEMS... Baza buna, prindere buna, performata f buna pe toata plaja de turatii etc. As vrea sa pun mana pe unu sa vad cum se prezinta

mascotzel
03-08-2009, 14:09
e bun review-ul

imi place ca te-ai lasat suparat de unii "carcotashi" si ai muncit mai mult de ai bagat rezultate si cu setari low-rpm la ventilatoare
foarte detaliat si cu "atingerea" multor probleme ridicate prin controversele din sfera "cpu air cooling" care au fost pe crazypc

un singur lucru zic eu ca ar mai fi mers adaugat ca o anexa,ce performanta are ventilatorul stock Zalman...

poparamiro
03-08-2009, 15:55
O sa fac in viitor si un studiu despre comportarea ventilatorului de pe 10X, desi mare diferenta nu cred ca va fi in ceea ce priveste temperatura (vorbind de aceleasi turatii). La zgomot s-ar putea sa fie ceva diferente pentru ca am dat drumul ventilatorului stock de curiozitate sa vad cum e si la turatia maxima facea un zgomot cam mare (asa cred, ca nu prea sunt in "tema" cu acest domeniu)
Va mai fi un versus mic (10X vs True Copper) pentru desemnarea numarului 1 la bench dar o sa astept ambient mai mic specific bench-ului (la ~27c nu cred ca se comporta prea bine Copperul, nu agreeaza aerul cald :) )

quintus
03-08-2009, 15:56
Sa modezi si prinderile la 10x vs cooper;)

ratusca
04-08-2009, 12:46
Mi s-ar fi parut corect sa "lapuiesti" si zalmanul... din poze se vede ca a avut cea mai proasta "amprenta".

poparamiro
04-08-2009, 13:07
Am vrut sa ating acest aspect, intr-adevar amprenta nu pare perfecta dar asta este din cauza ca am facut poza noaptea cu blit si nu se intelege mare lucru . In realitate stratul de pasta termica de pe baza era foarte subtire, iar faptul ca pe un colt nu a ajuns pasta nu afecteaza performanta.
O sa mai fac un versus in care voi folosi prinderi modate (cu presiune mare).
Totusi este posibil sa se cistige ~1c prin lapping la 10X (mai ales ca sistemul de prindere nu are o presiune foarte buna)

eXpander
04-08-2009, 15:38
Ar fi super OK sa-i modezi sistemul de prindere.

Dar:


Baza lui 10X este suficient de mare, este perfect plana (verificata cu sublerul) si are o finisare "oginda", as putea spune ca este baza perfecta.

Mai are sens sa-i faci lapping?

quintus
04-08-2009, 16:40
...Mai are sens sa-i faci lapping?

Cupru e cupru, asa ca la o parte cu vopsele sau cromuri. Si prin lapuire aduci tevustele mai aproape de sursa de caldura, logic este ca se imbunatateste si transferul de caldura intre procesor si lamele/tole. Cu cat mai groasa baza cu atat mai mult are de ''traversat'' caldura, este mai cald procesorul.

poparamiro
04-08-2009, 17:07
Domnul ratusca are dreptate, pentru o corectitudine totala trebuia lapuit si Zalmanul. Am ales sa testez asa din cauza ca in primul rind m-am bazat pe experienta mea (cel mai mult am castigat la True Copper, ~2c, dar avea un dezastru de baza iar in cazul True Black am testat si stock adica inclusiv vopsit si nu am cistigat nimic, avea totusi o baza buna acel exemplar) si in al doilea rind nu mi-a venit sa "stric" asa baza reusita :)

ratusca
04-08-2009, 17:31
Nu ma intelege gresit. Coltul ala nu ma ingrijoreaza asa tare. Chiar daca e facuta cu blitz sau nu, poza arata clar ca cel mai bun contact este pe aria evidentiata in poza. Daca prin lapping se poate mari aria de contact, atunci va avea numai de castigat.

poparamiro
04-08-2009, 17:39
Corect, dupa ce se intoarce de la matose o sa fie lapuit si modat pentru versusul cu True Copper.

Dragos Saraolu
04-08-2009, 20:50
Eu am folosit metoda clasica de intindere a pastei pe CPU si dupa aceea am prins Zalmanul, amprenta a fost perfecta. Nu stiu cat de bine a strans poparamiro suruburile alea de la suport, acolo exista un mic joc daca nu le fortai la strangere, suportul nu trebuie sa joace deloc pe placa de baza.

poparamiro
05-08-2009, 12:45
Au fost strinse bine suruburile (toate), intotdeauna verific dupa ce termin montarea daca totul e in regula - pozitie ,daca are sau nu joc etc. Comparativ cu Megahalems nu are aceeasi presiune de prindere (cel putin pe 775 unde am testat eu).

dios
05-08-2009, 17:53
Prinderea in optica mea nu ar trebui atinsa mai mult sau mai putin la vreunul dintre coolere, face parte din procedura de testare, daca un cooler are un sistem mai prost automat va fi penalizat la temperaturi. Evident ca daca se observa probleme acestea trebuiesc specificate, dar nu as incerca sa-l fixez aditional, cumparatorul il ia "out of the box", nu il compara la acel moment cu alt model asa ca ar trebui replicati pasii pe care acesta i-ar face in mod normal.

marian57
05-08-2009, 17:55
Ce bine ca ai testat si la 800rpm.Astept si eu lapuirea.
Testul este,ca intotdeauna,complet.

dios
05-08-2009, 17:58
La fel si in cazul lapping-ului (mama cati ani au trecut de cand n-am mai facut asa ceva :D ), as face mai intai un test out-of-the-box si ulterior as incerca sa le maximizez calitatile si sa le elimin defectele, in scopul obtinerii celui mai bun rezultat posibil.

marian57
05-08-2009, 18:06
Suntem pe crazypc forum,astept lapuirea.

dios
05-08-2009, 18:15
da, evident, insa eu as imparti rezultatu' in 2. Si cu si fara. :)

marian57
05-08-2009, 21:44
Corect,ai dreptate.Scuze,am exagerat putin.

the dude
05-08-2009, 21:45
Pai daca face laping la cooler, iti garantez ca o sa imparteasca rezultatele, totusi, vorbim de poparamiro :P

eXpander
06-08-2009, 19:16
Cupru e cupru, asa ca la o parte cu vopsele sau cromuri. Si prin lapuire aduci tevustele mai aproape de sursa de caldura, logic este ca se imbunatateste si transferul de caldura intre procesor si lamele/tole. Cu cat mai groasa baza cu atat mai mult are de ''traversat'' caldura, este mai cald procesorul.

Da, ai dreptate.

Din punctul meu de vedere, acela de ignorant (n-am facut niciodata asa ceva), lapping-ul are scopul de a indrepta baza coolerului. Nu m-am gandit pana acum la "side-effect-ul" (sa-i zicem) de a scurta baza pentru a apropia heatpipe-urile de IHS.

Totusi, daca e sa mergem mai departe in acest rationament, ajungem la HDT-uri :)

Ar trebui atunci studiata problema grosimii bazei :D

matose
06-08-2009, 19:21
Oricum prin lapping se indeparteaza cativa microni, in nici un caz suficient pentru a lua in calcul subtierea bazei :)

poparamiro
06-08-2009, 20:00
Pai o baza solida de cupru are ca rol distribuirea caldurii spre heatpipe-uri (cel putin eu asa vad problema, dar nu sunt un expert in termodinamica)

quintus
06-08-2009, 20:30
Totusi, daca e sa mergem mai departe in acest rationament, ajungem la HDT-uri :)

Doamne fereste:D
Oricum lapuirea este benefica, posibil ca de la un moment dat sub 2mm:what: sau 1mm:what: -nu stiu, dau si eu cu presupusul- sa nu fie de bine.
Poate cineva are oole sa incerce asa ceva:evil: