PDA

View Full Version : Sistem nou. Am nevoie de sfaturi! :)



CBR
23-06-2005, 22:21
In primul rand salutare tuturor (acesta fiind primul meu post aici)!

Problema este urmatoarea... In cateva saptamani o sa fac rost de bani pentru un sistem nou si am nevoie de sfaturi. In mare mi-am format o idee, dar am nevoie si de sfaturile unora mai tari in Hardware decat mine (de ce sa mint, nu le prea le am cu asta... :)). Nu ma prea intereseaza OC, prefer fiabilitatea.

---

Bani alocati: 26.000.000

Magazin: www.caro.ro (Eu pe asta m-am axat... Daca aveti alte idei, va ascult. In orice caz, fara Flemingi si alte magazine asemanatoare ca nu am chef sa le platesc lor chiria pe langa componente.)

Ce am deja si nu trebuie schimbat: CDRom/RW/DVD, Floppy, placa de sunet, porturi USB 2.0 aditonale.

In mare, de ce am nevoie: Motherboard, proc (si cooler), placa video, hard, RAM, carcasa, ventilatoare de pe carcasa.

---

Eu unul am ales urmatoarele (de pe Caro):
Proc: INTEL Pentium 4 3.0E BOX (nu prea imi plac mie AMD)
Cooler proc: Gigabyte 3D Cooler-ULTRA GT GH-PCU31-VH (aici am pus la misto, nu ma pricep deloc la coolere)
Motherboard: Gigabyte GA-8IPE1000G RETAIL (mi s-a parut cea mai buna)
RAM: CORSAIR 512VS3200KIT (o sa plec cu 512 si cu prima ocazie trec la 1GB, nu de alta dar nu am destui $)
Hard: WD 80GB Caviar JD SATA (imi ajunge... de fel sterg tot ce nu folosesc de pe calc)
Placa video: Leadtek WinFast A6600 GT TDH (as vrea neaparat un 6600GT :love: )
Carcasa: KME 5360 (nu am bani de Antec sau alte smecherii)
Ventilatoare de pe carcasa: 2* Antec TriCool Blue 80mm (75020), 1* Ventilator carcasa 80mm (oare o sa mi se incalzeasca vara?)

Pretul la ce e mai sus este de 26.178.346 lei cu TVA (sare cu aproximativ 200.000 peste ce mi-am propus eu, dar e ok). Mai jos e atasat un .jpg cu detalii de pret pe fiecare produs.

---

Voi ce imi recomandati? E ok ce am ales mai sus? Sugestii, propuneri, etc? Daca stiti ceva mai ieftin si mai bun ar fi perfect! Ascult cu multa placere orice sfat. :yepp:


Multumesc anticipat!
,CBR

Scuba
23-06-2005, 22:44
Salutare, si bine ai venit!

Eu unul nu te sfatuiesc sa investesti in skt 478 acum.
As merge mai degraba pe AMD skt939. Chiar daca nu esti fan AMD, te asigur ca functioneaza excelent. Adaugand si suportul pentru 64 bits (care in curand va incepe sa fie un avantaj) zic eu ca e o varianta deman de luat in calcul.
De asemenea, as alege o sursa adevarata, nu o petarda.
Dupa cum poti vedea mai jos, poti iesi mai ieftin, cu memorie mai buna, HDD cu 50% mai mare, si carcasa Antec :D ....

Gobar
23-06-2005, 22:46
Bun venit pe CrazyPC unde care mai de care e mai :insane:
Personal as schimba placa de baza Cu Asus p4p800segd, cooler-ul cu un Arctic Cooling Freezer 4 si HDD-ul cu un Seagate, ca sa te incadrezi in banii astia (aproximativ).
Sau inceraca un 775 sau 939, ca 478 e cam pe duca.

dios
23-06-2005, 22:50
si eu as inclina tot catre solutia lui scuba :) dar nu prea iti vine manusa, daca nu faci OC...

CBR
23-06-2005, 22:53
Scuba: Explica-mi te rog de ce sa nu investesc in Socket478. :) Frecventa de pe procesorul ala nu e cam mica (1800 MHz) comparativ cu cea de pe cel care l-am ales eu mai sus (3000 Mhz)? E relevanta treaba asta sau nu? In ce masura? De asemenea sistemul pe care l-ai facut tu la ITDirect nu are placa video. :) Sursa de 300 este ok pentru sistem? Nu e cam putin? Eu am ales WD la Hard, merita mai mult Seagate? Sunt mai fiabile?

Gobar: O sa ma uit de ce ai spus tu si revin. :)

dio: Intradevar, nu prea sunt pasionat de OC. Prefer sa mearga ok fara sa ma chinui. Problema la sistemul lui Scuba este ca ma costa 25.000.000 fara placa video. :(


(Sorry ca pun intrebarile astea, care cel mai probabil sunt de n00b, dar chiar nu ma prea pricep pe partea de Hardware... Eu sunt mai mult cu GSM. :))

Gobar
23-06-2005, 22:58
Este si placa video e Gigibit-ul (6600 GT 128MB Gddr3, PCI eX). Mai multe detalii:http://www.itdirect.ro/produs.php?288:594

Revolution
23-06-2005, 23:00
La AMD altfel se co-noteaza performanta, in principiu e cam acelasi lucru 3.0E cu 3000+, si eu sunt de parere cu Scuba si di0 skt478 e platforma veche, buna de fel dar invechita, pe langa asta AMD ofera suport pentru 64 BIT avantaj care il vei vedea cand va iesi windows-ul pe 64 biti (daca nu a iesit deja), in rest parerea mea este ca configuratia lui scuba > configuratia ta, cu sursa ar trebuie sa vezi ceva de 350-380W daca nu vei face o/c.

CBR
23-06-2005, 23:02
Ah, acum am vazut-o! La naiba, cred ca ma prinde somnul din urma. :D

In cazul asta cred ca o sa merg pe mana lui Scuba, dar am o mare nelamurire... Procesorul ala e chiar atat de bun (scuzati-mi ideea preconceputa ca Intel e mai tare)? Frecventa aia ma face sa am dubii.

Gobar
23-06-2005, 23:06
Mergi pe mana lui Scuba ca e super ok configuratia.
Da proc. e bun si e de "generatie" mai noua.
Este si la noi XP Pro. x64 Edition pe la 5.100.000.

CBR
23-06-2005, 23:09
Carcasa are sursa de 300. Ma tine sau trebuie luata alta mai mare?

De asemenea nu vad alt cooler pe proc in configuratia noua (daca e ma duc de urgenta sa ma culc). Ma tine cooler-ul care vine in cutie cu procesorul? Asta pentru jocuri cu detaliile la maxim. :evil:


PS: Chiar nu inteleg de ce mi-ai spus si pretul la WinXP pe 64... Chiar nu ma interesa daca intelegi ce vreau sa zic. :naughty:

Gobar
23-06-2005, 23:12
Sursa e Antec true power, merge fara probleme daca nu te apuci de oc.
Da e ok cooler-ul box.
Pretu win era pentru Revolution :evil:

Revolution
23-06-2005, 23:14
frecventa aia e pe fond nervos :)
incearca sa te gandesti ca e 3000+ nu 1800 real... :D

CBR
23-06-2005, 23:15
Nope, nu ma apuc. Daca va fi vreodata cazul vin la voi si va intreb inainte. :) Oricum nu prea are ce sa alimenteze in afara de un CD-ROM (il tin pentru citit toate tampeniile, daca se strica (cam face urat in ultima vreme) iau altul) si un CD-RW/DVD (doar pentru scris cd-uri si citit DVD).

---

De asemenea nu vad alt cooler pe proc in configuratia noua (daca e ma duc de urgenta sa ma culc). Ma tine cooler-ul care vine in cutie cu procesorul? Asta pentru jocuri cu detaliile la maxim.

---

Carcasa Antec are locasuri pentru 2 ventilatoare de 80. M-am uitat la ITDirect si am vazut ventilatoare de 80mm Antec TriCool si Antec TriCool DBB. Care e diferenta dintre ele? O sa iau si doua din astea, unul sa scoata aerul si altul sa bage.

Scuba
23-06-2005, 23:36
Procesorul e box, deci cu tot cu cooler. Coolerul box te tine pentru mai mult decat frecventa default ;) .
DBB probabil inseamna dual ball bearing (cooler cu 2 rulmenti) .

Ca putere te tine linistit sursa cu care vine carcasa recomandata, asta daca nu vrei sa faci un overclock masiv :) .

CBR
23-06-2005, 23:40
Scuba: Ok, atunci SIGUR o sa merg pe configuratia ta. Care dintre cele doua ventilatoare recomanzi? Cel simplu sau cel cu DBB? Memoria RAM care ai pus-o tu este single. Nu era mai bun (sau chiar obligatoriu, nu stiu...) un twin?

Gobar
23-06-2005, 23:45
Cooler-ul simplu e pe lagar (in timp joaca si face galagie)e mai galagios, DBB (dual ball bearing) cu 2 rulmenti e mai silentios tine mai mult in timp. Tricool-ul lagar e vre-o 200.000 DBB e vreo 380.000.

CBR
23-06-2005, 23:48
Ok, le-am pus pe cele DBB pe lista, mai astept un raspuns in legatura cu memoriile RAM (post-ul #15) si in mare am terminat. :)

Gobar
23-06-2005, 23:50
Daca vrei sa iti mai pui 512 mai incolo merita sa iei acuma un stick de 512 si cand iei al 2-lea ai dual channel.

CBR
24-06-2005, 00:00
Aha. Acum am inteles cum sta treaba. Ok, atunci acum il iau pe cel recomandat de Scuba si cu prima ocazie cand am bani mai iau unul identic si il bag in dual-channel.

---

Multumesc mult pentru informatii si pentru rabdarea pe care ati avut-o. Sunteti tari! :love: Cu parere de rau spun ca am impresia ca pe forumul meu de bastina (http://www.computergames.ro/forum/member.php?u=3965) nu cred ca gaseam niste useri asa de treaba si atatea post-uri ontopic (:D). Intradevar o comunitate foarte unita. Bravo! (si scuze pentru micul offtopic)

---

Pentru cine e curios, mai jos e configuratia finala... Astept in continuare sugestii. :)


---
EDIT:
Ca tot e vara... Sunt sanse sa se incalzeasca tare? Ce temperatura ar trebui sa aiba procesorul? Ce temperatura ar trebui sa fie in sistem?

Para
24-06-2005, 00:10
Damn, au sucit un intelist serios si l-au pus sa-si ia instabilitate la pachet (AMD) ...
Scuba, vezi ca in cârca ta o sa pice toate thread-urile de la Help ale lu' CBR :D

Zyklon5
24-06-2005, 00:11
Nu ai nevoie de DFI UltraD mai bine:

http://www.itdirect.ro/produs.php?296:706
http://www.itdirect.ro/produs.php?283:554

si de diferenta de bani mai pui un 512

DFI iti trebuie doar daca esti pasionat de OC/Benchin' si te vei uita peste cele 2 pagini de setari la memorii in rest pentru un gaming rig nu aduce nimic. SLI tot asa doar pentru benching.

Para bwuhahaa :D

CBR
24-06-2005, 00:13
Cred ca o sa tampesc daca iar schimb sistemul. :D


Para, lamuriri suplimentare? Scuba, replica? :D

---

Zyklon5: La asta ma gandeam si eu, dar pentru a-mi mai scadea pretul la inceput... Oricum, al doilea RAM il iau imediat cum incep sa vand din sistemul vechi. Ma mai gandesc...

Gobar
24-06-2005, 00:14
Damn, au sucit un intelist serios si l-au pus sa-si ia instabilitate la pachet (AMD) ...
Scuba, vezi ca in cârca ta o sa pice toate thread-urile de la Help ale lu' CBR :D
Nu-l mai descuraja si tu pe om, da si tu o configuratie sa il ajuti, pe intel :love: .

CBR
24-06-2005, 00:20
Da, o sa merg totusi pe placa de baza nF4-DAGF, nu am nevoie de 2 placi video, 8 canale pe placa de sunet (am deja placa de sunet Creative SoundBlaster) sau alte treburi de OC la care nu ma pricep deci care nu ma ajuta cu nimic si imi cresc pretul inutil...


PS: Cu placa asta de baza am pret final 24,833,539 Lei. E la fix cat sa mai imi ramana sa cinstesc pe cineva sa vina sa mi le faca (ma pricep la mai tot ce tine de instalare mai putin la lipit procesoare pe placi de baza (ca veni vorba, cred ca trebuie sa imi iau pasta Artic...), instalat placa de baza in carcasa, legat sursa la placa de baza si aranjarea firelor). Se ofera careva? (nu acum mai peste cateva saptamani) :D

Gobar
24-06-2005, 00:23
Lanparty-ul e pt. oc., cu dagf-ul mai intra in pret inca un stick de 512, cu diferenta de aprox. 20$.

Net_Devil
24-06-2005, 00:25
De la www.intend.ro poti lua asa ceva :
Athlon™ 64 3000+ Socket 939 512K Winchester BOX 5.319mil
Asus A8N-E 3.620
Corsair VS1GBKIT400 CL2.5 ( Kit 2 x 512MB ) 3.821
SEAGATE 80 GB with NCQ 2.286
Leadtek WinFast PX6600 GT TDH 6.731
ANTEC SLK3700BQE 3.573
Antec TriCool 120mm DBB 0.623

Total 25.973

CBR
24-06-2005, 00:26
Gobar: Am editat post-ul de mai sus. Citeste "PS"-ul. :) O sa astept pana vand din componentele care le am acum pe calc si cu banii care ii fac mai iau un RAM. Nu ma grabesc chiar asa de rau. Cu 512 RAM merge un SanAndreas si alte treburi nou aparute... :)

Net_Devil: Nu prea am auzit de site-ul ala... Detalii ceva?

Gobar
24-06-2005, 00:28
Cat dureaza sa asamblezi un calc, numa ca stau cam "aproape".
Daca le ai luni sau marti is in Buc. si se rezolva.

Net_Devil
24-06-2005, 00:28
E un magazin destul de cunoscut din cluj. Fac si livrare prin curierat. Eu am mai cumparat de la ei si am ramas placut impresionat.

Gobar
24-06-2005, 00:29
Intend is clujeni.

CBR
24-06-2005, 00:34
Gobar: Dupa cum am mai spus pe aici, mai dureaza ceva timp pana apar banii (cateva saptamani). Oricum, cand o sa vina, anunt aici. :)

Net_Devil: Atunci prefer sa zic pas. Nu am chef sa platesc curieratul in exces, sa ma chinui sa le trimit inapoi daca sunt busite, etc. La treaba asta chiar prefer sa dau un ban in plus dar sa stiu ca nu ma stresez pe viitor.

Para
24-06-2005, 11:03
Uite CBR-ule ce ti s-ar fi potrivit ca o mânusa:
http://www.crazypc.ro/forum/showthread.php?t=1044
Dar din pacate a expirat oferta :/

Varzmaster
24-06-2005, 11:11
Hai Para... WTF... Radeon 9600SE? :rolleyes:

Eu zic urmatoarele:

Ai 1 GB de RAM si carcasa buna, silentioasa cu tot cu un vent de 120 mm pe ea. ;)

Kinetik
24-06-2005, 11:52
ati zapacit omul de cap ma
CBR SCUBA IS RIGHT

CBR
24-06-2005, 13:14
Para: De fel nu ma prea pasioneaza SH-urile si oricum, daca e dat, asta e.

Varzmaster: Pare interesant ce zici tu acolo dar oricum, RAM-ul de 512 nu este problema, diferenta pana la 1GB o iau in cam o saptamana, maxim doua, de cand iau sistemul mare. In schimb, parerea generala de aici e ca Seagate e mai tare decat WD si ca motherboard DFI. Cat despre carcasa... Nu ma intereseaza aspectul sau cat de silentioasa e pentru ca stau intr-o zona in care trec foarte des masini si m-am obisnuit cu zgomotul. Iar vent-ul ala de 120 se compenseaza cu doua de 80. :) Oricum, multumesc mult de informatie. :)

Kinetik: Nu m-au zapacit, ca nici chiar asa de n00b nu sunt si de fel prind foarte repede. :P O sa raman la sistemul lui Scuba cu mici modificari.

---

E o mica problema... Placa video Gigabyte GV-NX66T128D nu mai vad sa fie pe stoc... Care ar fi alternativa pana in 200$? Desigur, 6600GT. Eu m-am gandit la un Leadtek WinFast PX6600 GT TDH Extreme.

Mai jos, ultima varianta...

dios
24-06-2005, 14:43
Gigibyte era misto :) Dar cred ca merge OK si asta...

CBR
24-06-2005, 15:22
dio, daca o sa o aibe pe stoc atunci cand am banii o iau pe aia, daca nu, ma orientez catre Leadtek-ul asta.

Scuba
24-06-2005, 17:31
CBR: poti lua linistit si Leadtek-ul ala . Deferentele fata de Gigabyte apar numai daca vrei sa overclockezi placa video, ceaa ce (momentan) nu cred ca e cazul :D .
E ok si configuratia pusa de Varz, insa as merge totusi pe Seagate SATA la HDD :) .
Cat despre AS5, nu are sens sa-ti cumperi decat daca intentionezi sa tot montezi/demontezi procesorul / coolerul. Pentru o singura aplicare cred ca gasesti la careva, contra un suc/bere :) .
Cand o sa fie de facut sistemul, sunt convins ca gasesti tu pe cineva de pe-aici sa te ajute. Poate cei de la IT Direct (talk to Varz) . Daca nu, ma ofer eu :) .

CBR
24-06-2005, 18:59
Scuba: Raman totusi la configuratia ta pe care am modificat-o un pic (vezi ultima versiune mai jos) pentru ca am zis sa-mi iau totusi o carcasa un pic mai buna. Cat despre aranjarea sistemului... O sa vad cand am banii in mana. :)

ghidon
24-06-2005, 20:52
cred ca nu poti sa cheltuiesti banii aia mai bine de atat pe componente noi cu factura ...

CBR
24-06-2005, 21:06
ghidon: Iau asta ca un compliment. :yepp: :D

---

Oricum, :comp10: e :confused: :headbang: :yes: :cheer: :bow:.

Daca totul merge bine, banii o sa vina pe data de 3iulie iar pe data de 4 o sa il iau! Thanks guys! :toast:

---

O intrebare... Ca si carcasa am ales Antec SLK2650BQE. La ITDirect scrie ca are "Capacitate ventilatoare - 1x 120mm (inclus), 1x 80mm", iar pe site-ul Antec zice "Cooling capacity: 1 120mm rear (standard); 1 80mm front (optional); Chassis Air Guide (standard) with optional 80mm fan". Pana la urma cum e, cate are? Ca aici (http://www.itdirect.ro/produs.php?5:568) sau ca aici (http://www.antec.com/ec/productDetails.php?ProdID=00265)?

Behemoth
24-06-2005, 21:09
Ambele link-uri sunt ok. :)
Nu are decat fan-ul de 120mm inclus in pachet.

CBR
24-06-2005, 21:19
Behemoth: Asta am inteles, dar in rest mai are doar un singur fan de 80mm, nu doua, nu? Pe carcasa mai merg date ceva gauri si puse ventilatoare aditionale in caz de incalzire, nu?

Scuba
24-06-2005, 21:22
Sistemul neoverclockat se incalzeste foarte putin. De fapt, cel mai tare se incalzeste placa video ! A64 la tensiune default este super-rece.

CBR
24-06-2005, 21:34
Hmmm... Si ce ar trebui sa ii fac placii video sa nu se mai incalzeasca? Un ventilator montat pe lateralul carcasei, in dreptul ei rezolva problema sau trebuie sa iau un cooler de placa video?

matose
24-06-2005, 21:34
Behemoth: Asta am inteles, dar in rest mai are doar un singur fan de 80mm, nu doua, nu? Pe carcasa mai merg date ceva gauri si puse ventilatoare aditionale in caz de incalzire, nu?

Are unul de 120mm in spate si 2 gauri pentru ventilatoare optionale 80mm (in fata si in panoul lateral - unde e si airguide-ul - f util altfel). E super ok carcasa ;)!

CBR
24-06-2005, 21:38
In cazul asta mai trecem un ventilator de 80 pe lista... :D

Behemoth
24-06-2005, 21:48
Behemoth: Asta am inteles, dar in rest mai are doar un singur fan de 80mm, nu doua, nu? Pe carcasa mai merg date ceva gauri si puse ventilatoare aditionale in caz de incalzire, nu?

Scuze!

CBR
24-06-2005, 22:39
Zicea cineva mai sus de Windows XP x64. Am cautat un pic si am dat peste un text (mai jos) din care inteleg ca nu prea e compatibil cu toate driverele si programele. E cineva care il foloseste? Cum merge? Sunt probleme la compatibilitate? Asta ca sa stiu daca sa il cumpar de pe www.++CD.ro. :naughty:

DyJohnnY
24-06-2005, 22:47
@cbr - au facut unii niste ghettomods pe silentpcreview, la un 6600gt, augasit un mod de prindere al unui panaflo la 5v de heatsink-ul de la 6600gt si au obtinut temperaturi bune.
stateam si ma gandeam ca ai putea confectiona [if u are into this sort of stuff ofc ] un cadru din sarma de cupru, care sa se prinda de o iesire de placa PCI, si sa bata in placa video - si asa pierzi un slot PCI cu orice solutie aftermarket.

Scuba
24-06-2005, 23:03
CBR: momentan nu are nici un sens sa instalezi Win Xp pe 64 biti. Driverele nu sunt mature, iar aplicatiile pe 64 de biti sunt minunate dar lipsesc cu desavarsire !!

faraonu
24-06-2005, 23:10
doar ca fapt divers...
l-am avut eu...
dupa prima zi am facut si primul compromis...pe un alt hdd am pus si un windows pe 32 de biti
nu de alta dar tvtunerul, audigy-ul nu mergeau deloc iar windows imi baga pe gat driver de video care nu era bun.
in rest ok...stabil ..pacat ca no firewall, no antivirus....no nothing:(

matose
24-06-2005, 23:11
In cazul asta mai trecem un ventilator de 80 pe lista... :D

Ca sa-l pui in fata, pentru ca airguide-ul isi trage singur aerul si daca pui pe panoul lateral ventilator mai mult incurci. Dar sincer nu e nevoie nici de vent in fata ptr. ca cel de 120mm creeaza suficienta presiune si ai airflow;)! Mi se pare o idee buna cu panaflo (dar sunt sceptic ptr ca la 5v nu prea sufla) pe placa video.

dios
24-06-2005, 23:40
Sufla la 5V suficient :)

ghidon
25-06-2005, 00:49
la placa video in timp mai iei si silencerul aferent ...
cred ca racirea stoc de la Leadtek este destul de buna

PesteImputit
25-06-2005, 01:26
daaaa.....
daca sufla suficient dupa standardele lui dio inseamna ca nici nu il simt io ....
go for delta :D

nu serios acum sufla la 5v destul de mult aer....
io am in sursa unu care sta la 5v si sufla multumitor...
pt placa video cred ca te poti orienta catre un silencer daca vrei liniste
daca nu ajunge coolerul stock..

CBR
25-06-2005, 04:38
DyJohnnY, dio, ghidon, PesteImputit: Ramane de vazut pe viitor, eu sper sa nu se incalzeasca prea tare... Oricum, dupa cum am mai spus, nu caut solutii silentioase pentru ca nu ma deranjeaza sunetul - stau intr-o zona foarte aglomerata si e destul zgomot din strada cat sa nu ma deranjeze cateva ventilatoare.

Scuba, faraonu: Atunci raman cu WinXP SP1 pe 32.

matose: Eu ma gandeam ca sa mai iau doua ventilatoare pe carcasa (total 3 cu cel de 120) in felul urmator: cel de 120 sa bage aer inauntru, unul de 80 in fata care sa scoata aerul cald din interior si unul pe lateral (am incercat sa fac o schema mai jos). Sfatul tau care e?

Varzmaster
25-06-2005, 09:02
Nu-i bine. In mod normal, cel de 120 mm din spate scoate aerul iar cel de 80 mm din fata (ca toate celelalte pe care mai vrei sa le montezi) introduce. Asa cel putin respecti niste standarde de altii mai destepti ca noi facute. :)

matose
25-06-2005, 09:44
Nu-i bine. In mod normal, cel de 120 mm din spate scoate aerul iar cel de 80 mm din fata (ca toate celelalte pe care mai vrei sa le montezi) introduce. Asa cel putin respecti niste standarde de altii mai destepti ca noi facute. :)

Exact! Daca inversezi airflow-ul dai peste cap totul: adica cel de 120mm o sa bage ceea ce scoate cel de 80mm din sursa. Cel mai bine e cum a spus Varz :mischeif: !

faraonu
25-06-2005, 09:55
motivatia e simpla...cel de sus are de-a face cu aer mai cald ca cel de jos(aerul cald se ridica )
in consecinta...lasa-l pe cel din fata sa traga aer si pe cel montat pe spate si mai sus sa scoata aer...
doream doar sa intaresc parerea celor 2 postatori precedenti :)

CBR
25-06-2005, 11:58
Ok, atunci le punem cum ziceti voi. :)


Varzmaster: Ai cumva Yahoo Messenger? Nu de alta dar vroiam sa te intreb cateva lucruri despre magazin daca ai putin timp liber.

Varzmaster
25-06-2005, 12:16
Nooooo... n-am Yahoo. :D

Check PM. ;)

CBR
26-06-2005, 08:35
Hmmm... De la ce magazine care sunt prin centrul orasului pot gasi accesorii pentru modding (fan grill-uri, ventilatoare, cabluri, fan controllers, etc.)? Asta pentru viitor.

faraonu
26-06-2005, 09:44
fan grils avea best-ul din unirii.(aceleasi ca si pc-coolers)
chestii interesante avea si spot-ul(www.spot.ro)
in general gasesti pe la toti cate ceva(mai putin la ultrapro si flamingo care se pricep sa tina cumparatorii destepti la distanta)

CBR
26-06-2005, 11:22
faronu: Deci la Best. Eu ma gandeam la magazine reale, nu virtuale, pentru ca daca vreau virtual cumpar clar de la pc-coolers. Cat despre Flamingo exact aia e faza... Sa tina cumparatorii destepti la distanta, ca altfel numai un prost ar cumpara de la ei la ce preturi au. Si cum prostia e mare la noi, Flamingo profita... :(

CBR
26-06-2005, 20:17
In caz ca 6600GT-ul o sa aiba probleme cu temperatura, problema se rezolva cu asa ceva (http://www.pc-coolers.ro/produs.php?id=132)? Nu de alta dar am citit aici (http://www.computergames.ro/forum/showthread.php?t=127130) ca se incalzesc relativ repede de fel... E simpla de instalat smecheria? Mai trebuie luat ceva si pentru memorii sau asta pentru GPU ajunge?

ghidon
26-06-2005, 20:31
in varianta silentioasa, da
daca nu tragi de placa pentru memorii nu ai neaparat nevoie .. depinde cu ce vine si Leadteku

CBR
30-06-2005, 16:06
Hmmm... M-am uitat azi pe pc-coolers si am dat peste Akasa Paxmate (http://www.pc-coolers.ro/produs.php?id=156). Merita? Faza e ca nu as vrea sa investesc mult in accesorii pentru silent PC. Oare imi ajunge?

cyfaws
30-06-2005, 16:21
Cei de la spcr nici macar nu au vrut sa testeze chestia aia pentu ca are densitatea prea mica.

dios
30-06-2005, 16:30
Nu merita, zgomotul in primul rand iese prin gauri, pana sa ajunga sa faca prostia aia ceva.. e cale lunga.

CBR
30-06-2005, 16:49
Ok, renunt. Oricum, eu de fel inchid calcul cand ma culc asa ca nu imi mai bat capul.


Unde gasesc la noi asa ceva (http://www.indiweb.de/de/shop/index.php3?kategorie_id1=48&domain_id=5&warenkorb_id=14500&kategorie_id0=43&als_liste=&tab_id=1) ? Nu de alta dar astia de la fUnc sunt nesimtiti rau... Cand mi-am luat fUnc de la ei (la noi nu aparusera inca in tara) am stat o luna jumate pana sa apara.

faraonu
30-06-2005, 17:27
akasa paxmate am eu pe pc.
e o diferenta dar nu prea mare...(nu la mine)
diferenta principala e de aspect...

CBR
30-06-2005, 21:07
Aspectul chiar nu ma intereseaza. Atata timp cat carcasa nu e roz e perfect. Nu ma pasioneaza luminitele, grilajele in diferite forme, etc. Prefer viteza bruta.


Ford Mustang Shelby GT 500

ghidon
01-07-2005, 01:20
CBR sistemul in configuratia respectiva este cat de cat silentios. Nu merita sa mai investesti in asa ceva .. daca tii neaparat, ia un Silencer la placa video

CBR
01-07-2005, 07:34
ghidon: Pai primele investitii de cand imi iau sistemul vor fi 1) inca 512RAM 2) silencer placa video.

CBR
03-07-2005, 21:30
Au venit banii (fara cateva milioane, care le fac rost saptamana asta)... In curand il iau...

Care e cel mai bun driver pentru 6600GT? Intreb din timp ca sa fiu pregatit, sa nu stau pe moment sa downloadez.


Varzmaster: Am remarcat ca nu mai e pe stoc 6600GT de la Gigabyte... Se poate aduce pana pe joi-vineri-sambata? (am scris aici ca sa nu te mai deranjez pe private :)).

ghidon
04-07-2005, 01:10
daca nu ie acolo iti aduce de la caro

Varzmaster
04-07-2005, 09:07
Nu cred ca se poate... daca vrei musai, poti sa faci cum a zis ghidon. Dar crede-ma ca daca nu faci OC super-mega-baban, Gigabyte-ul ala nu te va multumi. Are probleme din start cu ventilatorul. Altfel, Leadtek mi se pare alegere ok dpdpv al silentiozitatii.

Gobar
04-07-2005, 09:13
Votez si eu pentru Leadtek, sau Asus varianta Ultimate Edition 1.6 ns :icon_wall , numai ca asta se apropie de 10 mil.

CBR
04-07-2005, 11:48
Ok, atunci renunt si iau Leadtek. Oricum, nu cred ca va fi problema de silentiozitate ca as vrea sa imi iau si un ventilator Artic Cooler Silencer daca face urat... Cat despre Asus... Mi-au zis cativa sa nu ma bag.

ghidon
04-07-2005, 12:45
ramai cu Leadtek, este firma serioasa

Varzmaster
04-07-2005, 12:51
Eh... in ultima vreme nu prea exceleaza. ;)

CBR
04-07-2005, 13:53
Ok... La toate sunt decis ce sa cumpar mai putin carcasa... Nu stiu ce sa aleg intre cele 2 de mai jos... Eu as lua-o pe prima. Voi ce ziceti?

1) SLK2650BQE - http://www.itdirect.ro/produs.php?5:568
- Mai mica, dar cu air-chasis.
- 3 ventilatoare (1*120mm (inclus), 2*80mm (in fata si pe air chasis - cumpar 2 ventilatoare).

2) SLK3700BQE - http://www.itdirect.ro/produs.php?7:568
- Mai mare, fara air-chasis.
- 2 ventilatoare (2*120mm (unul inclus - celalalt il cumpar))
- Mai scumpa cu aproximativ 500.000 cu totul (inclusiv ventilatoare)


In principiu pretul nu e relevant. Vreau sa iau ce e mai bun.



PS: Intreb din nou, ca nu vreau sa ma trezesc cu vreo surpriza... Sursa de 350W imi ajunge pentru ventilatoare, 2 hard-uri (o sa fie 2 cat sa copiez kit-uri, mp3-uri, iso, etc. dupa care raman doar cu 1), 2 unitati de cd. In mare nu am ce sa mai alimentez ca nu o sa-mi bag neoane sau alte chestii.

Varzmaster
04-07-2005, 14:17
Nu ai nevoie de atatea ventilatoare. Cu unul singur de 120mm te descurci fara probleme. Insa la 2650BQE e foarte posibil ca air-duct-ul pentru procesor sa nu pice in dreptul socket-ului pentru procesor si vei fi nevoit sa-l scoti.

Ca aspect final, cred ca in 2650BQE ar arata mai bine sistemul, singura problema este duct-ul de care am pomenit, care o sa se potriveasca precum nuca-n perete. Altfel, daca diferenta respectiva e usor de dat, 3700BQE este mai buna.

Si totusi... (http://www.itdirect.ro/produs.php?57:568) :)

Net_Devil
04-07-2005, 14:30
Offtopic : Varzmaster, vad ca ati adus si Sonata II la un pret accesibil. Ce parere ai despre ea, merita cumparata deasupra unui 3800b din unghiul silentiozitatii si racirii ?

Varzmaster
04-07-2005, 14:33
Maine imi vor pica pe mana si Sonata II si P180. Revin atunci cu impresii. :)

dios
04-07-2005, 15:12
Acum sa nu transformam crazypc in forumu' de suport tehnic al firmei :) Poate doar cu un acord ceva :naughty:

Oricum maine ma prezint sa vad P180, asta e clar :love:

Varzmaster
04-07-2005, 16:25
Sorry chief, doar raspundeam la intrebari. :)

Hai ca discutam maine daca tot zici ca treci pe aici. :D

Later edit: Hmmm... there seems to be a slight delay on the P180. :mda: Deci nu ne mai vedem maine. :P

dios
04-07-2005, 17:05
Grr cât de slight?

Varzmaster
04-07-2005, 17:23
They have to check them for "stuff" before they go out. Grrrr... :mad:

Cica mai e o sansa cu un transport pe saptamana asta... shhhhh.

Cat despre varianta SPCR, e disponibila retail doar prin cei pe care-i mentioneaza SPCR-ul... nu se dau in alta parte. Damn! :(

PS: Please, muta si tu OT-ul pe Antec la P180.

dios
04-07-2005, 17:29
Asta e noua cu OT :D la offtopic :) Ia sa vad si eu la SPCR ce-i cu aia neagra..

CBR
04-07-2005, 17:38
Varzmaster: Acum am vazut carcasa aia (chiar nu stiu cum mi-a scapat). 90% sigur pe aia o iau. Dar o sa ii pun totusi si celalalt ventilator de 120mm (l-as fi pus chiar pe cel DBB, dar de suma asta chiar nu mai pot sa sar...), sa fiu sigur ca nu am probleme vara cu ea. Thanks!

di0: Lasa-l pe Varz sa ne zica, ca noi este n00b si tu offtopic. :D


Ultima varianta mai jos. Daca mai aveti idei, spuneti...

dios
04-07-2005, 17:40
Eh cum sa nu-l las.. dar sa nu uite lumea ca mai exist si eu pe aici :D nah cu ai scos 2700 de lei :0)

CBR
04-07-2005, 17:53
Ok, pe tine te las sa ma inveti cum duc procesorul din 1800MHz pana in 2000Mhz. :yepp:

Gobar
04-07-2005, 20:34
La carcasa ramai la 3800b e excelenta la pretul ei.

CBR
04-07-2005, 21:58
Gobar: Asa zic si eu, mai ales ca are si Chassis Air Guide (cu un optional ventilator de 80mm - desi Varz zice ca s-ar putea sa nu mearga... poate am un pic de noroc, daca nu, asta e...), grilaj in fata VGA-ului, sursa de 400W si 2 ventilatoare de 120mm. Si imi place si cum arata... :D

Gobar
04-07-2005, 21:59
Cu air guide-ul ala e cum zice varz trebe sa ai noroc, bafta !!! :)

CBR
04-07-2005, 22:09
Am o mica-mare problema... Ce dimensiuni are carcasa? Ma intereseaza in principiu inaltimea si latimea. Am cautat pe net dar nu am gasit dimensiunile.


PS: Thanks Gobar! :)

Gobar
04-07-2005, 22:17
Model SLK3000B
Case Dimensions 18.3"(H) x 8.25"(W) x 18.6"(D)
Drive Bays 11
4 x 5.25", 2x3.5"5 x 3.5"
- Front Accessible
- Internal
Expansion Slots 7
Cooling System Up to 2 120mm Fans
1 rear (standard) TriCool 3 speed fan
1 front (optional)
Main Board Size 12"(W) x 9.6"(L)
Weight 18.9/21.9lbs (net/gross)
Motherboards Standard ATX
Special Features Side panels
Front USB Ports
Package Includes 1 Tower Case
1 set of screws and motherboard standoffs
1 Installation manual

Mai cauta si tu pe Antec nu astepta sa primesti informatiile mura in guta :)

CBR
05-07-2005, 10:02
Am cautat, crede-ma, si nu numai pe Antec, dar nu am gasit. Oricum, thanks a lot!


PS: 46,4cm x 20,9cm x 47,2cm e perfect pentru unde vreau sa o pun.

Gobar
05-07-2005, 20:47
offtopic: 20 de sec. mi-a luat se poate daca vrei

CBR
05-07-2005, 21:27
Gobar: Ma rog, inseamna ca sti sa cauti mai bine decat mine... :rolleyes:



Oricum...... :fact: :woot: :bale:
:ola:

Gobar
05-07-2005, 21:29
offtopic: nu stiu sa caut mai bine stiu sa gasesc mai repede :)

CBR
08-07-2005, 03:32
Gata, l-am ridicat! Merge super (l-a OC Varz... :D)!


Thanks tuturor de ajutor! :yepp:


PS: Varz, multumesc inca o data. :bow2: Sa ma anunti te rog cand apar memoriile.

dios
08-07-2005, 09:39
Congratz, sa-l stapânesti sanatos :)

CBR
08-07-2005, 09:55
Thanks! :)


Closed - Continuarea pe "G A L E R I E".