PDA

View Full Version : sfat achizitionare carcasa



sil3nt
21-09-2009, 21:27
Salut tuturor, urmaresc de multa vreme acest forum si cred ca e locul potrivit pentru a cere un sfat :) .
Caut o carcasa pentru a inlocui vechiul Antec P180B care m-a slujit mai bine de 3 ani. Se pare ca nu mai face fata noilor cerinte, drept pentru care am nevoie de o dracie cu ceva mai mult airflow.
Am ceva conditii :
- sa fie incapatoare ( antecul este maricica la exterior, inauntru insa spatiul este nu foarte generos, cel putin pentru mine);
- calitate buna a constructiei;
- sa se preteze unui sistem silentios ( nu vreau dead silent insa cat se poate de tacut). nu ma intereseaza calitatea fanurilor cu care vine default, vor fi oricum schimbate;
- sa asigure o racire foarte buna pe aer pentu toate componentele, cu un plus catre placa video, sa fata fata cu brio unui o/c de bun simt pentru daily use, atat la procesot cat si la pv;
- sa se poata face un wire management corect, fara sa fie nevoie sa intervin excesiv asupra ei ( m-am obisnuit de la p180 cu micile moduri pentru imbunatatirea airflowului, nu ma deranjeaza sa o decupez pentru a mai instala un vent sau sa fac o gaura in plus pentru rutarea cablurilor, insa nimic "sportiv");
- sa am posibilitatea de o folosi o perioada buna de timp, la anul o paste un upgrade serios;
- sa imi ofere conditii pentru instalarea unui eventual sistem de racire pe apa, care este in plan in viitorul insa nu foarte apropiat, dar cu siguranta in anul urmator candva urmeaza si asta;
- sa pot instala linistit 5 hdd's, sistemul va fi un fel de struto-camila, atat de work cat si de gaming si file server pt un htpc pe care mi-l voi face cadou de sarbatori;
- sa se incadreze in maxim 6.5 milioane si sa fie disponibila in Romanica :)

Ma uit de ceva vreme pe net sunt foarte in dubii. Imi surad asta (http://www.pcgarage.ro/carcase/lian-li/pc-a70b-negru/) , dar si asta (http://www.pcgarage.ro/carcase/lian-li/pc-b25b-black/) , insa ma tenteaza si asta (http://www.pcgarage.ro/carcase/lian-li/pc-60fb-black/) , aceasta din urma mi-a facut tare cu ochiul, mai ales dupa ce am vazut ce s-a putut face in materie de modding cu ea ( sincer m-ar durea un pic inima sa ma apuc sa tai o carcasa de 6 mil+ :) ).

Merci anticipat, astept niscavai opinii si sugestii de la voi.

Tile
21-09-2009, 21:35
Lian Li PC-A70B este o alegere buna. O alta alegere la fel de buna este si Akasa Infiniti cu mentiunea ca se incadreaza mult mai bine in buget. Ambele au posibilitatea montarii unui circuit de watercooling mai mare si dispun de suport pentru placi EATX - o cerinta indispensabila pentru un sistem high end.

criso
21-09-2009, 21:40
Salutare! Pai , ai gasit-o : Lian Li PC-A70B. Are cam tot ce vrei tu. In ceea ce priveste "taiatul", sunt sigur ca peste cateva luni n-o sa ti se mai para asa scumpa , mai intervine si plictiseala... :)

sil3nt
21-09-2009, 21:45
Tile ma tenteaza si Akasa, n-am trecut-o pe lista din cauza ca n-o vad pe niciunde pe stoc. Am citit ghidul tau si, desi pe net n-am gasit review-uri tocmai magulitoare, cred ca se poate face ceva ok din ea, mai ales ca e un pic mai ieftina si mi-as prinde un pic urechile prin fierataniile alea :). Vreo idee pe unde as putea s-o gasesc ? Sau eventual un staker original, in stare buna ?

Tile
22-09-2009, 09:33
Acele review-uri la Akasa Infiniti sunt facute neprofesional. Prea mult modding nu este necesar la aceasta carcasa. Poti sa intrebi la Pc-coolers cand va reveni in stoc.

h3x0r
22-09-2009, 11:44
Carcasa e facuta neprofesional,nu review-urile.
Sa ramana la A70 sau la PC60 lian-li.

sil3nt
22-09-2009, 14:00
:) . am comandat deja PC-A70B. O intrebare pentru posesorii de Lian Li : cam cu ce se mananca venturile de 120 mm stoc ? Din ce am vazut pe internet au undeva la 1200 rpm, reduse la 800 au vreo sansa in fata unui Slipstream de 800 rpm ? :)

h3x0r
22-09-2009, 14:42
Eu stiu ca au 1000 rpm.Daca au 1200 redu la 900.Vor extra ok.N-au treaba.Sunt ballbearing.

sil3nt
22-09-2009, 15:03
nu ma refer numai la zgomot, ci si la performante. am sa incerc cred totusi sa iau doar carcasa si in cazul in care nu ma multumesc sa le schimb.