PDA

View Full Version : Colt CZT/CZC



Caligula
24-10-2009, 23:14
Se merita sa ma bag la o jucarie de genul asta ? Are motor de 1.5l turbo, se duce din cip peste 200 CP la sub o tona (CZT) si sub 4m, echipat din fabrica cu rollbar si discuri de frana pe spate. E practic un Cooper S despuiat de fitze....

Revolution
25-10-2009, 14:15
E o masina destul de tare, si modificata bate multe alte chestii si masini pe 4 roti, iar modificarile nu sunt scumpe si motorul din cate am inteles mosteneste fiabilitatea Mitsu.
Mai merge vorba prin popor ca-s asa de intepate czt-urile modificate incat bat masini de 270cp+.

Acum depinde ce cauti, sau defapt ce variante mai ai, oricum esti cam king of the hill cu una din asta prin oras.

Corbu'
25-10-2009, 15:34
O fi intepata, dar e urata rau de tot masina. Daca iti place sa te dai in fiecare zi cu Bety cea urata doar ca stie sa faca treaba bine, e OK atunci....

dios
25-10-2009, 15:49
Nu cred ca merita.. ai si alte optiuni, un Clio Sport e mult mai misto... Daca e si R27 deja e hardcore.

Caligula
25-10-2009, 16:38
Clio e greu/mare si in plus nu imi satisface dorinta de baza: turbo ;)
Targetul e clar, sa ma p*s pe haudi, bmw si alte manelarii tedeiii si sa mai si gasesc loc de parcare :(

C3rE
25-10-2009, 17:32
Clio e in aceeasi clasa ca si marime si cu vreo 2 peste ca si masina.

Corbu'
25-10-2009, 17:39
Clio e greu/mare si in plus nu imi satisface dorinta de baza: turbo ;)
Targetul e clar, sa ma p*s pe haudi, bmw si alte manelarii tedeiii si sa mai si gasesc loc de parcare :(

Fara sa trezesc vre-o polemica sau vre-un atac la persoana dar de ce simti tu nevoia asta? Cea mai buna atitudine este sa ii ignori pur si simplu, daca te cobori la mintea lor (care este, nu inseamna neaparat ca si au ceva) nu faci decat sa fi ca ei. Ai ceva de castigat personal daca cocalarul in hAudi TeeeDeeeIiiiii ramane cu gura cascata cum o ascutitoare il face la un semafor? Eu cred ca nu.
In fine, repet, nu vreau sa judec pe nimeni, dar daca ar fi banii mei as lua o masina bazat pe alte motive, nu sa ma iau in clont cu toti racerii cu lantul de aur la gat.

Ontopic > Modelul vechi de Colt arata dupa mine mult mai bine fata de Lancer wanabe asta nou si a avut si el motor 1.5 T, poate ai noroc sa gasesti unul in stare buna.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/1a/Mitsubishi_Colt_(WALD)_(2003)_(front)%2C_Serdang.j pg/800px-Mitsubishi_Colt_(WALD)_(2003)_(front)%2C_Serdang.j pg

VS

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/1a/Mitsubishi_Colt_VI_CZ3_Facelift_20090503_front.jpg/800px-Mitsubishi_Colt_VI_CZ3_Facelift_20090503_front.jpg

Caligula
25-10-2009, 18:39
Clio e in aceeasi clasa ca si marime si cu vreo 2 peste ca si masina.

Stock poate da (http://www.zeperfs.com/duel1306-1594.htm). Din cip din Reno nu mai scoti mare lucru, in plus urasc high rev iar cuplul la Reno e jenant.
In fine, imi trece mie ;)

dios
25-10-2009, 19:44
Mda, dar nu mergi numai in linie dreapta.. Clio are un sasiu beton, in schimb ascutitoarea e ceva.. acolo.. sa fie...

spiderr
25-10-2009, 20:02
Targetul e clar, sa ma p*s pe haudi, bmw si alte manelarii tedeiii si sa mai si gasesc loc de parcare :(

duuude...ai luat-o pe ulei de tot..te stiam om serios, o motivatie mai LAME decat asta nu am intalnit :icon_wall

Caligula
25-10-2009, 20:51
Cu prima da, cu a doua sigur nu. Ma mut intr-un cartier unde nici cu Smart nu parchezi :(

dios
25-10-2009, 23:39
ce e spiderel te simti? :D ce sa-ti fac, daca ti-ai luat haudi tdi, acum suporta consecintele :D

dreamer
26-10-2009, 10:36
Da' daca iei masina din-asta, sa iti pui in spate si un sticker din-ala cu copilasul care face pipi pe TDI... :D

Caligula
26-10-2009, 13:14
Wow, daca e sa iau atunci una il chem pe Spiderr la o liniuta :)

C3rE
26-10-2009, 13:29
Stock poate da (http://www.zeperfs.com/duel1306-1594.htm). Din cip din Reno nu mai scoti mare lucru, in plus urasc high rev iar cuplul la Reno e jenant.
In fine, imi trece mie ;)

Dupa soft (care, in conditii de siguranta si aceleasi componente) o sa-ti dea ~30 cp Coltul va fi egal sau putin mai bun decat Clio in linie dreapta. Pe curbe nu se compara.
Cuplul la motorasul ala de 1.5 nu o sa creasca semnificativ si va fi obtinut la turatii mai mari pe cand Clio este liniar.

spiderr
26-10-2009, 15:07
LOOOOL....cu ascutitoarea aia poa sa faca si mama cipului ca nu o sa-mi vada decat frumoasele mele tevi cromate :lol: ... nu ca ar conta...dar asa ....daca tot ati deschis subiectul :D

Caligula
26-10-2009, 19:05
Spiderr, ia stai asa, nu tu erai ala care a respirat gaze de esapament de la o honda tedeiii? :eek:

spiderr
26-10-2009, 20:38
LOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL......deci sunt pe jos.....hai frate.....de unde veniti ma ? :)))))

Gogu
27-10-2009, 04:38
Motivatie lame, alegere si mai lame, ffs.
Iar Clio cu sasiu beton e perla topicului. E un sasiu de kkt, dar se descurca decent in versiunea RS. Culmea, prostioara aia de masina, desi inalta si slaba la toate incheieturile, e foarte fun. Bine, pentru a batea TDI-uri in linie dreapta poate nu e tocmai cea mai buna solutie, ca deh, se mai gaseste si cate un 3.0 TDI ceva, dar in rest, ca proiect de fun e super, ai o mie si una de optiuni, se intareste putin sasiul, frane bune are din fabrica, o evacuare, admisie si le final niste axe cu came si un remap si deja esti peste majoritatea 2.0 aspirate.

Vrei turbo, ai ca optiune Megane-ul vechi, e cu adevarat o masina interesanta, cam the best in class. Nu cea mai frumoasa, nu cea mai interesanta, dar este cea mai potrivita scopului. Iar ca optiuni de upgrade, si mai multe decit la Clio.

Sau daca vrei ceva cu adevarat sleeper, ia un MiTo 1.4 TB, are 155CP din start, exista optiuni pina la 180CP cheap, iar ca sasiu e chiar funny, adica ma asteptam sa fie mai lame, dar e chiar interesanta.

the dude
27-10-2009, 13:06
se mai gaseste si cate un 3.0 TDI ceva

A5 cumva ?

Am vazut azi un MiTo, arata cam...copilaroasa :D

dios
27-10-2009, 14:12
Iar Clio cu sasiu beton e perla topicului. E un sasiu de kkt, dar se descurca decent in versiunea RSFaţă de Mitsu e .. alta clasa. Din optica asta am zis, nu comparandu-l cu vreun Lotus sau Ferrari.

Gogu
27-10-2009, 19:58
Nu stiu cum e Mitsu, dar mai prost decat Clio imi vine greu sa imi imaginez. Totusi, am toata increderea in japonezi, daca e ceva ce se poate face si mai prost decit foarte prost, ei reusesc.

dude, nu, cred ca si pe A4 e destul de puternic motorul ala ca sa il faca mai rapid decat aia 150CP din motorasul de drujba al Mistu.

Caligula
28-10-2009, 00:24
Megane RS (http://www.youtube.com/watch?v=WZ8kPtOu-Qg) - check.
Haudi 2.0 tfsi (http://www.youtube.com/watch?v=NggTo_yrqjw) - clar peste tedeiiiul de mai sus - check with pwnage.
E clar, imi iau haudi. :icon_wall:, macar are tevi cromate ffs, bune de supt la nervi.
Thread closed, incepe sa arate a manele.ro.