PDA

View Full Version : Material pt air ducts?



mimed
29-06-2005, 14:00
Aveti idee cam ce material ar fi bun pt facut niste ducturi mai complicate (adica nu in linie dreapta, tip palnie).
Imi trebuie ceva rigid, de o grosime de ~3 milimetri care sa poata fi lipit cu lipici si care se poate taia relativ usor, fara dremel and stuff. Ah, si inca ceva: va sta la distanta mica de hardware (placa video si mobo in special) asa ca ar trebui sa nu fie un material care se poate incarca static, cred... :rolleyes:
M-am gandit la plexi, dar:
1. Din cate stiu, se incarca binisor electro static.
2. Dracu stie de unde se poate face rost in cantitati mici, ca eu n-am gasit.

ps off-topic: vreau si eu un nibbler. :)

Tile
29-06-2005, 15:28
O solutie este sa iti cumperi niste tuburi de bass-reflex folosite la boxe (sunt excelente pentru astfel de lucrari)

PISU670
29-06-2005, 15:39
Se modeleaza cam greu, DG, pan la urma la ce forma vrei sa ajungi ai o poza ceva?

mimed
29-06-2005, 15:56
Tile, am zis ca imi trebuie pt un duct mai complicat (de fapt sunt doua). Daca era doar pt proc, in linie dreapta, mergea cu orice, chiar si cu o sticla de plastic, taiata frumos..:D

Un duct ar fi cel mai de jos, facut acum in graba... :)

Tile
29-06-2005, 15:58
Iti trebuie cumva sa racesti placa video ?

mimed
29-06-2005, 16:04
Da, ala e pt video. Altul e pt proc, dar la el inca nu m-am decis cum sa vina.
In deschizatura superioara vreau sa pun un fan de 120mm, care va veni sub placa (6800 racita pasiv) si care sa traga aerul cald de la placa video si sa-l dea afara prin spatele carcasei (langa sloturile pci). Bine, asta intr-o carcasa in care se pune mobo-ul invers. Carcasa pe care nu o am inca...:)
Bine, mai am o varianta mai simpla pt duct, in care sa dea aerul afara prin direct sloturile de pci (deschise normal).

Para
29-06-2005, 17:25
DG: tabla de aluminiu. Gasesti de 1mm la Obor la piata, si se taie cu un cutter mai sanatos. Trebuie doar sa-ti faci desfasuratorul duct-ului, si sa-i lasi din loc in loc niste "urechi" de prindere, unde bagi suruburi rapide de tabla.

Daca decapezi bine tabla aia, merge si lipita cu un letcon de putere mare.

mimed
29-06-2005, 21:01
Aluminiul conduce electricitatea, din cate stiu, asa ca parca nu as pune asa ceva la ~5mm de pcb-ul unei componente.

Para
29-06-2005, 21:31
Mah, da' esti cârcotas mai rau ca Alexandrus. :D Ce-o fi asa greu sa despici varnisul de pe un conductor electric mai groscior si sa tapetezi marginile duct-ului !? Nici nu mai conduce curentul, si nici nu te tai la dejetele. Sau si mai simplu, banda izolir de plastic, pusa simetric pe muchie. Ar mai merge si cu oja, dar devine foarte usor casanta. Poate pe la un atelier de rebobinat motoare, sa aiba aia o baie de emailare.
Altfel, poti sa faci doar o rama metalica si s-o tapetezi cu pânza de cort, sau folie de cauciuc - desi asta-i mai greu de gasit.

mimed
29-06-2005, 21:39
Well, ar merge cum zici tu dar mi se pare cam prea multa bataie de cap pt un lucru care in final e destul de simplu...
Cred ca in final tot la plexi ajung, dar oare daca pun plexiglasul in contact cu carcasa de metal (care e impamantata), se anuleaza efectul de static?

DyJohnnY
29-06-2005, 22:51
plexi ie foarte scump :), dar daca esti dispus.
ai putea face si din cupru, pe aceeasi idee din aluminiu, se lipeste mai bine cu letconul :)...sau bati orasul dupa divers palnii si pahare, pe care le-ai putea lipi intre ele, cu termoplast :D

PesteImputit
30-06-2005, 10:35
de ce nu incerci un cos din ala din aluminiu flexibil???

mimed
30-06-2005, 12:12
Errr...ce cos? Cumva din ala de la hota? Nu merge pt ca in primul rand e flexibil (si mie imi trebuie sa tina greutatea unui fan de 120mm la punct fix...

DyJohnnY
30-06-2005, 13:27
fa si tu o poza, ca io nu m-am prins ce vrei sa faci :)

mimed
30-06-2005, 13:32
Pai mai multe decat desenul de mai sus pe care l-am postat, n-am ce altceva sa fac mai mult...N-am carcasa deci nu am nici masuratori exacte.

DyJohnnY
30-06-2005, 13:47
da, dar io din ala nu ma prind :( chestia din dreapta e placa video si aia din stanga e duct-ul?
daca e asa, poti sa faci bine merci un cadru ca care se se prinda de un slot PCI sa sustina tot.

mimed
30-06-2005, 14:31
At vezi in poza de mai jos. Unde am facut cu rosu, vine montat un fan de 120mm. Desupra lui va veni placa video. Cu galben e aerul, care e scos prin spatele carcasei. E ceva gen cum e duct-ul la P180. In fine, se poate face mai simplu, scotand aerul direct prin sloturile pci...Trebuie sa mai ma gandesc. Si da, merge sa-l prind cu suruburi la fel cum se prind placile pci de carcasa, dar pt asta trebuie ca duct-ul sa fie facut dintr-un material rigid.
Dar asta numai intr-o carcasa cu mobo-ul invers, a.i. caldura de la placa video se ridica in partea opusa CPU-ului, adica exact in acel duct...

DyJohnnY
30-06-2005, 16:55
mah tu vrei sa faci cumva ceva de genul asta? :D http://users.pcnet.ro/dyjohnny/case/amd64/Design.GIF - doar ca in loc de PSU sa fie o parte din acel duct? ma rog - "PSU"-ul mutat mai spre placa, HDD-ul scos de acolo si facut nu duct la 90 grade :)

mimed
30-06-2005, 17:56
Da, cam asa ceva...

DyJohnnY
30-06-2005, 19:03
esti sigur ca o sa mearga? fa o macheta du carton intai, cred ca e un traseu cam lung si iti trebuie un fan mare ca sa dai o curgere aerului prin duct.
p.s. cam asa vroiam io sa fac carcasa mea...acum incep sa am dubii - mi-ar iesi un desktop cam inalt...

mimed
30-06-2005, 22:57
Off, am reusit sa fac o schita 3d la ce vreau sa fac. Sunt doua variante.

Varianta 1, mai simpla:

mimed
30-06-2005, 23:00
Si varianta 2, mai complicata si cred ca nu chiar asa eficienta ca var 1 pt ca aerul nu mai trece asa usor spre iesire.

Repet, pt ambele cazuri, fanul va scoate aerul cald de la placa video, intr-o carcasa inversata, adica cu procul sub video. In ambele cazuri tot ductul ocupa 4 sloturi pci, pe care eu oricum nu le-am folosit niciodata. Placa de sunet este singura placa pci, care este situata imediat dupa duct, penultimul slot pci.
Ah si btw, e vorba de o placa video racita pasiv, un 6800.

DyJohnnY
30-06-2005, 23:20
la varianta 1 ai putea sa pui fan-ul stramb, adica pe diagonala interioara, a duct-ului, astfel incat sa dai un pic de directie fluxului de aer....SAU...just hit me, sa faci ductul un pic oblic, sa iasa aerul mai usor :)

Tile
30-06-2005, 23:30
Sincer este mai buna varianta nr 1 deoarece este mai usor de executat si e mai eficienta

mimed
30-06-2005, 23:42
Da, si eu cred ca varianta 1 e mai buna.
DyJohnnY cred ca mai bine fac ductul putin oblic, dar asta trebuie experimentat. Trebuie sa tin cont de o limita minima la care pot pune un obstacol (aka peretele ductului) in calea fanului, a.i sa nu se creeze turbulente puternice generatoare de zgomot. Asta trebuie iarasi testat, pt ca depinde f. mult de rpm-ul fanului.


Acum ramane sa gasesc materialul. Aluminiul acela de 1 mm de care zicea Para ar fi bun, in lipsa de altceva...

Tile
01-07-2005, 00:00
Lucrarea iese mult mai bine daca folosesti pentru asamblarea ductului popnituri sau surubele (M3)

ghidon
01-07-2005, 01:33
DG, plexi sau PVC ar fi optiunile tale .. si probabil taiate si lipite manual

PesteImputit
01-07-2005, 09:58
de ce nu incerci cu niste panouri de pfl?
daca pflu e prea subtire poti sa incerci si cu pal...
ai marele avantaj ca se lucreaza foarte usor, dar din pacate atata nasol...

mimed
01-07-2005, 11:53
Errr...PFL? Ce-i asta? :)

faraonu
01-07-2005, 11:54
placaj de lemn laminat
lemnul nu e o idee buna pt ca iti amplifica vibratiile date de ventilator

mimed
01-07-2005, 11:57
Vibratiile nu-s o problema, fanul va avea 700-800 rpm. Si daca va deveni o problema, am suruburi de cauciuc pt el...:D

DyJohnnY
01-07-2005, 14:30
just hit me :D - scartaietoare din aia m-o fi buna? :)
oricum io zic sa experimentezi cu alte materiale mai usor modelabile pana ajungi la varianta finala :)

mimed
01-07-2005, 14:31
ce, cum, care? :D
Ce "scartaietoare"? Ce-i aia? :D

DyJohnnY
01-07-2005, 14:32
dracie din aia alba, care se pune in cutia cu care iti vine monitorul, sa-l aseze frumos si sa fie protejat la socuri, are si denumire tehnica dar n-o stiu eu - polistiren expandat poate? - faceam barcute cand eram mic din ea :)

mimed
01-07-2005, 14:45
aaa, da. Dar n-as baga asa ceva nici mort. E lighting storm chestia aia...:D

DyJohnnY
01-07-2005, 15:03
e ce? nu stiu ce vrei sa zici dar incep sa vad motive pentru care ar fi o idee proasta.

mimed
01-07-2005, 15:09
Adica se incarca EXTREM de usor electrostatic..:D
Pe langa asta, e cam fragila, nu se lipeste prea bine si nu prea am cum s-o fixez de sloturile pci..

PesteImputit
01-07-2005, 17:49
pfl= placi fibro-lemnoase

mimed
01-07-2005, 17:52
Da, ar fi o solutie dar trebuie sa si gasesc asa ceva, ca in Rm Valcea de unde sunt eu nu se gaseste nimic sau cel putin nu stiu eu de unde...:(

ted
06-07-2005, 22:49
Cam tarzior, dar cine stie, poate ajuta. Poti folosi sticlotextolit chiar placat cu Cu (din cel folosit la cablajele electronice). Poti indeparta Cu cu clorura ferica (gasesti la magazinele hobby electronica) si sa lasi numai la imbinari. Pe acolo se pot prinde f. elegant prin cositorire. Proiectat cu grija, eu zic ca e f. bun (suficient de rigid, nu conduce curent, nu se incarca electrostatic si e usor de prelucrat).

dios
06-07-2005, 22:53
Da, ar fi o solutie dar trebuie sa si gasesc asa ceva, ca in Rm Valcea de unde sunt eu nu se gaseste nimic sau cel putin nu stiu eu de unde...:(
Iesi si tu un pic spre Buc, ca nu-s asa multi km pana aici... :) Bem ş-o bere cu ocazia asta si cautam si materiale ;)

mimed
06-07-2005, 23:50
Ted, habar-n-am ce-i "sticlotextolit" si unde se gaseste asa ceva...

O sa trec prin Bucuresti, desi nu stiu cand...Poate gasesc ce-mi trebuie la Practiker sau cum ii zice. Desi n-am fost niciodata acolo, nici macar nu stiu unde e...:\

Alice
07-07-2005, 03:55
ti-a explicat omul, placaj... pentru componente electronice. si mi se pare o solutie f. buna.


In deschizatura superioara vreau sa pun un fan de 120mm, care va veni sub placaeu as face altfel: as "imbraca" placa in duct-ul respectiv, si astfel aerul cald va fi eliminat mai bine si NU va ajunge deloc in carcasa. Fan-ul deasupra placii, iar duct-ul sa imbrace placa in forma de U... e mai greu de explicat, dar poate intelegi.

mimed
07-07-2005, 10:55
Alice e cam dificil sa fac cum zici tu, pt ca placa are un radiator imens pe spate (Gigabyte 6800) si la fel e si cel de pe NB, care e exact deasupra placii...plus ca nu cred ca ar face fata un fan de 120mm la 800rpm. Nu cred ca-i nevoie sa fac un U pe placa, pt ca oricum caldura se ridica si se duce direct in fan, care oricum, la 120mm acopera toata placa. E ca o hota la aragaz...:D

ted
07-07-2005, 14:42
Sunt placile de textolit placat cu Cu din care se face cablajul oricarui circuit electronic ("tabla" pe care se monteaza piesele electronice si se fixeaza prin cositorire). Se gaseste la magazinele care vand componente electronice (gen "Dioda") sub forma de foi cu grosimea de 2 mm si diferite dimensiuni. Se poate indeparta Cu din portiunile unde nu e necesar(cu clorura ferica, pe care o gasesti la aceleasi magazine) si se pastreaza "dungi" late de cativa mm exact pe acolo pe unde urmeaza sa se imbine placile intre ele(se traseaza cu vopsea portiunile unde vor fi imbinarile si astfel Cu nu va fi corodat pe unde e vopseaua). Lipirea se poate face foarte comod prin cositorire (mai intai in puncte, pana pozitionezi piesele, dupa care poti cositori pe contur pt. etansare). Materialul e usor de taiat cu un bomfaier, se finiseaza prin pilire,etc. .

mimed
07-07-2005, 20:25
Aha, am inteles acum la ce te referi, nu stiam ca se numesc asa placile alea (eu le ziceam PCB)...Mersi.

fedayn
09-07-2005, 10:10
DG, mi-o zis taica-meu ca sunt tuburi de poli-propilena sau polietilena de tot felul de marimi; si unde ai de racit placa video sau ce mai vrei tu poti face o hota in miniatura, ceva de genul la aia pe care o au oamenii prin bucatarii; pe o jumatate din hota pui tubul, iar pe cealalta pui ventilatorul de 12cm pe care il legi la exteriorul carcasei printr-un alt tub; stand mai in interior, ventilatorul va face si mai putin zgomot. n-am o poza, dar "hota" ar fi ca 2 segmente imbinate la 30-40 de grade (nu ma pune sa-ti zic in radiani :bulb: ); poti folosi un raportor
de ala folosit pe la scoala de micii soimi, viitorul tarii; gasesti la orica librarie.

3rr0R
18-10-2005, 12:41
de ce nu incerci cu fibra de sticla?eu cu acest material mi-am confectionat un fel de "priza de aer" care raceste procu folosind coolerul sursei

tudop
18-10-2005, 13:32
pai baga poze, vrem sa vedem, si... spune si cum se lucreaza fibra de sticla, de unde ai facut rost...

mimed
18-10-2005, 13:37
Cred ca tot la plexiglas ajung intr-un final...Dar imi puteti spune cum se poate taia frumos? Merge cu un dremel cu discul pt metal?

3rr0R
18-10-2005, 15:50
eu am facut rost de fibra de sticla de la un tovaras care si-a facut spoiler la masina.e f usor de facut deoarece e maleabila:faci forma dorita di polistiren,aplici fibra de sticla pe care o imbibi cu rasina.dupa uscare se dezlipeste,se slefuieste si se vopseste.

DevanG
18-10-2005, 15:52
Deci aerul este impins din exterior si ghidat deasupra radiatorului ?

Ai pus cumva un filtru de aer in dreptul ventilatorului ?; intreb pentru ca mi se pare cam prafuita carcasa si nu stiu daca vine de la asta sau nu.

3rr0R
18-10-2005, 16:00
am pus filtru ca cele care se folosesc la hote.renovez casa de aceea e atata praf :(

DyJohnnY
18-10-2005, 18:59
poti incerca si cu comatex, e mult mai usor de lucrat cu ala, dar nu il poti indoi ca pe plexiglass, daca aveai de gand sa indoiesti plexi-ul de vreo culoare.

mimed
18-10-2005, 19:01
Pai cum sa indoi plexiglasul? Eu ma gandeam sa-l tai si sa le lipesc bucatile cu ceva. Se poate indoi??

Si ce e comatexul, ca parca am mai auzit de el. Unde se gaseste si cum e (rigid, usor, greu, etc)?

DyJohnnY
18-10-2005, 20:48
comatex-ul - sa dea naiba daca iti pot spune exact ce este.... e un material foarte usor, un fel de plastic...poate o combinatie de plastic si carton, foarte usor de taiat, cu un cutter rezolvi orice problema de taiere...se foloseste la litere volumetrice in industria publicitara si la orice scorneste omul sa faca cu el, deci ai putea intreba mai multe la firme care fac bannere si alte prostii din astea. materialul este rigid, adica nu se poate indoi.

plexiglass-ul daca nu ma insel se poate prelucra la cald, se indoaie, asta nu inseamna ca stiu cum se face, sau unde sa faci, poate tot la firme de publicitate, dar costa, acasa la tine cu flacara de arzator nu stiu daca merge :D

Tile
18-10-2005, 21:07
Un material care ar raspunde la cerintele impuse este tabla galvanizata (cea folosita pentru acoperisuri). Se prelucreaza foarte usor. Este recomandat ca ductul sa fie facut din mai multe bucati de tabla care sa fie imbinate cu popnituri

PISU670
18-10-2005, 21:42
Daca nu este imbinata bine ar vibra ca dracu...cea mai buna solutie mi se pare a lui 3rr0R. :yepp:

DyJohnnY
18-10-2005, 22:11
daca e sa foloseasca tabla ce are daca foloseste cupru lipit cu fludor?, dar parca trecusem de etapa cu ceva din metal.

mimed
18-10-2005, 22:13
Da, nu vreau sa lucrez cu metal din mai multe motive. Oricum ductul din primul post nu mai e valabil ca fac altcumva. ;) Comatex daca zici ca e usor asta nu prea e bine ca inseamna ca nu bareaza asa usor sunetul si mie imi trebuie sa fac si un muffler din el.

tudop
19-10-2005, 07:48
Plexiglas-ul se deformeaza bine la cald, se poate folosi un HeatGun (pistol din ala cu aer cald de 1500 - 1700W) si preferabil manusi de azbest :D
Plus ca mai exista si Lexan, in Buc. mi se pare ca se poate gasi, Lexanul e un plexi mult mi maleabil, se poate indoi si la rece fara sa se crape... doar ca e mai sensibil la zgirieturi.

sparkle
14-11-2005, 12:57
eu am facut rost de fibra de sticla de la un tovaras care si-a facut spoiler la masina.e f usor de facut deoarece e maleabila:faci forma dorita di polistiren,aplici fibra de sticla pe care o imbibi cu rasina.dupa uscare se dezlipeste,se slefuieste si se vopseste.


Si tovarasul de unde a cumparat-o? Sunt si eu in "studiu" cu un duct ptr proc si placa video si asta pare cea mai eleganta solutie.