PDA

View Full Version : Lipsa totala de profesionism si bun simt din partea PCGARAGE



walking^human
05-03-2010, 00:24
Pcgarage o duce atat de bine pe criza incat isi permite sa isi bata joc de clienti.


Incerc sa fiu cat mai concis.

Comand un produs care aparea in "stoc suficient", la ora 21:44 1 martie.

A doua zi, primesc SMS de confirmare, si se duce tatal meu sa ridice comanda de la sediu.
Acolo, este "luat la rost" pe un ton foarte impertinent ca (parafrazez) <<nu merge sistemul, nu face facturi, da' nu puteati sa veniti ieri sa ridicati comanda?>>

Urmeaza niste discutii jenante tinute pe acelasi ton din partea pcgarage si dupa insistentele tatalui meu de a vorbi cu un superior, coboara un "consilier de vanzari" si i se promite trimiterea comenzii prin curier ramburs (dupa alte insistente din partea tatalui meu), transportul urmand sa fie suportat de catre pcgarage, iar produsul sa ajunga a 2-a zi.

"Consilerul de vanzari" noteaza datele comenzii/de contact pentru a efectua cele promise. (factura de mana au refuzat sa scrie)

A doua zi insa, nici urma de curier. Primesc un mesaj de la Victor Tabacu, care imi reaminteste sa ridic comanda de la sediu.

A 3-a zi intreb de ce nu e comanda trimisa prin curier, cum s-a promis, si primesc raspunsul


Nu stiu cu cine ati vorbit dvs. deoarece eu nu v-am sunat, doar v-am trimis sms-ul si mail-ul prin care va invitam sa ridicati produsele de la sediu. Daca doriti livrare astept o confirmare ca doriti sa va modific comanda, iar maine va ajunge.
Asadar nu si-au tinut promisiunea, denotand si mai multa lipsa de profesionism.

A 4-a zi postez un mesaj in pagina comenzii in care solicit adresa de email a unui director de vanzari, pentru a imi exprima nemultumirile.

In comanda este in mod inexplicabil adaugat si sters un tv tuner, primesc 2 SMS-uri cu "comanda e pregatita la sediu" si apoi comanda este inchisa miseleste de catre Victor Tabacu, fara sa mi se dea adresa de mail ceruta, fara orice mesaj in afara de cele pre-setate in site.

In continuare doresc sa transmit experienta mea cuiva din varful ierarhiei pcgarage.

walking^human
05-03-2010, 00:25
Si sa mentionez ce imi amintesc acum rapid din alte experiente pe care le-am avut cu acest magazin, ca sa nu ma acuze cineva de paranoia si irascibilitate. Am incercat sa fiu rezonabil, sa ma pun in locul lor, sa aborzed problemele cu calm, insa mi se par extrem de multe experiente nefavorabile pentru un singur magazin.
Mentionez ca eu si tatal meu suntem clienti pcgarage din ianuarie 2007.

-la inceputul lui 2008 comand un sistem complet si il platesc in avans prin OP; livrarea este amanata cateva saptamani, pana cand imi sunt aduse produsele de catre fan curier intr-o sacosa (da, sacosa, asemenea celor in care se dau zarzavaturile in obor) fara procesor, care nu era pe stoc.

Povestesc pe forum (softpedia/price ori ambele, nu mai stiu exact), apar explicatii si brusc se urgenteaza treaba cu procesorul, care intre timp oricum se ieftinise cu cateva zeci de lei (bani pe care i-am pierdut).


-la jumatatea lui februarie 2010 (adica in urma cu nici o luna) sunt tinut la ghiseu ~40 minute cu banii pe masa, pentru a cumpara un monitor, din cauza <<ca nu mergea sistemul>>
Asadar problema cu <<mersul sistemului>> este una cronica, lucru complet jenant pentru o firma de asemenea calibru.


-pe la sfarsitul lui 2009, nu mai tin minte exact la care comanda ca am facut 4-5 in noiembrie-decembire, primesc mesaj de confirmare, mi se spune ca la ora x urmau sa primeasca produsele.
Ajung cu vreo doua ora mai tarziu decat ora la care trebuia sa gasesc produsele si mi se spune ca nu au nici un produs. Intre timp nu am fost contactat in nici un fel in privinta asta, deci am facut un drum degeaba.

-cumpar un sistem complet in aprilie 2009. Placa wireless pierde semnal la nici la jumatate din distanta specificata. Cumpar alta, si o aduc pe cea proasta spre returnare pe cea proasta, pe care o returneaza abia cand le citez din O.G. 130/2000.
In noiembrie se strica placa de baza, dureaza 12 zile si insistente la telefon si mail pentru a primi una noua, dar trebuie sa aleg model diferit. Am nevoie urgenta de calculatorul in cauza, sunt nevoit sa pierd o noapte cu reinstalarea si reconfigurarea calculatorului din cauza placii noi de baza.

-cumpar un rack USB de hdd pentru a folosi hdd-ul din calculatorul de mai sus in perioada in care era avariat, insa aleg din greseala marimea gresita. Se duce tatal meu sa il returneze, si se refuza returnarea , INCALCAND O.G. 130/2000, pe motiv ca <<nu e colega care face retur, a plecat de o ora, sa veniti maine>> zis pe tonul insolent cu care ne-am obisnuit deja, desi nu se specifica nicaieri existenta unui program special pt retururi.
Imi pare rau totusi, ca cauza ca eram extrem de ocupat in perioada respectiva, si valorii reduse a produsului, nu am reusit sa depun plangere la ANPC in legatura cu acest incident.

eXpander
05-03-2010, 08:29
Urata treaba... Din pacate nu esti singurul care se plange de modul in care a fost servit.

Si eu am patit-o mai demult cu un cooler Xigmatek. Aparea "Stoc suficient", fac comanda, intreb: "Vine a doua zi?", mi se raspunde: "Da!"... O saptamana mai tarziu, sun sa anulez comanda :)

Am mai cumparat 2 produse de la ei (fan-controller Zalman si coolerul CCF) si in aceste cazuri nu am avut probleme. Produsele mi-au sosit a doua zi, in intervalul orar promis.

walking^human
05-03-2010, 12:40
Pentru cine se intreaba de ce am continuat sa cumper de la ei daca am tot avut probleme? Pentru ca:
-nu am avut timp sa dau amploare evenimentelor, care s-au petrecut de-a lungul unei perioade mai lungi. Probabil ca daca "le adunam pe hartie" ca acum, renuntam de mult la ei.
-am crezut in faptul ca vechimea le va impune o doza suplimentara de bun simt, cum se intalneste la colaborarea in alte domenii
-din comoditate; unele produse imi trebuiau rapid, si am preferat folosirea unui magazin pe care il cunosteam deja.

Modul de gandire "prost esti tu ca ai tot cumparat de la ei" este complet gresit si limitat. Dupa rationamentul asta si daca esti talharit seara pe strada, tot tu esti de vina ca esti prost, nu stii MMA, nu cari cutit sau nu mergi cu taxiul.

Insa din momentul asta cu siguranta nu voi mai cumpara nici macar un cablu de imprimanta de la acest balci al insolentei, si imi voi convinge toti cunoscutii sa nu aibe de-a face cu aceasta firma sub nici o forma.