PDA

View Full Version : Un nou calculator - solicit ajutor



piranha
07-04-2010, 07:11
Va salut pe toti,

A cam venit vremea sa schimb calculatorul achizitionat acum cativa ani si pentru ca nu m-am mai documentat in ultima vreme as avea nevoie de ceva sfaturi.

In momentul de fata folosesc sistemul de mai jos, iar atunci cand imi e chiar lene stau in pat cu un eePc 1000H de la Asus.

- Asus P5WD2 Premium
- Pentium D930, Scythe Ninja plus
- Corsair TWIN2X2048-5400C4
- Gainward BLISS 7900GT PCX 512 Golden Sample DDT
- HDD WD2500KS
- Unitate optica Pioneer 112DBK
- Carcasa Gigabyte Aurora 3D - variana cu plexi
- sursa Antec NeoHe 500
- monitor Horizon 2206SW

Din ce am mai apucat eu sa citesc pe forumuri si prin review-uri as opta pentru Intel i5 750, deci configuratia pe care o cer trebuie construita in jurul lui.

Intrebarile mele ar fi legate de:
- placa de baza: m-as multumi si cu GA-P55-UD3 daca nu e prea slabuta (la OC nu prea ma voi baga...decat daca e absolut necesar)
- proc - am scris mai sus ... sper ca e o alegere buna
- cooler - pastrez Ninja sau trec pe ceva mai bun?
- RAM astept recomandari... 4Gb cred ca mi-ar fi de ajuns acum
- placa video - nu vreau ATI :) deci gtx285/295 sau ceva din seria noua? btw merita sa ma gandesc la SLI?
- HDD as prefera sa pun un SSD pentru SO (nu stiu de care si cat de mult merita), iar pentru date ceva cat mai mare (1 - 1.5 Tb)
- carcasa - pot pastra Gigabyte sau sa ma orientez spre altceva? chiar imi place carcasa asta
- sursa: astept recomandari (bun la WM si sa tina bine placa video pe care mi-o veti recomanda)
- monitorul il pastrez momentan (cel putin inca 1 an)

Sistemul va fi folosit pentru jocuri si la redare material HD, insa nu prea mult pentru ca de asta se va ocupa playerul dedicat de la WD. Ca SO voi opta pentru Win7 (cu licenta).
Bugetul nu stiu ce sa zic inca :) undeva pe la treizecisiceva poate un pic mai mult.

Multumesc anticipat

eXpander
07-04-2010, 10:47
- Placa de baza P55-UD3 e foarte OK. Nu e slaba si se descurca destul de bine si in overclocking. Deci da, se recomanda.
- Daca ai prindere pentru 1156 sau daca faci rost, poti sa pastrezi Ninja. E un cooler foarte bun.
- Orice kit DDR3 2x2GB e bun. Daca nu te intereseaza overclocking-ul, atunci opteaza pentru ceva de 1600MHz.
- GTX285 sau altele nu mai gasesti in magazin, decat la Second. Daca vrei ceva nou, eu recomand un HD5850, e mult mai future-proof, iar pretul a scazut in ultima vreme. Nu are rost sa fii "Gigi Contra" si sa nu-ti iei ATI, pentru ca-s placi foarte bune.
- Iti pot recomanda un SSD de la Kingston... BootDrive-ul de 40GB daca-l mai gasesti pe stoc pe undeva, daca nu, modelul mai nou, de 30GB. N-are rost sa dai mai multi bani pt alte modele. Pentru stocare, orice HDD de peste 1TB... Samsung sau WD.
- Carcasa pastreaz-o linistit, e foarte buna.
- Sursa care o ai ar trebui sa faca fata la noul sistem. Depinde de configuratia finala. Daca totusi vrei s-o schimbi, poti sa cauti orice sursa modulara cu putere peste 500-600W.

O sa caut sa-ti fac un wishlist putin mai incolo, sa iti faci o idee unde ajungi cu pretul final.

piranha
07-04-2010, 11:06
Nu are rost sa fii "Gigi Contra" si sa nu-ti iei ATI, pentru ca-s placi foarte bune.

O sa caut sa-ti fac un wishlist putin mai incolo, sa iti faci o idee unde ajungi cu pretul final.

Incerc sa nu fiu Gigi :) stiam ca ATI sta mai prost la drivere. Mai ma documentez si poate cine stie, trec pe ATI asa cum am trecut si pe Intel acum cativa ani.

Cu wishlist nu-i graba... cand ai timp si chef.

Mersi

High Octane
07-04-2010, 11:08
Daca maine ar trebui sa-mi fac un PC care sa respecte specificatiile tale, as alege fara sa stau pe ganduri configuratia de mai jos.

Procesorul corespunde cu ce ai cerut tu.
Placa de baza am vazut-o in actiune la Stivut pe forumul MyGarage, am ramas impresionat de ce poate.
Momentan, un cooler cu 5 heatpipe-uri face fata la i7 750. As fi ales Thermolab Baram (http://www.pcgarage.ro/coolere/thermolab/baram/) dar nu are prindere pentru 1156.
Cei mai ieftini rami certificati 1600. Daca vrei CL7 (http://www.pcgarage.ro/memorii/teamgroup/team-xtreem-4gb-ddr3-1600mhz-cl7-kit/) sau CL8 (http://www.pcgarage.ro/memorii/a-data/4gb-ddr3-1600-plus-mhz-vitesta-extreme-dual/), pretul sare considerabil.
Desi ai spus ca nu vrei ATI, personal nu vad ce altceva as putea alege in momentul de fata, cu un raport pret/performanta mai bun. Nu sunt fan ATI, am nVidia in PC, dar daca mi-as permite HD5870 as lua-o fara sa stau pe ganduri.
Sursa ta e mai mult decat ok, in locul tau as pastra-o cu incredere.
SSD-ul ramane la latitudinea ta sau a altor colegi forumisti, nu prea le am cu astea...:D

piranha
07-04-2010, 18:52
M-am apucat azi de citit dupa ce am vazut recomandarile voastre si am dat peste articolele scrise pe lab501 si cam incep sa ma gandesc la 5850 sau la fratele lui mai mare 5870. Totul depinde de buget pentru ca suma la care ma gandeam nu e inca disponibila.

Pentru racirea procesorului nu ma grabesc sa iau din prima un cooler pentru ca va fi necesar doar cand voi apela la OC.

SSD e o varianta viabila pentru ca NU vreau sa am un calculator limitat de HDD. Voi opta ori pentru SSD ori pentru ceva RAID 0 care totusi e riscant.

Oricum lista e inca deschisa pentru ca sunt inca in faza de documentare.

piranha
09-04-2010, 07:36
Dupa doua zile de cascat ochii prin forumuri si articole cred ca sistemul meu final va arata asa:

MB: Gigabyte GA-P55-UD3
CPU: Intel Core i5 750
Cooler proc: cel putin pentru moment nu imi trebuie... voi incerca sa gasesc o solutie sa pastrez Ninja
RAM: Corsair TW3X4G1600C9D
HDD SO: inca ma gandesc la un SSD - mai am de invatat aici :)
HDD date: Samsung Spinpoint F3 HD103SJ
Placa Video: HIS Radeon HD5870 H587F1GD - ramane sa verific daca incape bine in Aurora
Placa sunet: Creative X-Fi Titanium PCIe
DVD: Pioneer 112DBK
Sursa: Antec NeoHE 500
Carcasa: Gigabyte 3D Aurora
Monitor: Horizon 2206SW
Periferice: tast Logitech, mouse MX310, casti Sennheiser HD210 G4me

Cele marcate cu rosu le am deja.

Multumesc pentru sfaturi.

Coco
09-04-2010, 15:41
MB - de ce nu Gigabyte GA-P55-USB3 - vreo 20 de ron in plus, dar cu USB 3.0... BIOS-ul e tot ala, si cam toata placa tot aia e.

cooler - e destul de greu de construit o prindere pentru acel Ninja pentru lga1156. Nu mai stiu pe unde e postata o prindere solida universala facuta de Ramiro pentru legenda Ninja rev. A. Oricum, ai alternativa Z600 CM nitel mai buna si fanless, si lowrpm.

placa video - de ce dai banii pe un 5870? e cam overkill pentru 1680*1050... 5850 mi se pare arhisuficienta, mai ales ca nici sursa ta nu e foarte puternica

SSD - daca poti sa iti iei din afara, atunci acest SSD (http://www.geizhals.eu/a518195.html) este absolut cea mai buna optiune (sper ca 50 de gb sa fie suficienti pentru win 7 + aplicatii + jocuri). Daca nu, Intel-ul Gen 2 (http://www.pcgarage.ro/solid-state-disk-uri/intel/80gb-sata-ii-x25-m-gen-2/) FTW sau 2 din astea (http://www.pcgarage.ro/solid-state-disk-uri/intel/40gb-sata-ii-x25-v-gen2/) in RAID 0 (sper sa apara cat de curand si un driver de sata/ahci/raid de la Intel care sa suporte TRIM in raid 0). Cred ca se si incadreaza in buget...

piranha
12-04-2010, 07:11
MB - de ce nu Gigabyte GA-P55-USB3 - vreo 20 de ron in plus, dar cu USB 3.0... BIOS-ul e tot ala, si cam toata placa tot aia e.
Mersi de pont, am sa tin cont de ce ai spus


cooler - e destul de greu de construit o prindere pentru acel Ninja pentru lga1156. Nu mai stiu pe unde e postata o prindere solida universala facuta de Ramiro pentru legenda Ninja rev. A. Oricum, ai alternativa Z600 CM nitel mai buna si fanless, si lowrpm.
Nu am sa cumpar cooler de la inceput. Pana va fi nevoie de OC cred ca vor fi pe piata destule solutii pentru acest socket.


placa video - de ce dai banii pe un 5870? e cam overkill pentru 1680*1050... 5850 mi se pare arhisuficienta, mai ales ca nici sursa ta nu e foarte puternica
Sincer sa fiu dupa ce am postat mi-am adus aminte si eu de rezolutia optima a monitorului meu, insa am uitat sa dau edit. Mai mult ca sigur va fi 5850 si diferenta pana la 5870 va intra in hard-uri


SSD - daca poti sa iti iei din afara, atunci acest SSD (http://www.geizhals.eu/a518195.html) este absolut cea mai buna optiune (sper ca 50 de gb sa fie suficienti pentru win 7 + aplicatii + jocuri). Daca nu, Intel-ul Gen 2 (http://www.pcgarage.ro/solid-state-disk-uri/intel/80gb-sata-ii-x25-m-gen-2/) FTW sau 2 din astea (http://www.pcgarage.ro/solid-state-disk-uri/intel/40gb-sata-ii-x25-v-gen2/) in RAID 0 (sper sa apara cat de curand si un driver de sata/ahci/raid de la Intel care sa suporte TRIM in raid 0). Cred ca se si incadreaza in buget...
In afara de Win7 si cateva programele nu va fi nimic pe SSD cred ca imi ajunge chiar si unul de 30. Eu intotdeauna am pus jocurile, filmele si muzica in alta partitie decat cea de sistem... in caz de reinstall pierdeam foarte putine date.

Tinand cont ca m-am cam hotarat asupra configuratiei finale, mai putin hard pentru SO unde mai citesc inca, multumesc tuturor pentru implicare si sper sa foloseasca si altora ce s-a discutat pe aici.