PDA

View Full Version : Condoleante Poloniei



blue_led
10-04-2010, 20:43
Acum 70 de ani armata rusa elimina 22000 de oameni din elita Poloniei. Un avion rus a mai adaugat azi inca 96.
Incredibila este simbolistica acestei situatii .

mache
10-04-2010, 23:59
Cam stupida faza... s-au adunat atatea oficialitati intr-un singur avion...

Oricum ar fi ... cel de sus sa-i ierte ...

dios
12-04-2010, 08:20
Stupida si putin suspecta, ce sa zic... Daca nici avioanele alea nu sunt verificate, atunci care?

ninjaskija
12-04-2010, 08:27
Foarte suspecta.. mai ales ca aceasta comemorare se facea chiar pe pamantul Rusiei..

spiderr
12-04-2010, 10:24
e cusuta rau de tot cu ata alba laso draq

Coco
12-04-2010, 11:44
Eu nu prea as merge asa departe cu teoria conspiratiei... ca rusii sunt niste nenorociti care nici acum nu recunosc genocidul din lagarele din zona Katyn, asta se inscrie in normalitatea prapadului numit bolsevism, care se pare ca inca nu a murit de tot. Dar pana la a facilita moartea unui presedinte contemporan e cale foarte lunga...

Eu nu prea inteleg insa aceasta (http://www.evz.ro/typo3temp/pics/10_Polonia_Reuters2_5779af066b.jpg) poza... ma asteptam la mai multa decenta de la conationalii lu' nea Kaczynsky asta, nu sa vina la aeroport sa faca poze cu sicriul si cu reactiile indureratei familii prezidentiale. Iar persoanele din fundal e clar ca nu sunt reporteri, ci niste cetateni (inclusiv un copil educat corespunzator) care se pozeaza/filmeaza cu maimutzica. Probabil ca este inca un efect al macelului elitei poloneze constituite din peste 22.000 de mii de suflete care au pus principiile si dragostea de tara mai presus de propriile vieti.

Asta e... Dumenzeu sa-i ierte pe cei plecati dintre noi zilele trecute, si vesnica pomenire tuturor eroilor celui de-al Doilea Razboi Mondial si victimelor stalinismului/hitlerismului, polonezi si nu numai. Din pacate putem include si foarte multi romani in aceasta ultima categorie... :(

spiderr
12-04-2010, 12:29
Din cate zic astia pe la stiri cica ar fi fost cam asa :

Turnu: baaa...nu ateriza aici ca e ceata si naspa.
Pilotul: taci maaaa ca sunt bazat, nu e problema.
Turnu: baaaaa esti prost... am zis sa nu vi aciiii ca e nasol de tot.
Pilotu: lasa baaaaa ca merge... eu ma bag...


si pac pac buf buf a "ratat" pista si restul e evident

Acum ... sa imi zici tu mie ca pilotul desemnat pe avionul prezidential era in halu asta de retard imi vine greu de crezut

DeDeRa
12-04-2010, 12:44
Eu am īnţeles că pista era militară, deci mai scurtă decāt una comercială, iar avionul era unul destul de mare. Pilotul a ratat 2 sau chiar 3 aterizări pentru că nu aprecia corect distanţele, iar turnul i-a spus clar să aterizeze pe nu-ştiu-ce aeroport comercial, īnsă pilotu' s-a văzut Van Damme şi a zis că poate...

Neo
13-04-2010, 13:30
Eu din cāte am īnțeles chiar președintele i-a ordonat pilotului să aterizeze acolo și pilotul era obligat să se conformeze.

De asemenea, traffic controllers ruși au spus că s-a prăbușit pentru că piloții polonezi nu vorbeau rusește bine. Deci aviz piloților care mai vor să aterizeze īn Rusia, acolo limba internațională care se vorbește este rusa :rotf:

spiderr
13-04-2010, 14:45
alta duda acum, ca cica pe aeroporturile militare nu sunt obligati sa vorbeasca engleza

Neo
13-04-2010, 14:59
That is just dumb. Seamănă cu asta (http://www.youtube.com/watch?v=guELpieYlFU).