PDA

View Full Version : DVDRW choice.



dios
22-07-2005, 02:43
Care sa fie?

Pioneer DVR-109D (http://www.cdrinfo.com/Sections/Reviews/Specific.aspx?ArticleId=12802)



- The Good
Supports 6X DVD±R DL
Supports 6X DVD-RW and future 8X DVD+RW
Supports DVD-ROM booktype for DVD+R9 format
Very good DVD error correction
Excellent DVD writing quality with supported media, even at 16X
Supports reading of DVD-RAM media
Supports CD-Text (reading/writing)
Can read/rip Key2Audio and CDS200 protected discs
Can be used to measure PIPO errors
Supports several 8X media at 12X
Good price

- The Bad
CD error correction could be better
CSS DVD-Video ripping speeds are locked to 5X maximum
Cannot accurately backup newest SafeDisk v2 protected titles
Very slow reader when reading SD2 protected titles
Doesn't support Mount Rainier for CD/DVD formats
Doesn't support overburning for DVD±R formats
Limited overburning for CD format (82mins)
Doesn't support DVD-ROM booktype for DVD+R/+RW formats
Doesn't report C2 errors
Limited underground support (hacked firmware, overspeeding)

- Like To be fixed
Writing quality for CD-R and DVD±RW media
Better media compatibility for many 8X media
Recognition/ripping problems with 90/99min Audio discs



sau

NEC ND-3520A (http://www.cdrinfo.com/Sections/Reviews/Specific.aspx?ArticleId=12314)



- The Good
Can burn DVD+RW media at 8X, and DVD-RW media at 6X
DVD-R double layer upgradability
Very good DVD error correction capabilities
Supports CD-Text (reading/writing)
Supports audio protected discs
Very good Single Layer DVD writing quality
High C2% accuracy
Fast recording with Double Layer media
Very good writing quality with Double Layer media
Can overburn up to 89min CDs

- The Bad
Poor CD error correction
Slow ripping CSS DVD-Video performance
DAE speed only up to 32X
Mount Rainier is not supported
Cannot recognize 99min Audio CD's
Cannot create working backups with SafeDisc protected games over v2.60
Cannot overburn DVD recordable media
Can only burn Verbatim double layer media at 4X

- Like To be fixed
Official firmware release to support booktype setting for +R/+RW media
Official firmware release to increase double layer writing speed for certain media
Better writing quality with 48X CD-R media
Higher DVD-Video ripping speed


Si de ce?

O sa lipesc threadul la cel cu DVD/RW dar dupa ce se inchide pollu'. Eu as merge pe NEC, oricum device-urile sunt asemanatoare, multe din piese sunt comune... dar :bulb:

ghidon
22-07-2005, 03:27
NEC
galagios dar, nu a stricat nici un blanc
am tras impreuna cu proprietarul lui peste 100-120 de dvduri care merg perfect
galagios ...

au mai aparut 3530 si 3540A, nu stiu care-i treaba cu ele
vazand 3520 la treaba, nu as lua altceva acum decat daca as avea bani de Plextor

PesteImputit
22-07-2005, 03:37
am nec si nu pot spune decat ca de scris screi perfect dar la citit mai da in nas din cand in cand..
per total ii dau 9\10

ghidon
22-07-2005, 03:55
intradevar, probleme la citit
cateodata trebuie sa dai restart la sistem ca sa citeasca ceea ce tocmai a scris
prima oara cand mi s-a intamplat am luat plasa si-am mai scris inca o data acelasi dvd ca sa vad ca il citeste perfect dupa ce am dat restart
treaba asta cu restartul am facut-o de vreo 4, 5 ori maxim

spiderr
22-07-2005, 10:08
Nec, nu am avut nici o problema din cele prezentate pana acum :D

MIshu
22-07-2005, 10:17
Am pioneer 108 din ziua aparitiei lui la elsaco, l-am schimbat pe varianta neagra tot din ziua aparitiei (sa se asorteze cu carcasa), merge perfect. Am scris 2 dvduri in 1 an juma:D. Inainte de el am avut 1 an liteon, am scris 3 dvd cu el, mergea si el perfect:D

DVD=rw rulz:D

dios
22-07-2005, 10:19
treaba asta cu restartulSuspecta treaba cu restartu' :D

faraonu
22-07-2005, 10:23
eu am un asus...106ceva..black...
eu doar un dvd am scris(desi am cam 25-30 de blank-uri)... :rotf: :rotf: :rotf: si il am de cateva luni bune :rotf: :rotf:
pot spune ca merge perfect la scris dvd-uri...nu mi-a gresit niciunul :rotf:

DyJohnnY
22-07-2005, 10:52
DVR-109D alb :p
luat de 2 saptamani...nu stiu cat de galagios e 3520, dar si asta se respecta la facut decibeli, mai ales cand scriu.
momentan nu e in carcasa, ci pe masa, pur si simplu...se INCINGE CA NAIBA LA SCRIERE. daca e bine sau nu, voi stiti, eu nu ma pricep, doar v-am zis.
imi face niste figuri aiurea... un sunet tare tampit...copiam niste cd-uri pe pc, erau pline. La unele, pe la sfarsit, scotea un sunet de zici ca le mananca, parca ar iesi de pe ax in timp ce se invarte, foarte de speriat asa.
la dvd-uri nu face, dar n-am incercat decat 5 in el, asa ca nu se poate zice ca am testat indelungat treaba.

mimed
22-07-2005, 12:32
Dar de ce tocmai astea doua?
Eu n-as lua nici unul din ele...:D

dios
22-07-2005, 13:18
De ce de nece :) atunci care in pretu' asta? (2mil) Astea sunt la magazinu' de unde pot/vreau sa iau.

C3rE
22-07-2005, 15:55
3520-ul meu nu mi-a facut nici o problema la ~20 de DVDuri scrise :) Pe partea de citire folosesc un reader, dar din cate am vazut e cam outuros acolo. Alta buba e ca al meu e cam galagios la citire. Per total ii dau un 8/10, e un bang for the buck.

kenyshor
22-07-2005, 16:36
E belea mare mare cu DVD-RW`urile astea . Daca am avea si noi "30 day money back" ai putea lua orice nu?:)...

ONTOPIC , sau nu : Eu am asus flashuit in Pioneer 106 , am scris cam 500 de dvd-uri + plus cd-uri, cd-rw, etc . Am stricat 2, ca s-a luat curentul :P. Poate am noroc cu el sau sa conteze ca e luat din state? who knows :)..

Dio come on, nu-ti iei placa grafica sau ceva super important, la cat au ajuns dvdrw-urile acuma nu prea ar mai trebui sa te uiti ce sa alegi. Ia orice dintre pioneer, asus, nec, lg. Da cu banu :)

dios
22-07-2005, 16:44
La alea super importante ma documentez singur :) As vrea ceva negru, silent si sa scrie/citeasca ok dvdr/rw/cdr/rw. Cer prea mult? :) Oricum o sa iau necu', chiar daca e alb si zgomotos :naughty:

matose
22-07-2005, 16:53
Eu as merge pe Pioneer, la partea DVD sunt f buni si in plus produc pentru alte firme (ASUS). Plextor isi face singur DVD-RW-urile?

PesteImputit
22-07-2005, 17:10
plextor=benq

ghidon
22-07-2005, 17:22
calitate/pret NEC este peste tot
Dio, daca ti s-a recomandat LG, treci pe la garantii la DC de exemplu
eu m-am crucit cate driveuri marca asta stricate am vazut pacolo

dios
22-07-2005, 21:50
gata necu' adjudecat.. da mi-e lene sa-l pun chiar acu'.. bine ca e negru!

PesteImputit
22-07-2005, 22:04
da...
e un unit ok...
sincer e o alegere buna (da noi am vb la telefon pe subiectul asta)
ia vezi tu la lan party ... :P
poate daca postezi si tu facem o treaba

tudop
22-07-2005, 22:09
Toshiba nu mai exista? am si dvd-rw si rom vechi de aproape 2 ani, dar merg bine amindoua, nu fac zgomote aberante, adik abia se aud, nu strica blankuri fara motiv serios (power down, blank varza) RWul e luat de la 100gigi iar romu' de la upgradepc.ro > deci ambele din surse de incredere :rotf: , dar au mers de la inceput impecabil... si inca mai ... La un moment dat ma gindeam sa imi schimb RWul ca stie doar -R, dar.. ce rost are daca merge bine :D

ghidon
22-07-2005, 22:22
Dio, foarte buna alegere .. la banii aia n-ai ce sa regreti, vei vedea
apropo, de la ce firma si cat ?

dios
22-07-2005, 22:35
Daca il luam gratis faceam si-un mini articol pt frontpage, asa iti dau un PM :D

Oricum.. bine ca am gasit negru!



ps: de la itdirect

ghidon
22-07-2005, 22:50
eh, o sa vina si vremuri deastea ..

dios
23-07-2005, 00:19
Haa acum vazusi e 3540A deci e kinky cica :)

mimed
23-07-2005, 01:47
plextor=benq
Numai la ultimul Plextor si anume 740A...

ghidon
23-07-2005, 02:16
n-am gasit un review calumea la 3540A ..
daca au rezolvat macar treaba cu cititul dvdurilor imediat dupa scriere, deja nu mai conteaza silentiozitatea

dios
23-07-2005, 02:26
Dar nu e atat de zgomotos pe cat ma asteptam.. E drept nu am decat medii de 8x, dar nu e deranjant. Cum sa fac, sa scriu un DVD, sa setez Nero sa nu deschida tray-ul si sa vad daca e citit?

ghidon
23-07-2005, 02:30
Dupa ce scrii un DVD, il lasi sa dea eject dupa care inchizi tray.
Ar trebui sa-l citeasca, mie mi-a facut figura asta doar de cateva ori.

dios
23-07-2005, 09:21
mda merge, dar vedem dupa ce scriu 50+ bucati, asa la 3-4 cate am scris nu poti fi sigur...

Kane
23-07-2005, 09:54
n-am gasit un review calumea la 3540A ..
daca au rezolvat macar treaba cu cititul dvdurilor imediat dupa scriere, deja nu mai conteaza silentiozitatea
hmm uite aici unul >>><<< (http://www.cdfreaks.com/news/12082)
si aici unul mai informat ca sa zic asa :D >>><<< (http://www.elitebastards.com/page.php?pageid=11017&head=1)

ghidon
23-07-2005, 20:16
Dio, ai luat retail sau bulk ?

dios
23-07-2005, 20:20
bulk. Dar de ce ar conta?

ghidon
23-07-2005, 20:25
Am vazut in reviewurile alea de la dumy ca vin si la cutie ...
in Romania nu am gasit decat NEC buk ... pentru mine ar fi primul drive bulk, nu prea am incredere

dios
23-07-2005, 20:28
Stai linistit ca tot aia e... doar nu crezi in chestia de marketing numita cutie. O problema ar putea fi la manipulare, intr-adevar... Dar si astea bulk vin in cutii mai mari cu polistiren expandat, doar nu or fi aruncate la gramada intr-un container :)

ghidon
23-07-2005, 22:57
acu cativa ani am vazut la un magazin al unei firme mari un incident care m-a lasat rece in legatura cu bulkurile ..
oricum, la banii la care este NECul in ziua de azi si cu garantie 2 ani parca, nu mai conteaza

Gogu
23-07-2005, 23:53
plextor=benq
Doar versiunea pentru saraci, adica PX-740A :p
PX-716A e Plextor 100%, si mi se pare geniala dpdv al calitatii constructiei, detaliilor, si asa mai departe. De scris si citit nu m-am chenuit sa aflu, la ce am eu nevoie e mai mult decit OK.

dios
24-07-2005, 01:28
Ia sa treci pe la mine sa vezi necu, se inchide zici ca e cavou, citeste cu 17MB/s, arata f. bine.. INtr-adevar la citit face ca un elicopter dar... e chiar misto la banii astiaa :) ii da mucu' lu' plextoru' tau :))

Gogu
24-07-2005, 10:29
De parca si ai vazut tu PX-716A, ce sa zic.
NEC is cheap, si se vede cam peste tot, si la materialele folosite, si la asamblare, crede-ma, nu vorbesc aiurea.
Nu zic, e o unitate buna, si la scriere, si la citire, are un pret bun si gasesti o gramda de patch-uri si utilitare pentru el, de riplock, de booktype, etc.

dios
24-07-2005, 10:42
De parca tu ai vazut necu' :) E evident ca e cheap, nu au cum sa bage materiale de calitate in 3 lei cat costa. Dar se potriveste cu plasticu' de pe 3700BQE, care e la fel de cheap :D

Oricum daca voiam Plextor luam Plextor, dar incerc sa-mi suprim fixatiile si sa-mi eficientizez actiunile, asa ca de o vreme buna am lasat tâmpeniile la o parte ca sa ma concentrez pe treburile mai importante :)

Gogu
24-07-2005, 22:00
Well doh, normal ca am vazut NEC(chiar prea multe), eu spre deosebire de altii implicati in aceasta conversatie nu vorbesc doar din auzite/citite/poze :p
Si btw, asa ziceai si de placa de sunet si acuma .... stii prea bine ce urmeaza, da ?

dios
24-07-2005, 22:11
si acuma .... stii prea bine ce urmeaza, da ?hmmm nu stiu, dar sa revenim la DVD-RW choice. Cat costa plextoru (in .ro) si ce stie sa faca in plus, in afara de satisfactia personala, care ramane alegerea fiecaruia?

Kane
24-07-2005, 22:18
Preturile plextorului:
1.SATA (http://www.turbozone.ro/modul/produse/115.html)
2.EIDE(ATAPI) (http://www.turbozone.ro/modul/produse/473.html)

Gogu
24-07-2005, 22:21
Stie sa faca multe, de altfel. GigaRec, SecuRec, SilentMode, Q-Check, teste de calitate a scrierii, etc, etc. Nu am idee cit costa.
Si ce urma la partea cu placa de sunet......cred ca jumatate de ora cel putin numai de ea ai vorbit.

dios
24-07-2005, 22:25
Pai normal, de la onboard la asta (Audigy 2 ZS) e diferenta f. mare, si nu mi-am luat pana acum pt. ca nu m-a interesat. Dar am inceput sa am nevoie, asa ca am gasit imediat un DC la care sa fie in stoc. BTW am cautat la 2-3 Best-uri si nimic, dar sunt offtopic rau :)

Bun pretu' la Plextor, dar in banii aia a intrat placa de sunet. :) Acum tre' sa incep sa caut resurse pt. NEC... :naughty:

Kane
24-07-2005, 22:29
de la onboard la asta (Audigy 2 ZS) e diferenta f. mare
Diferenta foarte mare sa stii ca nu prea au inceput sa mai fie intre onboard(ex:Azalia) si un Audigy2.Ce este drep sunt diferente in sonoritate dar nu prea mari.Audigy 2 este buna pentru sisteme 6.1-7.1 si pentru maniaci.Eu ma multumesc cu azalia :yepp:

dios
24-07-2005, 22:33
Eu am onboard o mizerie cu un codec AC-97, care e extrem de muci. Si cu asta revenim la DVD-RW.

Gogu
24-07-2005, 23:25
Dumy, tu visezi Azalia pe placi pentru AMD ?
Oricum, diferenta intre Audigy2 ZS si orice onboard este MARE.

di0, calitatea costa, evident. La noi ceva mai mult decit in alte parti....dar.......asta e.

matose
24-07-2005, 23:48
Diferenta foarte mare sa stii ca nu prea au inceput sa mai fie intre onboard(ex:Azalia) si un Audigy2.Ce este drep sunt diferente in sonoritate dar nu prea mari.Audigy 2 este buna pentru sisteme 6.1-7.1 si pentru maniaci.Eu ma multumesc cu azalia :yepp:

Azalia e doar pe placi Intel de la 915P in sus! Si diferenta e ENORMA chiar si de la Azalia....practic nu exista comparatie intre DAC-urile submediocre integrate (Realtek,CMI,etc) si unele de calitate Crystal de pe A2 sau AKM (chiar si unele Wolfson) ;)!