PDA

View Full Version : sfat cumparare sistem: amd64 sau intel p4?



cortex
01-08-2005, 09:55
Ei bine, nu stiu unde sa postez topicul asta, asa ca-l postez aici. Nu vreau un flame war, ci pur si simplu o parere sincera. Ce e mai bun, un sistem bazat pe A64 sau un sistem bazat pe P4?

Sistemul e destinat unui mediu office, dar va fi destul de incarcat cu aplicatii de tot soiul.

faraonu
01-08-2005, 10:08
intel

Zyklon5
01-08-2005, 11:20
Ce frumos ai argumentat faraoane. Depinde pentru ce vrei sa folosesti sistemul in mod special.

faraonu
01-08-2005, 11:22
a spus in mare pt ce....munca de birou...diferite aplicatii...
daca munca lui de birou are de-a face cu comprimari/randari/programare e una...iar daca are de-a face cu jocurile e alta;)

cortex
01-08-2005, 11:44
munca de birou: excel, outlook, word (adica ce se intelege prin office) + cateva aplicatii de e-banking + alte aplicatii despre care nu pot da detalii.

nimic fantasmagoric gen "randari" sau descifrarea mesajelor ascunse in semnalele radio primite de SETI :)

faraonu
01-08-2005, 11:57
atunci iti ajunge si un celeron....
se pare ca nu va avea absolut nici un fel de importanta alegerea procesorului..ramane o chestie de cati bani vrei sa bagi si ce perspective de upgrade ulterior iti ofera.

Corbu'
01-08-2005, 12:06
Sau cel mai elegant ar fi un laptop (chiar si un SH cu ceva P3 1Ghz ar ajunge). La fel am facut si eu sistemul office al mamei (configureaza pentru posibilitate upgrade ulterior, alergat dupa carcasa mica si sursa buna, monitor, etc). Pana la urma fix pix, ii ajungea orice procesor sa zicem de 1 Ghz si acum incepe sa comenteze ca ii trebuia un laptop, il lua cu ea si introducea datele noi on the spot.

dios
01-08-2005, 15:59
Orice alegi ai grija sa fie construit ingrijit, carcasa+sursa de calitate, restul componentelor sa nu fie chiar entry-level si nu va conta ca procesorul e Intel sau AMD.

tudop
01-08-2005, 17:32
Eu as recomanda un sistem "de firma" gen Dell sau chiar Fujitsu Siemens, ca tocmai am vazut unu' la Metro, era micutz si dragutz :D si era P4 / PCIexpess / Nvidia 6200 (probabil un TC de 16Mb) dar sigur era bun pt ce iti trebuie, si carcasa arata bine ;)