PDA

View Full Version : cu adevarat CRAZY !!!!



slim
02-08-2005, 22:22
am fost la "local store" sa caut ventilatoare de 120x120x38 mm, desigur ca nu aveau decat x25 mm si nici nu aveau idee baietii ce CFM aveau .. asa k am intrebat de vent. mai mari .. au zis k aveau ceva cam cat unitatea de mari .. shi groase .. cam juma din grosimea unitatii. dar din nefericire nu mai au si la comanda nu se pot aduce decat 5-6 ... shi nu am ce face cu atatea ... ma gandeam poate imi dati o idee unde gasesc asa ceva ... cik e VENTILATOR INDUSTRIAL :)) si nici prea multe nu se aduc in tzara.. cik e limitat nr de importuri de asa ceva.... daca stiti pe undeva prin piatra neamt sau prin bacau dak gasesc .. dau o bere. .. dak nu ... se mai baga careva sa cumpere asa ceva? asta da cooler ... numai sa nu imi sara ram-ul si pl video din "socket" :) mentionez k merg la 220 v .. si cu putin efort se face si un controller de turatie care cred ca e necesar ... sa nu se miste unitatea centrala pe masa ... by the way ... care are idee cum prind o dracie din aia d unitate? (k idee dimensiuni la un ventilator din ala : 40 x 40 x 15 CENTIMETRI !!!! :) pretz la asa ceva ... cam 500 mii .. super ieftin ... parerea mea .. 1 din ala turat la maxim + roti la unitatea centrala :evil: si pleaca nava prin camera... GO WIRELESS :insane:

eminrg
02-08-2005, 23:17
nu stiu cum vei sta tu langa unitatea aia cu sau fara controller de turatie

dar daca tot vrei vent mare cumpara unu de dacie veche alea aveau vent mare prins pe radiator , mi se pare ca si loganu are ceva de genu da nu mai tin minte :what: :what:

ca mod de prindere ii faci tu un costum mount , you'll think of something

DyJohnnY
03-08-2005, 09:37
www.vitacom.ro
www.capodimonte.ro
www.conexelectronic.ro
si alte magazine care aduc sunon, dar aia sunt normali si fac pana in 20x20cm, si sunt pe 220V.

dios
03-08-2005, 13:03
Ma doare capu' parca curge de la robinet postul ala!

Pune si tu litere mari, PUNCTE, distanteaza un pic afirmatiile (cāte un rānd liber intre fraze)........ Daca mai vad inca unu' asa ma supar! Ca sa nu mai zic, nu prea inteleg ce legatura are titlul topicului cu subiectul? :what: Pune si tu o poza, un link, sa vedem si noi despre ce e vorba.

slim
04-08-2005, 02:40
da stiu ... :)) bine zis k aia sunt normali .. cred k iau un set de 5 ventilatoare mai vrea careva ? .. pe la 500 mii asa namila cat unitatea :)) ieftin ..

Sparxxx
04-08-2005, 08:51
mai... pana la umra despre ce vb? :D da si tu niste detalii mai clare, poze etc

Don Corleone
04-08-2005, 14:36
Ok, vrem si noi niste poze Mr slim.

slim
04-08-2005, 17:04
pai tre sa fac comanda de vent .. poze nu am de unde sa aduc ... e greu sa iti imaginezi un ventilator lung/lat cat carcasa si gros cam 15 cm ? :)) sa vb cu omu sa ma rog de el sa faca comanda ... ca nu prea vrea :((

Sparxxx
04-08-2005, 17:26
si la ce vrei sa il folosesti? ca tot nu am inteles.
niste detalii tehnice?
CFM, dBA, RPM etc :D

OCboy
05-08-2005, 23:47
Lolo eu ideea asta am avut-o de mult.Adik am si pus-o in practica.Pur si simplu un ventilator din acela de camera cu diametru de aprox 30 cm(in nici un caz nu erau exact atatia dar sa va faceti o idee despre ce e vorba) il tai de pe piciorul lui si il prinzi in loc de un panou de carcasa.Banuiesc ca asta vrei tu,.....caci , ca sa bata pe proc(initial ziceai ca ai vrut de 120 :mda: ) e o nebunie iar dpdv al randamentului va fi fix 0 deoarece vei avea presiune mica iar centrul acelui ventilator are un cfm echivalent cu suflul unui copil de 5 ani :drool: ).Succes oricum.

Para
06-08-2005, 01:56
Problema nu-i asta. Ci e de flux de aer. Poti sa incerci mult si bine sa pompezi constant 1.000.000.000 de cfm (picioare cubice pe minut) de aer intr-o cutie din care pot eventual sa iasa vreo 100 de cfm...

pasatoiutd
06-08-2005, 10:00
Dar daca ar reusi sa "concentreze" tot fluxul de aer ? Adica sa foloseasca un ducting mode, de la 30 la 12 cm sau cat are nevoie ? Atunci ar trebui sa aiba o presiune mult peste orice ventilator de computer de pe piata (bine, nu daca ventilatorul de camera il tine la 500 rpm sau ceva pe acolo).
Sau daca l-ar pune sa scoata aerul din carcasa, temperatura carcasei = temperatura camerei. dar nu ar face mare lucru la procesor.

PS: Si pe mine ma bate ideea, dar ma enerveaza rotorul ala. Oricum, cea mai buna racire pe aer, e racirea pa apa. ;)