PDA

View Full Version : despre memorii !!



sandocanu
20-08-2005, 16:11
am un prieten care are 2 memorii kingmax pc 2700 si vrea sa stie cum poate sa le ardaa ?? (nu este glumaa chiar vrea pt ca vrea sa le schimbe cu 2 noi )! dar o asura asa incat aia de la service sa nu isi dea seamaa adica fara prajeli pe cip sau etc
eu am reusit odataa dar din gresealaa !! :D
am desfacut din soclu o memorie dar cu placa de baza pe verticalaa si nu am reusit sa o mai prind sa lovit de carcasaa !! nu a mai mers dar pt ca nu a avut nici o urma de vatamare !! aia de la ultrapro au inlocuit-o
(chiar ca crazy :P :P :icon_wall )

Micutzu
20-08-2005, 18:26
Pai o sa li se para si alora suspect ca s-au ars amandoua odata, nu crezi ? Imprumuta un DDR booster sau baga-le intr-un DFI NF4 la 4V pentru cateva minute, si le-ai rezolvat ;).

Evident informatia are scop pur didactic si informativ, departe de mine gandul de a incuraja frauda asupra vanzatorilor de hardware.

Z3RG
21-08-2005, 19:44
am un prieten care are 2 memorii kingmax pc 2700 si vrea sa stie cum poate sa le ardaa ?? (nu este glumaa chiar vrea pt ca vrea sa le schimbe cu 2 noi )! dar o asura asa incat aia de la service sa nu isi dea seamaa adica fara prajeli pe cip sau etc
eu am reusit odataa dar din gresealaa !! :D
am desfacut din soclu o memorie dar cu placa de baza pe verticalaa si nu am reusit sa o mai prind sa lovit de carcasaa !! nu a mai mers dar pt ca nu a avut nici o urma de vatamare !! aia de la ultrapro au inlocuit-o
(chiar ca crazy :P :P :icon_wall )
Ia quartzul de la una bucata bricheta, si faci cu el pe langa cipuri... trebuie sa cedeze.. eventual :) (Numai cu titlu informativ, don't try this at home :D )

faraonu
21-08-2005, 19:56
mai nasol daca lasa impushcatura pe cositor:D

Z3RG
21-08-2005, 19:57
mai nasol daca lasa impushcatura pe cositor:D
cu putin noroc nu se vede... stiu pe cineva care a folosit asta pentru schimbarea unui procesor.... :D :D

sandocanu
22-08-2005, 07:56
dar ceva soft nu existaa ca ce ziceti voi prezinta risc! Z3RG pls da si tu msg pe PM cu detalii despre procedura !! mersii