PDA

View Full Version : Cooler silentios pentru Athlon 64 3200+



Dvorak
24-08-2005, 14:03
Salutare. Imi cer mii de scuze daca vi se pare ca thread-ul asta e in plus, dar... am ajuns intr-un punct mort si as vrea sa va cer parerea.
As vrea sa imi schimb cooler-ul care a venit box ptr un Athlon 64 3200+ Venice. Cooler-ul asta as vrea sa fie cat mai silentios posibil, dar sa isi si faca treaba . A inceput sa ma enerveze cooler-ul box ptr. ca in jocuri am vazut ca ajunge temperatura pe undeva pe la 58 de grade, ori 65 de grade este maxim ptr acest procesor. Nu am de gand sa fac overclock la procesor.
Dupa 3 ore de cautari pe net, am ajuns (ca de obicei) in impas cursing.gif , deoarece evident ca parerile sunt impartite, si cand sa ma hotarasc pe ceva, dau din greseala pe alt link si vad ca acolo spun exact pe dos despre produsul respectiv. Am ajuns la urmatoarele variante:
- Thermalright XP-90 + un ventilator care sa isi faca treaba si sa fie silentios (inca nu m-am hotarat)
- Arctic Silencer 64 Ultra
- Arctic Freezer 64
- Scythe FCS-50
Posed placa de baza Asus A8N-E si carcasa Antec 3700AMB. Vreau neaparat sa iau si un tub de pasta AS5, care se pare ca al fi cel mai bun.
As dori sa aud pareri de la voi, mai ales cei care poseda acest procesor si au schimbat deja cooler-ul. Ceva temperaturi daca se poate?
Am mai discutat aceasta problema pe un alt forum, si burebista m-a indreptat catre un XP-120. Ceea ce cred ca este ok. Cu ventilatorul as avea probleme acum... adica ce anume sa iau sa isi faca treaba bine. Tot burebista mi-a aratat PAPST - Model 4412 F2/GL (http://www.quietpc.ro/4412.html) si 2 Akasa (care par ok si sunt la jumatete de pret fata de Papst): AK 174 (http://www.pc-coolers.ro/produs.php?id=201) si Ultra quiet (http://www.pc-coolers.ro/produs.php?id=186)
Alte idei?
Va multumesc mult, o zi buna

faraonu
24-08-2005, 14:38
burebista ala stie ce zice:)
cred ca sfatul lui se potriveste cu sfatul multora de aici.
if you have the money go for it

burebista
24-08-2005, 14:42
burebista ala stie ce zice:)
cred ca sfatul lui se potriveste cu sfatul multora de aici.
if you have the money go for it

Thanks! ;)

Dvorak
24-08-2005, 14:49
burebista ala stie ce zice:)
cred ca sfatul lui se potriveste cu sfatul multora de aici.
if you have the money go for it

Incepe sa ma incante si ideea cu Nexus (http://www.crazypc.ro/forum/showthread.php?t=683&page=4&pp=30) . Dar oare s-or gasi in Romania? :what:

DyJohnnY
24-08-2005, 16:07
am xp-90 si ventilator de 120mm pe el, merge fara probleme, sunt de parere ca diferenta intre xp-90 si xp-120 este marginala, mai ales daca nu faci OC.
plus sunt jdemii de softuri care pot folosi cool and quiet-ul de pe A64 in moduri uimitoare, se poate subvolta procesorul ala, poti sa faci ce vrei sa ramai cu temperaturi normale pe proc.
pana si Xp-90 mi s-ar parea cam scump pentru un proc fara OC, dar nu-mi permit sa te indrum spre altceva, ca eu Xp-90 am, si nu ma pot plange, dar nu inseamna ca nu poti iesi la fel de bine si mai ieftin altfel.

Dvorak
24-08-2005, 16:47
am xp-90 si ventilator de 120mm pe el, merge fara probleme, sunt de parere ca diferenta intre xp-90 si xp-120 este marginala, mai ales daca nu faci OC.


Mda... ai si tu dreptate. Diferenta e de 400K ce-i drept... Ce ventilator ai? e silent? Ma mai gandesc la faza cu 90 sau 120


plus sunt jdemii de softuri care pot folosi cool and quiet-ul de pe A64 in moduri uimitoare, se poate subvolta procesorul ala, poti sa faci ce vrei sa ramai cu temperaturi normale pe proc.
pana si Xp-90 mi s-ar parea cam scump pentru un proc fara OC, dar nu-mi permit sa te indrum spre altceva, ca eu Xp-90 am, si nu ma pot plange, dar nu inseamna ca nu poti iesi la fel de bine si mai ieftin altfel.
Spre rusinea mea nu am reusit sa fac Cool'n Quiet sa mearga. Am Xp + Sp2 si se pare ca ar fi o problema. Am stat o jumatate de zi incercand sa ii dau drumul si nu am reusit. Am pus drivere, i-am dat drumul din bios, am pus pe Minimal power settings (asa cum zice la carte) ...si nimic.... imi arata tot 2000 GHz. Nu stiu ce sa ii mai fac..... :mda: Cat pe partea cu undervolt, tot spre rusinea mea de abia azi am auzit despre ea, pe spcr tot stand sa ma interesez de linistea calc meu. NU sunt adeptul overclockarii desi am facut si eu, dar doar din curiozitate sa vad niste rezultate in teste sintetice, dupa care am readus procul pe fagase normale. Cum sta treaba cu undervoltul, micsoreaza frecventa procesorului asa cum overclock o mareste?
Salutari

DyJohnnY
24-08-2005, 18:13
undervolt - reducerea tensiunii de alimentare.
overclock - cresterea frecventei de functionare. de obicei overclock-ul e insotit si de overvolt - cresterea tensiunii de alimentare.
cool and quiet... cauta pe SPCR, este un articol pe acolo, pe langa faptul ca e un sticky pe sectiunea cpu cooling...uite am gasit articolul: http://www.silentpcreview.com/article231-page1.html
eu folosesc asa ceva pentru a simula un fel de cool and quiet, am dezactivat optiunea din bios, observ ca acel crystalcpuID isi face treaba perfect si cu CNQ dezactivat din bios, dar din cate citisem nu merge pe toate placile.
eu unul vreau sa am controlul asupra ceea ce face procesorul meu am optat pentru varianta cu crystalcpuid, mai ales ca al meu functioneaza subvoltat cum e cu overclock la 2500Mhz, si garantat mi se reseta daca lasam CNQ controlat din windows.
bafta, incearca sa vezi cum merge crystal asta.
edit: uitasem despre fan-ul meu - sunt convins ca nu e perfect deloc, eu am un fan luat din state odata cu Xp-90 [m-au costat 40USD amandoua], intre timp am observat ca acel fan exista si la best computers, poate si la pc coolers, habar n-am...e un model tek-chain de 12cm, cu leduri si control turatie.
daca puteam imi luam yate loon din state...acum avand in vedere ca zgomotul produs de asta la tensiune minima e mai mic decat sursa si hdd-ul pentru moment sunt multumit.
mi-am comandat 2 sunoane de curand de curent alternativ, dupa ce fac rost de timp si cunostinte mai multe despre cum merg astea la 220V o sa vad poate schimb fan-ul ala cu namilele alea negre.

Dvorak
24-08-2005, 18:26
undervolt - reducerea tensiunii de alimentare.
overclock - cresterea frecventei de functionare. de obicei overclock-ul e insotit si de overvolt - cresterea tensiunii de alimentare.
cool and quiet... cauta pe SPCR, este un articol pe acolo, pe langa faptul ca e un sticky pe sectiunea cpu cooling...uite am gasit articolul: http://www.silentpcreview.com/article231-page1.html
eu folosesc asa ceva pentru a simula un fel de cool and quiet, am dezactivat optiunea din bios, observ ca acel crystalcpuID isi face treaba perfect si cu CNQ dezactivat din bios, dar din cate citisem nu merge pe toate placile.
eu unul vreau sa am controlul asupra ceea ce face procesorul meu am optat pentru varianta cu crystalcpuid, mai ales ca al meu functioneaza subvoltat cum e cu overclock la 2500Mhz, si garantat mi se reseta daca lasam CNQ controlat din windows.
bafta, incearca sa vezi cum merge crystal asta.
edit: uitasem despre fan-ul meu - sunt convins ca nu e perfect deloc, eu am un fan luat din state odata cu Xp-90 [m-au costat 40USD amandoua], intre timp am observat ca acel fan exista si la best computers, poate si la pc coolers, habar n-am...e un model tek-chain de 12cm, cu leduri si control turatie.
daca puteam imi luam yate loon din state...acum avand in vedere ca zgomotul produs de asta la tensiune minima e mai mic decat sursa si hdd-ul pentru moment sunt multumit.
mi-am comandat 2 sunoane de curand de curent alternativ, dupa ce fac rost de timp si cunostinte mai multe despre cum merg astea la 220V o sa vad poate schimb fan-ul ala cu namilele alea negre.

Multam mult de ideea cu CrystalCPUID. Cred ca asa am sa fac, m-a lasat incantat articolul.
Oau, cooler pe CA... brrrr, bagi 220 in calculator....spookie :)

DyJohnnY
25-08-2005, 01:28
stai usor ca n-am zis ca am reusit, oricum am cumparat 2 de 12cm 220V la pretul cu care gasesti unul pe DC de 12cm...la capitolul bani, no comment, mi se face rau cand vad preturile vehiculate pt alea de 12cm DC

PISTRUIATU
30-09-2005, 23:12
am un Venice 3000 si un xp-90

am activat cool&quiet si coolerul sta la 900 rotatii, nici nu se aude...

nici la ultimele jocuri nu creste turatia si radiatorul este in permanenta rece

acum am inceput sa aud zgomotul de la northbridge, hdd si placa video

DyJohnnY
02-10-2005, 20:27
bine ai venit in lumea unde nu vrem zgomot si mereu se mai aude cate ceva nou ;)

PISTRUIATU
03-10-2005, 02:13
Multumesc! e bine sa fii printre ai tai :D