PDA

View Full Version : paraziti in boxe de la hdd/cpu?



cipanu
26-08-2005, 08:11
Tocmai m-am facut fericitul posesor a unei P4P800-E Deluxe si cum am montat-o am dat de urmatoarea hiba: cum copii de pe cd/dvd sau pun la treaba procesorul in boxe am zgomote asemanatoare celor facute de un modem, dar mai de slaba intensitate. Boxele sint 5.1, merg ireprosabil in alt sistem. Am incercat si stereo si 7.1 si aceeasi problema. Am reinstalat si windows in disperare si chestia asta o face chiar si cind instalez windows. Va rog daca se poate o solutie ca sincer nu-mi mai trece nimic prin cap de la ce ar putea sa fie. Conf: p4 3GHz@3,4/2x512 DDR400 Kingston/HDD 160 Seagate PATA/VGA 9800PRO@9800XT Sapphire/P4P800E-Deluxe/DVDRW Asus 1604P.

faraonu
26-08-2005, 08:16
nasoala treaba....
oricum scoate cablul de analog audio din cd-rom daca il ai pus...
cat despre posibile cauze...placa audio de proasta calitate...
achizitioneaza una pe pci si probabil vei scapa de aceste inconveniente.
si sursa poate sa aiba o vina in toata treaba asta..dar incepe cu ce ti-am sugerat.
nu cred ca ai cum sa scapi de problemele astea doar prin manevre software.:(

Revolution
26-08-2005, 13:26
mare problema la p4p800e cu placa de sunet, defapt nu este o problema este o basina scoasa de asus sa ia ochii cu 8.1 sau whatever, aceeasi problema o am si eu, cand scrie hardu ceva se aude un zgomot ciudat in boxe, pot sa jur ca parca zgarie capu de la hdd pe platan :D

rezolvare:iti iei un audigy sau ce preferi tu

Don Corleone
27-08-2005, 08:01
Nu stiu cine mai sta pe lumea asta cu placa de sunet onboard, este de prost gust sa ai in PC un P4P800-E Deluxe si 9800Pro si sa nu ai o placa de sunet calumea, macar un Audigy bulk sau un M-Audio.....sfatul meu: Cumpara-ti o placa de sunet separata!

cipanu
27-08-2005, 09:31
Nu prea vroiam eu sa bag parale acuma in sound card. Dar de ciuda mi-am luat un Audigy 2 ZS Platinum retail de la Ultra Pro. Si gata am scapat! Dar totusi, de unde se aduna parazitii si cum ar putea fi dati la "masa"?

faraonu
29-08-2005, 13:16
din mai multe...:)..like sursa, producatorul chip-ului de audio...componente fac "zgomot"...ce mai conteaza?
trecutul e trecut insa...da muzica mai taaare:)

SpawnManiaKul
15-09-2005, 09:16
Strange, aceasi placa de baza am si yo si nu am avut nici o problema de acest fel, poate am avut yo noroc.

DyJohnnY
15-09-2005, 09:56
...incearca sa deplasezi cablul de semnal audio de calculator, eventual de sursa, sau tot calculatorul de boxe...sursa mea sta momentan la 10cm de sistemul 5.1 al meu, si sa vezi ce *misto* se aud perturbatii din combina, fara muzica fara nimic...o perturbatie enervanta...foarte dependenta de pozitia sursei.
in plus...ia verifica..nu cumva face cand deplasezi mouse-ul? si asta mi s-a intamplat...si cand indepartam mouse-ul de boxe efectul se diminua...

oxy
15-09-2005, 21:07
Problema asta cred ca e un bug de sursa, eu am rezolvat-o prin impamantarea carcasei.Daca stai la bloc si ai conductele de calorifer din metal, trage un fir de la un surub de fixare a capacului carcasei pana la conducta, dar sa ai girja ca in locul unde pui firul sa nu fie vopsea.

Me_high
16-09-2005, 12:53
Aproape toate "placile de sunet" integrate fac asa c media sau AC 97 etc. oricum si eu am avut cam aceeasi problema ca a ta si mi-am luat un creative audigy ls ...Mare diferenta :yepp:

blana
16-09-2005, 15:33
si io am avut aceeasi problema
ia alta placa de sunet de preferebil Creative

Me_high
16-09-2005, 15:39
ia alta placa de sunet de preferebil Creative

Si-a luat deja Creative audigy 2 zs .... buna alegere Nu te-ai inchinat cand ai vazut diferenta ? dintre cele doua placi eu m-am inchinat cand am trecut de la AC 97 la AUDIGY LS da pai de la (ce aveai tu integrat acolo) la audigy 2 ZS

Don Corleone
20-09-2005, 07:06
Dar stiai ca Audigy Ls nu este decat un Sb Live5.1 redenumit nu? :P

alinthebest
20-11-2005, 14:39
Unitatea CD/DVD este pe acelasi cablu cu HDD-ul?
Eu aveam asa la calcul vechi si atunci cand scriam un CD/copiam ceva de pe CD mi se intepa muzica.In cazul in care nu ascultam muzica se auzeau zgomote ciudate in boxe(ziceai ca scartaie o usa)

Oricum felicitari pentru Audigy. :)