PDA

View Full Version : A8N SLI Premium sau altceva?



Alice
30-08-2005, 20:41
Cat de curand (2 sapt / 1 luna) vreau sa trec pe A64, un venice mic la inceput si cand o rmai scadea preturile & mai fac rost de bani, un dual-core.

Ce parere aveti de A8N-SLI Premium? O iau la ~6.2 mil direct de la RHS. Imi place ca are heatpipe pt. chipset ;)

Acum:
- SLI nu ma intereseaza, ba din contra
- MINIM 3 pci-uri
- Vreau PCI-E (de ce, nu stiu, ca tre' sa schimb si placa video dar vreau :p)
- Vreau sa pot da in proc cat se poate de mult. Nu ma intereseaza neaparat ca memoria sa mearga sincron cu procul.
- NU ma intereseaza bench-urile, ci sa am frecventa mare la porc ca se simte.
Totusi A8N-ul are voltaj max la proc 1.65v daca nu ma insel, ceea ce este EXTREM de putin. Macar 1.8-1.9 vreau sa-i dau. un volt-mod usor de executat, ceva?

Racirea o sa fie extrem de buna la proc, o sa fie surprise. tre' sa patentez ideea inainte sa o vars pe aici :D

matose
30-08-2005, 20:48
De ce nu incerci un Abit AN8 Ultra (are deasemenea heatpipe pe chipset ;) ): http://www.itdirect.ro/produs.php?301:581 !

Don Corleone
30-08-2005, 22:21
A8N Ultra are un pretz beton, chiar prea mic dupa parerea mea....cam bate la ochi, daca placa are performante extraordinare.....este un best-buy.

PesteImputit
30-08-2005, 22:28
ce best buy baaaaaa???
voi v-ati scrantit ???
DFI Lan-Party UltraD ala e best buy!!!

Alice
30-08-2005, 22:45
matose: pt. ca nu l-am vazut:
asus-ul e $184.

peste: are doar 2 pci-uri iar cooler-ul de chipset mi se pare cel putin scarbos ca amplasare. daca era pasiv, hai, dar pe ala nu prea am ce sa pun sa nu se bata cap in cap cu placa video.

eventual sa gasesc un cooler care sa se pupe acolo (sa trec cu placa video printre pini :D) si sa renunt la intel pro/100+

PesteImputit
30-08-2005, 22:51
pai 2 pciuri ajung :D
cat despre cooler...
vezi un wb de la para

Alice
30-08-2005, 23:41
mda, la waterblock ma gandeam si eu.

pci-uri: sunet, tv tuner, retea. deocamdata :p

PesteImputit
30-08-2005, 23:49
hmmm...
si nu gasesti nimica din astea pe pci-e?
(la noi?)

Alice
31-08-2005, 00:09
ba da, probabil ca si retea si tuner... dar alti bani, alta distractie. si sunt extrem de multumit de ele.

anyway... cre' ca renunt la placa de retea si imi iau dfi.

ARE CINEVA SA-MI DEA SI MIE UN VENICE BUSIT? eventual cu tot cu socket-ul de pe mobo :D vreau sa fac niste teste...

PesteImputit
31-08-2005, 00:27
pt ce iti trebuie un venice?
e la fel de bun orice proc pe 939
:D
si nu nu am :D

xwoodoo
31-08-2005, 01:05
Totusi A8N-ul are voltaj max la proc 1.65v daca nu ma insel, ceea ce este EXTREM de putin. Macar 1.8-1.9 vreau sa-i dau
Lol de lol :D
alice asta nu e TBred sa i dai 1.8-1.9 pe aer . Numa peste da asemenea voltaje :D
Newcastle se scaleaza peste 1.65-1.7v pe apa de ex dar winni sau venice nu prea cred sa faci mare brinza . O sa se incinga ca dracii aia rai si atit . Nici eu pe Prommi nu dau 1.9v . Si placa de baza o sa-ti ia foc:D(sursa de vcore) .
Trebuie facute pregatiri intemeiate pt ce nazbitie vrei tu sa faci acolo ....

Gogu
31-08-2005, 01:16
Alice, oricum placa are 2xGigabit LAN onboard, unul nVIDIA si unul Marvell, deci mai mult decit bune si suficiente cam pentru orice.

Alice
31-08-2005, 01:56
Peste: arata la fel, dar dimensiunile core-ului sunt diferite.
woodoo: cine a zis ceva de aer? iar la tbred am dat 2.3v pe aer fara probleme :)

gogu: stiu asta, oricum nu-mi trebuie decat o singura placa, dar parca ma simteam mai bine sa nu bag cablul care vine de pe bloc direct in mobo. also, intel-urile ocupa extrem de putin din proc la transfer mare.

xwoodoo
31-08-2005, 02:30
shi a iesit ceva din Tbred afara de fumm :D ....
In fine eu iti ziceam asa ca faza ca daca nu ai racire corespunzatoare, voltajul mai mult te incurca . La A64 IHS duce la pierderea unor grade bune ... vezi la mekk ...
Sa ne tii si pe noi la curent . eu sunt curios daca o sa iasa friptura in singe sau crocanta :D

Alice
31-08-2005, 02:41
la tbred a iesit 2500, de la 1666.

Varzmaster
31-08-2005, 09:21
Seria A8N de la Asus are niscaiva probleme cu OC-ul cand vine vorba de rulat memoria in 1T. In plus, se uita para cāş la sistemul de racire, cu degajare pe sursa de Vcore. :D Mergi pe Abit AN8 Ultra sau pe DFI LP UT nF4 Ultra-D... cu schimbare de cooler. ;)

gallardo
31-08-2005, 13:57
:eek: :eek: :eek:
2,3V pe AER??? Si eu care credeam ca eu sunt nebun ca i-am dat 2,1V pe aer... :eek:
Oricum, al meu a ajuns de la 1466 la 2500 cu "doar" 2,1V! :P

Alice
04-09-2005, 13:33
mi-am luat DFI Lan-Party UltraD pana la urma, de la it direct. 5.25 mil, super ok pretul.

asta se modeaza in SLI usor? tutoriale, ceva? :p

ventilatorul face extrem de mult zgomot dar sa vedem... deocamdata mai imi trebuie proc & video :p

Alice
06-09-2005, 10:58
cu modarea cred ca e mai greu - din ce am vazut are 2 mici 'bule' :p de rasina pe chipset.

Me_high
17-09-2005, 14:07
Este destul de buna si asusu-l dar daca vrei OC ia-ti ABIT nu ca asus ar fi mai prost la oc acum tot ce conteaza la o placa de baza este chipsetul sau DFI LANPARTY UT acum tu alegi

Alice
17-09-2005, 14:39
esti high... am zis ca mi-am lua tdeja.

Varzmaster
17-09-2005, 14:40
Me_high: incerca naibii sa formezi o fraza cum trebuie. Iar intre propozitii se pune punct. Esti incorent peste masura in mai toate post-urile.

Me_high
17-09-2005, 20:19
Da, vad ca pe acest forum unii dintre voi au ceva cu mine, sau poate nu, si... vaii nu pot sa cred ca voi nu ati gresit niciodata in viata voastra, si la faza cu ..."esti high nu vezi ca....." poate acel post scris de tine, Alice mi-a scapat ok ? si mai vad inca ceva, urmariti foarte mult greselile facute de useri in loc sa le ignorati si raspundeti celui care a deschis topicul si a pus o intrebare. Atat am avut de spus, sper ca in acest post sa fi fost destul de corect din toate punctele de vedere PUNCT.


PS: Probabil si repet, probabil ca voi primi warning pentru ca am fost OFF TOPIC dar nu imi mai pasa.

Micutzu
17-09-2005, 22:54
Me_high, aici e mai important continutul decat forma, insa cateodata de o forma prea urata nu se mai poate vedea continutul. Nu-ti vaneaza nimeni greselile, insa cand sunt prea multe sau prea deranjante e cazul sa te astepti ca cineva sa iti atraga atentia. Incearca sa-ti mai organizezi putin mesajele (nu te grabeste nimeni), sa fii mai atent la ce s-a scris inaintea ta si toata lumea o sa fie mai multumita.

PS: Warning-ul e amanat deocamdata, daca incerci sa te corectezi. Acum sa revenim ontopic.