PDA

View Full Version : shutdown programat + dezactivare programe



wave
09-09-2005, 15:07
Trebuie sa temperez dependenta de calculator manifestata de un puber care de luni incepe scoala. Am incercat sa-i limitez accesul cu tot felul de smecherii, dar nu gasesc ceva eficient.
As vrea sa pot configura un cont de utilizator care sa aiba acces la jocuri doar pentru citeva ore, iar la expirarea timpului alocat sa se faca shutdown si sa nu mai poata fi accesat contul in aceeasi zi (sa apara in felul asta o norma de x ore de jocuri/zi).
Pentru ca la calculatorul respectiv nu "lucreaza" doar puberul, am nevoie si de un cont "liber", care sa fie folosit fara limita de timp, dar sa nu aiba acces la jocuri. Mi-am bagat nasul prin policy-urile oferite de M$ si am vazut ca pot seta restrictii la anumite programe, dar n-am vazut nimic legat de timpul de utilizare. Ma tem sa nu fac vreo prostie, asa ca astept sugestii...

rakware
11-09-2005, 12:31
ai putea incerca un programel contor gen cele folosite in i-cafeuri, pentru mai multe detalii adreseaza-te prietenului tau care are cunostiinte la i-cafeuri, daca n-ai fa-ti (de prieten era vorba) :D

wave
11-09-2005, 17:47
Multumesc pentru raspuns. Acum sa vad cum imi fac prietenul respectiv...

rakware
12-09-2005, 09:26
sau daca spui ca ai rezolvat cu accesul la programe poti incerca varianta urmatoare
cumperi un ups si o priza cu temporizator > priza o legi la retea, ups-ul la priza, calculatorul la ups si te-ai ales cu un cerc vicios :D

wave
12-09-2005, 19:42
Bine-bine, dar ce-l opreste pe utilizatorul ahtiat de jocuri sa elimine ups-ul din circuit? Ma gindesc ca poate baga direct calculatorul in priza si in felul asta dispare limitarea de timp...

PS :( A inceput scoala si n-am rezolvat nimic