PDA

View Full Version : OC pe sistemul meu, limitari, cum le compensez.



DyJohnnY
20-09-2005, 16:23
ok, se da sistemul din semnatura.
are punctele forte, din pct meu de vedere, si pentru ceea ce vreau eu:
RAM care poate sa tina 280Mhz.
Procesor foarte BUN, tine 2500Mhz cu vcore sub standard. poate sa tina 2700Mhz cu vcore 1.55 dar nu il las eu asa de sus, ca urca temperatura la 55 de grade in prime, si nu-mi place.
Placa de baza buna, de le lasa pe astea 2 sa zburde in voie :)...insa

acum problemele:
-Memoriile sunt TCXX, si placa mea e Epox...si ale naibii nu VOR, DELOC sa mearga 1T pe RAM. Am citit despre asta, ca au si altii probleme, si inca nu am gasit rezolvare, epox cica e controllerul de memorie, care e pe proc...no comment. deci in concluzie, nu merg 1T DELOC, nici la 200MHZ, latentele garantate de corsair. pica memtest la testul 8, il pica rau de tot, am incercat cu Vagp, cu vdimm mai mult, NU VOR.

Pe mine nu ma intereseaza sa dau bench-uri, sa iau ochii la lume, pe mine ma interseaza cum se comporta in aplicatii de zi cu zi,cum poti sa-l setez acum, sau cum pot sa-l setez in general, sa faca fatza la aplicatii ce ar mai putea apare.

Prima intrebare:
Ce teste nesintetice, sau semisintetice pot sa folosesc sa verific chestiile astea?

A doua intrebare
Avand in vedere ca nu pot rula 1T, daca renunt la a rula 1:1 cu memoriile, si le rulez cu latente mai stranse, cu procesor pe la 2700, va fi destul cat sa compensez pierderea rezultata prin memorii asincrone cu procul, si faptul ca nu pot rula command rate 1T? la fel ca prima intrebare, cu ce soft pot si eu sa verific asta? :D


A treia intrebare:
Sa presupunem ca mi-as schimba memoriile....si tinand cont ca placa mea da 2.8V, subvoltati...ce alte cipuri ar trebui sa aiba memoriile mele? [se cam exclude BH X ca nu fac Vdimm, i love my warranty :) ] - UTT? sau sa incerc alte TCCD-uri? nu va ganditi ca nu am de unde sa le cumpar, vor fi luate din state...deci am de unde alege.

matose
20-09-2005, 22:06
Ai putea sa incerci niste Hynix D43/D5 cum am eu in semnatura;)! Astea care le am merg pe A64 cam 270-275Mhz;)! Poate te intereseaza un schimb?:D:D

M3kk
20-09-2005, 22:28
ok, se da sistemul din semnatura.
are punctele forte, din pct meu de vedere, si pentru ceea ce vreau eu:
RAM care poate sa tina 280Mhz.
Procesor foarte BUN, tine 2500Mhz cu vcore sub standard. poate sa tina 2700Mhz cu vcore 1.55 dar nu il las eu asa de sus, ca urca temperatura la 55 de grade in prime, si nu-mi place.
Placa de baza buna, de le lasa pe astea 2 sa zburde in voie :)...insa

acum problemele:
-Memoriile sunt TCXX, si placa mea e Epox...si ale naibii nu VOR, DELOC sa mearga 1T pe RAM. Am citit despre asta, ca au si altii probleme, si inca nu am gasit rezolvare, epox cica e controllerul de memorie, care e pe proc...no comment. deci in concluzie, nu merg 1T DELOC, nici la 200MHZ, latentele garantate de corsair. pica memtest la testul 8, il pica rau de tot, am incercat cu Vagp, cu vdimm mai mult, NU VOR.

Pe mine nu ma intereseaza sa dau bench-uri, sa iau ochii la lume, pe mine ma interseaza cum se comporta in aplicatii de zi cu zi,cum poti sa-l setez acum, sau cum pot sa-l setez in general, sa faca fatza la aplicatii ce ar mai putea apare.

Prima intrebare:
Ce teste nesintetice, sau semisintetice pot sa folosesc sa verific chestiile astea?

A doua intrebare
Avand in vedere ca nu pot rula 1T, daca renunt la a rula 1:1 cu memoriile, si le rulez cu latente mai stranse, cu procesor pe la 2700, va fi destul cat sa compensez pierderea rezultata prin memorii asincrone cu procul, si faptul ca nu pot rula command rate 1T? la fel ca prima intrebare, cu ce soft pot si eu sa verific asta? :D


A treia intrebare:
Sa presupunem ca mi-as schimba memoriile....si tinand cont ca placa mea da 2.8V, subvoltati...ce alte cipuri ar trebui sa aiba memoriile mele? [se cam exclude BH X ca nu fac Vdimm, i love my warranty :) ] - UTT? sau sa incerc alte TCCD-uri? nu va ganditi ca nu am de unde sa le cumpar, vor fi luate din state...deci am de unde alege.


Te-ai gandit sa schimbi placa de baza?
PS : La cat imi vinzi memoriile? :D Ce revizii sunt?

DyJohnnY
20-09-2005, 23:00
Sunt rev 4.3, dar e irelevant, ca exista rev 4.3 cu cipuri A-data, astea sunt zise de ramguy samsung tcxx.

si daca tot ai pomenit de schimbare placa de baza...zi alternativa pe 939 cu agp...pls nu ma luati cu dfi...
si... de ce as schimba placa de baza? eu nu sunt sigur ca vor merge la fel de bine in 1T, adica la fel de sus...caz in care va trebui sa le schimb pe amandoua.

p.s. memoriile alea nu se vand ;) INCA, poate sa fie mai ieftin sa iau placa de baza.

M3kk
20-09-2005, 23:04
cipuri A-data
:what:

si daca tot ai pomenit de schimbare placa de baza...zi alternativa pe 939 cu agp...pls nu ma luati cu dfi...
si... de ce as schimba placa de baza? eu nu sunt sigur ca vor merge la fel de bine in 1T, adica la fel de sus..
MSI K8N Neo2 Platinum !!

Toate cele bune :)

DyJohnnY
20-09-2005, 23:10
ok ok, de msi uitasem, pentru ca la fel, i'm sick de ei...are toata lumea, si am auzit vrute si nevrute. intre timp, cand faceam eu research de placi de baza, cele mai mari ceasuri pt. 939 cu agp se obtinusera cu un epox. si inca nu vreau sa dau vrabia din mana pe cioara de pe gard.

revenind...voi ocoliti subiectul, dati-mi intai o solutie care nu implica sa-mi modific configuratia
@mekk, mergi pe support forum la corsair, o sa vezi despre ce e vorba, nu toate REV 4.3 sunt SAMSUNG, daca a zis ramguy asa ceva, pe altcineva nu prea imi da mana sa cred :D

M3kk
20-09-2005, 23:13
ok ok, de msi uitasem, pentru ca la fel, i'm sick de ei...are toata lumea, si am auzit vrute si nevrute. intre timp, cand faceam eu research de placi de baza, cele mai mari ceasuri pt. 939 cu agp se obtinusera cu un epox. si inca nu vreau sa dau vrabia din mana pe cioara de pe gard.

revenind...voi ocoliti subiectul, dati-mi intai o solutie care nu implica sa-mi modific configuratia
@mekk, mergi pe support forum la corsair, o sa vezi despre ce e vorba, nu toate REV 4.3 sunt SAMSUNG, daca a zis ramguy asa ceva, pe altcineva nu prea imi da mana sa cred :D

Eu intrebam : de ce chipuri a-data vb tu? :) A-data e producator de memorie nu de Chipuri pt memorii :)

DyJohnnY
20-09-2005, 23:20
...scuze...imi scapa acum exact, cine era, my bad :( oricum nu erau doar samsung.

Micutzu
21-09-2005, 00:08
Probabil era vorba de MosEl ... Ramguy a zis si de C2PT 1.4 ca sunt MosEl, si eu am vazut asa ceva si erau UTT-uri. In general am vazut o regula la C2PT-uri, 1.X si 2.X sunt cu chip-uri Winbond, 3.X cu Infineon, 4.X cu Samsung si 5.1 si 6.1 cu MosEl.

Zyklon5
21-09-2005, 01:02
De ce sa intretinem misterul da jos heatspreaderele si spune-ne exact ce IC au memoriile. Incearca-le si pe alta placa de baza.

DyJohnnY
21-09-2005, 09:10
ok...ASTEA au un samsung...nu stiu daca e TCCD fix, sigur sunt TCCX, sunt sunt samsung...stati sa caut... pe support forum la corsair...
http://www.houseofhelp.com/forums/showpost.php?p=197630&postcount=288
si raspunsul
http://www.houseofhelp.com/forums/showpost.php?p=197663&postcount=289

si am gasit....4.3 mai avea si PROMOS pe ele
CMX512-3200C2 XMS3202 V4.3 0522193-0 = Promos -5 Rev A*
luata din lista asta:
http://www.houseofhelp.com/v2/showpost.php?p=207882&postcount=396

incercatul cu alta placa de baza...mai complicat... ca nu prea cunosc lume cu A64 939 AGP
si heatspreaderele nu le dau jos, ca stric ceva :D

DyJohnnY
23-09-2005, 17:20
revenim!
cat de mult se pierde prin rularea asincrona a memoriilor? si cat ar trebui sa urce procesorul ca sa merite sa rulezi asincron?