PDA

View Full Version : Restart aiurea!?



ElDiavolo
29-09-2005, 01:30
Am patit-o de 2 ori in seara asta...calculatorul s-a restartat ca si cum as fi dat eu restart(cu ecran de log off "windows is shuting down"), deci nu s-a restartat brusc ca si cum ar fi fost system failure.
Sistemul e asta:
MB Asus A8N-E
CPU 3000+ Winnie
ddr 512-400 a-data (a 2-a n-a mai suportat-o pe sora ei si zace intr-un sertar in asteptarea garantiei)
vga 6600 gigabyte cu silent pipe
hdd 2x160 wd jd
psu enermax eg475ax-ve(g)
Nu am temp ridicate pe nicaieri
Eu suspectez un troian, un virus...
Poate fi si alta problema?

nu am mai facut oc de ceva vreme la sistem ca m-am cam plictisit deci nu poate fi asta cauza

PesteImputit
29-09-2005, 03:55
ti-a aparut si o fereastra inainte cu windows is shuting down?

ElDiavolo
29-09-2005, 08:06
Nu. Pur si simplu imi inchide tot ce am deschis, (in ambele cazuri cateva ferestre de yahoo), si se restarteaza.

burebista
29-09-2005, 11:38
Ruleaza un antivirus (Kaspersky, Nod32) un antispyware (Spybot S&D, Lavasoft Adaware, Microsoft Antispyware). Ai un firewall, ceva acolo cind esti pe net?

ElDiavolo
29-09-2005, 11:57
Antivirus am bitdef standard 8.x (imi place mie deci fara comentarii :D). Fw am dezactivat si cel de win si cel hw al mb, pt ca se sperie nevasta-mea cand ii apare cate un pop-up d-ala cu "Unblock-Keep blocking-ask me later". Am instalat win de curand si mi-a fost lene sa-l tweak-uiesc. M-am gandit ca nu voi fi eu tinta hax0rilor mioritici... In fine, o sa incerc cu 'nspe antispyware, cu 'nspe antivir, imi pun fw, imi inchid toate porturile nefolosite si sa-l mai prind eu p-ala care isi mai face de cap prin calc meu...pastele masii astazi si maine :shoot: