PDA

View Full Version : sugestie apropo de atitudine



balaurul
02-11-2004, 22:41
Originally posted by Alexandrus@Nov 2 2004, 10:36 PM
Oameni buni, am zis fara comentarii aiurea, nu stiti sa citit romaneste ?
Nu va place, comandati din Germania sau de oriunde si vedeti la ce pret ajunge, si mai vb.
Inca un comentariu pe linga si se lasa cu repercursiuni. Nu va place, move along.

2453



parerea mea e ca pe un forum aflat la inceput genul asta de atitudini sunt cu desavarsire contraproductive. "am zis fara comentarii aiurea", "nu va place, move along" si altele de soiul asta sunt chestii cu care sigur nu convingi pe nimeni ca ai ceva in cap si ca merite sa-ti caute tovarasie, fie ea si virtuala. un forum e un spatiu de discutii publice, iar cand vrei sa-ti vinzi marfa pe el iti asumi din start si eventualele comentarii negative. mai ales ca o comparatie civilizata facilitati/pret cu un alt produs nu e nici flame, nici injurie. parerea mea.

dios
02-11-2004, 22:47
In principiu am inteles ce vrei sa spui, dar sectiunea respectiva e de publicitate. Vrei sa cumperi, intri, faci oferta, negociezi, cumperi. Nu, e plin forumu' de sectiuni pentru combatut toate aspectele legate de produsul respectiv. Chiar si de surse/carcase :D Pe threadul ala ne-am cam dat in petec, avand in vedere caracterul special... dar cel putin din partea mea n-o sa se mai intample :)

Behemoth
02-11-2004, 22:55
balaurul nu facea decat sa-si argumenteze oferta. Pentru asta nu cred ca era necesar sa deschida un alt thread, LOL.

balaurul
02-11-2004, 22:59
ideea este urmatoarea: cand iti scoti produsul la vanzare, exista posibilitatea sa ti se ofere mai putin decat ceri, si sa ti se si argumenteze acest lucru. raspunzand cu stergerea postului respectiv si cu chestii de gen "am zis fara comentarii" bu poti decat sa te faci de ras.

cunoscandu-te pe tine dio imi imaginam ca pe forumul asta n-o sa vad fenomene de gen "persoana devenita administrator care crede ca da ordine dupa bunul plac", foarte raspandite prin alte parti.

dios
02-11-2004, 23:15
Daca n-ar fi existat si subiectivismul tau (ai mai vrut acea carcasa si mai demult si ai fost refuzat) in aceasta problema, ti-as fi dat dreptate. Dar daca faci oferte "la misto" la ce te astepti? :D

Oricum ti-e clar ca nu face doar 150 USD, nu? Ca nu face pentru tine sau pentru altcineva, e complet irelevant. Pretul produsului respectiv mi se pare chiar de bun simt, acei 7mil sunt complet justificati, avand in vedere raritatea, conditia in care este (impecabila) si chiar pretul real, chiar si cel mai mic pe care l-am gasit in USA, la care se adauga shipping si alte taxe.

balaurul
02-11-2004, 23:55
oferta nu a fost la misto ci la oftica, dupa cum am si zis. e o diferenta.

in plus, faptul ca n-a vrut sa o vanda cand eu cautam carcasa, exact la pretul pe care-l cere acum fara sa i-l dea nimeni, n-are absolut nici o legatura cu aspectele pe care le discutam aici, mai precis cu atitudinea de "administrator" (ghilimelele nu sunt intamplatoare). asta e problema, daca tu vrei sa lasi pe cineva sa se exprime cu "am zis fara comentarii aiurea, nu stiti sa citit romaneste ?" nu pot decat sa-ti urez bafta cu forumul asta, ca o sa ai nevoie din plin.

oricum, inteleg perfect situatia in care esti, e clar ca n-ai cum sa-mi dai dreptate nici daca s-ar apuca sa-si injure interlocutorii, asa ca putem s-o lasam balta. daca as posta PM-urile pe care mi le-a trimis de cand am postat topicul asta v-ati cocosa toti de ras, dar nu se face.

sincer, discutia apropo de pret e in acest context cam offtopic, dar ca idee, carcasa lui este second-hand si chiar si in aceste conditii i-am oferit 20$ peste pretul de nou din SUA. in nici un caz nu era o oferta de pe urma careia sa se poarte de parca l-am injurat de mama.

balaurul
03-11-2004, 00:29
"Ia matale o pauza de o saptamina, ca vad ca nu te duce mintea prea departe si esti ofticos ca un copil de 3 ani. "

comentariile sunt de prisos

dios
03-11-2004, 00:40
nu stiu daca e de prisos sau nu, dar nu arunca cu afirmatii daca nu vrei sa cumperi pe publicitate. Asta e tot. Nu cred ca suspendarea este o solutie (sau ea in sine este :D, dar hai sa nu ramana nimeni cu resentimente), dar avertismentul ramane. Si pe viitor ar fi bine sa pastram cu totii un ton cat mai rezervat si echidistant. In special ca este vorba de un forum tehnic, unde prea mult bla-bla nu incape, mai ales pe publicitate.


sincer, discutia apropo de pret e in acest context cam offtopic, dar ca idee, carcasa lui este second-hand si chiar si in aceste conditii i-am oferit 20$ peste pretul de nou din SUA. in nici un caz nu era o oferta de pe urma careia sa se poarte de parca l-am injurat de mama.
Get real, daca tu imi aduci cu 150 noua, fara sa dai taxe la WU/banca, fara shipping si fara TVA platit la noi in vama... atunci esti tare si nu vad de ce ai mai cumpara-o pe asta SH, cum zici tu, cand ai astfel de posibilitati.

PS: Eu nu "las" pe nimeni, iti multumim pentru urari, dar acolo se vinde/cumpara si a fost facut un apel la a pastra discutia pe fagasul normal de vanzare/cumparare. E treaba voastra cum va intelegeti mai departe. Daca ai fi vrut cu adevarat sa o cumperi nu cred ca ar fi fost vreo problema in a finaliza treaba. Auzi tu, oferta la oftica. Ce-o fi aia, nu stiu. Uite vezi de ce nu vreau Generalitati? :D