PDA

View Full Version : Water COrcitura....



OCboy
05-10-2005, 16:52
Am un prieten care m-a surprins jucandu-ma cu clasicul watercooling.Si i-am povestit de aventuri cu gheata cu bla bla si omu rade de mine.Mi-a spus ca la tara lumea are nu stiu ce ingrasamant de azot si ca ei pun un pumnuletz de azot in o galeata si aproape inheata.Ma intreb cu alcool sau antigel in instalatie si niste ingrasamant dasta n-ar fi o treaba.Rog pe cei familiarizati cu asa ceva sa imi dea ceva detalii.

Para
05-10-2005, 17:29
Daca-ti omori pompa, am eu stoc :p

Adica de omorāt sigur o omori, acu sa-ti zic si preturile la pompe :D

OCboy
05-10-2005, 17:31
Ma da macar ar merge?..Si de la ce ar muri..de la temperatura ? sau de la consistenta lichidului?..Eu am dat bench cu pompa pana la -6 grade?

Para
05-10-2005, 17:35
Hmmm... ar merge ceva gen bain-marie. Vasul cu lichidul de racire scufundat in galeata cu apa+azotat de amoniu. Altfel, sa plimbi toate mizeriile din ingrasamānt prin pompa si waterblockuri... yuck. Si mai si miroase urāt :D

OCboy
05-10-2005, 17:39
Mmm si ma gandesc ca un fel de filtre daca as pune s-ar duce debitul in parti.Oricum ideea ta para suna oki cu 2 vase.Ma si ala nu cred ca pute ca cica se amesteca cu ingrasamant.Eu il iau inainte de amestecare....sper :rotf:

M3kk
05-10-2005, 17:54
Dap asa e.. Mi-s apus si tata ... Si ce ar fi , daca puneai pompa si apa la o galeata mai mare... si inca ceva din metal "ingrasaminte chimice" (cred ca asa se numeste)... , si seingheatza vasul din metal si raceste apa carei afara...

pasatoiutd
05-10-2005, 19:32
Exista anumite amestecuri "racitoare". Si rezultatele, cel putin teoretic, sunt de la bune in sus. Am citit ceva despre ele prin clasa a VIII-a, dar nu mai imi aduc aminte exact. Au trecut vreo 10 ani, ce vreti ?!
Oricum, ideea era ca amestecai cu apa, dar mai ales cu gheata, niste saruri. Unul "ducea" pana pe la -55C. Ar fi temperaturi cam de dry ice, daca nu ma insel. :naughty:
Incerc sa ma documentez si revin cu detalii.

OCboy
05-10-2005, 20:27
Bine sunt convins ca pompa ar ceda pe la -55.Da oricum ma gandeam la ceva -20, -30 fara batai de cap. :) Am vorbit si cu taicamiu care are ceva cunostinte in chimie :D si imi va da o lista cu agenti refrigernati ce se pot gasi in comert.Haideti fratilor ca ne da toata lumea bataita la fund la rezultate.Macar mana de la mana sa facem si noi ceva klumea sa se mai uite lumea si la benchuri nu numai la curuletze aici pe forum.

pasatoiutd
05-10-2005, 20:49
Nu sunt sigur, dar substantele care se dizolvau endoterm erau in mare parte saruri de amoniu. Oricum si un amestec de banala sare de bucatarie (NaCl)+gheata ducea pe la -20 .. -15C. Rezultatele optime se obtin cu un anumit raport de amestecare.

OCboy
05-10-2005, 21:35
. Oricum si un amestec de banala sare de bucatarie (NaCl)+gheata ducea pe la -20 .. -15C. .
Shit mi-ai furat surpriza.Mai exact apa ajunge la -14 grade cu 72%gheata si 28% sare.Am inteles totusi ca trebuie o sare mai speciala.Oricum in weekend am o sare din asta si va anunt rezultatele.

pasatoiutd
05-10-2005, 21:55
Ma mai pricep si eu la chimie. :)
Maine s-ar putea sa pun mana pe niste detalii legate de sarurile necesare, proportiile corespunzatoare etc. Nu garantez insa nimic.

OCboy
01-11-2005, 08:21
Am pus zilele astea pana pe un "criostat".Acesta este un fel de radiator folosit in chimie ce urmeaza sa inlocuiasca radiatorul de la asetek.Este cam de dimensiunea unui amortizor de masina fabricat din teava subtire de cupru.Dupa ce aspectul va fi cat de cat decent voi pune si poze.Esenta este ca acesta se poate scufunda in diverse amestecuri sau azot si lichidul ce va circula va fi racit mult sub zero grade.Din pacate finalizarea acestui "sistem" mai dureaza ceva timp deoarece sunt extrem de greu de gasit piesele necesare.

DevanG
01-11-2005, 08:49
Nu iţi trebuie aşa ceva, cred ca se poate rezolva mai simplu cu o teava de Cu pusă intr-un butoi. Apa este recirculată prin aceasta. Asta ar asigura o suprafaţă de contact imensă.

Un butoi ar fi destul cāt să inghită apa, gheaţă, sare ... :D

OCboy
01-11-2005, 09:05
Una ar fi ca nu vad cum intra si cum iese apa(poate sa indoi teava)
-teava aia nu poate fi prea groasa ca sa o potrivesti pe block
-teava aia dreapta are tot cam acelasi circuit si lungime cu arcul meu
-si cum umplii tu un butoi cu gheata sau cu LN2?
Facem de fapt un experiment in paralel si vedem cine da rezultate mai bune. :D

DevanG
01-11-2005, 09:35
Sunt butoaie şi de 5l ....
Ideea este să creezi o suprafaţa de contact imensă.
Poţi ca īn loc de ţeava de Cu să foloseşti un furtun de la răcirea pe apă.
Partea proasta este că răcirea ta s-ar putea să vină doar cu minimul necesar de furtune.

PS: Eu am răcire BOX pe Winchester ... :(

OCboy
01-11-2005, 09:41
Acum scuze ca iti zic da nu prea iti dai seama ce vreau eu sa fac.Cum sa bagi un furtun in ceva ce face de la -50 grade in jos.Si ce transfer de caldura crezi tu ca ai prin furtun.Eu vorbesc de un racitor prin care va trece un lichid , iar acesta va fi scufundat in amestecuri de saruri ce fac in jur de -50 sau azot.

Ettore13
01-11-2005, 10:09
Voi vad ca deja ati dat in Waterchill. La aceste sisteme exista niste butoaie (rezervoare imense) in care sunt montate niste "radiatoare", seamana cu un cazan de tzuica dar sunt mult mai dese tevile. In instalatie circula glicol (antigel) si in rezervoare este apa care se ingheata sau se incalzeste, functie de necesitati. Oricum ideea este buna, dar cum faceti gheata in cazan? Stiu ca o sa ziceti in frigider dar ma gandesc la o functionare mai indelungata, un OC si Bench-uri de vreo cateva ore!

OCboy
01-11-2005, 10:14
pai asta e ca nu e vorba de un cazan.E vorba de un vas gen o galeata mai mica.Care se izoleaza si se pun in ea agenti chimici si gheata ce duc temperatura ff jos.Si acolo scufund criostatul.Prin care cirucla un lichid(ceva tot gen antigel dar mai subtire si cu o capacitate termica mai mare).In o sapt max 2 vedem exact ce a iesit.

bogdannovaceanu
24-04-2006, 13:44
si ce s-a mai ales din proiect?ma intereseaza si pe mine chestia cu sarurile.....eu tot la o serpentina de cupru ma gindisem ,trecuta printr-un bazin cu un amestec din ala periculos...............sa imi tina lichidul de racire din instalatie macar la 0 grade.........ar fi ceva!

Para
24-04-2006, 14:51
Ti-l duce sub zero. Parca OCBoy zicea ceva de -30C.

Dar tre' sa-ti angajezi om sa dea la lopata la sarurile alea, cum era cu carbunii la locomotivele cu aburi :D

OCboy
24-04-2006, 20:02
Da in vas trebuie o scurgere pentru ca mai ales la teste se topeste foarte repede.Oricum e bataie de cap cu setupul pentru teste cu apa.La mine s-a lasat cu multe mortaciuni din pacate.

blue_led
27-04-2006, 16:31
clorura de calciu se foloseste iarna la dat pe strazi !
uitati-va la poza 2 !