PDA

View Full Version : sursa Smart Power ff zgomotoasa !!!



mimed
27-10-2005, 16:45
Am aceasta sursa Antec SP 350 care este echipata cu doua ventilatoare (1x80mm, 1x92mm) si care atunci cand iti este lumea mai draga incep sa-si mareasca turatia creand un zgomot insuportabil, in special seara :upset: .
M-am gandit sa o desfac si sa-i scot ventilatorul de 92mm. Oare o face fata numai cu cel de 80mm din spate? Stiind ce apatit sursa lui dio nu as vrea sa mai bag bani intr-o alta sursa.
Voi ce parere aveti in aceasta privinta sau ce i-ati face in locul meu pentru a obtine cat mai putin zgomot posibil (tinand cont ca ma joc doar ocazional).

matose
27-10-2005, 17:18
Nu rezista doar cu un vent...se cam incinge! Eu te sfatuiesc sa faci ce am facut si eu la a mea: fan-swap;). Eu am pus 2 Panaflo-uri: L1A in spate si M1A pe burta. Nu se aude absolut nimic si sunt temperature-controlled si isi maresc turatia automat daca e cazul...

Varzmaster
27-10-2005, 17:58
Din pacate, controller-ul de turatie este un pic aiurea calibrat din fabrica. Nu poti s-o vaduvesti de ventilatorul de 92mm pentru ca cele care vin echipate cu 1x 80mm + 1x 92mm au radiatoarele mai mici decat cele omoloage de pe carcasele BQE, cu un singur ventilator de 80mm. Poti face asa cum ti-a sugerat matose... anume sa inlocuiesti ventilatoarele normale cu unele mai silentioase, care sa aiba un debit similar. Trebuie in schimb sa porti grija temperaturii din sursa, condensatorii fiind primi care crapa la utilizare indelungata in conditii impropri.

Poti sa gasesti o turatie fixa pentru ele si acceptabila pentru tine, astfel incat variatiile de zgomot sa nu mai existe. Stiu ca exact variatiile ma faceau mai atent la zgomot. :)

blana
27-10-2005, 19:37
am si io o sursa asemanatoare tot smart power numai k este smart power 2.0 500w
sper sa nu am sceeasi problema k o arunc pe geam si iau una calumea

PISU670
27-10-2005, 20:06
Nu au nici o treaba smart power cu smart power 2.0 :rolleyes:

dios
27-10-2005, 21:31
asa face toate, mutat la silent computing :)

deconecteaza-l si asta e.. dar sa nu bagi load ca se duce, nu stiu cat de repede, dar se duce :)

DevanG
27-10-2005, 21:53
Ia stai aşa .
Eu ştiam că atunci cānd nu bagi mufa de monitorizare īn placa de bază practic laşi sursa să se monitorizeze singură. Adică o sursă care costă pānă la 320 RON nu poate activa sau mări turaţia ventilatoarelor singură ?

matose
27-10-2005, 21:56
deconecteaza-l si asta e.. dar sa nu bagi load ca se duce, nu stiu cat de repede, dar se duce :)

Pai o sa se tureze mult celalalt... nu cred ca se duce!

mimed
27-10-2005, 22:21
Cred ca o sa schimb ventilatoarele si o sa incerc sa departez si controler-ul de turatie de radiator.
Sper sa merite oboseala...
Am vazut ca vinde user-ul viper_x pe forum niste fan-uri Panaflo Model FBL09A12L 92 mm 130.000 lei vechi bucata cred ca o sa pun unul din asta si un fan de 80mm Antec tricool lasat pe viteza minima 1600rpm care ar trebui sa aiba 18dbA.

tudop
28-10-2005, 08:48
Am si eu niste nedumeriri in legatura cu sursele astea cu 2 fanuri diferite puse in serie: Zic ca un singur fan de 92mm e capabil sa dea mai multi CFM la acelasi zgomot comparativ cu unul de 80mm. Asa ca ce rost mai are ventul de 80 in spate? sigur se accelereaza mai tare fata de cel de 92, da zgomot direct afara, etc. Propun sa decupati mai tare partea din spate a sursei, puneti niste plasa metalica nerestrictiva si gata :D un Panaflo de 92mm ar trebui sa faca treaba... ... sau in caz ca nu face fata, cel de 80mm ar trebui pus pe partea opusa la interior, sa bage aer in sursa si sa actioneze in paralel cu cel de 92

edit: in img #2 cred ca fanurile ar fi de ajuns sa mearga la 1000rpm + ca sunt in interiorul carcasei :naughty:

DevanG
28-10-2005, 10:18
Flow-through dual 80mm fans (one intake and one exhaust)
Unique Dual Fans Technology: exhaust fan starts to spin when the power supply reaches certain temperatures to ensure proper airflow, the second fan spins on power up.

LINK (http://www.antec.com/ec/productDetails.php?ProdID=14501)


and Antec's Unique Dual Fans Design for virtually silent operation

Ideea din ce imi dau eu seama este ca īn loc să ai un ventilator dat la maxim, sa foloseşti 2 pe turatie mai mică īn configuraţia push-pull.

ratusca
28-10-2005, 10:21
tudop in poza 1 cum ai desenat tu X=Y nu are cum sa fie diferit!

Eu cred ca ventilatoarele o iau razna din cauza aerului cald care intra in sursa.... de ce nu incerci sa rezolvi problema altfel: nu mai lasa aerul de la proc, sau mai bine zis aerul cald de jos sa intre asa de usor in sursa. Separa carcasa in 2!

Mai demult am avut aceeasi problema cu un Tt PurePower de 480 si am facut o compartimentare ca in poze (multi le stiu de pe CG) si in felul asta fan-ul de 80 mergea la 700-800rpm (cel de 92 de jos nu era controlat termic).

Nu zic sa-ti iei o carcasa full tower, nu stiu ce carcasa ai acum dar poti incerca si cu o carcasa normala, nu te costa decat o bucata de caton mai tare si putina indemanare sa-ti faci o gaura intr-un capac de 5" (daca nu ti-o fac eu :D ), daca nu merge treci la inlocuit fan-uri, desfacut surse etc.

DevanG
28-10-2005, 10:24
Cred ca ar putea rezolva mai usor daca este ceea ce zici tu.

Un air-duct de genul celor folosite la carcasele Prescott Ready. Acesta ar pleca chiar de la ventilatorul de interior, dupa 10 centimetrii s-ar roti cu 90 grade in sus si ar ajunge acolo unde poti monta un ventilator de carcasa . -cu un filtru pus in fata sa ca e aer murdar de afara-

Multam ratusca. :)

Varzmaster
28-10-2005, 12:27
sper sa nu am sceeasi problema k o arunc pe geam si iau una calumeaArunc-o direct pe geam de pe acum... ca sa scapi de o grija. Misto atitudine! :smackbum:

DevanG
28-10-2005, 13:03
Pānă nu ajung eu sub geam SĂ NU O ARUNCI. :D

mimed
28-10-2005, 18:49
Exista oare posibilitatea sa indepartez (adik sa-l scot) controler-ul de turatie? Nu o merge sa pun fanurile pe o treapta de turatie anume si sa mearga asa tot timpul? ma refer la ventilatoarele care au trepte de turatie (ex: Antec tricool, Enermax, samd).

dios
28-10-2005, 18:54
le poti conecta f. simplu pe un controller extern de turatie, sau direct pe molex la 5/7V. Eu am avut prima varianta, dar s-a dovedit prea moale Panaflo L1A@5V sa tina un load susţinut de vreo cateva ore...

Varzmaster
28-10-2005, 18:55
Pai nu mai ai treaba cu controller-ul (din moment ce scoti vechile ventilatoare) ... alimentezi noile ventilatoare direct la 12V si le reglezi turatia cum vrei tu. :)

cyfaws
28-10-2005, 22:54
Sau conectezi macar unul pe MoBo daca ai conectori liberi ce suporta PWM(de obicei sunt 2 din 3 iar unul e folosit de obicei de coolerul CPU), si ii spui lui SpeedFan sa reguleze automatique turatia in functie de una din temperaturi. Evident, punand o limita mai mica decat cea originala.

mimed
30-10-2005, 12:56
Decat sa mai bag 400-500 de mii in noile ventilatoare mai bine o vand si mai pun diferenta pana la o sursa Chieftek de 400-450w (cu vent. de 120mm) de la depozitul de calc care este cam 180-190 Ron.

mimed
09-12-2005, 21:17
Pana la urma am vandut sursa Antec smart power si am luat una Sirtec cu vent de 120mm de la Itdirect. Am inlocuit si coolerul de pe placa video ca era si ala o sursa mare de zgomot si acum totul este mult mai acceptabil.

h3x0r
28-01-2006, 19:10
Good choice !!

puietu
29-01-2006, 00:46
Smart Choice :D

Varzmaster
29-01-2006, 00:53
Smart Choice :Dv2.0 era si mai smart. :D

mimed
01-02-2006, 23:25
v2.0 era si mai smart. :D

Mda, dar diferenta de bani intre smart power 2.0 si sirtec 360w era prea mare pt ce aveam eu nevoie.;)