PDA

View Full Version : Sistemul RDS



trotinella
30-10-2005, 01:46
Imi pica netul in fiecare zi...
*processing problem
*initiating standard reaction
*dialing Customer Service
every single day, twice or thrice, holding for circa one hour until "one of our operators will be right with you", bearing the hideous torture-number-they-thought-was-actually-music, and finally notifying someone, so they can fix the problem in about another 3 hours.

Dupa vreo 3 saptamani m-am enervat... "ioi, fratilor!! nu v-ati gandit ca exista vreo problema pe aici?"
"pai... echipamentul din zona dvs se poate sa fie stricat"
"uh-huh. si? ce facem in situatia asta?"
"pai... trebuie schimbat..."
"aha... eveniment care se va produce... cand, mai exact?"
"pai... tre sa strangeti destule sesizari, ca sa se sesizeze departamentul clienti, sa-i sesizeze pe cei de la tehnic..."
"aha... pai, pana acuma cre ca am facut vreo 61[3-4 pe zi]... cam cat credeti ca mai tre sa insist?"
"pai... stiti, noi vi l-am reactivat de fiecare data..."
"aha... deci imi trebe un ciocan? tre sa-l stric suficient de bine?"
"pai... trebuie sa treaca inainte o echipa de la tehnic pe la dvs"
"mda... si cam de cate sesizari e nevoie acolo?"
"pai... ar trebui sa va pun pe lista de asteptare."
"excelent. puneti-ma!"
"dar... din moment ce vi-l reactivam... stiti... nu e tocmai o urgenta..."
"asa ca?"
"mai bine asteptati sa se sesizeze cei de la tehnic."
"foarte bine. dar din moment ce rezolvati problema... cei de la tehnic am inteles ca nu se vor sesiza"
"e adevarat. vreti sa nu mai incerc?"

WTF?!
Asta ca sa nu mai vorbim ca in contract indiferent de abonament ei se angajeaza sa-ti asigure o viteza "intre 0 si... KB/s". Daca iti iei un abonament mai mare decat aveai si te trezesti cu o viteza mai mica, ridica din umeri foarte relash si iti spun:"pai, e intre zero si intre...".
Pai... situatia asta imi pare cam absurda. Cand vorbesc cu unu de la customer service sa ma plang, am senzatia ca ma aflu intr-o piesa de Ionesco. Si mai si platesc pentru asta...
In multe zile, regret viteza si stabilitatea dial-up-ului. Now, there's something wrong with this picture... :confused:

Mai mult, in Bv, sunt linistiti ca sunt singura optiune. Happy, happy, joy, joy...

dios
30-10-2005, 01:57
renunţă la el si ia-ţi Zapp. nu te obliga nimeni la RDS şi cu atāt mai puţin la a avea broadband in casă. Ştiu că e nasol, dar asta e situaţia.

Neo
30-10-2005, 02:02
Mda (http://www.crazypc.ro/forum/showthread.php?t=1000).
Eu am avut Zapp 3 ani de zile si stiu ca nu se merita. 15$ pe luna cu 10 ore de net incluse sunt cosmar. Plus 0.02$ per minut consumat suplimentar. Plus nesimtirea de la service. Plus cea de la relatii cu clienti.
E cah (TM). :mischeif:

dios
30-10-2005, 02:03
exista zapp ev-do, ai 100h/luna la 40 usd. rate de transfer bunicele in Bucuresti si alte orase mari.

Neo
30-10-2005, 02:08
Mda, dar de la 9$ la 40$...e cam mare distanta...;)

dios
30-10-2005, 02:12
si iarna nu-i ca vara nu? Asta e, dar nu esti obligat sa inghiţi pastila cu cianura oferita de RDS. Macar o reţea de bloc, mai cauti un prieten.. imparti la 2 conexia... cautam, incercam, nu mai stam ca vita la taiere, si asa am o boala pe companiile astea cu aere monopoliste.

trotinella
30-10-2005, 02:27
Si eu am boala pe ei.
In orice caz, ma tem ca si sa vreau nu as avea cu cine sa impart conexiunea. Oricum, sunt una dintre putinii cu internet in zona. In plus, nu-mi permit un abonament de 40 $ pe luna si asta ar insemna sa trec pe Zapp, sa-mi iau alt telefon si sa joc fotbal cu cel vechi...

In fine, nesimtirea ma tem ca ii caracterizeaza. In Iasi am inteles ca nu trimit facturile ca sa isi oblige clientii sa cumpere de la ei copii ale facturilor la pretul de 3 euro. Nu ai cum sa demonstrezi ca factura nu a fost trimisa. Mai mult, in contractul initial se precizeaza ca prin intermediul facturii esti anuntat de modificari ale contractului tau. Modificari care intra in vigoare daca nu refuzi/accepti in termen de n zile. Asa ca au tot interesul sa nu-ti trimita factura. Si in Iasi au concurenta.

C3rE
30-10-2005, 07:24
In fine, nesimtirea ma tem ca ii caracterizeaza. In Iasi am inteles ca nu trimit facturile ca sa isi oblige clientii sa cumpere de la ei copii ale facturilor la pretul de 3 euro. Nu ai cum sa demonstrezi ca factura nu a fost trimisa. Mai mult, in contractul initial se precizeaza ca prin intermediul facturii esti anuntat de modificari ale contractului tau. Modificari care intra in vigoare daca nu refuzi/accepti in termen de n zile. Asa ca au tot interesul sa nu-ti trimita factura. Si in Iasi au concurenta.

Te rog, pe aici nu fa afirmatii nefondate, ca nu e frumos. Stiu si eu articolul respectiv din ziarul din Iasi, dar situatia nu e nici pe departe chiar asa sumbra. Si da, sunt de acord cu tine ca operatorul care ti-a dat informatiile alea trebui dat afara :D

Don Corleone
30-10-2005, 08:46
Ce e ieftin e prost, ce e scump e bun.....Eu am abonament "business" de 83$/luna cu TVA inclus(64kbps garantat/1mb metro), imi merge netul ca vantu" :D, de 1an de cand il am nu am avut probleme decat de vre-o 4 ori maxim, am intarziat cu plata si cate 2luni si nu l-au oprit, ce sa faci, vrei NET...dai un ban, vrei bataie de joc...dai 9$/luna.

trotinella
30-10-2005, 16:25
Te rog, pe aici nu fa afirmatii nefondate, ca nu e frumos. Stiu si eu articolul respectiv din ziarul din Iasi, dar situatia nu e nici pe departe chiar asa sumbra. Si da, sunt de acord cu tine ca operatorul care ti-a dat informatiile alea trebui dat afara :D

Nu vreau sa fac afirmatii nefondate.
Dar termenii contractului pe care ii critica ziarul iegzasta, si mai te trezesti si in Bv ca nu-ti vine factura. Plus ca, daca n-o platesti, ei iti opresc conexiunea exact cand au chef sau cand isi amintesc(am un amic care n-a mai platit de doua luni).

So... yup. Nu e dracul chiar asa de negru, da nici laptos nu prea e.

Don Corleone> probabil... dar asta deocamdata nu depinde de mine. So... c'est la viu vietii.

Revolution
31-10-2005, 03:35
Ce e ieftin e prost, ce e scump e bun.....Eu am abonament "business" de 83$/luna cu TVA inclus(64kbps garantat/1mb metro), imi merge netul ca vantu" :D, de 1an de cand il am nu am avut probleme decat de vre-o 4 ori maxim, am intarziat cu plata si cate 2luni si nu l-au oprit, ce sa faci, vrei NET...dai un ban, vrei bataie de joc...dai 9$/luna.

ce ai tu acolo este abonament tip business, la cele pentru home user situatia sta extraordinar de prost...ar trebui sa se dezaboneze un mare val de useri si poate or avea in vedere sa refaca infrastructura si sa ofere niste viteze garantate si un uptime decent.

ai putea incerca sa te duci la sediu si sa vorbesti cu managerul pe segmentul asta.