PDA

View Full Version : Design flaw la SLK947U?



DyJohnnY
09-11-2004, 22:39
am gasit ceva pe forumul SPCR, http://forums.silentpcreview.com/viewtopic...+947u+flaw+sp97 (http://forums.silentpcreview.com/viewtopic.php?t=12391&highlight=slk+947u+flaw+sp97)
(al 5-lea post din topic)
se refera la o problema de design pentru SLK 947U, care apare cand te joci prea mult cu coolerele. Am gasit, cel putin pe un search engine din germania ca ar exista mai multe variante....linkurile catre magazine erau moarte dar asta e mai putin important.
Stie cineva daca a aparut o versiune revizuita de SLK?

QD
09-11-2004, 22:51
n-am avut rabdare sa stau sa citesc tot ce zice ala acolo. 947U se prinde cu suruburi de placa de baza, deci nu vad cum naiba il misca el??!!! S-au vandut peste 30 de 947U pana acum si n-am primit nici un fel de reclamatie de genul asta..

dios
09-11-2004, 23:15
Poate 30 de bucati nu e un nr. semnificativ, la asta te-ai gandit? Ca sa nu mai zic de persoanele respective, cati din ei au apucat sa schimbe mai multe procesoare in acest interval scurt? Poti posta niste poze detaliate cu respectivul obiect? Din cat mai multe unghiuri...

DyJohnnY
09-11-2004, 23:49
nu pot sa zic ca o sa-mi disper heatsink-ul cu schimbari de ventilatoare, dar la mine in carcasa exista obiceiul sa se adune muuult praf(am pana si filtre si degeaba) si o sa curat ocazional componentele de praf printre care si heatsink-ul...si n-as vrea sa se intample asa ceva
am gasit la sectiunea support de la TR modul de instalare al lui SLK947U...cred ca obtinem poze mai detaliate prin google images search, io asa am dat peste astea :)
http://www.thermalright.com/a_page/main_su...slk947u_amd.htm (http://www.thermalright.com/a_page/main_support_installation_slk947u_amd.htm)

QD
09-11-2004, 23:56
Sunt destui care au luat slk947 si se pricep. Cel putin 2-3 sunt mari "miscatori de trupe", schimba fanuri, proace fac tot felul de teste. Nici o chestie pana acum.

Repet, din moment ce e prins in suruburi, care e problema? Ala nu se mai misca de acolo decta daca desurubezi alea!

dios
10-11-2004, 00:02
Pesemne ca acel cadru e obiectul la care se refera. Cadrul e prins cu suruburi de corpul heatsink-ului?

DyJohnnY
10-11-2004, 00:13
edit(spusesem ceva aiurea inainte :P) din cate se vede in poza nu pare sa se prinda in vreu-n fel, la parts list este trecut "Heatsink Body with Mounting" dar n-am vazut un SLK 947U in realitate, so i for one dunno.

cadrul ala se prinde de gaurile pentru suruburi ce trec prin placa, cu suruburi cu arc, din cate am inteles eu, e posibil sa nu se stranga suficient de tare?

Para
10-11-2004, 02:48
OK. Intr-adevar n-am avut 947 si nu am idee cum se prinde rama cea neagra de corpul de cupru al radiatorului. Din ce zice omul ala, totusi, problema pare a fi urmatoarea: gaurile din rama radiatorului au diametru mai mare decāt suruburile care trec prin ele si permit o miscare a ansamblului radiator+rama fata de ansamblul suport+suruburi.
Nu cred ca-i critica, mai ales cunoscānd-o. Se pot monta suruburile, marca zona de imediat deasupra/dedesubtul ramei radiatorului si ingrosa suruburile in acea zona. La SP-94, partea nefiletata a surubului - care intra in radiator - avea diametru de circa doua ori mai mare decāt partea filetata - care intra in suport. S-ar putea ca 947-le sa nu le aiba asa, sau ca omul respectiv sa fi avut o alta "revizie", n-am idee, dar solutii exista: incepānd de la o fāsie de 2mm de scoci, un strat de vopsea sau chiar folie metalica de impachetat māncarea... o bucata de pasta de pix... whatever, sa creasca indeajuns diametrul suruburilor astfel incāt sa nu mai permita patinarea radiatorului deasupra CPU.

In alta ordine de idei, eu sunt sceptic. Respectivul zicea ca miscarile au dus la indepartarea aproape in totalitate a vaselinei siliconice (TIM in post) ceea ce a dus la cresterea temperaturii, lucru total gresit. Nu avea cum sa indeparteze nici vaselina intrata in imperfectiunile materialului, nici stratul superficial (vezi manualul de fizica - apa care se urca pe pahar) drept pentru care trebuia sa obtina un transfer termic mai bun !!!
Ce cred eu ca s-a intāmplat: din cauza miscarii, arcurile au desurubat suruburile si respectivul avea o forta mai mica de apasare pe CPU, si mai mult ca sigur inegal distribuita - cuplat cu pastila mica de la AMD a patit ce a patit.

QD
10-11-2004, 08:36
Para, cat vrei sa te angajez? :D Super explicatie a dat, ma mir cum are atata rabdare.

Cadrul ala e prins pe mijlocul heatsinkului, nu mai stiu exact cu cum, dar ideea e ca este super fix in momentul in care se monteaza. O data ce ai pus suruburile nu-l mai misti decat daca rupi placa de baza. Iar suruburile se strang f bine.

dios
10-11-2004, 12:32
Totusi ar fi buna o poza care sa exemplifice cat mai detaliat cadrul ala si suruburile, ca sa ne edificam :)

DyJohnnY
10-11-2004, 19:00
cred ca maine, dc nu ploua :D, ma duc pana la aia de la best :yuck: si le cer sa vad cum arata un SLK947U...sper sa aiba unul desfacut ;)

QD
10-11-2004, 22:53
sau poti veni la noi daca vrei explicatii mai aprofundate :D

DyJohnnY
12-11-2004, 16:07
@QD am zis best pentru ca ei sunt mai in drum decat PC coolers.

Am fost la best azi, si ce pot sa spun despre cadru. Nu este fixat de heatsink, exista o bucata de metal care trece prin heatsink si pe sub cadru, iar cand cadrul se strange de suruburile din mobo asa ajunge sa se rigidizeze si pozitia heatsink-ului
am gasit la TR o poza poate va explica mai bine
http://www.thermalright.com/a_images/slk94...47u_detail3.gif (http://www.thermalright.com/a_images/slk947u/947u_detail3.gif)
chestia aia neagra este elementul de legatura intre heatsink si cadru.

Cand am pus mana pe cadru l-am putut deplasa in sus in joc, in toate directiile practic, dar nu stiu cum vor sta lucrurile cand e montat

dios
12-11-2004, 16:09
Nu cred ca e vorba neaparat de cadru.. si la SLK900 e la fel, se misca in toate partile, dar cand il fixezi sta foarte fix.

QD
13-11-2004, 11:51
Exact asta am spus si eu. Nu-l mai misti pe ala nici cu trenu...decat daca rupi placa de baza. Poti lua linistit, iti garantez ca nu-s probleme.

dios
13-11-2004, 17:58
Stiu dar eventuala "problema" (in cazul in care chiar exista) de la ce vine atunci? Poti arata gaurile respective, impreuna cu suruburile? Sunt curios daca Para a avut dreptate.

killergts
14-07-2005, 22:43
eu il am si intradevar se misca, daca tragi de el cu ceva forta, dar nu dauneaza cu nimic atata timp cat sta neclintit in calc. dar nici vorba de probleme de genu:
"I have discovered a serious flaw in the SLK-947U, and have in fact already shipped mine back to Newegg for refund minus 15% restocking fee, and here's why: Due to the twist slack, if you find yourself swapping fans several times (as I did, experimenting...), the slack allows the sink to keep shifting around during the fan swaps. What happens during all this twisting, turning, slipping and sliding, is that the TIM between the HS and the CPU gets pressed out!!! And I'm not talking about some of it. I'm talking about very nearly all of it. How did I know?... After testing a very high o/c with the SLK-947U and AcoustiFan AF92CT and finding the the CPU nearing 68C, I decided to swap in a stronger fan, so I busted out my 92mm red LED fan by Galaxy. After swapping in the much faster fan, I found the temp suddenly climbing to 76C; I was dunbfounded! So, I decided to break out the heavy armor: Vantec 92mm Tornado! I mounted that, and then went to turn it on, but the damn thing shut down even before Windows started! Suddenly I was confused, so I turned it on and quickly jumped into the BIOS health monitor to check; it was going over 90C!!!!!!!!!! The damn thing was deafeningly loud AND insanely hot!!! That was the last straw; I quickly shut it down and cracked 'er open..."