PDA

View Full Version : Un topic despre maşini



Pages : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11

mache
22-04-2007, 16:22
db9 reloaded with BMW flavour? :naughty:

spiderr
22-04-2007, 16:40
care frate ? nu-l vezi ca e de 2 ori mai mare :D

Micutzu
22-04-2007, 16:47
Liniile aduc putin cu DB9, dar botul are ceva din E21 si/sau E38, ceva care se pierduse dupa ce-a venit Bangle. CS ar trebui sa fie baza pentru noul 8er, si la cat deosebit a fost primul si la ce tehnica vedem in ultimii ani de la BMW sunt sigur ca o sa fie o reusita totala.

Gogu
22-04-2007, 18:46
Vad ca moda coupeurilor cu 4 usi se extide cu repeziciune.
Mie unul mi se pare hidoasa masina/conceptul, cit despre tehnica BMW din ultimul timp, eu inca mai astept sa invete si ei sa faca un sistem de tractiune integrala care sa nu fie tocmai balast ;)

Micutzu
22-04-2007, 19:15
Mda, integrala pe BMW e oricum relativ stupid, cred ca mai bine renunta la ea. Fuck it, cred ca si X3/X5 s-ar descurca OK fara integrala, ca oricum n-au tangente prea mari cu offroad-ul :sasmokin:

Gogu
22-04-2007, 22:13
Chiar ca mai bine renunta la ea ;)

GRIP
22-04-2007, 22:18
BMW cu integrala e putin cam aiurea. Singurii care au implementat integrale cu succes in masini sunt Audi/Lamborghini.

Zyklon5
22-04-2007, 22:26
Te referi la aceasi Lamborghini care tractiunea integrala nu prea merge integral ?

M1 te rog .. tehnica BMW ? wtf ? adica cutia aia de viteze SMG care se strica dimineata la pranz si seara ? un lucru cu adevarat interesant din partea lor este motorul de pe 335i care este PIESA :love:

Gogu
22-04-2007, 22:28
Te inseli amarnic, sunt multe firme care au tractiune integrala chiar buna, nu doar Audi. Numai grupul VAG are 2 tipuri de integrala foarte buna, Mercedes are 4matic, Mitsubishi pe EVO are alta integrala buna, foarte buna chiar, Subaru are un sistem OK de tractiune 4x4, Honda, Nissan. Nu mai zic de Opel care inainte de fiasco-ul GM avea 4x4 bun, Audi care au fost printre primii cu 4x4, Porsche, Lancia, Alfa Romeo, pina si Ferrari isi dezvolta un 4x4 pentru 599 GTB Fiorano.

Micutzu
23-04-2007, 06:15
Sincer sa fiu, din lista aia as mai taia cateva. Torsen-urile de la VAG nu le inghit de nici o culoare si se pare ca se comporta cam ciudat in conditii-limita, de 4Matic nu stiu prea multe insa n-am auzit pe nimeni sa-l laude, Opel nu tin minte sa fi avut prea multe 4WD (iar sistemele de la inceputul anilor 90' - Calibra, Vectra - sunt sub-mediocre), Alfa e cam in aceeasi groapa cu VAG.



Te referi la aceasi Lamborghini care tractiunea integrala nu prea merge integral ?

M1 te rog .. tehnica BMW ? wtf ? adica cutia aia de viteze SMG care se strica dimineata la pranz si seara ? un lucru cu adevarat interesant din partea lor este motorul de pe 335i care este PIESA :love:

Aia nu se pune :P
Pe bune acum, atunci cand nu se strica, SMG-ul cu Drivelogic e probabil cea mai buna cutie de viteze ever. V10-le de 5L e iarasi probabil cel mai bun motor in productie la ora actuala, sa nu mai zic ca la Engine of the year (http://www.evenimentul.ro/articol/bmw-a-dominat-concursul-international-engine-of-the-year-awards-2006.html) BMW bate tot ce prinde; si inca n-a aparut V8-ul de 4L de pe noul M3 :D. Tre' sa mai zic ?

Gogu
23-04-2007, 13:07
Pardon, dar Torsen-C sau T3 e tatalor la integrala permanenta. 4matic isi face treaba, macar, nu e un ideal de 4WD dar functioneaza. Iar Opel, pai macar aveau acum o gramada de vreme ceva functional, ceea ce e mai mult decit se poate spune despre altii.
Daca vorbim de cutii de viteze, nu ca mi-ar placea mie VAG, dar DSG e mult mult peste orice SMG, care te smuceste de-ti sar mucii pe bord cind schimba. Si SMG deja e la generatia a nshpea, si tot nu au reusit si ei sa o faca mai buna. Bine, fata de primele generatii care erau de risul curcilor, e mai buna, dar comparativ cu VAG, carora le-a cam iesit din prima.....
Cit despre motoare, oricum "engine of the year" si restul de premii "xxxxx of the year" sunt mai mult de forma, marketing. V10-le ala de pe M5/M6 nu e o mare jemkerie, parerea mea, exista motoare mult mai bine gindite si fara 99% electronica in ele. Vezi V8-ul de 4.2L de pe RS4, care e chiar destept, e usor, si nu-i trebuie tzshpe mii de turatii ca sa aiba putere, e ceva mai calm. Exista si multe alte motoare chiar destepte care nu primesc premii, vezi Porsche, vezi Ferrari, si multi altii.
Oricum, macar cu "engine of the year" si alte premii din astea de marketing sa fie si BMW mai sus, ca in rest mari inovatii tehnologice in motorsport n-au reusit ei pina acuma.
Anyway, nu sunt eu anti-BMW, chiar nu am nimic impotriva masinilor astea, doar ca nu imi spun nimic, cu atit mai putin de cind au design coreean facut de un american ;)

Ettore13
23-04-2007, 15:29
Daca vorbim de cutii de viteze, nu ca mi-ar placea mie VAG, dar DSG e mult mult peste orice SMG, care te smuceste de-ti sar mucii pe bord cind schimba. Si SMG deja e la generatia a nshpea, si tot nu au reusit si ei sa o faca mai buna. Bine, fata de primele generatii care erau de risul curcilor, e mai buna, dar comparativ cu VAG, carora le-a cam iesit din prima.....

Pai la cati ani de F1 are cutia respectiva te cred si eu ca a "iesit" din prima Difera doar sistemul de cuplare a treptelor, la DSG fiind sincronizate. Oricum patentul e antic vechi si de demult! (si nu al lui VAG oricum). BMW a cam luato in freza pentru ca ei nu si-au facut niciodata cutiile de viteze automate singuri - ZF le facea cutiile - acum s-au dat zmei!!
In ceea ce priveste tractiuniile integrale degeaba judecati diferitele sisteme - fiecare are avantaje si dezavantaje - depinde ce vrei de la masina - daca vrei sa fie sport nu te apuci sa pui Torsen, pui unul cu discuri controlat electronic. Daca vrei confort+aderenta+costuri relativ reduse atunci pui torsen (sistemul e bun dar se cam bate cap in cap cu ESP-ul, dar tolerabil :D ). BMW-ul sufera la tractiunile integrale de rapiditate la raspuns dar de, nu costa decat cca 4000 euro in plus un 4X4.
Opel a avut modelel Frontera si Monterey - care erau veritabile Offroad-uri - doar ca erau ca niste tractoare, greoaie, fiabilitate scazuta...etc. Calibra si Vectra au fost esec dpdv al tractiunii integrale dau uite ca acum VAG-ul a prefectionat sistemul lor cu discuri si a scos Haldex-ul.
Apropo Gogule 4.2 FSI-ul de pe RS4 ii tai gazul pe la 8000 rpm si cuplu maxim este la 5500 rpm (deci practic motorul il poti utiliza eficient doar in 5500 - 8000 rpm, zici ca-i diesel). Eu zic ca tot turat e da-l dreaq!

Gogu
23-04-2007, 16:15
Vezi ca Haldex e firma suedeza care vinde drepturi de folosire a tehnologiei, nu are legatura cu VAG ;)
Dap, tot turat e si 4.2 FSI-ul de pe RS4(vezi ca exista 2 versiuni de 4.2 FSI), numai ca are 90% din cuplu maxim incepind de pe la 2250RPM, ceea ce nu e rau deloc.

PS. Ce zici tu, tractiunea integrala pe baza de ambreiaje, e cam de domeniul trecutului, nu uita ca Audi Quattro a facut multe in raliuri, si era un Torsen de prima generatie, nu ce exista acuma. La fel, vezi LeMans, unde tot Quattro e folosit, vezi Lancia Delta Integrale care tot Torsen avea, si asa mai departe.

PISU670
23-04-2007, 17:47
155Q4:love:

Corbu'
23-04-2007, 17:54
Ia dati un ochi pe filumul ASTA (http://www.youtube.com/watch?v=Q7dVFY5CxT0). Subaru AWD vs Honda, Volvo, etc. Daca testul nu bate un pic a facatura as fi spus chiar impresionant...

Later Edit > tocmai vin de la un OMV in care o tipa cu un Audi TT turna de zor benzina cu plumb. Mai bine zis prietenul / amantul / sponsorul turna, ea statea cocheta in masina draga. Tragic...

Zyklon5
23-04-2007, 20:10
Nu este deloc facatura .. am vazut un alt test german in care XC70 era umilit grav de tot nu era in stare sa urce o panta noroiasa cu o remorca in spate, comparat tot cu un Subaru parca. De cand au fost preluati de Ford Volvo si-au pierdut identitatea tehnica, vizuala si ca marca .. RIP

Later Edit: http://www.youtube.com/watch?v=XyLgYskj-oc&mode=related&search=

http://www.youtube.com/watch?v=vAHPMUkhj5Q&mode=related&search=
Ma asteptam ca Patrol-ul sa se descurce mai bine, X5-ul este si el surpinzator de eficient .. probabil este face lift-ul.

Gogu
23-04-2007, 20:35
155Q4:love:
E tractiunea integrala de pe Lancia Delta Integrale Evoluzione.

PISU670
23-04-2007, 20:51
Stiu, toata partea mecanica e de la Delta Integrale.:)
legende..:love:

Gogu
24-04-2007, 00:22
Nu e toata partea mecanica, are motor diferit si multe nebunii diferite(platforma tehnica, etc, electrica), plus ca e mai bine echilibrata.
Oricum, 155 e masina lego, pina si aripile spate se prind in suruburi ;)
Oricum, e super misto masina, am un amic care are 155 Q4 si vrea sa-si faca 155 GTA(care era o nebunie totala, 1100kg, 400CP, tractiune integrala) din ea, dar cam greu cu piesele si cu banii, insa pina la urma....
Bine, omul vrea oricum peste 400CP si sub 1000kg, ceea ce nu e greu, dar costa.

mache
25-04-2007, 12:34
Japonezii e primii la vanzari (http://www.onlinesport.ro/stiri/motor/auto/17232/toyota-detroneaza-general-motors-dupa-76-de-ani.htm)


PS: nu am incredere in nici una din firme da' poate omuletii cu ochii oblici reusesc sa demonstreze ca merita acel loc...

PISU670
25-04-2007, 18:17
Nu e toata partea mecanica, are motor diferit si multe nebunii diferite(platforma tehnica, etc, electrica), plus ca e mai bine echilibrata.
Oricum, 155 e masina lego, pina si aripile spate se prind in suruburi ;)
Oricum, e super misto masina, am un amic care are 155 Q4 si vrea sa-si faca 155 GTA(care era o nebunie totala, 1100kg, 400CP, tractiune integrala) din ea, dar cam greu cu piesele si cu banii, insa pina la urma....
Bine, omul vrea oricum peste 400CP si sub 1000kg, ceea ce nu e greu, dar costa.
gabidima
am citit si eu pe alfa club.
Masina mult inaintea vremii ei, care sincer, si azi este peste multe masini cu pretentii.:naughty:

Gogu
26-04-2007, 00:57
Eh, lasa ca au fost altele si mai jmekere la vremea lor, ca sa zic asa ;)

mimed
06-05-2007, 16:18
Perfomante:

V10 5.0l - 530Nm
Putere: 550 cp
V-max: 320 Km/h
0-100: 4.4 s
Consum oras: 25 l/100 km :D
Pret de baza: 157.650 euro

Fara comentarii.....:drool:

Thor
06-05-2007, 16:26
E limitat electronic la viteza aia?:D

Oricum mi se pare ca nu prea se poteriveste interiorul cu exterirorul. Nu pot sa zic ce, dar ceva nu e ok. Parca interirul e prea conservator. Si jentile sunt mai ok fara suruburile alea aparente.

In alta ordine de idei....Volvo C70 by Heico (http://www.heicosportiv.de/mainframe.asp?lang=en&e1=369). Tunerul pune la dispozittie o serie de upgrade-uri care pot face masina si mai frumoasa si mai performanta.

Motorul T5 (2.5l turbo):
- putere maxima :184 kW (250 PS)/5500rpm
- cuplu: 360Nm/3500rpm
- 0-100kmh: 7.5s
- viteza maxima: 245 km/h

Gogu
06-05-2007, 18:36
Perfomante:

V10 5.0l - 530Nm
Putere: 550 cp
V-max: 320 Km/h
0-100: 4.4 s
Consum oras: 25 l/100 km :D
Pret de baza: 157.650 euro

Fara comentarii.....:drool:
550CP si performante de M3 ? Cam nasol...

Don Corleone
07-05-2007, 00:28
M3 ajunge la 320 km/h? Gogule ma dezamagesti...

Gogu
07-05-2007, 00:41
Dude, e vorba de noul M3, si viteza maxima e lipsita de orice relevanta deoarece in 95% din cazuri nu este atinsa nici macar pe circuit, doar pe circuite speciale de viteza, gen Nardo.
Era vorba de acceleratie, dooh.

mimed
07-05-2007, 22:02
Noul M3 are sprintul de la 0-100km/h in 4.8s daca nu stiai...
Iar cei 4.4s sunt destul de normali daca te uiti la masini cu puteri similare si de gabarit similar ;)

Gogu
07-05-2007, 23:04
Ba stiu cit are 0-100 noul M3, insa cred ca in realitate sta ceva mai bine, ca si RS4 de altfel, care tot 4.8s are declarat dar in teste e undeva la 4.5-4.4s.
Oricum, tractiune spate, 550CP si ~1500kg, sa-mi fie cu iertare, dar nu stii ce spui daca tu afirmi ca masini similare tot 4.4s au 0-100. Vezi 911 Turbo, vezi Ferrari F430, vezi Lambo Gallardo, toate au si mai putini CP si performante mai bune. Si astea sunt doar citeva exemple.
Undeva e o eroare in declaratiile de performanta ale masinii aleia de mai sus, iti spun sigur.

mimed
07-05-2007, 23:12
Prin masina similara eu inteleg: E63 AMG, CLS63 AMG (limuzina) si nu masini sport precum cele citate de tine. La acceleratie conteaza f mult si aerodinamica masinii iar "limuzinele" sunt dezavantajate fata de F430 si compania...

Don Corleone
08-05-2007, 04:09
E63 da....dar CLS-ul este mult mai greu si face parte din alta clasa.;)

@Gogu: "in 95% din cazuri nu este atinsa nici macar pe circuit" - Afla ca eu am mers cu un M3 din 94' / 286cp / cip limiter scos , pe Cernavoda am atins viteza maxima de 270 km/h...mai mult nu poate.
Daca, cu o masina de 13ani vechime si 286cp am putut sa ating aceasta viteza...nu imi este greu sa cred ca pot atinge 320km/h cu ceva brand-new de 550cp, vorbesc cat se poate de serios.

Gogu
08-05-2007, 12:01
Prin masina similara eu inteleg: E63 AMG, CLS63 AMG (limuzina) si nu masini sport precum cele citate de tine. La acceleratie conteaza f mult si aerodinamica masinii iar "limuzinele" sunt dezavantajate fata de F430 si compania...
La acceleratie conteaza foarte mult greutatea si tractiunea, aerodinamica conteaza la viteza maxima.
Si ca fapt divers, E63 face parte din clasa mare, cu seria 5//M5 si cu Audi A6, n-are nici o treaba cu seria 3. Iar CLS fiind facut pe platforma de clasa E, iti imaginezi din ce categorie face parte. Bine, CLS e coupe cu 4 usi, ma rog, nu face parte chiar din clasa mare, dar intelegi ideea.

Corleone, 270km.h pe bord nu sunt egali cu 270km/h reali, pentru ca 286CP nu prea te duc la viteza aia. Abia M3 E46, adica asta din 2001 pina in 2006 prinde 280km/h reali, daca e scoasa limitare.

Zyklon5
08-05-2007, 12:52
CLS-ul este chiar un pic mai lung si mai greu decat E Klasse. Iar Gogu are dreptate chiar nu vad rostul coupe-ului ala decat pentru bragging rights ... diferenta la acceleratie este insesizabila, pe circuit sta mai prost in mod sigur datorita greutatii suplimentare pe puntea fata si de banii aia poti aduce si noul M3 la nivelul respectiv de performante chiar si la 1/4 mile.

Daca scoteau un monstru de 500-600 de cai din 335i era alta poveste chiar ar fi fost mega piesa mai ales daca iesea in jur de 110k Euro dar asa Hartge face balareala asta pentru publicitate la fiecare 6 luni cu aproape toate modelele si ma indoiesc ca vind prea multe ..just another publicity stunt --> Hartge H1 5.0.

Chiar ca nu pricep M3-ul este mai apropiat de un sedan de 5m decat de un coupe fie el si sportiv? acuma eu nu zic ca s-ar compara cu nici unele .. dar decat sa dau 150k pe Hartge caca maca ala prefer sa dau avans pentru un F430 si daca sunt chiar oligofren cu caii putere .. are Novitec o versiune SC de 638 de cai :D

Gogu
08-05-2007, 13:03
Ferrari cu supercharger mi se pare blasfemie, but that's just me ;)

mache
08-05-2007, 13:21
VW cu DSG (http://www.220.ro/VW_automata-content11569.html)

:rotf:

mimed
08-05-2007, 13:33
@gogu: stiu f bine ca la acceleratie sunt importante puterea si greutatea dar difente mici face si aerodinamica. Sunt sigur ca daca H50 coupe avea oficial 0-100km/h: 4.2s nu mai aveai nimic de spus...
Pune tu motorul asta de 550cp pe o duba goala de aceeasi greutate si ai sa vezi ca nu face suta in 4.4s !!!
Cand am facut referire la clasa E si CLS am vrut sa spun ca sunt modele pe care totusi le poti compara cu un seria 3 coupe. Au cel putin 4 locuri si nu au 1.2m inaltime ;)

Viteza maxima de 320 km/h se poate atinge usor pe drumurile publice pt ca in primul rand ai unde sa-i prinzi ( pe circuit nu se prinde viteza asta frecvent pt ca nu ai unde, nu sunt linii drepte destul de mari ) si in al doilea rand ii prinzi relativ repede daca te strofoci. Iti trebe 4 km de autostrada si vreo 100 de secunde cu start de pe loc :D

Gogu
08-05-2007, 14:17
Oricum viteza maxima ma lasa rece pe mine, e cea mai neimportanta caracteristica a unei masini din punctul meu de vedere. 4km de autostrada libera, buna si unde sa poti sa mergi cu 300+ km/h nu vei gasi nici noaptea pe autobahn.
Oricum, daca ai ajuns sa compari o duba cu un seria 3, e grav. Hai ca pina acuma ami era cum mai era, cu E Klasse si CLS, dar cu duba deja o dai in SF. Aici vorbim de autoturisme, nu de autourtilitare, si cu aia 550CP/530Nm pusi pe un autoturism de ~1500kg, crede-ma, vrei obtine un timp 0-100 aproximativ egal(sau chiar mai bun, in majoritatea cazurilor) cu cel declarat de cei care au construit acel BMW, desi, dupa cum ti-am spus, probabil e o greseala undeva.
Iar daca tii neaparat sa afli cita diferenta face aerodinamica la timpul 0-100, ei bine, undeva intre 0.05 si 0.10 secunde. Asta daca nu folosesti drept modele aerodnamice o racheta contra unei caramide cu pinze si parasuta ;)

mimed
08-05-2007, 14:19
Arata bine, foarte bine ! Mult mai frumos decat actualul model. :naughty:

@gogu bine, e ca tine !

mache
08-05-2007, 14:21
4km de autostrada libera, buna si unde sa poti sa mergi cu 300+ km/h nu vei gasi nici noaptea pe autobahn.

Cauta pe youtube filmulete cu viteze de 300km/h pe autobahn... ai fi surprins sa vezi cate sunt...

atomidude
18-05-2007, 11:27
Golf W12 650 CP/750Nm! Mica bestie prinde suta in 3.7 secunde si are viteza maxima 325km/h. Veyron who?! :)
http://www.autoblog.com/gallery/vw-golf-gti-w12-650-concept/245580/
http://www.zercustoms.com/news/Volkswagen-Golf-GTI-W12-650.html

hulubei
18-05-2007, 11:56
Eu nu-l prea cred dar ce sa zic, coool.

Gogu
18-05-2007, 13:02
E masina demonstrativa, nimic altceva. Nu are nimic in comun cu Golf decit putin la design, dar in rest...tractiune spate, motor amplasat central, in spatele soferului, si asa mai departe.

atomidude
18-05-2007, 13:09
o fi demonstrativa, da' zau mi-ar placea una... sincer, daca banii n-r fi o problema, mai degraba as achizitona pe asa ceva decat un Gallardo. din pacate nu cred ca VW o s-o lanseze vreodata, ar face prea mare concurenta multor modele din clan. in plus, cati fanatici ar plati bani de RS4 sau mai bine pe un amarat de Golf? :)

dios
18-05-2007, 15:23
1. Noul 5ar= sacrilegiu, l-au constipat si pe asta!! Ce fund o-ri-bil. :( Faţa bate a Lexus acuma şi nu Lexus a BMW :D Au angajat japonezi?

2. C70=sucks bigtime, mult zgomot (si pret) pt. nimic.

3. Golf, care Golf?

mimed
18-05-2007, 20:04
Cica asta e noul vectra !!!!!!:love:
Dar e prea tare sa fie adevarat !!!

Gogu
18-05-2007, 21:06
dios, ca bine zici de seria 5, desi arata mai bine decit modelul actual, deja o dau rau de tot in japonezarii si koreene. Dar sincer, nu mi se pare oribil fundul, fata de cel de acuma e mai frumos, dar e 100% ala de pe 3 Coupe.
Per ansamblu, cum am zis, mai bun decit actualul 5.

Opel Vectra, ar fi bine sa arate asa varianta finala. Vom trai si vom vedea.

mache, vai, ce descoperire ai facut. Stiu si eu, am fost pe autobahn, neinteresant, nu poti merge cu 300km/h decit daca esti nebun, neamtul nu raspunde la flash-uri, semnalizeaza si se baga, nu sta sa treci tu, si asa mai departe. Ideea de baza e ca nu poti merge cu 300km/h in mod normal, doar asa, sa vezi cum e, dupa care o lasi moale si te relaxezi.

mache
19-05-2007, 00:29
Gogu - dupa tine cred ca nici pe autostrada in .ro nu poti merge cu 200 decat daca esti nebun ...

PS: nu tin partea vitezomanilor... zic doar ca daca vrei sa ajungi la o viteza poti ajunge... nu sa fie constanta pe toata distanta, ci doar cat sa simti adrenalina acelei viteze...

Gogu
19-05-2007, 01:11
Nu-mi spune, te-ai dat cu Loganul cu 200 pe autostrada....nebunule....
Sa fim seriosi, daca mergi la noi cu 200 constant, trebuie sa fii nebun si/sau inconstient. Asa sa mergi sa vezi ca merge masina, 5km acolo, e altceva.

mache
19-05-2007, 01:18
1. n-ajunge ... din pacate...
2. mai citeste postul meu o data poate vezi ce-am scris ...

Gogu
19-05-2007, 01:45
1. Well dooooohhh ......
2. Stiu ce ai scris.

blue_led
22-05-2007, 07:57
a fost odata in bucuresti ....
a fost . sper sa mai fie . sper sa vina mai multa lume in tribune . sper sa fie oamenii mai civilizati cind se cinta vreun imn, sa se ridice in picioare , macar cind se cinta imnul romaniei . sper sa nu mai intre ciini pe circuit .
a fost vreun membru al forumului la eveniment ?

P.S. ar fi multe de spus . postul acesta ar putea supravietui intr-un thread . sau in " liniste si consens " ,delete

Cisco Kid
22-05-2007, 08:03
Nu-mi spune, te-ai dat cu Loganul cu 200 pe autostrada....nebunule....


Loganu merge maxim cu 180, dupa care nici daca te dai jos sa inpingi nu mai face nimic:icon_wall

Gogu
22-05-2007, 13:12
Merge cu 180 my arse, cu ai sai 60 de CP.

mache
22-05-2007, 13:15
1.4 mpi - 75
1.5 dci - 65 (euro 3) , 70 (euro 4)
1.6 mpi - 90
1.6 16v - 105

eu am ajuns la 177 pe ceas (de la Pitesti spre Bucuersti : +1 bonus vant +1 bonus diferenta de nivel) ... ~168-170 reali... sunt destui cu 1.6 care au sarit de 180...

dar hai sa nu-i mai dam apa la moara lu' Gogu vizavi de Logan...

Cisco Kid
22-05-2007, 13:15
De unde 60cp?....Loganu de 1.4 are 75 si cel de 1.6 are 90:P...

LE: Am postat in acelasi timp....
Eu stiu pe o tipa cu logan de 1.4 care ia dat 180......dementa:eek:

atomidude
22-05-2007, 13:20
Eu stiu pe o tipa cu logan de 1.4 care ia dat 180......dementa:eek:

las-o naibii, 180km/h din 1.4, pe Logan... era in cadere libera sarmana, ca tocmai ratase podul? :)

bausto
22-05-2007, 13:29
Well... se poate. Sambata trecuta veneam de la Pitesti si pe autostrada am mers o perioada de timp in spatele unui Logan 1.4. Eu mergeam cu 170-175Km/h. Si cu toate astea desteptul ala inca mai incerca sa se indeparteze (reusea partial).

Neo
22-05-2007, 23:25
Buai, terminati cu visele umede cu masini la 170-180... Sunt si d-alea, dar totusi... Eroarea de vitezometru este extrem de mare peste 120-130/h, mai ales la carutele nationale a.k.a. Logane...

Gogu
23-05-2007, 00:04
Chiar, transformam topicul in "Aberatii despre Logan".

blue_led
23-05-2007, 00:05
eroarea , diferenta sau cum vreti sa-i spuneti a fost introdusa sa te protejeze de amenzi . elvetienii sunt cei mai rai . daca e limita de 50 si te prind cu 53 ai pus-o de amenda ( am uitat cit e, nu am luat eu amenda ci un amic din germania ce e in perioada de proba de 2 ani pentru speeding . d'asta merg nemtii corect . daca sunt in perioada de proba si calca iar strimb devin pietoni ) . " eroarea " ii da bizonului din masina impresa ca are racheta si da bine la viinzari . sunt putini care verifica cu un gps viteza reala . la renault laguna 2 la indicator 140 ai real 132 . sunt tari unde toleranta e procentuala si e foarte greu la 50 la ora sa mergi cu toleranta 10% fara sa iei amenda.

Gogu
23-05-2007, 09:19
Eroarea nu este neaparat introdusa intentionat, e data de multi factori, gen cutie de viteze si asa mai departe. Oricum majoritatea masinilor, si cu atit mai putin Logan, vin calibrate(vitezometru/dimensiune finala roata/raport cutie) din fabrica cam prost, dat fiind ca variaza tipul de cauciuc si asa mai departe in functie de lot.

mache
23-05-2007, 09:59
1. eu am specificat cat indica pe bord cat si factorii care dau un "imbold" masinii sa treaca de viteza maxima scrisa de producator (btw pe A2 spre Constanta nu am reusit aceeasi performanta decat in zonele cu diferenta de nivel)

2. (pt Neo) vitezometrul de pe Logan nu e acelasi cu cel de pe Solenza sau de pe Berlina... asa ca asteapta-te ca eroarea aia sa nu fie atat de mare avand in vedere ca-i proiectat pentru motoare ceva mai "potente" ...

3. cre' ne ajunge discutia vizavi de viteza maxima la logan...

Micutzu
23-05-2007, 10:04
blue_led are dreptate, eroarea e introdusa intentionat, insa exista o limita de 5% daca nu ma insel in care trebuie sa se incadreze. Standard, toate masinile arata o viteza mai mare decat cea reala.

Gogu
23-05-2007, 10:26
Nu e neaparat mai mare, crede-ma, testat cu GPS, uneori e chiar viteza reala pe care o indica vitezomentrul, dar asta la viteze mici ;)

dios
30-05-2007, 17:07
a fost vreun membru al forumului la eveniment ?

Am fost eu, m-a plouat in draci ca nu am avut umbrela, dar sunetul motoarelor a meritat. Am stat chiar langa pista, sa le simt mai bine :D Cat despre viteza Logan 1.4, nu trebuie decat sa dam o tura pana la prima iesire de pe autostrada... Eu vin din spate :naughty:

Ettore13
31-05-2007, 18:07
Eroarea este intotdeauna mai mare, intentionata din motivele precizate mai sus (amenzi), pe VAG puteti citi valoarea "reala" a vitezei pe climatronic (la modelel Golf 4, Octavia I, Leon I, Passat B5, Passat B5.5...etc. - cele cu 1 zona de clima). - apasati combinatia "econ" + "vent -" + "temp -" si cu "temp - / +" navigati prin cele peste 100 valori indicate.
P.S. Golanul 1.4 chiar ia pe ceasurile de bord 180 (reala cred ca putin peste 160)

bausto
31-05-2007, 18:55
Buai, terminati cu visele umede cu masini la 170-180... Sunt si d-alea, dar totusi... Eroarea de vitezometru este extrem de mare peste 120-130/h, mai ales la carutele nationale a.k.a. Logane...
Eram cu un Ford Mondeo... Asa ca nu ma intereseaza catusi de putin ca Loganului ii arata jdemii de Km in bord. Era destul sa ma uit in bordul din fata mea. Si parca asta n-ar avea o eroare de 20Km/h.
E foarte greu sa urmaresti postul si sa vezi exact care e situatia, nu? Are cateva randuri. Sau s-a dedus ca daca am mers in preajma lui clar ca am aruncat un ochi si in bordul Loganului?

Parca nu a trecut asa mult timp de cand cineva spunea de o Solentza care merge cu 180... (o oarecare intalnire la care nu s-a prezentat prea multa lume). Atunci nu s-a sesizat nimeni?

Si parca si exprimarea ar mai merge lucrata un pic. :rolleyes:

dios
31-05-2007, 21:19
Solenza e una, logan (1.4) e altceva. Caroserie mai mare, cutie mai lunga, mai putin aerodinamic etc. Ca sa nu mai vorbim de Supernova, care e dupa mine cea mai rapida Dacie de serie construita, mai putin pe 0-60 unde Nova GTI ruleaza :D

bausto
31-05-2007, 21:29
dios, nu cifra absoluta este atat de importanta cat eroarea. Si eroarea aia a vitezometrului nu e corectata nici de mama motoarelor cu reactie si a aerodinamicitatii perfecte. Daca vitezometrul arata 180 pe Solenza si 180 pe Logan, care merge mai repede?

BTW, cam care e eroarea vitezometrului unui Mondeo (~6000Km la bord, toti in Ro)?

hulubei
01-06-2007, 10:15
Volvo V40, verificat cu viteza constanta pe ac si resetat computerul de bord la viteza medie. Prima valoare indicata de computerul de bord pentru viteza medie este cu aproape 5km/h mai mica decat cea indicata de ac la viteze intre 40-60km/h.

GRIP
01-06-2007, 12:15
Erorile astea se pot observa pe autostrada la viteza constanta 1km.
Mergi cu viteza x un km (ai bornele alea care sa iti zica cand ai facut 1km), cronometrezi cu un ceas timpul scurs intr-un km si cu un calcul aflii cu cat ai mers de fapt.

bausto
01-06-2007, 14:19
Prima valoare indicata de computerul de bord pentru viteza medie este cu aproape 5km/h mai mica decat cea indicata de ac la viteze intre 40-60km/h.
Nu cred ca erorile indicatoarelor din bord sunt liniare. Deci diferenta aia de 5Km/h probabil se mentine pana la viteza maxima.

Neo
01-06-2007, 14:39
Din pacate, eroarea creste odata cu viteza. Dupa cum bine zicea Micutzu, cel mai bine este sa te ghidezi dupa turometru, are eroare aproape de 0.
In rest, eroarea pentru Mondeo este destul de mare, din spusele unor cunoscuti cam 10-15km/h minim dupa 150/h. Nu e o regula cum ca daca masina e mai buna nu ai eroare.
Nu mai stiu pe unde citisem ca spre exemplu Subaru la Impreza are un vitezometru extrem de bine calibrat, care indica corect indiferent de dimensiunile rotilor. Dimensiuni evident in limitele normalului, nu pui roti de monster truck :D Evident, asta e discutabil pana nu testeaza cineva incrucisat cu GPS/vitezometru/eventual radar :D

De exemplu, eroare extrem de mica o are 307, care la 130/h a donat soferului o amenda exact pentru viteza de 130/h :rotf:
Dar dupa viteza asta sunt sigur ca vitezometrul deja incepe sa inregistreze eronat, iar eroarea asta nu se mentine, ci creste odata cu viteza.

mimed
04-06-2007, 18:26
va fi echipata cu motorul de 2.5l turbo ~300cp.

Neo
05-06-2007, 05:51
Brrrr... :(

Thor
05-06-2007, 08:13
Si eu care credeam ca Fiat Multipla e urata cu spume.

"Fiule, daca nu esti cuminte, vin sa te iau de la scoala cu WRX-ul, sa rada copii de tine!" :(

Neo
05-06-2007, 09:32
:rotf: Mda, din păcate Subaru o să şi-o fure de la Mitsubishi, cel puţin la capitolul design (mă refer la Evo X, deşi pānă şi Evo 3 e mai faină decāt chestia aia)...

bausto
05-06-2007, 10:13
Poate unii oameni visau la "Subaru - masina de oras". Dream come true :)... Kinda'.

PISU670
05-06-2007, 14:08
Subaru vrea pe piata americana..:bulb:

atomidude
05-06-2007, 14:12
Aia nu e orice Impreza, e WRX STi! WRX vanilla arata mult mai putin agresiv si mai posac decat concurenta lui EVO X. Raman la parerea mea, arata ca un Lanos...
Serios ca ma batea gandul sa-mi iau un WRX, dar modelul vechi e prea antic deja, iar cel nou ce sa mai vorbim... Mitsubishi va lansa un model de Lancer care concureaza cu WRX, ma refer la varianta Raliart, cu motor de cca 240CP si tractiune integrala. Sigur, nu e EVO, dar si costa cu 30% mai putin si probabil e mai usor de trait cu ea zi de zi. Interesant.

Neo
05-06-2007, 14:44
Dude, modelul vechi de Impreza WRX mi se pare demenţial, nu prea văd eu ce vezi tu antic la el...
Şi arată mai naşpa ca un Lanos, tocmai din cauza a ce īnseamnă WRX STi :( Sau mă rog, a īnsemnat...

PISU670
05-06-2007, 14:45
Interiorul este naspa, chiar da senzatia de masina veche in interior.

Neo
05-06-2007, 15:01
Mda, so true, la fel şi Evo-urile. So? :D
Am ajuns să apreciez senzaţiile īn pofida interiorului, shoot me, că ştiu că spuneam invers acum ceva timp :D

Sparxxx
06-06-2007, 14:26
stie cineva cam cat consuma IN ORAS un Audi A6 2.0 TFSI (model 2006-2007) aproximativ... un consum cat mai real.
mersi

C3rE
06-06-2007, 16:46
Pe G5 ia in jur de 14-15 deci pe A6 te poti astepta linistit la 16+

Sparxxx
06-06-2007, 21:03
aoleu... asa de mult? ma asteptam la ceva pana in 11-12l /100km

C3rE
06-06-2007, 21:28
Ma refer la consum de Bucuresti, unde un 2.0 aspirat ia 13.

dios
06-06-2007, 22:08
11-12 seara fara trafic, aia da... dar sincer iei A6 de 35.000 euro si te mai rod cativa litri? e cam nasol atunci. Oricum, pe golf are 200 cp, iar pe A6 doar 175.

Sparxxx
06-06-2007, 22:40
era doar o simpla curiozitate... crezi ca daca dau bani multi pe ea nu ma mai uit si la cheltuieli, mediu etc? :)... banul se face greu...

C3rE
06-06-2007, 23:37
Daca te consoleaza cu ceva, 3.0 TDI (condus personal) ia 12-13, doar ca are preformante mult mai ridicate. Nu prea exista consum mic pe masina aia :)

mimed
06-06-2007, 23:42
Oricum, pe golf are 200 cp, iar pe A6 doar 175.

170 ;)

mache
07-06-2007, 08:27
din pacate cam tot ce e turbo pe benzina consuma destul de mult (pentru anumite buzunare) dar probabil ca nu-ti iei asemenea motor la masina ca sa te gandesti la consum , nu ? :)

mimed
07-06-2007, 10:37
sau daca acest aspect este f important pt tine mergi pe cel mai economic motor de pe A6 si anume 2.0 TDI ;)

mimed
07-06-2007, 20:09
Modelul nou de A4 are fata de la A5 si un spate f asemanator cu acesta.
A crescut in dimensiuni cu 15cm - acum are 4.69m.

Motoare:
1.8 TFSI - 130 si 160cp
2.0 TFSI - 200 cp
2.4 si 3.0 V6 - 177 si 260cp
4.2 V8 (S4) - 360cp
4.2 V8 RS4 - 450cp :drool:
2,0 TDI - 115, 150 si 170 cp
2,7 V6 TDI - 190 cp
3,0 V6 TDI - 250 cp

Se anunta a fi ceva frumos :D

Zyklon5
07-06-2007, 21:14
Sper ca noul A4 nu va semana cu pozele puse de tine .. daca asa va arata sunt profund dezamagit. Huckfeldt are o alta prognoza care este mai apropiata de gusturile mele.

S8 are un V10 la fel ca si S6.

mache
07-06-2007, 21:47
Zyklon eu din cate vad cam seamana intre ele :)

PS: arata super ok fata ... agressive style

mimed
07-06-2007, 22:32
Sper ca noul A4 nu va semana cu pozele puse de tine .. daca asa va arata sunt profund dezamagit. Huckfeldt are o alta prognoza care este mai apropiata de gusturile mele.

S8 are un V10 la fel ca si S6.


Asa e, S8 are V10, m-am grabit ! :D
Si eu sunt de aceeasi parere ca si tine, dar nu va fi asa :icon_wall, oricum A5 nu este urat chiar deloc.

mimed
07-06-2007, 22:43
dovada: http://www.audiworld.com/news/07/audi-b8-a4-sneak-peek/

S4 + me = love :love:

Gogu
08-06-2007, 16:16
Nu stiu daca B8 o sa arate precum chop-urile astea, dar vom vedea. Cert e ca mai avem de asteptat, iar pentru RS4 si mai mult.

hulubei
09-06-2007, 23:15
Imi pare mie sau oglinzile la Logan sunt total aiurea? Parca masina a fost gandita fara ele, nu stiu de ce. Sunt clapauge, nu prind calumea in ele ce-mi trebuie, arata ciudat si a fost pentru prima data cand intr-o inghesuiala am reusit sa dau cu oglinda mea peste a altuia fara sa realizez macar ca se va intampla asta (si am condus masini mult mai mari).

Gogu
10-06-2007, 00:22
Dude, asta e topic despre MASINI, despre Logan se discuta in alta parte, oricum, nu la masini.

mache
10-06-2007, 00:35
Gogule mai ia o pauza si nu te mai da in pene... daca wartburg, vw beetle sau trabant au putut fi considerate masini de ce nu si Logan? crezi ca pretioasa ta Alfa a fost atat de "masina" all along? ma indoiesc....

PS: nu vreau sa intru in polemici ci doar m-am plictisit de impresiile lui Gogu vizavi de orice se misca pe 4 roti...

bausto
10-06-2007, 00:46
Sau pe doua picioare si doua baloane :D

Gogu, don't mind me, e de la oboseala. :)

Gogu
11-06-2007, 11:18
Mache, esti de-a dreptul stupid in afirmatii, fara sa te superi pe mine. Habar nu ai tu ce masina e VW Keefer-Beetle pe linga cazanul de Logan, faci niste comparatii de om care habar nu are istorie auto, ca sa nu mai zic de altceva.
La fel si Trabant, la vremea lui era super jmeker in clasa lui, si la pretul ala.
Nu vad ce legatura are Loganul cu masinile alea care au facut istorie auto.
Pune mata minutza frumos pe tastatura si cauta in Google sa inveti si tu ceva istorie, sa afli cum din primul Beetle au derivat Porsche si asa mai departe, ca sa iti dai seama singur ce prostii spui.

Bausto, simte-te liber sa comentezi despre tzitze\buci pe topicul dedicat, adica daca nu ai nimic de zis referitor la masini, move along, there's nothing to see here.

mache
11-06-2007, 11:25
Eu zic sa citesti de mai multe ori post-ul meu de mai sus poate asa iti dai seama ca nu am contestat in nici un fel istoria acelor masini... dar deh, eu spun prostii :rolleyes:...




"la vremea lui era super jmeker in clasa lui, si la pretul ala." - acelasi lucru l-as putea spune despre Logan

EOF

Monstru
11-06-2007, 13:10
Eu nu prea am ce cauta pe threadul asta pentru ca nu sunt pasionat, dar vazand apriga voastra disputa nu pot sa nu remarc un amanunt pe care il omiteti.... Succesul unui produs este masurat si de priza lui la public....Si sincer, fara nici o suparare pentru posesorii de Logan, sunt trei diferente imense fata de Beetle:

1. Nu cred ca vreodata va ajunge Logan sa se vanda ca broscu'
2. Nu cred ca peste 30 de ani Loganul va fi "cult car".
3. Orice s-ar spune despre Logan, aceasta este o masina cu un raport calitate pret destul de bun, spatioasa, cu motorizari ok pentru pretul ei, destul de bine facuta...Ce mai...o masina ok pentru banii astia. Totusi, Beetle oferea ceva in plus: charisma, design, personalitate, mult bun gust. Logan....e orice (bunicica, destul de confortabila, destul de ieftina) dar frumoasa NU!

mache
11-06-2007, 14:50
Monstru - NU am comparat in nici un moment beetle-ul cu Logan ...

MBM
11-06-2007, 15:15
broscuta a fost masina potrivita la timpul potrivit .....deci nu stiu ce va agitati asha mult ca oricum nu mai apar masini care sa concureze cu ce o fost atunci + in legatura cu logan nu stiu ce aveti cu el (sau ma rog are ) ca daca ii asha gasesc eu cu careva sa discutam despre masinile de spalat ca-i masina si aia

bausto
11-06-2007, 18:41
1. Nu cred ca vreodata va ajunge Logan sa se vanda ca broscu'
2. Nu cred ca peste 30 de ani Loganul va fi "cult car".
1) Care era varietatea atunci si care este acum? Cand ai de ales intre o mana de modele e mai usor sa vinzi mult dintr-unul (evident, raportat la nivelul pietei de atunci).
2) Cate modele excelente de acum 30 de ani sunt cult car acum? Cate modele excelente de acum au sanse sa devina cult car peste 30 de ani? ;)

Monstru
11-06-2007, 18:52
1. Mult mai mica....Cu toate astea nu toate modelele se vindeau in zeci de milioane de exemplare (ajutati-ma cu cifra ca nu mai stiu...16 mil, 20 mil...in cate exemplare s-a vadut broasca).

2. Partial adevarat. Dar totusi, exista o categorie de masini care pot deveni cult car. Logan nu se incadreaza acolo.

bausto
11-06-2007, 19:16
Nici nu ma intereseaza la ce categorie se incadreaza Loganul. Pana la urma, cred ca nu e nici un forumist prin zona care sa aiba ceva ce sa se apropie macar de posibilitatea de a deveni cult-car :).

Doar ca am vazut ca e cul sa tot spui ca Loganul sux (nu ma refer la cineva anume, e un "fenomen") si ca nu e masina. Daca nu e masina, nush ce mama naibii e. Cartof... Pofta buna.
Ca nu e masina pe care o visezi? Nu e cea mai buna si ieftina masina? Asta inteleg. Nu e masina pentru tine. Dar sa iti tot ia cineva fatza de fiecare data cand postezi de Logan, ca nu e masina, este amuzant doar prima data. Apoi devine plictisitor, apoi stupid. Pentru ca aduce a atitudine de fan-boy de pe topicurile Intel vs. AMD.

Sper sa nu se simta nimeni insultat si, mai degraba, sa priveasca partea constructiva a postului. Asta pentru ca discutia despre masini merita sa fie continuata indiferent despre ce masina e vorba. Altfel propun o modificare in titlu.

L.E. Nu, nu sunt posesor de Logan. Nici nu intentionez sa cumpar unul.

Cisco Kid
11-06-2007, 19:52
Bausto a observat ceva foarte interesat si anume repulsia oamenilor pentru ceva made in Romania. Acuma nu zic ca e formidabil Loganul dar pentru piata noastra e excelent, destul de ieftin si facilitati ok.
Si va invit sa cascati ochii pe stada si sa vedeti cate Logane sunt in jurul vostru:mischeif: .

bausto
11-06-2007, 19:58
Si va invit sa cascati ochii pe stada si sa vedeti cate Logane sunt in jurul vostru:mischeif: .
Multi ar vrea sa iti raspunda ca tara e plina de prosti, pentru ca brusc, inteligenta se masoara cu portofelul ;).

Monstru, nu faceam referiri la tine. Tot ce am scris sunt impresiile mele generale despre situatie. Mai repede faceam un blog :).

Monstru
11-06-2007, 20:23
Te rog sa recitesti ce am scris Bausto...nu am spus nici ca Logan nu e masina, nici ca sucks. Am spus ca nu este in aceeasi clasa cu broasca la vremea ei. SI aici am dreptate.

Gogu
11-06-2007, 20:49
Bausto, no offense dar nici tu habar nu ai ce spui.
Sunt multe modele actuale care pot deveni cult peste 30 de ani, faptul ca nu stii tu nimic despre ele nu inseamna ca ele nu exista.
Bettle se vindea bine pina cind s-a oprit productia, care a durat peste 20 de ani. Oricum, e un caz special si nu vad ABSOLUT nici o similitudine intre Logan si Beetle, in afara de faptul ca au 4 roti si un volan.

Anyway, ca fapt divers, am fost la BMW M, vazut multe M3 noi, nice, dar parca era mai interesant ala vechi.

bausto
11-06-2007, 21:52
Cate modele excelente de acum au sanse sa devina cult car peste 30 de ani? ;)
Probabil ca diferenta intre o intrebare si o afirmatie nu trebuie sa o explic... ;)

Eu i-am raspuns celui care a pus problema masinilor cult. Si nu inteleg de ce se face legatura intre o masina buna si o masina cult, cand ea nu exista (standardele se schimba).


bausto, no offense dar nici tu habar nu ai ce spui.
Multumesc de clarificare. Acum o sa ma intorc inapoi in clubul alora multi care nu stiu ce spun pur si simplu pentru ca nu iti impartasesc gusturile.

Toodles.

Monstru
11-06-2007, 22:06
Man..tu ori esti foarte obosit ori esti foarte neatent.....


Eu i-am raspuns celui care a pus problema masinilor cult. Si nu inteleg de ce se face legatura intre o masina buna si o masina cult, cand ea nu exista (standardele se schimba).

Eu nu am pus nici o problema.....Eu doar am raspuns unei afirmatii facute de mache:


daca wartburg, vw beetle sau trabant au putut fi considerate masini de ce nu si Logan

Acum ai inteles??? Ideea era ca nu bagi in aceeasi oala Logan si Beetle, pentru cele 3 motive expuse de mine mai sus. That's all there is to it. So...daca vrei sa te certi cu Gogu, cearta-te cu el, nu cu mine :)

Neo
12-06-2007, 05:19
Aici sunt de acord cu monstru.
bausto, o fi un trend să spui că Logan sux, chestia e... ce se īntāmplă cu cei care chiar cred asta? :rotf:
Iar mie īmi place să fac mişto de mache, ca īntre prieteni, nu cred că ai ceva īmpotrivă ;)

bausto
12-06-2007, 07:04
Dude, asta e topic despre MASINI, despre Logan se discuta in alta parte, oricum, nu la masini.
Intre timp, titlul topicului include si Loganul. Then again, eu nu stiu despre ce vorbesc. Loganul nu e masina :what:.

Nu am nimic cu gusturile oamenilor. Nu-ti place Loganul, sa traiesti. Dar nu sabota orice discutie in modul asta. Mai ales ca nu vad pe nimeni altcineva sa posteze in modul asta constant. Strica placerea oricarei discutii.

atomidude
12-06-2007, 13:04
Am citit azi un articol foarte interesant despre VW Golf GTI si GT (motorul ala nou de 1.4 cu turbo si compresor). Concluzia testerului e ca nu merita sa pui la ciorap aia 3,000 de Euro diferenta si sa-ti iei GT, pentru ca GTI e mai puternic, are mai mult cuplu, arata mai bine, sta cum trebuie in curbe si culmea, consuma cam la fel! Voi ce parere aveti?

hulubei
12-06-2007, 13:28
Logan e o masina ok. Cat timp ai nevoie de un mijloc de transport Loganul e ok. Daca vrei figuri atunci nu mai e ok probabil. Dar cat timp pentru cineva, masina reprezinta un simplu mod de transport, ce mai conteaza ca e Logan sau Mertan?
Loganul o fi avand un pret pentru masina noua ok sau bun sau excelent desi nu prea cred ca e asa bun dar in fine, probabil cand vrei sa iei cea mai ieftina masina noua, atunci probabil nu ai alternativa.
Nu mi-as lua Logan, cel putin nu nou, sunt adeptul masinilor SH iar la pretul unui Logan nou gasesc alternative mult mai bune.

Iar acum venind la discutia de M a lui Gogu, fostul M era o masina foarte buna, imbunatatirile aduse sunt minimale. Frica de nou si faptul ca pur si simplu, ca atunci cand femeia ta te suge excelent de bine, cand iti sta alta in brate ai senzatia ca nu are cum sa te suga mai bine. Dar asta nu inseamna ca fostul M o sa ramana apreciat mult timp. Se suie neamul in noul M, isi creste vrut=nevrut standardul si apoi cand va cobora si se va urca in fostul M va zice "yuk!". E normal, chiar daca noua femeie nu te va suge mult mai bine ci poate doar la fel, dar e mai tanara, chiar daca nu-ti placeau blondele si preferai fosta bruneta, cand va fi timpul sa mai dai o tura cu fosta bruneta vei realiza ca a imbatranit, ca ai inceput sa apreciezi parul blond si poate cine stie ce alte nimicuri care la inceput le detestai.
E psihologic normal!
Cand a aparut noul Passat mi se parea un dezastru de masina in comparatie cu cel vechi. Acum cel vechi mi se pare urat, banal, uzat pe cand cel nou mi se pare stralucitor si chiar frumos.

Gogu, inteleg ca venerezi Alfele. Ia-ti o Alfa recenta, moderna dar care o cam detesti, uzeaz-o vreo 2 luni de zile macar si apoi incearca o Alfa de 20 de ani vechime pe care o venerai si spune-mi senzatia si placerea de condus. Si nu ma refer la placerea de condus pe vreun circuit sau duminica seara prin oras. Ci inchipuie-ti ca te vei folosi la serviciu, cumparaturi, dus copii la scoala cu acea Alfa veche si vezi ce satisfactie vei mai avea.

Gogu
12-06-2007, 14:20
hulubei, faci niste comparatii ....
Vazut noul M3 cabrio, acoperit frumos cu pinza neagra pe alocuri, se aude misto. Nu m-au lasat sa fac poze, dar deh, asta e. E o masina misto, arata mai bine in realitate decit in poze, pacat ca jantele sunt cam mici la 18", ar merge unele mai mari.
Mai era un M3 CSL, mi se pare mie ca e ceva mai fishnetz decit noul M3, dar parca nu se aude la fel de bine.

Despre Alfa, no offense, dar nici nu inteleg ce vrei macar sa spui. Am condus si 156, de toate tipurile, si 147, si 159, si Junior 1300 GTA. 159 e de departe cea mai aiurea la condus, dar cea mai comoda, iar Junior GTA(era modifcata) e tatalor, la sub 700kg si aprox 170CP, parca e cart de competitie, cam scary. Insa 156 GTA e cea mai interesanta din cite am condus. Da, stiu, sunt subiectiv.

bausto
12-06-2007, 17:29
Am avut azi deosebita placere sa conduc un Audi A8 L W12 (http://www.audiusa.com/audi/us/en2/new_cars/Audi_A8/A8_L_W12.html). Sunt absolut impresionat. Chiar daca nu am apucat sa ma invart cu ea decat cateva zeci de metri prin parcare (adica un minut de placere), dupa aproape doua ore de plimbat cu ea ramai cu impresia ca iti dai o mana, un picior si ambii rinichi ca sa o mai faci :).

Chiar daca nu are decat 450CP, se misca incredibil de agil. Acceleratia, chiar si fara sa te infigi in pedala, este impresionanta, comparand-o cu a altor masini cu raport putere/greutate mai bun. Sau cel putin asta e impresia mea subiectiva, incercand sa fac o comparatie intre A8 L si M3/M5-urile cu care am mai avut ocazia sa ma invart.

L.E. De finisajele interioare nu cred ca e ceva de spus. Ca nava amiral, nu se dezminte.

hulubei
12-06-2007, 18:58
Ciudat că īn acea balenă ai avut senzaţie de agilitate mai mare ca a unui M3/M5.

bausto
12-06-2007, 19:10
Si mie mi se pare la fel de ciudat. Si mai ciudat e ca am parcurs cateva zeci de metri plecand de pe loc fara sa accelerez prea puternic (parcarea nu era chiar goala) si tot am simtit in piept o apasare mult mai mare decat la orice alta masina in care am urcat. Acum nu va ganditi ca e vorba de cine stie ce jet take-off, dar totusi.
Si pot sa fiu sigur ca nu era doar o senzatie amplificata de faptul ca puteam sa ma infig foarte usor in alta masina de pe-acolo pentru ca apasarea aia am simtit-o si mai puternic la acceleratiile soferului de drept.
De obicei, cu orice alta masina, ca sa obtii acceleratia aia "forjezi" un pic motorul, pleci cu scartz. Acum nici macar nu am auzit vuit de motor... Eu sunt impresionat.
Iar de la volan (fara sa fi facut cine stie ce manevre) nici nu iti dai seama cat de mare e masina.

Monstru, singura data cand m-am adresat direct tie a fost in primul post de pe pagina, unde am dat quote (bine, recunosc, si in propozitia in care ti-am raspuns ca nu ma intereseaza categoria in care e Loganul - nu facea obiectul discutiei). In rest ori m-am referit la ceva general, ori in particular la remarcile lui Gogu. Sper ca i-am dat un raspuns si lui Neo aici.

hulubei
12-06-2007, 19:30
Poate că aşteptările pentru comportament erau mult mai scăzute faţă de marile aşteptări pentru M-uri (lucrur care a făcut cine ştie, M-urile să pară chiar leşinate la vremea lor).

bausto
12-06-2007, 19:48
Poate daca ma urcam in M dupa A8, eram dezamagit. Dar si de M, atunci cand m-am urcat in el, am fost la fel de incantat.

Gogu
13-06-2007, 11:23
Culmea, eu nu am fost incintat de M3, adica e rapida masina, deh, etc etc, dar mi se pare cam instabila si cam lipsita de suflet, ca sa zic asa.
Apropos de A8, eu unul n-as putea sa conduc asa ceva, m-am urcat in unul odata cica sa dau o tura, parca eram intr-un apartament pe roti, am zis pas, decit sa fiu nesigur cu masina altuia.....

Si ca sa fie meniul complet, azi am vazut si noul M3 sedan, tot fac teste cei de la M Sport si cred ca trec pe strada de cel putin 100 de ori pe zi exemplare M, de la Z4 M Coupe pina la M6, toata gama.

dios
13-06-2007, 15:09
Raportata la concurenta, puterea acelui 6l mi se pare cam mica... Ar fi misto un comparativ obiectiv pe aceasta clasa, nu ca ar conta pt. majoritatea dintre noi... dar...

mache
13-06-2007, 15:17
era un filmulet cu 760Li, A8L W12 si S600 facut parca de Deutsche Welle in care erau prezentate fiecare destul de simplist dar la obiect (cum se comporta fiecare in functie de dimensiuni, greutate, forta, cuplu, etc...)

O sa-l postez cand ajung acasa...
edit: nu vrea sa-l ia ...

bausto
13-06-2007, 18:20
Culmea, eu nu am fost incintat de M3, adica e rapida masina, deh, etc etc, dar mi se pare cam instabila si cam lipsita de suflet, ca sa zic asa.
Cu M3 nu am apucat sa merg destul cat sa ajung si la parerile astea :). M-a impresionat raportandu-ma la alte masini "comune" de pe la noi, dar atat.

A8 mi-a lasat o senzatie complet deosebita. Dar adevarul e ca la 6l ma asteptam la mai mult de 450CP (cu toate c anu dezamageste nici asa).
Si normal ca in maina altuia esti nesigur (mai ales cand costa cat o vila).

C3rE
23-06-2007, 08:30
Neah, Gogule, masina cocalarilor e R8TDI sau eventul CLS 320 CDI ;)

spiderr
23-06-2007, 08:55
gata ma ca deja va aberati cat despre faza cu cls 320 cdi.... ai vrea tu pustiule sa ai asa ceva ca din pacate este o masina f buna si foarte echilibrata cu acel motor ... dar ce sa stii tu , ca tu nu ai in cap decat "dizel sucks"....

GRIP
23-06-2007, 11:07
Mai era "nasol" si Q7 V12 TDI. :D

C3rE
23-06-2007, 15:45
Denota un mare tartanism sa-ti iei coupe de lux, de fite, dar dizel, sa consume putin. Evident, asta e doar parerea subsemnatului.

Zyklon5
23-06-2007, 15:46
Cred ca Cere a baut apa dupa Micutzu .. or fi pus-o de un club anti diesel ... grrr. Poate ca cineva apreciaza nu neaparat economia produsa de consumul mai redus ci autonomia mai mare si cuplul mai confortabil la 320CDI.

Gogu
23-06-2007, 19:59
Ia treceti voi pe topicul auto si lasati aici cururile.

C3rE
23-06-2007, 21:53
Gata sefu', s-a facut.

Zykloane, daca este sa visam la coupe-uri de lux, sa nu luam in seama ecomonia de carburant. Cat despre confortul in condus, nu cred ca ai sa simti diferenta aia de 100NM dintre CLS 350 si 230CDI.

spiderr
23-06-2007, 23:01
Dar de ce crezi ca imi place acel motor pe acea masina pentru economie ? Ai condus dizel la multe drumuri lungi ca sa vezi diferenta la confort ?

Gogu
23-06-2007, 23:25
Da ia zi spiderr, matale ai condus benzina(ma refer la benzina decenta, de la 2.0 in sus, nu 1.1 sau mai stiu eu ce motocicleta pe 4 roti), like ..... ever ?
Iti zic eu sigur, ce iti place tie de fapt e turbina, aia iti da curba aia de cuplu mai dreapta pe o plaja de turatii mai mare, si culmea, turbo nu se pune doar pe diesel ;)
Come on ppl, peste tot pe net e plin de topic-uri de diesel vs. benzina, nu e cazul sa fie si aici.

Oricum, ca fapt divers, aspirat all the way, toate masinile adevarate folosesc motoare aspirate. (rima nu e intentionata ;) )

spiderr
24-06-2007, 16:18
stai linistit ca am condus-o destule masini la viata mea ... cea mai puternica masina care am codus-o ( si cand zic condus inseamna peste 100km) pe benzina a fost un 2.8 V6 200cp parca de pe superb

probabil de la 150 cai in sus pe benzina nu se mai simte diferenta.. dar un motor de ~110 cai benzina vs dizel ...mult mai confortabil dizelu la drum lung..crede-ma ca stiu ce zic

C3rE
24-06-2007, 22:54
Aici nici nu te-am contrazis. Discutia era relativ la 350 vs 320, cu specificatii asemanatoare.

hulubei
24-06-2007, 23:02
Snob e ăla care zice că la cāţi bani dai, de ce să nu iei oricum benzină, sau snob e ăla care crede că TDI e tot ce mai contează?

Gobar
25-06-2007, 00:13
Imi place cum suna asta: http://trilulilu.ro/yza/9518a8d3fc3f6a :P

Neo
25-06-2007, 00:22
Ăla e avion, sau cum? :D

Gogu
25-06-2007, 00:55
Nu, ala e un Audi RS4 stricat de MTM. Au zis ei sa fie mai destepti si sa puna compresor mecanic pe RS4, a iesit o masina rapida dar total lipsita de orice bun gust sau de suflet, ceea ce RS4 normal are destul.
De altfel nemtii au darul asta, de a face masinile mai rapide dar prin asta le strica complet. Vezi Novitec cu F430 bi-compresor, ar face saracul Enzo Ferrari in mormind ca un compresor daca ar stii ce fac astia masinilor lui, si exemplele ar putea continua.

Gobar
25-06-2007, 02:24
Poate asta iti place Gogule, forta bruta: http://trilulilu.ro/vadim_wm/fdfc667afb1524 :D

Neo
25-06-2007, 08:23
Moamă ce turbine :D
Las` că nu-i plac lu` Gogu :D

bausto
25-06-2007, 09:20
...mult mai confortabil dizelu la drum lung..crede-ma ca stiu ce zic
Intreb si eu... la ce va referiti mai exact cand spuneti ca un motor e mai confortabil la drum lung?

spiderr
25-06-2007, 09:47
puiii mei la ce ma refer...cand citesc intrebarea asta ma face sa ma gandesc ca tu nu ai fost niciodata cu masina la drum lung :P .... tot ce tine de tinuta la drum a unei masini, de la reprize, pana la cum "huruie" sau nu huruie la viteze peste 130 etc

bausto
25-06-2007, 09:53
Ideea e ca fiecare are definitia lui de confort. Zgomotul si vibratiile motorului sunt cam singurele lucruri pe care le vad ca provocand disconfort (din partea motorului). Ca iti amorteste piciorul pe acceleratie cand nu ai cruise control :), ca ii fuge fundul in curbe sau ca ai senzatia ca zbori de pe sosea nu mi se pare ca au de-a face cu motorul.

Si am intrebat tocmai pentru ca toti ati generalizat "benzinare" si "dizel" de parca ce bagi la pompa e o garantie a confortului.
Cred ca mi-as lua ban daca as spune ca masinile negre si alea rosii sunt cele mai tari (pentru ca am mers mult cu masini negre si rosii si erau confortabile atat la drum lung, cat si in oras). Deci rulz. :P.

L.E. Daca nu m-am exprimat clar, pot sa pun la dispozitia oricui atat dizel cat si benzinare, ca sa va faceti o noua definitie despre (dis)confort ;). Si nu ma refer la junghiuri romanesti :).

mache
25-06-2007, 10:03
bausto - atunci cand depasesti cu un diesel 1.9 de ~110 cai nu e aceeasi tīrşă ca atunci cand depasesti cu un benzinar 1.4-1.6 de ~100-110 cai ... asa ca da, poti sa spui ca e un confort mai mare in "dizel" :P

hulubei
25-06-2007, 10:36
mache, cānd depăşeşti la limită, cred că tārşa e identică pentru că rezultatul negativ (mori) este acelaşi. Īn plus, la diesel, reprizele sunt diferite de benzină şi mi se par sensibil mai slabe pentru depăşiri. Īn fine īn depăşiri contează mult īnainte de toate, vitezele medii ale celor depăşiţi şi viteza medie de condus, felul cum este etajată cutia de viteze, etc.
Şi să nu vorbim de calitatea proastă cel puţin a motorinei (că benzină nu am condus decāt extrem de ocazional) ce o găsim pe plantaţia Romāniei şi care-mi scoate peri albi şi fum la eşapaţie pe lāngă scăderea drastică a puterii motorului.

dios
25-06-2007, 12:34
Nu e chiar asa. Eu am benzina 155cp, spiderr are diesel 150cp. Va zic eu, e mult mai relaxat la drum serpuit si cu depasiri dese, decat mine. Eu trebuie sa fiu atent intotdeauna sa o turez suficient, sa retrogradez imediat inainte de depasire ca sa prind momentul in care cuplul e maxim... Etc. Cum nu eram atent putin, cum isi lua distanta de mine :D Ca placere de condus, banui ca e mai misto benzina, dar nu e un factor care ar trebui sa conteze prea mult, doar nu stai numai sa dai in ea s-o ia dracii, ai totusi o raspundere fata de ceilalti participanti la trafic, cat si fata de pasagerii din masina proprie.

La plecat de pe loc in linie dreapta e mai buna a mea, dar daca stai de depasiri, cred ca e mai usor cu diesel, in gama asta de putere si in conditiile traficului pe drumuri nationale romanesti. Peste care se adauga si consumul mai mic, cu acelasi zgomot la rulare, peste 130 km/h oricum nu-ti mai dai seama ca e diesel/benzina, ca sunt alte zgomote, aer, cauciucuri etc.

Ca benzina (aspirata) sa inceapa sa arate ce poate, parerea mea e ca iti trebuie minim 200CP, daca nu 250. Putere care, din pacate, iti arunca in aer consumul urban :D E adevarat, e chiar fun sa fii intr-a doua la 80-90km/h si sa-l depasesti pe ala cu Dacia lui dintr-o sclipire a piciorului drept... Dar ia stai la 150 in a 4a si sa fii nevoit sa-i dai a 3a ca sa depasesti repede, pe la 5-6000 RPM... Suna frumos, nu ai lagg deloc, se simte frumos, dar pana la urma ti se ia de atatea forje.

Gogu
25-06-2007, 12:40
Gobar, e frumoasa aia ca o masina japoneza :) 'nough said.
Spiderr, nu te supara, dar ce diesel e la tine mai confortabil ca benzina la drum lung ? Pentru ca in nici un caz alea de care zici tu, pe la 110CP, singurele diesel care pot fi comparate la confort cu benzina sunt alea care au 5 cilindri sau mai mult, adica mai bine echilibrate, si mai bine antifonate si asa mai departe. Intr-un diesel normal, cum are tot romanul, la drum lung iti blestemi copiii, sau cel putin eu asa fac, de la vibratiile si huruielile din interior.
OK, intr-un Mercedes E200 CDI sau BMW 520D, care tot in 4 cilindrii sunt, chiar daca nu sunt pe la 110CP, nu simti vibratii si huruieli la interior, insa nu cred ca aia era gama de masini la care te refereai tu.

PS. dio, vezi tu ca faci o comparatie gresita, la tine ai zgomote de la cauciucurile alea jenante si de la faptul ca la noi se echilibreaza rotile cit sa nu sari cu masina de pe sosea, la el sunt de la motor ;)

dios
25-06-2007, 12:57
Nu e bre, e de la japonezi care nu pun suficienta izolatie pe masini... Oricum sa stii ca nu se aude motorul ala in mers, e chiar ok.

Am vazut mai sus ceva de CLS 320CDI.. Ce-are masina aia? Oricum ca pozitionare este undeva in apropierea E Klasse, eu nu i-as zice coupe deluxe. Ala e SL-ul, CL-ul... BMW seria 6... CLS-ul este mai jos, si mi se pare chiar combinatia buna, acea motorizare cu acea masina :) Daca era un E320 CDI, ce-avea? Asta e un E Klasse mai sport putin, si mai misto.

atomidude
25-06-2007, 13:04
Nu stiu despre ce as blestema in diesel-ul meu normal mai Gogule, la drum lung. O pun pe cruise control intr-a 6-a, la 110 km/h, sta pe la 2,200 rpm si al dracu' daca se aude motorul. Tot ce aud sunt gumele, ca deh, mi-a trebuit 18" :)

Cat despre reprizele motorului meu, ca sa raspund lui hulubei, sunt net superioare unui motor Otto de capacitate cilindrica comparabila, turbo sau nu. Ma refer la motoare normale, de pe masini pana-n 25,000 Euro.
Daca va aduceti aminte, acum cativa ani a scris cineva un articol in care compara BMW 5, si anume 530d si 530i. Ambele V6, motoare serioase, cred ca suntem de acord aici. In timp ce benzinarul era mai rapid la 0-100 km/h, cand veni vorba despre 80-120 km/h, dieselul isi lasa in urma colegu', destul de lejer chiar. Asta confirma ceea ce spunea dios: in trafic interurban, unde conteaza cuplul la turatii joase care te ajuta sa faci depasiri fara sa mesteci prea mult prin viteze, e mai lesne de condus un diesel performant.

dios
25-06-2007, 13:09
sunt net superioare unui motor Otto de capacitate cilindrica comparabila, turbo sau nu.

Pai de ce ar fi mai slab un benzinar turbo fata de un diesel turbo? Nu prea are cum, pastrand aceeasi turbina, benzina explodeaza mai tare si produce mai multa putere...

hulubei
25-06-2007, 13:18
atomidude, e vorba tocmai de felul cum sunt etajate reprizele şi evident şi treptele de viteză. :) De acolo diferenţa de 0-100 si 80-120. :)

dios
25-06-2007, 13:28
Si cuplul joaca un rol destul de important in cazul reprizelor...

atomidude
25-06-2007, 14:00
Pai de ce ar fi mai slab un benzinar turbo fata de un diesel turbo? Nu prea are cum, pastrand aceeasi turbina, benzina explodeaza mai tare si produce mai multa putere...

Pai aici e buba, turbina nu e la fel. Doar la diesel ai cu geometrie variabila, la benzinar e cu geometrie fixa, de unde si lag-ul mult mai pronuntat. Repet, compar un diesel comun, cum e Opel CDTi de 1.9 l, cu motoare turbo pe benzina de capacitate cilindrica apropiata si in aceiasi categorie de pret. Sa zicem 2.0 l turbo de 200 CP de la acelasi Opel.

Ca vorbim de reprize si timpi: am pus mana pe o jucarie care-mi masoara 0-100 km/h si 0-400 m. O sa-mi fac timp zilele astea sa vad ce poate tractorasul meu, care intre timp s-a rodat cat de cat (trecut de 10,000 km). Tineti aproape... ;)

hulubei
25-06-2007, 14:00
Şi viteza cu care se turează un motor şi intervalul de turaţii maxime admisibile.

spiderr
25-06-2007, 15:52
PS. dio, vezi tu ca faci o comparatie gresita, la tine ai zgomote de la cauciucurile alea jenante si de la faptul ca la noi se echilibreaza rotile cit sa nu sari cu masina de pe sosea, la el sunt de la motor ;)

aici chiar nu ai zis-o bine... nu stiu sa iti zic de la ce viteza in sus probabil de la un 80 in colo a mea chiar m-a surprins placut la faza cu zgomotol... chiar venind impreuna cu dio de la mare weekendul trecut exact asta ii ziceam..uite frate mai iti dai tu seama acum ca am dizel ? asta era pe la un ~130km/h ... si daca nici dio nu e silent freak atunci nu stiu cine :D

mimed
25-06-2007, 16:24
vad ca topicul a ajuns diesel vs benzina,
motoarele turbo diesel au cuplu mare in jur de 2000 rpm dupa care scade vertiginos curba , adica are o zvacnire putin dupa care vine in nas
in schimb, motoarele pe benzina aspirate sunt mult mai rafinate, cuplul este foarte liniar aproape pe toata plaja de turatie,
sa dau un exemplu practic:
la un demaraj 0-100 cu un tdi ( sa zicem in 10 sec) o sa ai parte de citeva smucituri si o senzatie ca a fost mai rapid decit un benzina aspirat care de fapt a avut un timp mai bun 0-100 ( sa zicem 9 sec)

xplaur
25-06-2007, 17:21
Eu stiam ca ultimele generatii de diesel au cuplu maxim de la 1800-2000 de ture pana pe la 4000 dupa care scade. La benzine stiu ca se obtine cuplul maxim, ca si puterea maxima, dealtfel, la turatiimai ridicate, de peste 5000 de ture (la benzinare cu turbo, turatiile de cuplumaxim/putere maxima sunt dea dreptul catastrofale).

mache
25-06-2007, 17:30
alex - aici nu era vorba de demaraj... ci la depasiri la drum lung... sincer imi place mai mult cum se comporta benzina la depasiri dar, vorba lui dio "pana la urma ti se ia de atatea forje."

Gogu
26-06-2007, 10:46
Gizas, chiar trebuie sa comenteze toata lumea aiurea ?
Curba de cuplu la orice turbo este limitata electronic, pentru ca altfel ar fi imprevizibila.
Da, la diesel ai cuplu acolo unde iti functioneaza turbina, adica intre 2000-4000 ture la majoritatea motoarelor, si intre 1500-3200 la Renault, ca ei sunt mai destepti ca altii(NOT).
La benzina, avind turatii mai mari, si curba de cuplu este buna pe o plaja mai mare de turarii, dar in general pe la 5500-6000RPM se termina distractia.
Turbina cu geometrie variabila nu e a 8-a minune a lumii, si se pune pe diesel doar pentru ca gazele de la motoarele Otto sunt prea fierbinti, insa exista si motoare pe benzina cu turbina cu geometrie variabila. De redus lag-ul il reduce, dar prea putin, singura metoda eficienta de redus lag-ul la turbo fiind folosirea a 2 turbine in 2 stagii.

spiderr, again, depinde ce folosesti pentru comparatie. Iti garantez ca doar incepind de la Audi A6 3.0TDI/BMW 530d, zona aia, incepe diesel-ul sa nu se mai auda mai pronuntat decit benzina la interior. Tzacanitul ala de motor diesel si vibratiile produse sunt relativ greu de ascuns, si nu prea se chinuie nimeni la masini din alte clase decit premium sa faca asta.
Argumentele gen "mie nu imi suna a diesel si prietenii zic la fel", nu sunt chiar argumente.

mache, nu te supara pe mine, dar ti se ia de la atitea forje daca vrei sa faci depasiri la viteze de 140km/h in sus, si te astepti ca o masina de 150CP(si aia la 90000000RPM) sa fuga mincind pamintul.

Neo
26-06-2007, 19:20
mache, nu te supara pe mine, dar ti se ia de la atitea forje daca vrei sa faci depasiri la viteze de 140km/h in sus, si te astepti ca o masina de 150CP(si aia la 90000000RPM) sa fuga mincind pamintul.

Nu se-aplică la el chestia cu 150CP, deci stai calm, nu se supără pe tine :D

spiderr
26-06-2007, 19:43
spiderr, again, depinde ce folosesti pentru comparatie. Iti garantez ca doar incepind de la Audi A6 3.0TDI/BMW 530d, zona aia, incepe diesel-ul sa nu se mai auda mai pronuntat decit benzina la interior. Tzacanitul ala de motor diesel si vibratiile produse sunt relativ greu de ascuns, si nu prea se chinuie nimeni la masini din alte clase decit premium sa faca asta.
Argumentele gen "mie nu imi suna a diesel si prietenii zic la fel", nu sunt chiar argumente.

aici scuza-mi temperamentul dar atunci ce se accepta... ce spune gogu ?:D

mache
26-06-2007, 20:55
Neo da-ti 2 palme la fundulet si mai suie-te intr-un 325i sau macar intr-o Octavia 2.0 FSI ...

spiderr - lasa'l pe Gogu ca acu vede mai multe masini bune ca noi :P... da' de condus tot pe bicicleta se misca :evil:

Gogu
26-06-2007, 23:15
mache abereaza ca de obicei, dar asa ii sta cel mai bine. Conduc karturi, I kid you not, senzatia e mult peste orice masina si deja am antebrat de fier. Cind ma intorc acasa am ce conduce, stai tu calm.
Neo de asemenea, vorbeste sa se afle in treaba. Ia zi Neo, de ce nu se aplica 150CP aia ? O avea Honda Accord 2.0 undeva la 300CP si nu stiu eu, este ?

spiderr, prea ma iei in serios uneori ;)
Dar pe bune acuma, ca nivel de zgomot interior abia A6 3.0 TDI este la fel de silent ca si echivalentul pe benzina, adica 3.2 FSI. La motoarele in 4 cilindri e cam durere cind vine vorba de diesel, la zgomot adica. Pina si C200 CDI e cam noisy.

Neo
26-06-2007, 23:30
Neo de asemenea, vorbeste sa se afle in treaba. Ia zi Neo, de ce nu se aplica 150CP aia ? O avea Honda Accord 2.0 undeva la 300CP si nu stiu eu, este ?
Şi-a luat mache maşină īn sfārşit? :what:

LE: gata, m-am prins. Nu mă refeream la Accord-ul lui Dio, era vorba că la mache nu se aplică chestia cu 150CP, citeşte şi tu de doo ori īnainte să o sufli odată :D

mache
27-06-2007, 09:23
Gogule - aberez la impresiile tale oricand :D ... congrats oricum pentru ocazie...

Neo - nu erai tu ala care abera ca pe vremea asta o sa aiba Evo?


PS : ce categorie de kart?

Gogu
27-06-2007, 09:37
Neo, da, acum 2 ani.

mache, habar nu am, kart-uri din alea de joaca, nu de competitie, dar oricum sunt mega-fun.

mimed
27-06-2007, 20:42
Dieselurile (de cilindree mare) de ultima generatie sunt mai silentioase decat echivalentul pe benzina la vitezele de croaziera 120-160km/h.

Gogu
27-06-2007, 20:54
Da. in anumite cazuri, dar cu 1-2 dB, adica nu e perceptibil. Problema e ca de fapt nu neaparat motorul e mai silent, ci e masina mai bine izolata, ca nu sunt motoare mari pe masini din clasele mica/compacta.

spiderr
27-06-2007, 22:30
iaca apare si lanceru asta nou :D

mache
28-06-2007, 00:44
Fiat Linea (http://img205.imageshack.us/img205/8828/fiatlinea1024iw2.jpg) in .ro
- design cel putin decent pentru un sedan din clasa medie (desi aduce a S40)
- motorizari ok pentru oras (acel 1.3 Multijet de 90 de cai pare alegerea ideala pentru consum decent per ansamblu)
- preturi chiar ok (mai ok ca Megane2)

Gobar
28-06-2007, 01:15
Niste jucarii interesante : http://trilulilu.ro/skocsis/5d602b48888e09 :D

atomidude
28-06-2007, 12:53
Nu-s cine stie ce fan BMW, dar mi-ar placea asta:
http://www.worldcarfans.com/news.cfm/newsid/2070627.001/country/gcf/new-2008-bmw-123d-revealed

Sper sa ajunga in Oz pana-n 2010, cand schimb masina...

Gogu
28-06-2007, 13:03
No offense, dar e urit cu spume seria 1.

atomidude
28-06-2007, 14:01
O fi Gogule, da' e masina de sofer? Este! Tractiune spate, manevrabilitate, stabilitate, putere si cuplu peste Golf GTI et comp-all check. Adauga toate astea la consumul ala minuscul si o sa vezi ca-i un hot hatch cum nu e altul pe piata. In plus, modelul nou arata putin altfel, iar la coupe chiar nu conteaza ca accesul pe usile din spate e ceva mai dificil :)
N-o fi prea aratoasa, de acord, dar arata oricum mult mai bine decat un WRX sa zicem. Cat despre clasa, ce sa mai vorbim. Nu-ti trebuie sapca intoarsa cu cozorocu' la spate cand esti la volanul unui 123d, hehe

Gogu
28-06-2007, 14:22
E un test facut de BMI sau Top Gear cu 130i M packet, suge rau la manevrabilitate, but then again este mai mult ca sigur peste Opel Astra, no pun intended.
Sincer, nu cred ca 123d e concurent pentru Golf GTI, care apropos, e probabil peste seria 1 ca performante si manevrabilitate/stabilitate, dat fiind ca e cica model sport.
Stiu cum arata cu facelift, insa despre ce vorbesti tu nu e versiunea coupe, e versiunea in 3 usi, care este. Coupe-ul nu a fost inca lansat, si arata mai urit decit e omeneste posibil, mai urit decit asta in 5 usi, daca e posibil asa ceva. Dar oricum, e o chestie de gusturi, mie nu imi place nici de frica, insa unora li se pare chiar frumos.

mache
28-06-2007, 14:26
Gogu - lasa ce zice nenea Clarkson la TopGear despre BMW-uri... lui nu-i place decat butonul M de la BMW

Ceea ce zice atom e corect ... este un hatch rapid si econom... sincer si mie-mi place cum suna 2L diesel de 200cp si 5.2L / 100 consum :yes:

atomidude
28-06-2007, 14:37
Heh, dintr-o data aia de la Top Gear stiu ce vorbesc mai Gogule? Stiam ca nu erai fan de Clarkson-isme ;)
Ai dreptate, 123d nu e concurent pentru Golf GTI, asta pentru ca e mai rapid si mai manevrabil, datorita tractiunii spate. Si e mult mai bun decat Astra, ca doar costa dublu si ar fi culmea sa nu fie asa.
Arata-mi mie o masina sport serioasa cu tractiune fata. Una singura. Sigur, Golf-ul GTI e top shelf in materie de hot hatches, da' la limita se simte totusi ca rotile din fata sunt busy si cu tractiunea, si cu luatul curbelor.
Cu motorul de 200 CP, un 123d ar fi undeva in jur de 6 secunde 0-100 km/h. Deci mai rapid decat Golf GTI.

Cei de la Opel au si ei in teste un diesel performant, biturbo de 1.9 l, cu 212 CP si 400 Nm intre 1,400-3,600 rpm. O Vectra OPC testata cu motorul asta demareaza la 100 km/h in 6.5 secunde. Astra, mai usoara decat Vectra, ar fi chiar mai rapida cu minunea aia sub capota.

Gogu
28-06-2007, 15:51
Ideea nu e cine face testul, ci cum testeaza. Daca intre jaloane BMW-ul ala se inclina de ziceai ca e barca intr-o furtuna, it sucks. Si ca timp a supt. Si apoi habar nu am cine a facut testul, daca nu ma insel era BMI, care sunt mult mai specialisti decit Top Gear.
Cit despre restul afirmatiilor tale, sunt la limita penibilului, no offesne. Nu conteaza unde ca e tractiune sau propulsie, manevrabilitatea nu e data de asta, si nici rapiditatea. Golf GTI are suspensie sport, fata de seria 1 diesel, indiferent de puterea acelui diesel, iti garantez, thus va fi probabil mai manevrabil. Si ca hot hatch oricum GTI e cheap stuff, R32 e top stuff.
204CP si 0-100km/h in 6 secunde, interesant, nu stiam ca 123d cintareste 1200kg sau mai putin. Asta ca fapt divers, ca iti place sa aberezi cu performantele. BMW sunt optimisti de fel, si la consum si la performante, sau poate unde masoara ei consumul ala e liber drumul si nu exista semafoare, dar sa fim noi sanatosi, 5.2l/100km nici cu motor de 1.5l si 95CP pe masina de sub 1 tona nu am scos, asta in conditii de trafic de oras relativ liber din Germania. OK, ei zic 5.2l consum mediu combinat, dar totusi....
iar ca performante, chiar vreau sa vad un hatch de generatie actuala care are ~200CP si performante de ~6s 0-100km/h. Fuck it, nici Golf R32 cu DSG nu ajunge la 100km/h in 6 secunde, si e cam cel mai rapid hatch actual(OK, in afara de S3, care e mai rapid).


PS. Dieselul ala de care zici tu nu e Opel, se numeste JTD si e facut de Fiat, iar la puterea aia si Opel abereaza grav cu 6.5 secunde alea. Nici OPC-ul cu motor de 280CP/355Nm nu are in realitate acele performante, chiar daca declarat are 6.3s pina la 100km/h.

atomidude
28-06-2007, 16:03
Deci e cum zic, nu exista sportiva serioasa cu tractiune fata. R32 e cu integrala, de aia e top stuff, nu?
Cat despre 123d, sunt convins ca va avea suspensie sport. Daca nu standard, cu siguranta pe lista de optionale.
R32 nu e mult mai rapid decat fratele mai mic GTI din cauza tractiunii integrale care trage serios la cantar. Multi se intreaba daca merita caruta de bani in plus. La banii aia esti in teritoriul Evo si WRX STi (aici in Oz), cu siguranta masini mult mai sportive si mai rapide decat vee-dub R32.

Gogu
28-06-2007, 16:17
Poti fi tu convins de ce vrei, insa daca 130i M-Sport are o suspensie cam vai de ea, inchipuie-ti ce bine va sta 123d la acest capitol.
Cit despre R32 vs. GTI, nu stii ce spui. chiar daca are 1600kg, R32 are performante chiar bune pentru puterea si greutatea lui, pe cind GTI are performante relativ slabe, la 7.3s 0-100km/h pentru cele 1330kg ale lui.
Pe de alta parte, R32 are tractiune integrala nepermanenta, Haldex. Adica are tractiune fata, iar cind e nevoie, o parte din cuplu este transferat si rotilor din spate.

Anyway, cauta sa vezi BMI Hot Hatch battle, and you'll see what I mean. BMW 130i e batut de o masina cu mai putini CP si cu tractiune fata, deci se poate.

dios
29-06-2007, 12:32
Hot hatch-uri compacte sunt multe. Bune... eu nu m-as uita decat la doua: Golf R32 DSG, pentru all day use&fun (fara sa te mai uiti la consum) sau Civic Type-R, doar pentru fun, ca masina secundara. La S3 ma enerveaza turbina, asa ca nu-l includ aici.

Din pacate R32 costa mult si in gama aia de pret orice om (pe care nu-l dau banii afara din casa si nici nu e fan inrait Golf) se orienteaza catre ceva din clasa medie...

Iar Type-R este pentru gama de varsta 18-25 ani, maxim :D sau pentru genul ăla, ştiţi voi care, iubitor de manga si burlac la 40 de ani, plin de haine trendy si fulare lungi, colorate, care se crede putin altfel decat restul lumii, sensibil si atoatestiutor, de obicei artist sau lucrator in media.

Gogu
29-06-2007, 13:19
Exista si hot hatch-uri ne-compacte ? LOL.
Anyway, nu vad cum poti compara Type-R cu R32, nu cred ca au nimic in comun in afara de faptul ca sunt de clasa compacta.
Si ca fapt divers, ce te enerveaza la turbina aia de pe S3 ? Nu sunt eu mare fan al motoarelor cu inductie fortata, dar uneori e un rau necesar o turbina.

Neo
29-06-2007, 20:27
Neo - nu erai tu ala care abera ca pe vremea asta o sa aiba Evo?


Neo, da, acum 2 ani.

mache, habar nu am, kart-uri din alea de joaca, nu de competitie, dar oricum sunt mega-fun.


http://www.crazypc.ro/forum/showpost.php?p=92279&postcount=1477

Nu prea văd eu de unde aţi tras voi concluziile astea. Era vorba de Lancer X, care era şi īncă este o achiziţie probabilă. Adică wtf?

dios
29-06-2007, 20:36
Le compar ca sunt ambele hot-hatchuri, de dimensiuni si performante similare. Si exista si hot hatch de clasa mica, Clio Sport, Corsa OPC, Fiesta ST, le stii si tu, chiar daca pentru moment ai uitat de ele :D

O alta varianta ca masina secundara este exact Corsa OPC, numai buna de strecurat cu ea prin traficul din Bucuresti. Sau, o idee mai mare: Golf 5 GT, linii curate, modesta, solida, compacta, si iute :) Ah, ce frumoasa ar fi, 5 usi, alba-perla, cutie DSG...

Turbina S3-ului ma enerveaza raportata la motorul de pe R32, mi-ar fi placut acelasi motor, mai potent. Un fel de RS3, mai exact, undeva pe la 300CP aspirati... Tractiune integrala quattro, caroserie mai agresiva, scaune scoica, etc. Cool, nu?

GRIP
29-06-2007, 21:16
Turbina S3-ului ma enerveaza raportata la motorul de pe R32, mi-ar fi placut acelasi motor, mai potent. Un fel de RS3, mai exact, undeva pe la 300CP aspirati... Tractiune integrala quattro, caroserie mai agresiva, scaune scoica, etc. Cool, nu?
Audi au pus motoare interesante pe modelele de varf. S3 are acelasi motor de pe Golf GTI, numai ca scoate 265 de cai; RS4 are acelasi "banal" V8 de 4.2 care e pe A8 si pe A6 numai ca arunca pe sosea 420 (sau 415, nu mai tin minte) cai aspirati; S6 are ditai V10-le cu 4 si un pic de cai; S8 iarasi un V10 cu 450 de cai. Motoare foarte interesante. Dar nu vulgare, asa cum o faceau pana acum (poate ca S3 e cam deplasat cu al lui 2.0 litri dus pana in panzele albe). Eu ma astept ca RS6 sa aiba acelasi V10 dar cu 2 turbine, asa cum ne-au obisnuit pana acum. Deci peste 550 de cai. La A8 nu ma pasioneaza, desi ar putea sa arunce in lupta V12-le de pe vechiul Murcielago. 580 de cai aspirati sunt bineveniti.

dios
29-06-2007, 21:42
Da, A8 sufera grav la modelul de varf... A8 6.0 LWB, doar 450 CP, pacat de masina :D

Gogu
30-06-2007, 01:09
Mini Cooper, si toate masinile de clasa mica nu sunt hatch-uri, sorry to break the news to you ;)
Iar intre R32 si Honda Civic Type R nu prea exista asemanari din punctul meu de vedere, si cam din orice punct de vedere. Type R e concurent pentru GTI.
Anyway, referitor la S3, look it up, vezi ce a fost mereu S3 si ai sa te lamuresti. Oricum toate masinile S si RS au tractiune integrala quattro, chiar daca nu acelasi fel de quattro.

GRIP, esti pe linga. Motorul de pe RS4 n-are nici o treaba cu 4.2 FSI-ul normal de pe S4, A6 si toate restul, e facut de la 0, si facut foarte bine.
S6 are acelasi V10 de pe Lamborghini Gallardo, detunat. Same goes for S8.
RS6, cind va aparea, daca va aparea vreodata, va trebui sa concureze cu M5, si cred ca inca se lucreaza la aspectul asta. Oricum, o sa apara dupa facelift-ul la A6, deci mai e timp.

dios, pardon, la clasa de lux nu conteaza caii putere, conteaza confortul, si W12-le ala e ideal pentru o limuzina. Are cuplu peste tot, e silent(ma rog, cit de silent poate fi un W12), e bine echilibrat, si are 450CP, mai mult decit suficienti pentru o limuzina.

Gobar
30-06-2007, 01:22
Ups (http://www.220.ro/Bugatti_Veyron_la_407_km_h-content13167.html) :D

Don Corleone
30-06-2007, 18:01
Old :)

dios
30-06-2007, 20:03
toate masinile de clasa mica nu sunt hatch-uri, Cum sa nu fie.. e sedan de clasa mica, hatchback (adica o masina cu portbagaj cu hayon) de clasa mica, monovolum, what-ever.. E doar o exprimare, folosita des inclusiv in presa de specialitate.


Hatchback (http://en.wikipedia.org/wiki/Hatchback) is a term describing an automobile design, consisting of a passenger cabin with an integrated cargo space, accessed from behind the vehicle by a tailgate or flip-up window. The vehicle must have at least two rows of seats, with the rear set able to fold down to increase cargo space. Acum, in clasa medie intr-adevar nu mai sunt hatch-uri, sunt break-uri, sau whatever, dar cele mici, cat si cele compacte, pot fi catalogate in acest fel.
Uite si o lista cu toate tipurile de caroserii (http://en.wikipedia.org/wiki/Car_body_styles). Hope it helps :)

In incheiere, sa clarificam si termenul hot hatch (http://en.wikipedia.org/wiki/Hot_hatch), printre altele e si o lista exhaustiva la sfarsit :evil: :evil: Pana una alta, vreau Corsa OPC, neagra. Vine ziua mea in curand. Facem o cheta? Costa 20.000 DDP.

Gogu
30-06-2007, 20:46
Hatchback e o exprimare oricum ne-stiintifica, ca sa zic asa. Se numeste clasa compacta, care nu are legatura cu clasa mica, iar hot-hatch-uri sunt doar masinile din clasa compacta, in 2 volume(zic 2 volume pentru ca la noi e plin de masini din clasa compacta dar in 3 volume), supramotorizate, gen Golf R32. Se poate sa se extinda termenul si peste cele de clasa mica, dar cred ca alea se numesc altfel, imi scapa acuma.

PS. Ca fapt divers, vezi ca wikipedia e interactiva, adica poti scrie si tu acolo daca vrei :)

blue_led
30-06-2007, 22:43
clasa compact defineste masini cu un volum interior incadrat intr-un interval dat . http://en.wikipedia.org/wiki/Car_classification

Gogu
30-06-2007, 23:04
Oh really ?
E vorba de clasificarea in limba romana oricum, dar ca fapt divers, ce spui tu acolo ar incadra multe masini, si nu sunt toate din clasa compacta.
Clasa compacta este intre clasa mica si clasa medie.

mache
01-07-2007, 00:36
Seria 1 coupe (http://www.automarket.ro/stiri/premiera-iata-noul-bmw-seria-1-coupe-4307.html)

:yes:

dios
01-07-2007, 00:40
Fuck. Inca o masina pt. cocalari mai fara bani :D

Gogu
01-07-2007, 00:44
Fara bani my arse, ai vazut ce scumpa e ? Pe cit e de urita, pe atit de scumpa(de fapt, nu e atit de scumpa).

mache
01-07-2007, 01:10
sunteti nebuni ... cre' ca v-ati dezvoltat aiurea un reflex vizavi de marcile pe care "le prefera" cocalarii din tarisoara noastra tampa...

PS: gogule ce e atat de urat la ea ? mi se pare mult peste seria 1 normala si foarte apropiata de coupe-ul E46... wtf tre' mereu sa fii gogu contra doar de placerea de a fi "contra" ?

fedayn
01-07-2007, 08:43
Ati citit si articolul din link? Ati vazut ce consumuri zic astia c-o sa aiba? :rotf: Eventual nu stiu ce s-au oprit cu 3.99 litri, trebuiau sa zica direct ca e noul automobil de productie de serie ce scade consumul sub 3 litri...

off topic: placerea de-a fi contra e inestimabila. :D

Gogu
01-07-2007, 22:06
Ce e urit la ea ? Totul, in afara de roti. Nu stiu unde e asemanarea cu E46 coupe, eu nu o vad DELOC, nici cu E90 Coupe, vad pur si simplu o masina diforma. Fiecare cu parerea lui, daca toti ar vedea masina asta prin ochii mei, nu ar mai cumpara-o nimeni.

PS. De consum....pana mea, cam SF.

mimed
03-07-2007, 19:47
si dupa parerea mea seria1 coupe e diforma, chiar hidoasa
iar e 46 coupe este o masina foarte reusita, cred ca este cu multe clase peste seria1, nu se pot compara sau asemana

alinthebest
03-07-2007, 23:17
Ca tot veni vorba de BMW:acum cateva zile,am dat peste niste poze cu BMW Concept Z10.Nu stiu cat de vechi sunt,dar banuiesc ca sunt destul de noi,avand in vedere ca pe acest topic nu am vazut nimic.

Despre masina nu stiu ce sa zic. Nu arata rau, arata chiar nervos, dar se simte inspiratia , sa nu zic altfel, de la alti producatori:
-de exemplu in prima poza partea fata aduce a Ferrari F430
-spatele seamana cu cel al lui Lamborghini Gallardo
-zona din spatele scaunelor(zona motorului) imi aminteste de Carrera GT sau F430 Spider.

Motorul V10 5.5l 550bhp.
Greutate 1200kg.
Pretul 80-90 000 euro.

Interesanta, dar ,de banii aia, as alege Porsche.

Gogu
03-07-2007, 23:23
Old news, oricum, daca scot ei masina aia la acei bani, acea greutate si acea putere, rup gura tirgului.
De aia ma cam indoiesc eu ca povestile astea sunt reale.

PS. E normal sa semene, chiar sunt chop-uri.

spiderr
07-07-2007, 09:39
pure love :love:

Mercedes-Benz C 63 AMG (http://www.km77.com/00/mercedes-benz/clase-c/63amg/t01.asp) 6,2 l -- V8 -- 457 caluti :D

sefu
07-07-2007, 10:09
Una de azi dimineata, era langa ghena unde duceam gunoiul:D

bausto
07-07-2007, 14:04
6,2 l -- V8 -- 457 caluti
457CP din 6,2l :)... Chiar au tras tare aici.

alinthebest
07-07-2007, 14:48
6,2 l -- V8 -- 457 caluti => 73 HP/L.

suna a masina americana:D

Gogu
08-07-2007, 12:35
E detunat motorul pentru C63, pe restul are 506CP. Oricum, e AMG, nu sunt cunoscuti pentru motoarele deosebit de puternice per cilindree.

Neo
08-07-2007, 13:44
6,2 l -- V8 -- 457 caluti => 73 HP/L.

suna a masina americana:D
Prolly şi la consum stă la fel :D

dios
08-07-2007, 15:00
Neah, RS4 all the way, Amegeurile or fi ele ok, dar mi s-au parut intotdeauna mai jos decat pretentiile, daca ma intelegi... Valabil pentru toata gama Mercedes, poate mai putin seriile S si CLS, care mi se par la ora actuala cele mai reusite si mai "corecte" din gama Mercedes aflata pe piata... Parca nici noul C nu e rau, dar daca incepi sa umbli la optionale te duci in copaci rau de tot cu pretul :D

Thor
08-07-2007, 17:23
Una de azi dimineata, era langa ghena unde duceam gunoiul:D

Eu am vazut un R8 cu numere rosii de CT. Deja incep sa fie la fel de multe ca Loganurile.

Neo
08-07-2007, 18:30
Las` că rumānu n-are bani :mad:

Gogu
08-07-2007, 19:50
Thor, ala din poza e TT, nu R8.
dios, si RS4 e scump in draci, si nu e mult peste un A4 ca finisaje si materiale, de fapt nu e mai deloc. Doar ca e mult mai sportiv decit C63, si mai bine gindit.
Cit despre gama Mercedes, CLS e overrated rau de tot, si nu imi place deloc, nici materiale, nimic. S-ul e OK, frumos, mare, dar nu e stralucit la interior si nici la pret, C-ul nou e si el OK dar e scump, SL-ul e mult prea scump insa e cel mai bine facut din toate, iar CL e varza, e un S cu 2 usi, o barca pe roti. SLK si CLK sunt exact cum se vor, variantele ieftine de SL si CL. Oricit de ciudat ar parea, E Klasse e singurul din toata gama care mi se pare corect si ca pret si ca tot.

alinthebest
08-07-2007, 19:54
Las` că rumānu n-are bani


Poate romanu` nu are bani, dar cu siguranta masini are.Am vazut numeorase masini de peste 85-90k in ultimu timp pe strazile Romaniei. In Bucuresti ,ultima data cand am fost, am vazut numeorase Cayenne Tech Art,Q7 tunate,un gallardo. etc.In Slatina am vazut cateva Q7, cateva Cayenne, niste carrera, corvette , jaguar si chiar carrera gt la o benzinarie(avea nr de Buc).

In Caracal, am auzit de la un prieten ca e un "roman fara bani " care are 9 masini, printre care un McLaren SLR si un EVO IX.

La mare nu mai vorbesc.Cel putin in fara hotelurilor de lux, sunt masini scumpe cacalau. Am vazut un Maserati condus de un rroman " lucios" ,cu toate geamurile deschise din care rasuna Nicolae Guta, un 612 Scaglieti cu 1/2$ (a se citi 50cent) dat la maxim.

Chiar un prieten belgian care a venit in Rom, a fost surprins cand a vazut atatea masini scumpe.
Si cand te gandesti ca suntem penultimii ca nivel de trai din UE, poate doar Bulgaria sa fie sub.

dios
08-07-2007, 21:20
A fost surprins aiurea. Eu am vazut in Bruxelles acum 10 ani mai multe varfuri decat am vazut vreodata in Romania. E un mit intretinut chiar de romani (prosti). Acolo vedeam 10-15 Porsche pe zi, 2-3 Ferrari si muuulte Maserati si Jaguar-uri. La noi daca vezi un Ferrari, e sarbatoare. Mi s-a intamplat sa merg la un magazin de cartier si sa trec pe langa un F50 parcat intr-o doara, langa o gropita :D

In rest clasa medie premium cam cate Loganuri vezi in Bucuresti, asortate cu cele din clasa mare, cacalau. Asa ca ideea asta e complet falsa. Ei se asteapta sa vada carute aici, d-aia sunt asa de mirati. Insa sub nicio forma nu sunt mai multe masini tari la noi. Ei se plimba mai rar cu varfurile de gama prin oras, atata tot. Dar cand te indrepti catre periferie si arunci cate un ochi in curtile castelelor si vezi pleiada de F50, Maranello, 911 Turbo si Lambo-uri, iti vine sa te urci pe pereti. Chiar aveam un obicei, cand stateam cu baietii la o bere pe afara (erau automate pt. asa ceva), beleam ochii la masini, si crede-ma, aveam ce vedea, in fiecare seara.

Sau du-te in Germania si vei vedea cele mai bine intretinute masini din Europa, mai ales prin orasele mai mici, vezi modele vechi, super echipate si lucioase, curate, fara zgarieturi, cu jante mari, si tot ce trebuie. Parcul auto din Romania este imbatranit, modelele noi sunt majoritatea neintretinute, echipate stupid (exemplu: Octavia 1.6 MPI Elegance + alte dotari) clasa mare premium e folosita in cea mai tare aglomeratie, ce mai, spirit de gloata retardata si cu pofta nemasurata de a-si arata tot, oricand, oricum, si oricat.

Eu unul n-am vazut nicaieri in lume un procentaj atat de mare de soferi care sa conduca scarbiti cu mana stanga intinsa pe varful volanului si corpul usor inclinat intr-o parte, dreapta pe cotiera si schimbator. Mi se pare cea mai stupida pozitie posibila, insa permite fiţa maximă, te uiti lejer in lateral in timp ce treci, si-ti arati si ceasul de aur atarnand pe incheietura. Este ca iti da o senzatie de superioritate fata de amaratul ala care sta incins in statia de tramvai?

Oamenii inca nu au inteles ca cea mai mare satisfactie vine de la cum te simti tu in masina/casa/hainele alea, nu cat de lung si invidios se uita altii la tine... Eu unul imi cumpar bunurile pe care le-as folosi chiar daca as fi singurul locuitor al orasului, pe care le exploatez ponderat si cu respect, cat mai mult timp posibil, fara exagerari, bineinteles. Dar cand iti curg bani in cap, e greu sa mai ai si bun simt...

Monstru
08-07-2007, 22:31
Dios, cu siguranta ai dreptate. Nu prin numarul lor uimim noi, ci prin anumite contraste definitorii pentru tarile in curs de dezvoltare.

Tinand cont de populatia Romaniei, de salariul minim pe economie, de salariul mediu, de faptul ca 50% din populatie locuieste in mediul rural, de conditiile in care traiesc o buna parte din locuitorii acestei tari.....e cam socant sa vezi masini de x00.000 Euro pe strada. Cam greu sa le explici unor oameni in varsta , de exemplu, ca o masina mai rasarita costa ~ un miliard de lei vechi....

Un exemplu stupid...treceam intr-o zi pe langa restaurantul Aquarium (Aquarius....nu stiu exact). Si in fata 'mnealui ce imi vad ochisorii inghesuite pe un amarat de colt de strada:

-Bentley
-3x Cayenne
-911 Turbo
-Lambo

Dar asta nu inseamna ca ne comparam cu Germania de exemplu. Inseamna doar ca unii sunt prea bogati pe spinarea altora. Vezi mari "mahari" cu averi de top 300 care nu si-au platit niciodata impozitele la stat. Asta este societatea in care traim astazi, si nu neaparat Romania cat intreaga lume. Uneori discrepanta apare intre clase sociale (bogati/saraci), alteori apare intre state (SUA/Somalia) cert este ca intotdeuna va exista un fel de (dez)echilibru injust.

MBM
08-07-2007, 22:48
Una de azi dimineata, era langa ghena unde duceam gunoiul:D


trosc plosc eu am vazut unu cu capota varza dupa ce lo pupat un autobuz deci nu-i nu stiu ce bijuterie :P

L:E daca tot se vorbeste despre masini in romania


http://www.metacafe.com/watch/701871/all_the_cars_that_you_dream_about_only_in_romania/

Thor
09-07-2007, 08:09
Da, am fost buimac cand m-am uitat la poza cu TT-ul. :mad:

Oricum, eu R8 am vazut.

(plus vreo 2 Ferrari F430, 1 Aston Martin, un Gallardo, niste AMG-uri, un Corvette, un Mustang)

Mi se pare mie sau noua masina de fite pentru don'soare e VW Eos?

Gogu
09-07-2007, 11:22
La noi nu sunt multe masini de virf, sunt insa multe masini care sunt considerate "de basini", adica masini in general inutile, pe care nu si le poate permite oricine, dar nici nu costa peste 80-100k. Romanul prefera sa dea toti banii pe masina si sa stea in garsoniera, ca deh, e mai jmeker el ca are masina, cu garsoniera nu te poti plimba sa te vada lumea. Nu mai zic de cei ce fura de la stat si de peste tot de unde pot si se sparg in basini cu tot soiul de masini de care au auzit ei ca "sunt jmekere".
In tari mai bogate in schimb, gen Germania, sunt multe masini de virf, insa putine sunt luate doar pentru basini. Sunt masini conduse de oameni de virsta a 2-a, care au realizat ceva in viata si au cumparat o masina sa se simta bina, si pentru ca au un anumit statut social. Pina sa ajungem noi la o mentalitate din asta va mai dura, va mai dura mult, din pacate, iar primul pas ar fi sa nu se mai imbogateasca peste noapte tot soiul de trepadusi care dau 1-2 tunuri, mai fura de la stat, mai fac ei o combinatie.

alinthebest
09-07-2007, 11:58
Gogu, ai perfecta dreptate. Sa-i vezi pe aia cu BMW,Audi, Mercedes luate la mana a doua din Germania cum le omoara pe drumuri neasfaltate prin sate, deh sa vada Tzatza Leana brandu'.

Am vazut o blonda (la propriu si la figurat) intr-un Mustang GT la semafor de dreapta. Se face verde, isi infige tocu` in acceleratie, urmeaza un spin de toata frumusetea, dupa care ii rupe bara unei dacii. Se da jos si suna pe taticu'.

Sau alta fomeie , posesoare de X5,luase amenda pentru ca parcase neregulamentar si injura de mama focului.

Acum vad ca s-a dezvoltat foarte mult motociclismul . E la moda sa iei o vitezana de 1000cmc+ imediat dupa ce ai luat permisul.(pentru cine nu stie, 1L+ pentru incepatori reprezinta moarte curata, imaginati-va 130cp+/200kg pe mana unui gigel fara casca, in bermude ,slapi si fara tricou sa se vada de ce a fost la sala doua luni). Sau cu femeia ca pasager, cu blugi fara talie sa se vada juma de brand. Inconstienta...

Povestea un prieten ca a luat-o pe prietena sa pe motocicleta , si in curba aceasta s-a ridicat in picoare ca-i amortise fundu....

Greu sa ajungem si noi in randul lumii. Cu o mentalitate ca asta... Ce sa-i ceri unui copil de 14 ani care urmareste wresling(sper ca am scris bine), se uita la curse pe sfert de mila, si viseaza la supercaruri sa "le dea trei sute" . Cand le zici de un K1, de Forumula 1, de Moto GP iti zic ca esti prost si stiu ei mai bine ce e " cool".



L.E. Si o poza cu doua masini clasice . Cine ghiceste a doua masina are o bere de la mine. Prima e testarossa.

Micutzu
09-07-2007, 13:01
Ferrari Mondial Quattrovalvole ? :P

alinthebest
09-07-2007, 13:41
Ar putea fi. Eu inclin spre 328GTB sau 355.:)

Si cateva poze cu Lamborghini (Gallardo si Murcielago) pe drumurile noastre.

Prima poza nu o bagati in seama.E pentru amuzament ;) E vorba de 360 Modena devenit 360 Spider :D

Micutzu
09-07-2007, 13:55
355 Spider chiar ;)

mache
09-07-2007, 14:01
Gogu - comparat cu alte tari mai apropiate ca nivel cu noi (Cehia, Ungaria) avem destule as zice eu ... un exemplu ar fi Maserati care numai ieftin si "de basini" nu poate fi considerat.

alin - pe unde's masinutele ? poate dam o tura cu ele :mischeif:

alinthebest
09-07-2007, 14:08
Lamborghini la voi in Bucuresti :D
Poza cu cele doua Ferrari acoperite cu prelata am gasit-o intamplator pe net si toata noaptea m-am chinuit sa aflu ce masinute sunt .:)


Gogu - comparat cu alte tari mai apropiate ca nivel cu noi (Cehia, Ungaria) avem destule as zice eu ... un exemplu ar fi Maserati care numai ieftin si "de basini" nu poate fi considerat
Dar si cand vezi un Maserati in care "canta" Nicolae Guta....S-au modernizat si rromanii. De la celebrele Mercedes/ Mertzan si BMW/Bemveu au trecut la Maserati(ce-i drept ,decat unul am vazut cu rroman in el) , Q7/Cayenne.Pentru cei cu brandu` mai subtire SantaFe, Tucson .Evoluam:D

Micutzu, posibil. Oricum e greu sa iti dai seama ce e ca e acoperita.Cel putin prima, sunt aproape sigur ca e Testarossa.

MBM
09-07-2007, 17:55
ma rog nu stiu eu prea multe detali dar am un prieten care o castigat ceva alfa la un concurs cu berea si ma rog a zis ca a ramas fara benzina imediat dupa ce a ridicato ...a incercat si el marea cu degetu si a mers sa se roage de niste tipi la un service si povestea cum in service erau 3 Maserati Quattroporte (cu probleme la sistemul de directie suspensie alea alea ) dupa ce am vazut la tv ca 7 din cele 11 modela ptr romania erau vandute ...nu cred trecuse 3 luni de la reportaj ...

alinthebest
09-07-2007, 18:07
cu probleme la sistemul de directie suspensie alea alea

Nu e de mirare, la drumurile noastre...

bausto
09-07-2007, 22:26
Lamborghini la voi in Bucuresti :D
Poza aia e facuta in Brasov, din cate stiu eu. Chiar daca ambele masini au numar de Bucuresti.

Gogu
09-07-2007, 22:57
mache, fals, in Cehia sunt masini jmekere mai multe decit la noi. Mi s-a acrit de Gallardo si altele asemenea, iar F430 Spider erau 2 care se jucau in fiecare seara in Praga, in centru.
De unguri nu pot sa spun pentru ca nu am fost decit in trecere, insa in Budapesta era plin de M6.
Nu e de la drumurile noastre, cunosc posesor de Quattroporte care a accidentat masina de 2 ori in decurs de citeva zile, asa ca nu e de mirare.

mache
18-07-2007, 13:47
Un nou prototip interesant de EV (http://www.wrightspeed.com/specs.html)


Gogu - daca ai stii cate masini se plimba pe Dorobanti ... si sincer nu stiu cate ai vazut tu in Cehia da' intre Romana si Piata Dorobanti se pot vedea o gramada de "frumuseti" pe 4 roti

PS: accidente fac oamenii si cu Bugatti Veyron ... si ma indoiesc ca accidentele erau cauzate de starea drumului...

hulubei
19-07-2007, 17:50
OMG (http://www.automarket.ro/stiri/video-bugatti-veyron-nimiceste-mclaren-slr-4810.html)!

cloud
20-07-2007, 08:44
mda, nu prea ma pricep eu la masini, dar rolling startul nu mi se pare tocmai ok. in plus de asta imi aminteste de 5th gear cu ford gt (ar fi trebuit puse pe un circuit gen Silverstone) si sa faca cel mai bun din 4. :D in plus slr sucks la raportul putere greutate.

alinthebest
20-07-2007, 15:47
Cu exceptia liniilor drepte, Veyron e in pom. ;) Cele aproape 2 tone isi spun cuvantul.

Uite niste timpi pe Nordschleife (~21KM), circuit care numai lent nu e, dar are si sectiuni mai "tehnice"

-7:28 - Porsche Carrera GT, 612 PS/1475 kg,
-7:40 - Bugatti Veyron 16.4, 1001 PS/1980 kg
-7:40 - Porsche 997 Turbo 480PS/1565 kg
-7:52 - Mercedes-Benz SLR McLaren 626CP
-7:52 - Lamborghini Gallardo 520CP

La SLR si Gallardo nu am date despre greutate si pe calduara asta imi e lene sa caut. :D, sper ca am nimerit puterile :D

Gogu
23-07-2007, 21:46
mache, exact, nu stii, de obicei nu prea stii tu despre ce e vorba dar iti place sa te bagi.
Stiu ce se plimba pe la noi, si crede-ma, cehii si nemtii au mai multe si mai misto.
Intr-adevar, accidentele nu sunt cauzate de starea drumurilor, dar la noi exista nefericata combinatie de drum prost, sofer prost, masina jmekera.

alin, nu as zice ca Veyron e chiar in pom, nici EB110 nu era cel mai rapid pe circuit, dar ambele sunt masini deosebite, de colectie, pe linga puterea pe care o au.
Anyways, in filmul ala nu conteaza timpul pe circuit, conteaza insa puterea, tractiunea, conteaza timpii de 0-100 si 0-200, plus reprize. Evident ca un Veyron nu prea are ce discuta la capitolul asta cu majoritatea masinilor.

mache
24-07-2007, 09:39
Gogu - iar incepem cu ce stie fiecare si ce nu stie celalalt? Nu ne comparam cu nemtii asa cum nici cehii nu se compara cu nemtii in privinta pietii auto ... In exemplul de mai sus (cu Maserati) faceam comparatia la nr de masini vandute in Cehia de catre acea reprezentanta fata de .ro

Gogu
24-07-2007, 18:38
Nu incepem nimic, doar ca tie iti place sa vorbesti despre chestii pe care nu le cunosti, sau le cunosti sumar.
Si ca fapt divers, in caz ca nu stiai, la noi nu exista reprezentanta Maserati, AutoItalia e doar un dealer de masini fara suport din partea FIAT SpA, adica nu este o reprezentanta in adevaratul sens.

mache
25-07-2007, 01:27
unde naiba am scris eu de reprezentanta in .ro ? stiu foarte bine cine/ce e AutoItalia... iar daca vrei sa stii am (prin cineva) o reducere decenta la Maserati daca ma va interesa vreodata (yeah right... de parca voi avea banii de asa ceva in viitorii 10 ani :( )

PS: Nu ma mai confunda cu Neo.. chit ca e din oras cu mine...

Neo
25-07-2007, 09:00
Eu propun sa vorbim totusi in cunostinta de cauza, mache :)

mache
25-07-2007, 09:43
Neo - nu sunt eu cel care a zis ceva aiurea de RS6 "break" cateva posturi mai sus ... remember that

dios
25-07-2007, 11:25
Ce reducere? Vreau eu Quattroporte si daca e reducerea mare, ma bag :D :D

Auziti, da daca tot are asa succes threadul asta, nu mai bine facem noi o sectiune " auto", subzidiara community?

Micutzu
25-07-2007, 11:30
Cred ca o sectiune auto e prea mult.

spiderr
25-07-2007, 11:53
Din topicu asta oricum nu prea se mai intelege nimic... cam asta cred ca voia sa zica diogene

dios
25-07-2007, 16:21
da, l-as imparti in 5-6 topicuri.... pe o sectiune noua, dar...cam asa e, e cam mult, d-aia intreb.