PDA

View Full Version : Un topic despre maşini



Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11

Gogu
25-07-2007, 23:58
Daca tu ai rabdare sa il imparti in asa fel incit acele 5-6 topicuri sa fie toate coerente, atunci respectele mele, si mult succes :)

atomidude
26-07-2007, 14:26
Tocmai am vazut Top Gear Polar Special.
Stim cu totii cat de tembel e Clarkson, dar asta chiar le intrece pe toate... O expeditie la polul nord, da' nu in sanie trasa de caini, ci intr-o Toyota Hillux!
Puneti mana pe episod, merita vazut.

Corbu'
26-07-2007, 19:11
Cea mai tare faza fara indoiala > cand e aruncat in apa inghetata prin ochiul la copca. Nu l-au aratat decat cand se chinuia, nu au mai aratat secvente de dupa. Oare ce s-a intamplat cu Gigi Duru' de l-a aruncat? :D

Neo
28-07-2007, 16:47
Tocmai am vazut Top Gear Polar Special.
Stim cu totii cat de tembel e Clarkson, dar asta chiar le intrece pe toate... O expeditie la polul nord, da' nu in sanie trasa de caini, ci intr-o Toyota Hillux!
Puneti mana pe episod, merita vazut.

Mda, deci vreau Hilux :love:
On the other hand, maşina aia nu era stock, roţile alea erau de tanc :)
Mi-a plăcut trucul pentru umflatul rapid al cauciucului. Though, ar fi păcat să plimbi prin oraş maşina care a ajuns la Polul Nord :mda:

Gogu
29-07-2007, 01:55
Deci, destul despre circul cu masini al englezilor, sa vorbim despre masini adevarate.

Ferrari 430 Scuderia

-> 4308 cc 90ş V8 Mid , longitudinally mounted, 4 valves / cylinder, DOHC, Fuel injection, Naturally Aspirated
-> 510 PS / 380 KW @ 8500 rpm
-> 6 speed Semi-automatic (schimba in 60ms) (dar ce n-as da sa il faca si cu o cutie manuala)
-> Rear wheel drive
-> 1250 kg !!

Neo
29-07-2007, 03:50
Dude, nu ştiu unde găseşti tu om cu reflexe într-atât de bune încât să schimbe eficient vitezele cu schimbătorul la podea şi ambreiaj rather than semi auto cu chestiile alea gen F1 pe volan. Indeed e mai fun, dar totuşi :)

dios
29-07-2007, 11:58
Nu e vorba de eficienta, ci de placere! Pana la urma nu-ti iei supercar de genul asta decat pentru propria-ti placere, si daca iti schimba el perfect, parerea mea e ca aceasta placere e putin diminuata. Mai bine sa te chinui tu sa o vari in viteza necesara :D Din pacate majoritatea producatorilor fac tot ce este posibil sa vanda, si daca piata cere cutie automata, asta ofera.

Masina perfecta pentru mine este una in jur de 1000kg, cu un sasiu perfect echilibrat, si fara urma de electronica pe ea.

Gogu
29-07-2007, 12:27
Neo, nu conteaza cit de repede schimmba vitezele cutia secventiala, conteaza cind schimba si cum se comporta, de aia multa lume inca prefera manuale. Crezi ca Porsche cind au facut Carrera GT nu puteau sa puna o secventiala, daca ar fi fost o optiune mai buna decit o cutie manuala ?

Ce sunt eu curios e daca or sa mai schimbe motorul de pe F430 odata cu aparitia lui 420 Dino, daca deja are motorul asta 510PS.

mimed
29-07-2007, 14:16
Pai Dino o sa aibe ~400cp parca, nu cred ca o sa-i manance clientii lui F430.

Neo
29-07-2007, 21:04
Neo, nu conteaza cit de repede schimmba vitezele cutia secventiala, conteaza cind schimba si cum se comporta, de aia multa lume inca prefera manuale. Crezi ca Porsche cind au facut Carrera GT nu puteau sa puna o secventiala, daca ar fi fost o optiune mai buna decit o cutie manuala ?


Also new for the Scuderia is the latest ‘Superfast’ software for the F1 paddle-shift gearbox, cutting gearchange times to a mere 60 milliseconds
Din câte am înţeles eu de aici (http://www.evo.co.uk/news/evonews/209591/ferrari_announces_430_scuderia.html), până la urmă tot şoferul alege când schimbă, singura chestie e că reacţia cutiei şi a transmisiei este mult mai rapidă. Dar asta am înţeles eu... :o_o:

Acu` dacă tot vrei senzaţii tari pe manual, iei un 930 turbo (1978) şi strângi din buci să-l ţii pe şosea. Ai şi cutie manuală, ai şi RWD, ai şi senzaţii extreme. Deşi e turbo, ceea ce ţie nu prea îţi place, dar no :D

Gogu
30-07-2007, 00:08
Dino se mai numeste si Ferrari 420, adica motor V8 de 4.2l si cica in jur de 460CP, more or less, caroserie de carbon, masina usoara, so se cam compara cu F430 normal, mai ales la 140-160k pret. De aia se si zvoneste ca F430 o sa treaca pe motor 5.0l V10 de 550CP, dar e cam aiurea, parerea mea.

Neo, no offense m8, dar in afara de NFS Porsche, tu ce ai mai condus ?
Nu de alta, dar o tot dai in Porsche nu stiu de care cind vine vorba de condus cu feeling.
Da, schimbi cind vrei tu atita vreme cit esti in anumite limite, dupa aia te ia computerul si schimba el cind vrea. Plus ca e cu totul alt feeling cu schimbator si ambreiaj actionat de sofer, trebuie mai mult skill, nu apesi doar acceleratia si cind ajungi la zona rosie tragi de padela, asta daca nu setezi cutia pe sport/race si nu mai faci decit sa tii de volan si sa apesi acceleratia.

Neo
30-07-2007, 11:24
None taken, m8, ideea era că 930 turbo se află printre cele mai nărăvaşe maşini ever. Şi am condus şi NîFîSî others than Porsche şi faitonu` lu` tatae cu 2CP şi 3 viteze.
O fi alt feeling cu schimbătorul în podea şi ambreiaj acţionat de tine, dar no offence, tu ai urcat să conduci sportiv vreo maşină peste 300CP? Întrebarea e foarte serioasă, eu unul I shit my pants chiar să dau în goarnă unei astfel de maşini, mai ales cu alte maşini pe o rază mai mică de 5km. Plus că trasu` ăla de padelă nu e chiar atât de simplu, la 599GTB Fiorano ai accleraţia (dată de Ferrari) cam aşa (MPH - sec):


0-60 = 3.7s
0-100 = 7.4s
0-160 = 19s
Acum, Motor Trend a reuşit, cu un pilot de teste de la Ferrari, 0-60 în 3.2s. Deci omul acela, care toată viaţa a condus numai Ferrari, a reuşit să fie mult mai eficient decât testerii de la reviste doar la "tras de padele". Deci nu e chiar atât de simplu pe cât pare :)
Acum având în vedere că 599GTB are 1690Kg şi 456 kW, iar 430 Scuderia 1250Kg şi 380KW, power to weight ratio e ceva mai bun la 599GTB, deşi cam tot pe acolo, este totuşi necesară o transmisie care să mărească pe cât posibil eficienţa şoferului. Mai ales că Ferrari recomandă în manual să schimbi viteza la "numai 2/3 din cât poţi atinge cu treapta de viteză respectivă". Asta fiind 114mph în treapta a 5-a pentru 599GTB. Adică până la urmă, dacă tot nu-i pun turbină, măcar cutia s-o facă mai eficientă :D (joke, nu da).

Micutzu
30-07-2007, 11:55
Timpii dati de fabricant sunt medii (cum e si consumul, sau chiar puterea), plus ca performantele masinii variaza si datorita factorilor externi: temperatura ambianta, concentratia de oxigen si densitatea aerului aspirat, calitatea combustibilului, cauciucuri, asfalt etc. Honda S2000 (modelul vechi) are 6.2s pana la suta, si review-erii scoteau oriunde intre 5.5s si 7s cu ele ... ba chiar a scos cineva aproape de 5s pe pista de drag cu slick-uri pe spate.

Pana una-alta, pe 430 e secventiala nu automata ;), iar performanta suplimentara a cutiei de pe varianta Scuderia e datorata setarilor software. Intr-adevar comanda cu stick (H-pattern) e mai placuta insa per total scoate performanta ceva mai slaba si lasa loc de greseala umana; pentru competitie nu e prea potrivita.

dios
30-07-2007, 12:10
Normal, in competitie conteaza timpul cel mai scurt, indiferent cum il obtii. Dar cand e masina ta, mai mult sau mai putin de colectie, timpul pana la terasa nu mai este atat de relevant. Si nici macar timpul de pe pista, ca daca ai asa ceva, nu stai cu ea doar pe Magheru, dupa 9 seara. Mie de exemplu mi-ar placea 911 GT3 RS, manual, de care as trage in draci ori de cate ori as avea ocazia :D

Ettore13
30-07-2007, 13:23
Timpii dati de fabricant sunt medii (cum e si consumul, sau chiar puterea), plus ca performantele masinii variaza si datorita factorilor externi: temperatura ambianta, concentratia de oxigen si densitatea aerului aspirat, calitatea combustibilului, cauciucuri, asfalt etc. Honda S2000 (modelul vechi) are 6.2s pana la suta, si review-erii scoteau oriunde intre 5.5s si 7s cu ele ... ba chiar a scos cineva aproape de 5s pe pista de drag cu slick-uri pe spate.
Cam mari diferentele, timpii dati de producatori sunt toti dati in cam aceleasi conditii si oricum reprezinta o medie facuta intre mai multe probe facute pe o portiune "perfect orizontala" cu o viteza a vantului de max "x" m/s dus si intors pe strtict aceeasi bucata. Ca atare timpii aia dati ce variaza intre 5.5 si 7.2 mi se par mult prea suspecti. In plus cei de la fabrica fac testele cu 2 persoane si rzervorul plin (din cate imi aduc eu aminte).
Timpul de schimbare a unei cutii de viteze automatizate (mai exact cele cu 2 ambreiaje) este << decat ce poate realiza un pilot experimentat. E destul de greu sa te ti in scaun cu o masina suparata d'apai sa mai schimbi si viteze!

Gogu
31-07-2007, 00:06
Neo, ca sa termin discutia cu tine, tot nu ai raspuns la intrebare, ceea ce ma duce la banuiala ca am avut dreptate cu NFS-ul ala.
Iar ca fapt divers, intre timpii declarati de producator si timpii obtinuti de diversi exista diferente, mai ales datorita faptului ca fabricantul masoara cu pilot si 75kg in dreapta lui, plus ceva benzina in rezervor, la care adauga si o marja de eroare/siguranta. Desigur, exista si exceptii, unde fabricantul declara ceva mai optimist, dar e irelevant.
Iar 599 GTB are 1753kg, deci 354PS/t. F430 Scuderia are 408PS/t. Oricum, intre 2 masini cu pwr asemanator intotdeauna cea cu greutate mai mica este in avantaj. F430 si fara aia 20CP in plus si 200kg in minus e considerat unul din cele mai reusite Ferrari, si nu prea se poate compara cu 599 si 612, nu au acelasi target si nu prea sunt in aceeasi clasa.
Si ca sa iti raspund si eu la intrebare, da, am condus masina cu peste 300CP, insa nu pot spune ca ma pricep la condus sportiv, nu e vorba ca ma sperii, insa nu ma simt bine facind pe pilotul pe drumuri publice. Daca ar fi circuit m-as arunca la nebunii, zic eu, dar tot nu inseamna ca m-as pricepe. Si inca ceva, nu prea conteaza citi CP sunt, conteaza mai mult performantele, poti avea 250CP de pe Chrysler 300C, si poti avea 190CP de pe Lotus Exige ;)

Micutz, true, in competitii nu prea folosesc manuala, depinde si de competitie(in raliu e doar manuala afaik), dar nici cu padele nu prea folosesc, ci stick cu + si -, fata spate, nu stiu tehnic cum ii zice.
Oricum, nu prea vorbim de masini de competitie aici, ci unele de strada mai .... speciale. In categoria asta multi prefera cutia manuala, nu stiu clientii insa producatorii clar prefera. Ca exemple ar fi Porsche, Audi, etc. Culmea e ca si clientii aleg pe cit posibil cutia manuala, sa vezi ce preturi au F430 cu cutie manuala si cit de cautate si rare sunt fata de vatianta F1.
Dar ca viitor e clar ca secventialele automatizate vor domina, atit ca performante cit si ca raspindire.

Micutzu
31-07-2007, 15:23
Automata = contine convertor de cuplu in loc de ambreiaj, adica o modalitate americana de a irosi materiale, cuplu motric si benzina fara nici un beneficiu; e chestia cu R/N/D/1/2 etc la schimbator. Schimbarile sunt in general comandate de calculator (in trecut printr-un sistem mecanic) dar e permisa si un fel de interventie a soferului. Desi se poate lauda cu timpi de schimbare ceva mai buni decat o manuala clasica (in H) intarzierea de la comanda de schimbare pana la inceperea operatiunii (automatizate dealtfel) dureaza cam cat e perioada de revolutie solara a lui Saturn. Unii in loc de maneta respectiva pun niste padele langa volan si inventeaza denumiri gen "Tiptronic" ... nu va ingrijorati, sunt "la misto", tot sex cu 3 prezervative e.

Mecanica = are ambreiaj si in functie de comanda poate fi "in H" sau secventiala. Modelul "in H" necesita selectarea manuala a fiecarei trepte (aka "cutie manuala"), modelul secvential necesita doar comanda sus/jos pentru selectarea treptelor. E folosit la motociclete, masinile de F1 sau WRC si e baza pentru cutiile de viteze performante auto de serie (cum e SMG sau cea de pe F430), imbinand toate avantajele (minus un factor de "driving experience" al cutiei "in H"). Comanda poate fi automatizata complet, iar faptul ca ai clapete F1-style sau up/down shifter ca la WRC nu schimba din performanta/comportament. Am vaga senzatie ca am mai scris un post din asta cu vreo 20 pagini in urma.

alinthebest
31-07-2007, 15:40
Micutz, true, in competitii nu prea folosesc manuala, depinde si de competitie(in raliu e doar manuala afaik), dar nici cu padele nu prea folosesc, ci stick cu + si -, fata spate, nu stiu tehnic cum ii zice.

Depinde de raliu: de exemplu in WRC avem cutie seventiala cu padele.Pana acum era cu levier,tot sec. In IRC ,din cate stiu, secventiala cu levier(tragi=>up, impingi=>down :D).
In ceea ce priveste alte competitii este preferata secventiala cu levier: FIA GT( atat categoria GT(Maserati MC12, Murcielago, Aston DBR9, C6R) cat si categoria GT2(Ferrari 430 GT2, 997 GT3 RSR)), in GT3 cu exceptia Ferrari 430 GT3 care are padele, nerelevant avand in vedere ca pilotii sunt amatori(GT3)


da, am condus masina cu peste 300CP, insa nu pot spune ca ma pricep la condus sportiv, nu e vorba ca ma sperii, insa nu ma simt bine facind pe pilotul pe drumuri publice.

E bine sa mai vezi oameni cu capul pe umeri. Sunt satul de gigeli care "piloteaza" loganul din dotare sau alte masini care nu au nici o legatura cu comportamentul sportiv.

Micutzu a explicat foarte bine cum e cu (,) cutiile.



In poze: 430 GT2 al echipei RSV motorsport.:drool:

si un film( a se observa sunetul demential :love: ): http://www.youtube.com/watch?v=yh81yJS-_l4&mode=related&search=

Gogu
31-07-2007, 15:58
Sunetul ala e specific Ferrari, are chiulasa plana. Si versiunea de strada se aude tot cam asa, de fapt chiar mai bine, dar nu prea se poate face comparatie intre sunetul dintr-un filmuletz si the real life thing.

alinthebest
31-07-2007, 16:25
. Si versiunea de strada se aude tot cam asa, de fapt chiar mai bine

E o chestie de gusturi. Personal, imi place mai mult sunetul masinilor de competitie datorita evacuarii modificate pentru a fi mai eficiente.Docmai de-aia tevile de esapament sunt foarte scurte pentru ca gazele sa iasa cat mai repede( vezi 550 Maranelo din 2003/2004 sau M3GTR cu tevile pe lateral, in fata rotilor spate). Sunetul e mai dur, mai "murdar", mai barbatesc ,ti se face pilea gaina, motorul parca tipa :D. Mai apar si flacari (cand acceleratia este lasata, benzina nearsa din motor este aruncata pe esapament si se aprinde )(http://www.rsportscars.com/foto/03/m3gtr01_06.JPG)

Tot sunetul de la Ferrari F333 SP din '93 ( V12 650hp 11000rpm , mai ceva ca Raptoru ;),368 km/h) imi place cel mai mult :http://www.youtube.com/watch?v=CN-Wut3CAR8&mode=related&search= si http://www.youtube.com/watch?v=o3gkCPzF4NY&mode=related&search= :D
Ar mai fi si Porsche GT1 Evo din '98 sau 956 din '83 care, la LeMans 24h, a atins 390Km/h.:naughty:

Inca un film :D :obserati sunetul pe downshift al maseratiului la 1.10 si sunetul de masina americana( a se citi tractor) al Saleenului:D.
http://www.youtube.com/watch?v=Cwz46Fo7mA0

Ettore13
31-07-2007, 16:29
Automata = contine convertor de cuplu in loc de ambreiaj, adica o modalitate americana de a irosi materiale, cuplu motric
O mica obs daca se poate, convertizorul amplifica cuplu transmis cu pana la 2 ori - la plecarea de pe loc - si scade pana aproape de 0 atunci cand turatia motor = turatia arbore de intrare in cutia de viteze. Oricum cand turatia se apropie se blocheaza convertizorul. Problema la convertizor este "doar" randamentul, mult mai mic decat la ambreiajul clasic. Marele avanj al convertizorului, poate transmite cupluri de care ambreiajele clasice nici nu prea viseaza. Pentru auto acum solutia cea mai buna sunt ambreiajele multidisc umede controlate electronic.

Neo
31-07-2007, 23:12
Neo, ca sa termin discutia cu tine, tot nu ai raspuns la intrebare, ceea ce ma duce la banuiala ca am avut dreptate cu NFS-ul ala.
Ok, ai avut dreptate. Chiar nu am chef să înşir stuff şi oricum consider că am prea puţină experienţă pentru a mă pronunţa. Chestia cu 930 a fost pur şi simplu o remarcă, evident nu am condus aşa ceva şi nici Ferrari nu pot să mă laud că am condus. Evident, chiar dacă mi s-ar oferi ocazia, cred că aş fi prea umed să nimeresc viteza :)


Si ca sa iti raspund si eu la intrebare, da, am condus masina cu peste 300CP, insa nu pot spune ca ma pricep la condus sportiv, nu e vorba ca ma sperii, insa nu ma simt bine facind pe pilotul pe drumuri publice. Daca ar fi circuit m-as arunca la nebunii, zic eu, dar tot nu inseamna ca m-as pricepe. Si inca ceva, nu prea conteaza citi CP sunt, conteaza mai mult performantele, poti avea 250CP de pe Chrysler 300C, si poti avea 190CP de pe Lotus Exige ;)
Logic m-am referit la o maşină cu raport decent powah/masă. Şi expresia "I shit my pants" se referă exact la ceea ce ai exprimat tu în alte cuvinte. Pe circuit ar fi total altă treabă, evident unul cât mai larg :D

cloud
01-08-2007, 09:46
my favourite (http://skylinevideo.vidiac.com/video/71697512-6543-4258-98da-990f0084369f.htm) cand vine vorba de ferrari. dupa f40, ferrari au cam renuntat sa participe cu echipa de uzina prin competitii si se cam vede.

hulubei
01-08-2007, 13:56
Timpul de schimbare a unei cutii de viteze automatizate (mai exact cele cu 2 ambreiaje) este << decat ce poate realiza un pilot experimentat. E destul de greu sa te ti in scaun cu o masina suparata d'apai sa mai schimbi si viteze!

Nu ştiu cum funcţionează (principiu) o secvenţială dar ştiu cum e o hidramată şi o consider mult mai eficientă dpdv al fiabilităţii pentru maşinile de mare putere. Mă gândesc că şi acesta e un alt motiv pentru care se aleg hidramate şi probabil şi secvenţiale pentru maşinile de mare putere.
Oricum, distracţia mestecatului în cutie e infim. Sunt sigur că cei mai mulţi de aici nu au condus pentru mult timp hidramate adevărate (nu cioace) şi de aceea au o părere greşită despre ele. Cunosc mulţi care spuneau că hidramata e ochiul dracului şi că nu concep aşa şi apoi au fost forţaţi să folosească hidramata. Acum mulţi din ei ar pune pe lista de opţionale la o maşină o cutie automată.

Gogu
01-08-2007, 15:53
Secventiale sunt toate cutiile de viteze, dar cele cu padele sunt auto-manuale, de fapt manuale cu ambreiaj(e) controlat(e) de computer.
Cutiile automate sunt OK pentru anumite aplicatii, insa nu foarte OK pentru sportivitate.

Neo
01-08-2007, 18:16
my favourite (http://skylinevideo.vidiac.com/video/71697512-6543-4258-98da-990f0084369f.htm) cand vine vorba de ferrari. dupa f40, ferrari au cam renuntat sa participe cu echipa de uzina prin competitii si se cam vede.
Mie sincer parcă mai mult îmi place sunetul Skyline-ului de aici (http://skylinevideo.vidiac.com/video/b75fec7f-6311-4025-92ad-94d162161d2b.htm). Nu că F40 n-ar suna secsi, Doamne fereşte, dar mai mult îmi place zgomotul ăla de avion cu reacţie şi BOV-ul :D

Gogu
01-08-2007, 20:30
Come on, nu exista comparatie intre cioacele ale japoneze, cu motoarele lor cu tzshpe turbo si compresoare, si sunetul pur si artistic al unui Ferrari aspirat.
Asculta un F430 live, sa vezi sunet frumos cu adevarat. Si ala e doar un V8, care nu trece de 8500-9000 RPM, sa auzi V12 turat la 10000RPM, aia e si mai interesant.
Dar nu prea are cum sa existe comparatie intre japoneze si Ferrari dat fiind ca la Ferrari se studiaza sunetul produs de motor si sunt multe componente proiectate special ca sunetul sa fie cit mai ... specific.

Ettore13
02-08-2007, 07:17
Nu ştiu cum funcţionează (principiu) o secvenţială dar ştiu cum e o hidramată şi o consider mult mai eficientă dpdv al fiabilităţii pentru maşinile de mare putere. Mă gândesc că şi acesta e un alt motiv pentru care se aleg hidramate şi probabil şi secvenţiale pentru maşinile de mare putere.
Oricum, distracţia mestecatului în cutie e infim. Sunt sigur că cei mai mulţi de aici nu au condus pentru mult timp hidramate adevărate (nu cioace) şi de aceea au o părere greşită despre ele.
Cutie Automata - este cea cu hidrotransformator si mecanisme planetare + frane (cu tambur sau ambreiaje multidisc) pentru realizarea treptelor + cuplu mare transmis, confortabile - n-au nici o treaba cu sportivitatea
Cutie automatizata - e o cutie manuala, cu angrenaje de cate 2 roti dintate si ambreiaj clasic sau multidisc (fie cu 1 fie cu 2) - cam acelasi feeling ca la cele manuale in schimb cele cu 2 ambreiaje au timp de schimbare a treptelor f mic (cele din F1 ajung pana pe la 0.1X s). In regim manual fac orice vrei tu atata, cu 2 exceptii - in regim de kick-down si daca ce vrei tu nu face ca motorul sa ajunga intr-un regim ce-l poate afecta. E important ca ea sa stie sa functioneze si cu piciorul pe frana, sa nu intrerupa fluxul de putere, nu de alta dar poate vrei sa mai asezi putin masina in curba.:D
Cutie hidramata - este cutia manula la care se folosete ambreiaj automat (fie hidrotransformator si ambreiaj clasic controlat automat), destinata persoanelor cu handicap locomotor (nu fac misto, chiar asa este).

Neo
02-08-2007, 11:13
Come on, nu exista comparatie intre cioacele ale japoneze, cu motoarele lor cu tzshpe turbo si compresoare, si sunetul pur si artistic al unui Ferrari aspirat.
Asculta un F430 live, sa vezi sunet frumos cu adevarat. Si ala e doar un V8, care nu trece de 8500-9000 RPM, sa auzi V12 turat la 10000RPM, aia e si mai interesant.
Dar nu prea are cum sa existe comparatie intre japoneze si Ferrari dat fiind ca la Ferrari se studiaza sunetul produs de motor si sunt multe componente proiectate special ca sunetul sa fie cit mai ... specific.
Man, I agree with you. Mai ales că am ascultat la FIA GT un 430 GT2 care mi-a sunat mortal :love:
Da, sunetul de Ferrari aspirat este pur şi simplu pur. No turbo, no compressor, no bov, no nothing, just raw power :)
Dar asta e o treaba de gustibus si cred ca si de varsta. Dupa ce mai cresc mi-o trece si boala de bov :D

hulubei
02-08-2007, 13:01
Bine, unii aici mai şi vorbim de maşini extrem de scumpe ca şi cum ne-am permite să le schimbăm, testăm şi păstrăm ca pe şosete. :rotf:

Gogu
02-08-2007, 14:28
Huh ?
Nuca in perete dude, nu se potriveste. Pe aici ne dam cu parerea, nu vorbim ca si cum ne-am permite sa ne jucam cu masinile alea.

Artanis
04-08-2007, 09:44
Mercedes-Benz unveils DiesOtto - the “future of the gasoline engine” (http://www.gizmag.com/go/7679/)

The Mercedes-Benz DiesOtto powertrain is a further development of the spark-ignition engine and includes features such as direct gasoline injection, turbocharging, variable valve timing and variable compression and it will be used in conjunction with a hybrid integrated starter/generator module. At its core lies the controlled auto ignition, a highly efficient combustion process similar to that of a diesel. The result is an 1800cc four-cylinder motor producing 238 bhp (175 kW) with torque of 400 nm while delivering 6 l/100 km (47 UK mpg, 40 US mpg) in an S-class.
Ciclu mixt, diesel-otto :eek2:

Gogu
04-08-2007, 18:14
Ar fi prea tare sa fie adevarat, dar mi se pare cam SF consumul totusi, fuck, nu se consuma 10l sau mai mult la suta doar din cauza bujiilor.

Artanis
04-08-2007, 20:41
Pai nu numai din cauza bujiilor, ci a reusirii unui ciclu diesel (cu autoaprindere) dar folosind benzina, si nu motorina.
Dincolo de consum (care culmea, e 6 l pe un S-Klasse !) mi se pare extraordinara si puterea pt. un 1.8l -> 240CP/400 Nm. Ce urmeaza, motor de 1l si 150 CP ? Nu mi-ar displacea...Ceea ce arata ca inca mai are imens potential motorul asta batranesc cu ardere interna :)

Gogu
05-08-2007, 03:22
Puterea nu e asa deosebita, mai ales avind injectie directa si distributie variabila, exista si 1.8T de acuma multi ani cu 225CP si mai mult, deci aia nu ma impresioneaza, insa consumul mi se pare putin dubios.
Nu sunt eu inginer in motoare, dar tot mi se pare exagerata reducerea de consum cu 8-12l/100k doar prin schimbarea modului de aprindere. Eu sper asa sa fie, o sa avem masini care sa consuma mai putin, mult mai putin, dar sunt totusi putin reticent.

Artanis
05-08-2007, 14:21
Nu stiu ce motoare cu asemenea putere litrica existau, dar in tot cazul erau rare si cu un cuplu inferior, ca sa nu mai amintim de consumul/poluarea exagerata.

atomidude
05-08-2007, 14:57
Cam ambiguu articolul ala despre DiesOtto. Pai daca e folosit intr-o hibrida, ca sa invarta un generator, ce importanta are puterea? Mai degraba flexibilitatea in a folosi orice combustibil mi se pare interesanta.
Prototipuri de motoarele bi-turbo diesel cu 120 CP/litru exista deja. Alimentate cu motorina sintetica (GTL-gas to liquid), un motor de 2.0 litri produce cca 240 CP si 400 Nm, la un consum in jur de 6 l/100km. GTL, pe langa faptul ca are cifra cetanica mai ridicata decat motorina clasica (70 fata de 50), ceea ce duce la o crestere a puterii, reduce semnificativ nivelul noxelor motoarelor diesel.

In concluzie, va place sau nu, viitorul e Diesel, intr-o forma sau alta :)
Stiati ca Honda a renuntat la varianta hibrida a Accord-ului in USA, declarand ca trec pe Diesel?

Artanis
05-08-2007, 18:10
Google up DiesOtto ! Ala e ce mi-a picat in mana, dar cu siguranta gasesti mai multe detalii. Si nu e folosit intr-o hibrida, ci intr-un S-Klasse pur sange, pe care-l alimentezi clasic de la pompa de benzina, dar care foloseste (eventual) doar la demaraj un motor electric pentru a reduce si mai mult consumul.

In concluzie, va place sau nu, viitorul e Diesel, intr-o forma sau alta
Se pare ca Mercedes te contrazice. Si prefer sa-i cred pe ei. Viitorul - cel putin cel apropiat - ar fi al benzinei folosita in ciclu diesel :)

Neo
05-08-2007, 18:55
Păi stai bre, tu vii şi ne spui că aia ai găsit, dar nu ştii exact cum funcţionează motorul :eek: Mai caută tu, apoi convinge-ne de ce DiesOtto e t3h sh|t. Nu de alta, dar mie mai mult îmi surâde ideea de diesel hybrid de la Ford - consum prevăzut 3.5l motorină/100km. 6% deja e dublu, chit că o fi benzină. Prefer să merg 1400++km cu un plin decât 800 :)

LE: asta cu "prefer să îi cred pe Mercedes" sună prea biased, fii serios. E ca aia cu AMD rulz...

Artanis
05-08-2007, 19:00
Pai cum sa stiu "exact" cum functioneaza ceea ce probabil este momentan secret tehnologic ?! :eek:

asta cu "prefer să îi cred pe Mercedes" sună prea biased, fii serios. E ca aia cu AMD rulz...
Bre, spuneam ca prefer sa-i cred pe cei de la Mercedes cand vorbim despre prognoze in domeniul auto, decat sa-l cred pe atomidude...

Neo
05-08-2007, 19:02
Pai cum sa stiu "exact" cum functioneaza ceea ce probabil este momentan secret tehnologic ?! :eek:
Hai bre, măcar ca principiu :D

Artanis
05-08-2007, 19:10
Pai in pricipiu este detaliat acolo. Vrei sa-ti traduc ?
Daca nu ai incredere in sursa aceea, na de la Daimler Chrysler (http://www.daimlerchrysler.com/dccom/0-5-7153-1-903492-1-0-0-0-0-0-8-0-0-0-0-0-0-0-0.html) in direct:

Its key technological features are as follows:

* Downsizing with fewer cylinders and a smaller displacement
* Turbocharging for superior performance
* Direct gasoline injection as a further fuel economy measure
* Controlled auto ignition, a combustion process similar to that of a diesel
* Variable valve control
* A variable compression ratio leading to even better fuel economy and, depending on customer needs and the type of operation,
* A hybrid module with an integrated starter/generator, which makes the drive unit even more economical.

When starting and under full load, the fuel/air mixture is ignited by a spark plug, as in a conventional spark-ignition engine (homogeneous combustion). The controlled auto ignition to which the DiesOtto automatically reverts within its working cycle occurs under partial load conditions, i.e. at low and medium engine speeds.
The result is the very low nitrogen oxide emissions of homogeneous combustion at reduced reaction temperatures. All further emissions control in the DiesOtto engine is by means of a standard three-way catalytic converter. A highly efficient engine management and control system has also been realised to combine the individual sub-systems into a drive concept.

Neo
06-08-2007, 00:29
You`re no fun :(

Ettore13
06-08-2007, 10:57
Motoarele cu benzina si aprindere prin comprimare sunt intitulate general HCCI. Conceptul umbla de prin anii 90 in schimb nu au putut sa-l stapaneasca la turatii mai mari. Avantajele constau intr-un randament mai mare decat la diesel si emisii poluante mult mai reduse. Consumul este sensibil mai mic decat la un diesel(as putea spune ca sunt cam la fel la o aceeasi putere litrica). Daca baietii de la Mercedes au reusit sa-l puna in productie inca o data jos palaria pentru ei. Abia astept sa-l scoata in productie de serie, o sa avem si noi benzinare cu cuplu la turatii joase!!!:D :D

Neo
06-08-2007, 10:59
Nu prea înţelege io de ce îţi trebe neapărat benzinară, dar no, iar iese Otto VS Diesel, deci nu :D

hulubei
06-08-2007, 11:21
Pentru ca e cool. Ce vrei mai mult decat combinarea partilor bune din ambele tehnologii?
Eu ma intreb in schimb de ce doar in Brazilia se fabrica masini pe alcool?

atomidude
06-08-2007, 11:36
Pentru ca in tari ca Suedia, Danemarca, Rusia, Ungaria si Romania, populatia ar bea combustibilu'! :D

Artanis
06-08-2007, 16:55
Nu pt. ca e cool, ci pt. ca benzina arde mai eficient, simplu. Si nu ai probleme cu emisiile de particule grele.

hulubei
10-08-2007, 09:18
Sunt înebunit după suspensia Toyotei Landcruiser. Efectiv mi se pare demenţială în oraş unde nu doar că nu simţi nici un canal, gropan, şină de tramvai, dar cred că nici maşina nu păţeşte efectiv nimic şi nu se aude nimic. Zici că mergi pe drum lin.
Ce alte maşini, poate chiar nici să nu fie de teren, mai au suspensii atât de plăcute?

Ettore13
10-08-2007, 09:24
Dude :D la ce cauciucuri are masina aia (talonul cauciucului in special), si in general OFF-Roadurile, normal ca nu sti ce-i aia groapa, canal, linii de tranvai...etc. Fa o proba si cu alte vapoare din alea si ai sa vezi :yepp: .

Micutzu
10-08-2007, 09:30
Sunt înebunit după suspensia Toyotei Landcruiser. Efectiv mi se pare demenţială în oraş unde nu doar că nu simţi nici un canal, gropan, şină de tramvai, dar cred că nici maşina nu păţeşte efectiv nimic şi nu se aude nimic. Zici că mergi pe drum lin.
Ce alte maşini, poate chiar nici să nu fie de teren, mai au suspensii atât de plăcute?

O suspensie buna e una care te lasa sa simti drumul, fara sa fie incomfortabila ;). Sa faci masina sa "pluteasca" pe drum e simplu, mai greu e sa mai si aiba tinuta de drum dup-aia.

hulubei
10-08-2007, 09:47
Nu am condus un Landcruiser deşi am mers în vreo 3-4 (diferite dotări). Suspensia nu se vede nici măcar din locurile din spate ca fiind prea precisă, nu e genul de suspensie pentru şofer. Dar atunci când te muţi prin şanţurile oraşului cu suspensii semi-sport şi sport cu jante mari şi gume cu balonaj mic, suspensia lui Landcruiser este efectiv un vis.

hulubei
10-08-2007, 11:56
Mda, A6 modelul anterior nu trece perefect peste testul şinelor de tramvai de la ieşirea din Ploieşti spre Sinaia (McDonalds) dar în rest e destul de ok. Nu mai sunt siugur cum era E-ul anterior (poate mă plimbă Tibi zilele astea :p). Deci ar fi ceva şanse în casa maşinilor mari.
Ah, A6 nu mi s-a mai părut aşa de mare cum mi s-a părut acum 2 ani când îmi era puţin mai greu de stăpânit parcă.

Don Corleone
12-08-2007, 04:59
Dude :D la ce cauciucuri are masina aia (talonul cauciucului in special), si in general OFF-Roadurile, normal ca nu sti ce-i aia groapa, canal, linii de tranvai...etc. Fa o proba si cu alte vapoare din alea si ai sa vezi :yepp: .
Iti dau eu un exemplu de un offroad care iti rupe curu la sinele de tramvai: Porsche Cayenne Turbo S, daca ai ocazia sa incerci una...o sa imi dai dreptate for sure.;)
Deci nu toate offoroad-urile sunt asa de confortabile, keep that in mind.

Neo
12-08-2007, 08:55
E vorba şi de suspensii. Iar Cayenne Turbo are suspensiile tari plus talon mic la cauciuc, Corleone ;) La fel ca şi BMW X5/X3.

Micutzu
12-08-2007, 19:13
Iti dau eu un exemplu de un offroad care iti rupe curu la sinele de tramvai: Porsche Cayenne Turbo S, daca ai ocazia sa incerci una...o sa imi dai dreptate for sure.;)
Deci nu toate offoroad-urile sunt asa de confortabile, keep that in mind.


Si pe tine te-a pacalit cineva ca daca e mare e offroad nu ? :P

mimed
12-08-2007, 20:35
Păi stai bre, tu vii şi ne spui că aia ai găsit, dar nu ştii exact cum funcţionează motorul :eek: Mai caută tu, apoi convinge-ne de ce DiesOtto e t3h sh|t. Nu de alta, dar mie mai mult îmi surâde ideea de diesel hybrid de la Ford - consum prevăzut 3.5l motorină/100km. 6% deja e dublu, chit că o fi benzină. Prefer să merg 1400++km cu un plin decât 800 :)

LE: asta cu "prefer să îi cred pe Mercedes" sună prea biased, fii serios. E ca aia cu AMD rulz...
nu esti deloc atent ,consumul de 6% e dat pentru o caroserie S klasse (peste 2 tone) si mai ales e un motor foarte performant 240 cp /400 nm
poti sa ne dai mai multe detalii despre dieselul hibrid ford, ce putere/performante are, si pe ce caroserie are consumul 3,5 %
din punctul nostru de vedere motorul DiesOtto este o minune, tu esti singurul care nu iti dai seama de asta :bulb:

citeste aici inca odata atent "An output of 175 kW/238 hp and a maximum torque of 400 newton metres are achieved together with the hybridisation a fuel consumption of less than six litres of gasoline per 100 kilometres. This figure by no means relates to a small or compact car, but to a vehicle the size of the current S-Class, with the level of comfort and safety that is typical of a Mercedes."

Artanis
13-08-2007, 21:56
Eu cred ca a observat asta de prima oara, numai ca el cauta un dialog funny...:)

Neo
14-08-2007, 00:49
funny ej tu :D
Diesel-ul hybrid deocamdata e secret tehnologic, d`oh, consumul evident a fost estimat.
Ceea ce vreau sa subliniez este că întotdeauna un Diesel va avea cuplu superior unui Otto. Cuplat cu o turbină, asta e.
Diesotto ăsta care seamănă cu o mâncare italienească la nume mie unuia nu îmi inspiră încredere. Se încearcă mărirea randamentului unui motor care prin definiţie are un randament scăzut faţă de un diesel (read physics clasa a XI). După cum bine zicea un cunoscut, nu există Moş Crăciun, sorry to bust your hopes. Diesel-hybrid cu consum de 3.5% mi se pare rezonabil şi realizabil, Otto pus pe 2 tone de metal cu consum de 6%... improbabil, dar poate, cine ştie.
Aştept dyno la un S-Klasse cu Diesotto şi apoi discutăm :)

atomidude
14-08-2007, 04:32
Hai sa vorbim despre lucruri serioase: se compara doua motoare, GM LS7 V8 7.0 l si BMW S85 V10 5.0 l.
Nu vorbim de masini aici, ci strict despre cele doua motoare.
Amblele au aceiasi putere, ambele atmosferice. GM e mai usor decat BMW cu mai bine de 36kg si consuma mai putin. Culmea, e cu doar 4 kg mai greu decat V8-ul de pe noul M3.
Inca o chestie: LS7 dezvolta 516 Nm de la 2,000 rpm, cu doar 4 Nm mai putin decat maximul V10-ului.
Stiu, o sa-mi sariti in cap cu rapoarte CP/litru. De ce sa nu vorbim mai degraba de CP/kg de motor? Sau CP/consum?

Aveti mai jos datele tehnice de la amandoua. Am acasa un grafic putere & cuplu comparand cele doua motoare. Foarte interesant. Poate-l scanez si-l postez, daca va intereseaza.

Intrebarea e: care vi se pare mai bun si de ce?

LS7 versus BMW S85 5.0L V10

* BMW 90-degree V10 S85
* 500 horsepower @ 7750 rpm
* 383 lb.-ft. of torque @ 6100 rpm
* 4999cc
* 8250-rpm redline
* Bore x Stroke (mm) 92 x 75.2
* 12.0:1 compression ratio
* 528 lb dry weight

GM LS7 V8 7.0 l
* 505 horsepower @ 6200 rpm
* 475 lb.-ft. of torque @ 4800 rpm
* 7000-rpm redline
* 11.0:1 compression ratio
* 458 lb dry weight

Artanis
14-08-2007, 09:46
Se încearcă mărirea randamentului unui motor care prin definiţie are un randament scăzut faţă de un diesel (read physics clasa a XI).
Learn to read. Nu motorul are un randament mai bun, ci curba de ciclu diesel. Iar cu DieseOtto tocmai asta se realizeaza: functionarea unui motor in ciclu diesel dar folosind ca si combustibil benzina (care in plus arde mai eficient si mai putin poluant decat motorina) - adica un motor care are toate premizele pentru un imens succes: litraj redus, putere litrica foarte mare, putin poluant si consum ridicol de mic - toate astea alimentand ca si pana acum la batrana pompa de benzina.

Zyklon5
14-08-2007, 14:12
atomidude fanii BMW o sa sara pe tine ca hienele .. americanii aia rai care este nu stie sa face motoare frate.

O singura mentiune am vaga impresie ca Z06 cantareste sensibil mai putin decat M5-ul, totusi pe M5board sunt niste povestiri horror despre consumul M5. Sunt curios dincolo de 150km/h care trage mai bine dintre cele doua masini. Comparatia o sa fie si mai potrivita cu posibila implementare S85 pe viitorul Z9.

mache
14-08-2007, 14:28
Z06 din pacate e cam singurul specimen american care tine piept cu restul sportivelor... si tot din pacate si-o cam fura la multe capitole mai putin forta bruta ...

edit: vorbim aici de aparitiile din ultimul an nu de all-time... ca probabil mai gasim cate ceva de-a lungul timpului :P

Micutzu
14-08-2007, 15:23
Sincer sa fiu, sunt doua modalitati diferite de a face acelasi lucru (desi consumul pare suspect).
Modalitatea BMW e cea eleganta si sofisticata, totul e anticipat si sub control, clapetele de acceleratie independente si controlate electronic, distributia variabila dubla si senzorii avansati de detonatie tin tot timpul motorul in parametri ideali si ofera raspuns instantaneu. E motorul ideal pentru un saloon sportiv de vita nobila, unde cele cateva zeci de kilograme in plus ale anexelor nu mai conteaza cand ofera feel in schimb.
Modalitatea GM in schimb e mai bruta, "there's no replacement for displacement". Cateva materiale si concepte din anii 80', folosite pe un motor din anii 50', insa imbinate suficient de bine incat sa iasa ca o solutie ce pare interesanta. Cifrele arata bine insa axe cu came in bloc, clapeta de acceleratie unica, 2 valve per cyl., toate spun multe despre cum se comporta motorul in condus. Poate fi mai performant decat cel de pe M5, asta nu inseamna ca e mai bun pentru o joy-toy. Si da, nu suport masinile americane :P.

atomidude
14-08-2007, 15:44
Sincer, nu vad relevante toate clapetele si supapele alea controlate electronic, cu toti senzorii lor avansati cu tot, din moment ce LS7 are mai multa putere (de cuplu nu mai are rost sa vorbim) oriunde intre relanti si 7,000 rpm, cantareste mai putin si probabil costa un sfert din pretul germanei. Din cate am citit, motorul poate fi cumparat pentru cca $25,000. Hm, cam mare pentru Astra mea totusi... ;)
Nici eu nu sunt fan de americane, da' pana la urma "cifrele vorbeste", nu?

Ettore13
14-08-2007, 16:00
Diferenta intre cele doua motoare mi se pare prea suspecta. Nu cred ca am vazut pana acum un motor ASPIRAT cu exceptia astuia :D care sa poata avea >80% din cuplu inca de la 2000 rpm (adica cca 28% din plaja de turatie unde mai pui ca n-am scazut turatia de relanti cca 600 rpm). Ceva este putred in datele tehnice.

atomidude
14-08-2007, 16:30
Nu stiu unde te-ai uitat tu, da' asta e, au cuplu serios incepand de la turatii joase. Tocmai m-am uitat la graficul versiunii de 6 litri, LS2. Cuplul maxim 550 Nm, iar incepand de la o mie de ture are dezvolta peste 400 Nm. Tu de ce crezi ca le zice "muscle cars"?

blue_led
14-08-2007, 17:37
.........Intrebarea e: care vi se pare mai bun si de ce?
LS7 versus BMW S85 5.0L V10

S85
si din acest motiv
" In 2005 (http://en.wikipedia.org/wiki/2005), the first year that it was nominated, the S85B50 won four different International Engine of the Year (http://en.wikipedia.org/wiki/International_Engine_of_the_Year) awards in the following 4 categories:

International Engine of the Year, BMW 5.0 Liter V10 (M5,M6)
Best Performance Engine
Best New Engine
Best Above 4.0 Liter In 2006 (http://en.wikipedia.org/wiki/2006) the S85B50 again won several International Engine of the Year (http://en.wikipedia.org/wiki/International_Engine_of_the_Year) awards, winning in the following 3 categories:

International Engine of the Year, BMW 5.0 Liter V10 (M5,M6)
Best Performance Engine
Best Above 4.0 Liter In 2007 (http://en.wikipedia.org/wiki/2007) the S85B50 again won several International Engine of the Year (http://en.wikipedia.org/wiki/International_Engine_of_the_Year) awards, winning in the following 2 categories:

Best Performance Engine
Best Above 4.0 Liter "

americanii nu au inventat vreun motor in toata istoria lor . toate motoarele de pe planeta asta ce utilizeaza produse petroliere au fost inventate de nemti ( otto, diesel, wankel ) . si daca nu era wernher von braun nu il " inventau " nici pe cel de racheta .

cloud
14-08-2007, 18:53
micutzu a zis cam tot ce era de zis dpdv tehnic. S85 are "racing sound", LS7 suna ca un tractor turat la maxim. in plus nu prea avem termen de comparatie, intrucat unul e montat pe un saloon si celalalt pe un sport car (diferenta de 400 de kg intre ele). tehnologic S85 e mult mai avansat. cred ca plusul de putere si cuplu vin tocmai de la diferenta de 2000 cc.

fedayn
14-08-2007, 19:12
La capitolul sound e ceva tipic american, pana si Saleen sufera din cauza asta.

Gogu
15-08-2007, 20:08
Lasind la o parte performantele si tehnologia, nu pricep eu cum un V8 16V de 7.0l sa consume mai putin decit un V10 5.0l 40V, pentru mine e un mister. Adica nu cred pina nu vad.

atomidude
16-08-2007, 08:27
Graficul de care vorbeam mai jos. Incercati sa faceti abstractie de marca, judecati strict bazat pe valorile din grafic si spuneti-mi care motor vi se pare mai "viguros".
Dupa mine BMW-ul asta e mai mult show decat go. Sigur, are o groaza de medalii, nu incape indoiala ca e un motor bun. Da' stiti cum e, nu-ti cumperi vinul dupa cate medalii are pe eticheta :)

cloud, chiar asa, LS7 suna ca un tractor turat la maxim? nu cred ca stii despre ce vorbim, hai sa fim seriosi ;)

Ettore13
16-08-2007, 08:56
Analiza curbelor:
Luam ca baza curba de cuplu si dupa facem referire la cea de putere. Chestii suspecte:
- intre 4 si 5000 rpm - desi curba de moment la V10 pastreaza o aceeasi panta ascendenta (cu o usoara scadere), curba de putere paradoxal isi mareste panta ascendenta!! La V8 panata curbei de cuplu se mareste mai mult decat vizibil in timp ce curba de putere isi micsoreaza panta de crestere!! WTF?
- intre 5 si 6000 rpm - la V10 este i.O dar la V8 curba de cuplu scade, adica devine descendenta iar cea de putere nici macar nu isi micsoreaza panta ascendenta (pe acest sector daca nu ramanea constanta macar trebuia sa urce mult mai putin)
- dupa 6000 rpm - V10 are aceasi panata descendenta pentru cuplu iar puterea face 3 inflexiuni ajungand chiar descendenta. La V8 pare i.O.

Intre putere si cuplu exista o stransa legatura, data de relatia de mai jos:
P = k*n*M unde: k=factor constant ( 1/955)
n=turatia motorului
M=cuplu motor la turatia respectiva
Ca atare imi e greu sa cred tot ce exista pe net. Deocamdata ma bazez pe bunul meu simt tehnic.

OCboy
16-08-2007, 08:57
Daca acel sunet de tractor...seamana cu acel galgait infundat si relativ scomotos care se aude la majoritate V6(old school mai mult) si V8 atunci......I Love IT.

Ettore13
16-08-2007, 09:20
V8 are, cel putin pentru mine, cel mai masculin sound, cel putin la turatii mici. La turatii mari se schimba un pic povestea, dar oricum e impresionant.
OCBoy - acel galgait infundat este specific V8 - zici ca este pure muscle! :D

atomidude
16-08-2007, 09:32
Deci suntem de acord ca nu e sunet de tractor :) Asa e, suna bestial la relanti, unde mai mult se simte decat se aude, e ca un bass de frecventa foarte joasa, hehe
Graficul l-am scanat din Wheels, cea mai buna revista auto down under, numarul din Iulie 2007. Deci nu-i ceva ce am pescuit pe net, de pe un site sau forum obscur. Culmea, unul din cei 5 membrii juriului care acorda premiile de Motorul Anului lucreaza pentru aceasta publicatie. Oamenii nu-s chiar ageamii si tind sa cred ca stiu ce vorbesc.

cloud
16-08-2007, 09:50
ad, scuza-ma, dar nu stii ce vorbesti. z06 (http://thx2.net/exhaust.htm#) vs. m5 (http://www.youtube.com/watch?v=ZoHKkzuvEPk). la turatii mari se aude ca dreaq, si ala e custom exhaust.

Zyklon5
16-08-2007, 09:57
Ok .. si eu care credeam ca ai auzit masinile astea live. Asa din ce se aude pe net .. unde video arata cum arata si sunetul este un fel de gajaiala comprimata nu ai cum sa judeci absolut nimic.

Later edit: tu compari Z06 stock cu Hamman .. care probabil au stat special sa obtina sound-ul ala si dupa cum banuiam diferenta de calitate intre cele doua inregistrari nu le face comparabile. Ahh .. and btw sunetul ala de la Corvette este raw si divin ... sa il auzi live.

Micutzu
16-08-2007, 09:58
ettore13> graficele sunt trasate dupa cateva puncte, sunt sigur ca in realitate sunt mult ma rotunde si par mai in regula.

Pana in midrange suna bine V8-ul american, insa turat la maxim nu "se deschide", cum face de exemplu cel de pe Ferrari. Nu se simte in largul lui in turatii mari, nu te imbie sa il pui la treaba si nu te rasplateste cand ii dai liber la benzina. Intre 4800rpm si 6100rpm e o treime de cadran, e exact diferenta intre climax perfect si coitus interruptus.

Oricum, curba de cuplu nu e chiar atat de importanta in cazul asta, tocmai datorita faptului ca motorul cu cuplu mai mic se tureaza mai mult ... practic, poti folosi trepte de viteza mai "scurte" ce iti ofera cuplu la roata mai apropiat de cel al V8-ului.

Si inca odata, V10-le e rafinat si destinat unui saloon sportiv, nu vine by default cu vibratii in scaune si sunet de tractor. Sunt motoare de acum 50 de ani cu putere litrica apropiata de a M5-ului, nu in asta se masoara tot.

atomidude
16-08-2007, 10:29
ad, scuza-ma, dar nu stii ce vorbesti. z06 (http://thx2.net/exhaust.htm#) vs. m5 (http://www.youtube.com/watch?v=ZoHKkzuvEPk). la turatii mari se aude ca dreaq, si ala e custom exhaust.

eh, o sa inveti pana la urma ca nu tot ce play pe youtube se si mananca :)

Micutzu, nu prea inteleg eu cum e cu rafinamentul de care vorbesti. Ambele motoare sunt foarte bune, suna diferit, normal, dar asta-i chestie de gust. Si sincer, nici cu datul liber la benzina nu vad care-i problema. Daca te uiti pe grafic, observi ca LS7 spala pe jos cu V10-ul oriunde intre 0-7,000 rpm. Asta-i adevarul, oricum o-ntorci si-o sucesti ;)

V-am tot rugat sa faceti abstractie de brad, da' vaz ca nu se poate. hai sa incerc altfel: uitandu-va la grafice, luand in considerare ca motorul "rosu" e ceva mai usor, mai putin "complicat" dar mult mai ieftin decat cel "albastru", pe care l-ati alege sa va propulseze super sportiva de vis? Hai sa zicem ca ambele sunt fabricate de VW. Ei?

cloud
16-08-2007, 10:47
zyklon, sunt customuri de z06, daca nu ma insel eu, scria acolo sa alegi tipul de exhaust ca sa auzi cum suna (in mare sunau la fel :D). gasisem si stock de m5, dar calitativ sunetul era destul de prost. ad, se auzea suficient de clar, m5 naspa la turatii mici, pt care e renumit si destul de cool la turatii mari :D, z06 relativ bine la turatii mici, din ce in ce mai prost cu cresterea turatiei.

le. cine a auzit live z06 sa ridice mana. m5 am auzit live. :)

OCboy
16-08-2007, 11:04
Deja ne aberam in niste detalii care dk nu te-ai dat cu masina sau pe langa ea nu isi au locul in discutie.Eu unul m-am dat ep langa ambele masini destul de turate si mi-au placut la nebunie.Nici M5 nu-mi parea sa sune aiurea la turatii mici nici americanu la turatii relativ mari.

atomidude
16-08-2007, 11:16
Eu am auzit M5, n-am condus; LS7 nu inca, dar LS2, versiunea de 6.0 litri, aud toata ziua, am si vecini care au, ba am si condus noul Commodore VE V8. Zau ca nu inteleg ce-i cu lipsa de rafinament a V8-ului. Nu simti ca te scutura cu scaun cu tot, ce naiba :) Daca LS2 e atat de bun, ma gandesc LS7 trebuie sa fie intr-adevar nemaipomenit!

Micutzu
16-08-2007, 11:55
Micutzu, nu prea inteleg eu cum e cu rafinamentul de care vorbesti. Ambele motoare sunt foarte bune, suna diferit, normal, dar asta-i chestie de gust. Si sincer, nici cu datul liber la benzina nu vad care-i problema. Daca te uiti pe grafic, observi ca LS7 spala pe jos cu V10-ul oriunde intre 0-7,000 rpm. Asta-i adevarul, oricum o-ntorci si-o sucesti ;)

V-am tot rugat sa faceti abstractie de brad, da' vaz ca nu se poate. hai sa incerc altfel: uitandu-va la grafice, luand in considerare ca motorul "rosu" e ceva mai usor, mai putin "complicat" dar mult mai ieftin decat cel "albastru", pe care l-ati alege sa va propulseze super sportiva de vis? Hai sa zicem ca ambele sunt fabricate de VW. Ei?

Am pus o idee in postul anterior, insa o sa incerc sa o detaliez; e doar putina matematica simpla si teoretica.

Avand plaja de turatie cu 20% mai larga, motorul BMW va putea folosi si rapoarte de transmisie cu 20% mai stranse, ce maresc cu 20% cuplul la roti la aceeasi viteza si in acelasi regim. Astfel, presupunand (pur teoretic) ca la 80Km/h in treapta a doua LS7-le e la 5000rpm si ofera in jur de 630Nm, S85-ul va rula la ~6000rpm (20% mai mult) si va oferi aproape de cei 520Nm maximi ai motorului. Dar asta nu e tot, datorita raportului cu 20% mai mic al transmisiei, cuplul efectiv la roata va fi cu 20% mai mare decat la LS7, echivaland practic cu cei 630Nm pe care ii ofera LS7. N-as zice ca se numeste spalat pe jos :).

Cat despre rafinament, e "de gustibus". Ce as pune pe supercar-ul ideal ... un motor normal aspirat cu raspuns instantaneu si cu vointa de a se tura. Sunt destule pe lume, S85-ul e clar superior in situatia de fata.

OCboy
16-08-2007, 12:51
Da si daca va intrebati.... , Micu nu e fan BMW:D

blue_led
16-08-2007, 12:59
definitia puterii
P(Kw)=2 * Pi * cuplu ( Nm ) * turatie ( r/min ) / 60000
sau
P(Kw)=cuplu ( Lbft ) * turatie ( r/min ) / 5252

facind calculele dupa cu valorile luate din test obtinem puterea la cuplul maxim
P (Ls7) = 321 kW respectiv P ( S85 ) = 332 KW

rezulta ca motorul de BMW iti ofera reprize mai rapide oferind 10 KW in plus .
cei ce au scris articolul nu au luat in considerare efectul " cutie de viteze ".
cuplul exhivalent ( teoria similitudinii ) al s85 fiind de 660 Nm mai mare decit al LS7 .
daca ar exista S85 de 7 l care ar fi cistigatorul ? :P
testul ar fi trebui sa fie facut cu motoare " din fabrica " . LS7 are numa' 377 kW . cei de la HSV s-au chinuit cu LS7 si i-au mai pus 8 KW .
eu vad problema in felul urmator : comparam mere cu pere . ori toate 7 litri ori 5 . daca comparam motoare hai sa punem unul linga altul orice motor de logan cu LS7 sa vedem care-i mai puternic .
ce face GM cu 7 litri mi se pare , cum zicea Gogu mai devreme, ... incompetenta .

atomidude
16-08-2007, 13:53
Prin urmare, desi are cuplu semnificativ mai slab oriunde in gama sa de turatii, V10 e mai potent pentru ca se invarte cu o mie de ture peste V8. De parca l-ai conduce tinandu-l tot timpul intre 7 si 8 mii de ture! Ca sa ajungi acolo trebuie sa o iei din loc, la asta foloseste cuplul, nu? :) Chestia asta nu sta in picioare, asta o stiti si voi. Daca ar fi asa, toate sportivele ar avea motoare de 1.8 litri turate la 15,000 rpm, ca motocicletele. De ce s-ar deranja BMW sa fabrice motoare de cilindree mare? Va spun eu: pentru ca pana la urma cuplul conteaza, iar pentru asta ai nevoie de displacement, mai ales la atmosferice.

GM a facut treaba buna cu motorul asta in opinia mea. E simplu, robust, puternic, are cuplu foarte sanatos si functioneaza sute de mii de km fara probleme. Costa cu siguranta mult mai putin decat V10-ul nemtilor. Asta numiti voi incompetenta? V10-le nemtilor nu e nici el tocmai minuscul la aia 5 litri ai lui si are 2 cilindri in plus, e mai greu, mult mai complex, avand performante similare cu V8-ul. Dar de, aia-i competenta, ca e BMW... Ma amuza de mor fanii BMW, care vorbesc despre idolul lor de parca ar inventat ciclul Otto. Pana la urma, desi are ceva valve in plus si ceva clapete controlate electronic, tot benzina arde. N-au inventat bavarezii mai nimic si din cate se vede in grafic, nici nu-i asa de grozav V10-ul pana nu ajunge sa-si urle plamanii la 7,000 rpm. Expertii in marketing isi merita banii cu prisosinta daca trezesc atata zel in fani care nici n-au inca voie sa conduca, hehe

Am deschis discutia asta aici pentru ca-s satul sa vad stereotipuri de genul "tot ce-i BMW e bun, restul e poo" sau "toate motoarele americane sunt mari si proaste". Ca intotdeauna, lucrurile nu sunt atat de clare, in alb si negru. Ce-i bun e bun, indiferent de marca. Nu spun nicidecum ca LS7 ar fi superior S85, ci doar ca se poate scoate performanta si fara prea multa electronica, ieftin si barbateste, ca acum 50 de ani,in the good old days...

Daca n-ati condus un V8 de cilindree serioasa v-as sugera sa va abtineti de la le judeca dupa cum suna pe youtube sau rezumand comparatiile strict la puterea/litru. E o experienta pe care as recomanda-o oricarui pasionat de motoare. Regret ca n-am ajuns prin '90, cand planeta inca nu fierbea de la codoiu' asta nenorocit. As fi avut cu siguranta in garaj un monstru V8 de 6 litri... Acum mi-ar fi pur si simplu rusine sa conduc ceva mai mare de doi litri si ceva. Se uita fi-miu urat la mine ca-i ruinez ecosistemele...

hulubei
16-08-2007, 14:20
Nu ştiu alţii cum sunt dar LS2 nu are un sunet cu adevărat fenomenal deşi atunci când treci înapoi pe un diesel îţi vine să mergi cu bicicleta.
O singură combinaţie de raport am fost tentat să o aflu şi anume aproximativ viteza de croaziera: 160km/h @ 2000RPM în treapta a şasea.

cloud
16-08-2007, 14:26
:D ad esti contaminat de cultura oamenilor cu ceafa rosie care cred ca masina e orice cu motor V8 de peste 6l. ai adus aici un flame vechi. nu mai postez ca discutia devine stupida, imho puteai sa alegi ultimul amg ca ajungeai la aceeasi concluzie si atunci veneai cu argumente de genul "merc e bun restul e poo".

blue_led
16-08-2007, 14:28
da . motoarele americane sunt puternice , mari si de multe ori numai atit. daca bmw va face vreodata motor de 7 L o sa faca si GM unu de 20 sa -i depaseasca puterea . eu as pune restrictie in america la motoare . 3 l maxim . sa-i vedem atunci ce muscle car or sa aiba . ca si asa consuma jumatate din petrol si o sa raminem, noi astia mai mici, fara combustibil.
de ce nu se vede problema astfel: cu 7 litri ai putere ca un motor de 5 ? penibil.
diverse precizari : nu sunt fan bmw . nu am bmw si nu intentionez sa-mi iau vreodata . am condus masini cu V8 de 6L ( m-a oprit o data politia si au zis ca e trecuta cilindreea gresit in talon :D ). curba de cuplu a lui s85 este orizontala la turatii mici .

LE : motoare de 6L nu se justifica sa ai decit daca mergi pe sosele aflate la mai mult de 3000m altitudine . mare parte din teritoriul american nu se incaderaza .

atomidude
16-08-2007, 14:30
AMG e pentru baieti cu ceafa rosie plini de bani. Pe posesorii de M5 i-as baga in aceiasi categorie. Ambele au motoare mari, de neam prost, care consuma 30 l/100 km cand te joci putin. Cu nimic mai bune decat motoarele de la GM sau Ford, da' macar costa triplu si au blazon, nu?
Nu-s contaminat de nimic mai cloud. Doar am spus-o, nu as conduce ceva cu un motor atat de mare, indiferent de marca. Astept motoarele electrice, sa vedem cu ce-o sa se mai laude BMW atunci, haha

Gogu
16-08-2007, 14:44
atomidude, deja o dai in balarii rau de tot.
E o chestiune de bun simt si putina informare ca sa iti dai seama ca motoarele americane sunt nu foarte fericite si reusite. Sa compari prostiile facute de GM si Ford cu ce se proiecteaza si produce in Europa e total aiurea, nu prea au in comun decit principiul de baza de functionare, in rest.....
Asa ca incetati cu flame-ul asta ca e total aiurea, si vorba aia, cind mai multe persoane iti spun ca esti beat, te duci si te culci.

Ettore13
16-08-2007, 16:32
:D :D :D :D :D - gogu rulz.
Nu mai aruncati cu rosii in ing americani ca ei au venit cu airbag-ul si cu sonda lambda. Motoarele au conceptii diferite. Motoarele lor de 6-7.0 litrii sunt numa bune sa mergi cu miile de km intre state, nefiind asa stoarse au o fiabilitate crescuta. La noi la europa se merge pe principiu scoaterii maximului din ceva.

Gogu
16-08-2007, 17:56
Eh, adevarul e ca poti obtine fiabilitate si prin metoda americana, care consta in folosirea tehnologiei de top de acum 30 de ani sau mai bine, si obtinerea unei puteri specifice de 50CP per litru :)
La motoarele de genul nu are ce anume sa se strice, decit eventual daca oboseste veveritza aia care alearga in rotitza :)

atomidude
17-08-2007, 00:46
Da domnule, trebuie sa recunoastem, tehnologia europeana e foarte avansata.
De pilda, laudatul motor de 1.6 litri de pe noul Mini, creatie rezultata din cooperare PSA cu liderul mondial BMW, dezvolta 75 CP/litru (120CP din 1.6l). LS7 are doar 74.8 CP/litru (524CP din 7 litri), cei 0.2 CP/litru lipsa demonstrand inca o data, daca mai era nevoie, cat de in urma e restul lumii fata de BMW si Peugeot :)

Gogu
17-08-2007, 00:49
Comparatiile ca asta de mai sus dovedesc cit de ... priceput esti in ale tehnicii. Si te mai miri de ce esti singurel impotriva tuturor.....
Oricum, n-ai prins aluzia cu omul beat si culcatul ;)

atomidude
17-08-2007, 01:40
Eu nu-s impotriva nimanui Gogule, dar cifrele sunt cifre.
Tocmai pentru ca nu-s priceput in ale tehnicii, m-am conformat si ma rezum si eu de acum la raportul CP/litru, urmand exemplul expertilor. ;)

bausto
17-08-2007, 09:19
Iti dai seama ca ai comparat un motor de 1,6l cu unul de 7(!)l, motoare cu pretentii un pic diferite? :what:

Din pacate in Europa mai conteaza si costul (pretul motorului + pretul intretinerii lui, care include si consumul). Nu e chiar "fara numar" ca la Corvette-le americane. Si mie mi se pare ok sa sacifici cativa cai, de care oricum nu ai nevoie urgenta la o astfel de masina si sa investesti in aspecte cu adevarat importante pentru cel care cumpara masina (alege de aici (http://www.motoringfile.com/2004/12/14/new_mini_38_psa_engine_range_in_detail) ce crezi tu ca e important pentru un mini-driver).
Mai ramane sa compari cu Logan si Oltcit, fiind masini din aceeasi categorie cu asta (http://www.corvettemuseum.com/specs/2006/LS7.shtml).

Daca motoarele alea erau atat de tari (incat sa merite comparatia cu Mini) nu aveau nevoie de cilindree cat o canistra ca sa faca fata motoarelor europene. Nu este chiar un efort tehnologic si intelectual urias sa scoti putere mare din 7l, acum incearca sa scoti acelasi lucru din 5l. Atunci esti bun ;).

Ca sa fac o paralela in lumea calculatoarelor, aproape oricune poate sa fie campion cu un sistem de 8-9k E, dar pe langa cel care a obtinut acelasi rezultat cu un sistem de 1500E tot prost ramane :).

blue_led
17-08-2007, 09:33
http://www.pistonslap.com/index.html :P

hulubei
17-08-2007, 10:21
Din păcate tot maşinile americane sunt cele mai rapide. Aşa au fost şi aşa vor fi mereu. Pentru că din acei căluţi relaxaţi în acele motoare mari, se pot stoarce mult mai mulţi căluţi nervoşi.

atomidude
17-08-2007, 10:38
Iti dai seama ca ai comparat un motor de 1,6l cu unul de 7(!)l, motoare cu pretentii un pic diferite? :what:

Ca sa fac o paralela in lumea calculatoarelor, aproape oricune poate sa fie campion cu un sistem de 8-9k E, dar pe langa cel care a obtinut acelasi rezultat cu un sistem de 1500E tot prost ramane :).

Oh, ce-mi place paralela asta! Pai despre asta vorbeam si eu: BMW au un motor foarte scump, plin de gadgeturi si, cu siguranta, extraordinar de scump. In coltul celalalt al ringului avem un motor simplu, relativ usor, ieftin si bun, care are performante similare (eu unul prefer cuplul substantial al americanei). Care-i prostul aici?

Comparatia n-am facut-o direct intre motoarele Mini-ului si LS7, ce naiba mai oameni buni. Comparam doar puterea litrica (asa-i zice Gogule?). Voiam sa arat ca americana nu sta chiar asa de rau cum isi imagineaza unii la capitolul asta.

bausto
17-08-2007, 11:22
Un motor de 7l bea benzina cum bea camila apa. Daca nu vrei (poti) sa pricepi asta, inseamna ca discutia se poarta inutil. Poate la americani e ok sa ai motoare de 7-8l, prentru ca la ei petrolul este "fara numar". Se pare ca si pe partea cealalta a lumii (in sud) e benzina cat cuprinde si iti permiti sa ai motoare a caror capacitate e cam cat un rezervor de masina mica. Prin zona noastra (Europa/Romania) situatia e un pic diferita. Si motorul il platesti o sigura data, benzina o platesti zilnic (sau poate ca la tine altcineva plateste benzina zilnic, asa ca iti permiti sa uiti aspectul asta ;)).

American muscle... :) Dupa cum se si vede, imagineza-ti ce ar scoate europenii din 7l, apoi discutam ;).

atomidude
17-08-2007, 11:26
bausto, poate ne spui si noua cat consuma un M5. Daca tot dai cu google dupa cifre, cauta consumul unui C06, compara-le si mai vorbim :)

bausto
17-08-2007, 11:30
atomidude, poate ne spui si noua(?) de ce nu te-ai culcat inca. ;)

BTW, mai are rost sa iti spun cat consuma un M5 cand tu esti asa sigur ca un motor de 7l atat de avansat tehnologic consuma atat de putin? Oricum, discutia e inutila atat timp cat chiar si cu cifrele in fata oamenii nu le accepta. Si probabil ca ar urma inca o serie de comparatii intre motoare care nu au nici o legatura unul cu altul (7L vs. capacitati europene rezonabile, LS7 vs. Mini si, probabil, o sa aduci in discutie si un jet engine macar asa de dragul comparatiei... american muscle roxorz).

atomidude
17-08-2007, 11:57
Eu unul ma dau batut, nu ajung nicaieri cu voi :) Pentru ca ma intereseaza subiectul citesc http://www.ultimatecarpage.com/forum/car-comparison/29969-corvette-z06-vs-bmw-m5-engine-comparo-7.html

Se vede treaba ca sunt si altii interesati de comparatia asta.

fedayn
17-08-2007, 12:00
bausto, hai ca depasesti o limita; imi place ca-i zici omului ca daca are cifrele in fata tot nu vede realitatea, dar atomic ne-a aratat datele tehnice conform carora consumul e mai mic sau similar cu M5; daca e adevarat, nu vreau sa spun unde ma doare; ideea ca s-au dat niste date tehnice de la o revista serioasa iar acum s-a facut festival de aberatii, care mai de care batand campii fara sa aiba masinile la dispozitie sa le testeze asa cum a facut acea revista.

Daca motoarele corespund acelor date atunci as prefera oricand o masina cu motorul GM la 70.000$ decat aceeasi masina cu motor de M5 la 110.000$. Puritanismul trebuie rezervat celor care si-l permit, iar mai mult ca sigur 90% din cei din discutie nu-si permit sa aleaga intre masini care ar costa atat.

Din partea mea poate sa fie motor de 12 litri V24 quad turbo cu propulsie pe baza de gaze de fermentatie digestiva animala, daca este mai iefitn, are consum mai mic, peformante similare si fiabilitate similara cu un motor super extra mega tehnologizat, am sa-l prefer pe primul.

Si afirmatii cum ca Corvette cu motorul asta e muscle car sunt cat se poate de neavizate si preconcepute.

Va mai scoateti mult ochii cu tampenii de 2 lei? atomidude a prezentat parerile unei reviste de specialitate de traditie; parerea mea e ca realitatea nu coincide fidel cu ce se arata acolo, si nu ma mir sa fie o cantitate de bullshit destul de serioasa, dar daca n-are nimeni dovezi care sa conteste, de ce va aruncati asa la o cearta ce miroase a prozelitism de la 2 km?

cloud
17-08-2007, 12:15
daaa, consum mai mic cu 3-4% pt z06 la diferenta de 400kg in favoarea z06, jeez louise. ad citeste printre randuri si face flame. ce naiba ppl, nu se poate compara salooncar(M5) cu sportcar(z06) si nici motor de 5l cu motor de 7l. totul e o tampenie a unor frustrati.

ad, ultima data, m5 e mai complex decat astra si conteaza f.mult cum il conduci. las-o balta ca habar n-ai despre ce vorbesti, vii doar cu d'astea citite incomplet pe net. m5 haleste benzina doar cand treci in modul sportiv si ii dai blana. in rest se apropie de specificatiile producatorului.

bausto
17-08-2007, 12:19
Nu m-am legat de atomidude ci ce datele care mi se par cat se poate de suspecte. E treaba lui daca ii place un motor care are nevoie de 2000cc in plus ca sa aiba practic aceleasi performante ca S85. Si daca depuneai efortul sa citesti cu atentie ce am scris, in loc sa aplici standardele tale conform carora eu am depasit limita, vedeai ca asta era principalul punct in jurul caruia am discutat. Ca americanii au nevoie de 2l in plus pentru acelasi rezultat.
A.. si sa nu uitam de comparatia cu motorul de Mini care, pentru mine, e hilara. E ca si cum ai face comparatia cu un motor de dragster si te-ai plange ca metanolul miroase ciudat, asa ca preferi diesel. Motoare cu target diferit, dar hai sa comparam oricum. Deja se face o comparatie cam nepotrivita intre S85 si LS7 (din nu, target diferit) si se folosesc cifre rezultate din teste cu masini complet diferite (M5 vs. Z06). Dar se pare ca sunt la moda comparatiile astea. Eu zic asa... pune o bancheta confortabila si un portbagaj serios pe Z06-le ala si adu cifre. Sau trage S85-ul pe un sasiu de curse si adu cifre. :)

Asa ca nu, nu cred ca am depasit vreo limita cand am evidentiat asta si mai cred ca ar trebui sa citesti de doua ori si sa tai o data ;).

P.S. Nu, nu-mi plac bemveurile, dar imi displac panaramele alea americane si mai mult. Comparatiile intre struti si camile la fel ;). Nu ma intereseaza ce poate motorul ala de M5 cat timp, in Europa, cam orice motor care se respecta ofera mai mult decat echivalentul american.
Continuand cu comparatiile potrivite... I give you FERRARI!!!11

Deci s-au facut comparatii intre un motor de 5l si unul de 7l, intre sports car si saloon, intre motor sport de 7l si motor de 1,6 de pe Mini, intre bijuteriile de pe Ferrari si tractorasele de 7l (motoare care nu au in comun decat principiul de functionare)... I'll let it be. Se pare ca asa cum poti sa ai placi video de 12 inchi, telefoane mobile cu camera de 3MP (un individ in parc se uita la un Canon de 8MP... "Wooow... e de... 4 ori cat telefonul meu), poti sa ai motoare de 7l, la care platesti la asigurare cat pentru un tractor :). Eu le prefer mai mici si la fel de eficiente. Eu si gusturile mele tampite. Carry on.

atomidude
17-08-2007, 12:21
Probabil consumul ar fi aproape identic daca C06 ar avea 400 kg in plus. Se vede treaba ca argumentul ala, cu motorul american care galgaie benzina ca nesimtitu' nu sta in picioare mai baieti. V10-le nu-i tocmai prea "verde" nici el, de acord?

Uite asa, consumul e singurul argument al bmw-istilor zelosi, hahaha
Mergand pe rationamentul asta, sa inteleg ca motoarele Ferrari sunt niste gunoaie doar pentru ca au consumul mai mare decat astea doua de care vorbim aici?! :D

cloud
17-08-2007, 12:32
ferrari si corvette sunt sportcar, dar sunt din 2 ligi diferite (una e pt aia cu ceafa rosie care nu si-au dat seama inca ce inseamna masina, iar cealalta e o masina). pe intelesul tau e ca si cum ai compara astra cu m5. :D las-o balta ca ajungem la batman contra spiderman.

hulubei
17-08-2007, 12:59
Aş fi tare curios câţi din cei de aici cu tot cu rude au putut să conducă mai mult timp un Ferrari, că văd că toţi le ridicaţi la rang de artă aşa cum pot şi eu să detaliez un Picasso fără să fi văzut vreunul în realitate. Adică eberant.
Senzaţia într-un Corvette cu doar LS2 e cu totul alta decât în orice sedan BMW cu oricâţi cilindri ar avea el. Botul acela îţi dă o altă senzaţie, sunetul aerului aspectul, totul îţi provoacă o erecţie mai puternică.
Evident, un Corvette nu e o maşină cu care să te duci la cumpărături să-ţi umpli debaraua şi nici să-ţi plimbi copiii la munte. E o maşină de distracţie, de condus pentru plăcere şi pe care în mare parte nu o ţii la 2000RPM, deci consumul nu mai contează aşa de mult, căci spre linia roşie cred că nimeni nu se gândeşte la consum, idiferent de marca maşinii.
Să nu uităm de preţul mult mai mic de achiziţie pentru o distracţie de week-end. Plus că un tractor de Corvette e o briză de aer curat între BMW-uri cu M lipite cu Super-Glue, asiaticării tunate la extrem şi top-terenuri ce nu pot urca o bordură fără să lovească garda sau să strâmbe janta.

atomidude
17-08-2007, 13:01
Mda, se vede treaba ca discutia a degenerat, n-are rost sa mai continuam zic eu. As mai adauga doar ca am dorit o comparatie intre cele doua motoare, nu intre M5 si C06. Daca tot le-am comparat vrand-nevrand, hai sa mai spun ca M5 o fi performant dar e atat de urat ca-mi vine greu si sa ma uit la el, dar nici fan Corvette nu sunt.
Mai degraba as merge pe asta: pentru 78,000 Euro ai un sport saloon mai spatios ca M5, performante comparabile si stimatul LS7 sub capota :)

http://wheelsmag.com.au/News/REDLINE+July+2007+-+HSVs+King+Hit.html

Gogu
17-08-2007, 14:16
hulubei, tie iti place sa te citesti pe forum vad, ca alta explicatie nu am pentru perlele postate de tine pe aici.
Ca fapt divers, cea mai rapida masina din lume e Europeana, de fapt frantuzeasca, Bugatti Veyron. Ma rog, e germana 100% ea, dar firma e frantuzeasca.

Cit despre comparatia intre motoare, ma repet, in afara de diferenta de greutate intre cele 2 masini, nu vad cum ar consuma mai putin un motor de 7l, clar inferior tehnologic, fata de un motor de 5l cu tzshpe tehnologii de ultima ora.

blue_led
17-08-2007, 14:25
hulubei, tie iti place sa te citesti pe forum vad, ca alta explicatie nu am pentru perlele postate de tine pe aici.
Ca fapt divers, cea mai rapida masina din lume e Europeana, de fapt frantuzeasca, Bugatti Veyron. Ma rog, e germana 100% ea, dar firma e frantuzeasca.

Cit despre comparatia intre motoare, ma repet, in afara de diferenta de greutate intre cele 2 masini, nu vad cum ar consuma mai putin un motor de 7l, clar inferior tehnologic, fata de un motor de 5l cu tzshpe tehnologii de ultima ora.
Barabus TKR ?

Zyklon5
17-08-2007, 14:29
Barabus TKR ?


Produsa si testata independent prin reviste de profil si cu profil :D ?? Nu cred pana nu vad, celor de la Koenigsegg le-a luat aproape o decada sa ajunga sa comercializeze masina si nu avea specificatii asa sci fi ca Barabus.

atomidude
17-08-2007, 15:00
Tocmai am terminat de vazut Bourne Ultimatum. Stie cineva ce Dacie apare in film? Am vazut clar emblema pe botul masinii de politie in Tanger, da' nu ma pricep la a deosebi Loganu' de alt model... Oricum, e ceva, Dacia feature in a blockbuster! E in companie selecta acolo, alaturi de Audi si VW Touareg :)

bausto
17-08-2007, 15:33
Am vazut clar emblema pe botul masinii de politie in Tanger, da' nu ma pricep la a deosebi Loganu' de alt model...
Alt model de Dacia? :rotf:

Gogu
17-08-2007, 15:47
blue_led, ma refer la masina produsa in serie, nu la tot soiul de inventii nepuse in practica. Ca isi lauda singuri masina si zic ei ca or sa produca 300-400 de unitati e alta mincare de peste, ramine de vazut cit de realiste sunt pretentiile astea.

Ettore13
17-08-2007, 16:20
Nu putem incheia discutia interminabila, nu de alta dar exista si alte motoare, ca de exemplu asta (http://www.carfolio.com/specifications/models/car/?car=142241&Ferrari-specifications)care matura pe jos cu celelalte doua puse in discutie. Are in schimb cateva dezavantaje: - e mai usor decat celelalte doua, e mai robust decat celelalte doua, are un sound mai superb si nu vibreaza la fel ca celelalte doua. Ca si avantaje :D : CONSUMA MULT!
Apropo de chestia cu consumul, cum stiti voi care este consumul specific al motorului? Nu de alta dar M5 are 18XX Kg si Corvette are 14XX Kg!

hulubei
17-08-2007, 18:00
hulubei, tie iti place sa te citesti pe forum vad, ca alta explicatie nu am pentru perlele postate de tine pe aici.
Ca fapt divers, cea mai rapida masina din lume e Europeana, de fapt frantuzeasca, Bugatti Veyron. Ma rog, e germana 100% ea, dar firma e frantuzeasca.

Cit despre comparatia intre motoare, ma repet, in afara de diferenta de greutate intre cele 2 masini, nu vad cum ar consuma mai putin un motor de 7l, clar inferior tehnologic, fata de un motor de 5l cu tzshpe tehnologii de ultima ora.


Mai plimbă-te pe la americani şi mai vorbim! Şi vorbesc evident de maşini de serie.

Gogu
17-08-2007, 20:19
Mai plimba-te tu pe afara din casa si lasa desenele animate.
Vezi specificatii gen Ford Mustang, cu al sau 4.0 V6 si 210CP, sau mai puternicul 4.6 V8 cu toti cei 300CP. Asta la motoarele aspirate, dar nici la alea supra-alimentate nu o duc mai bine.
Asa ca, dupa cum spuneam, iti place sa te citesti pe forum, dar ai putea incerca macar sa te documentezi in prealabil.

HymuraX
17-08-2007, 21:09
Pana mai acum cativa ani cand benzina nu prea era o problema la americani(nu ca ar fi acum o problema prea mare) constructorii americani faceau niste masini de dimensiuni mari si motoare pe masura (consum....) care haleau de rupeau. In ultima vreme se iau in calcul si "problemele de mediu" in conceperea unei masini si se mediatizeaza din ce in ce mai mult ideea de masina ecologica. Oricum masinile lor de pana acum consuma de rup(in marea lor majoritate) in comparatie cu suratele lor europene sau asiatice. Americanii au construit masinile sport pentru un singur lucru(cel putin asa vad eu problema) pentru liniuta si burnout, masini puternice supraalimentate bune de dat doar pe linie dreapta,isi permit la sutele de km de autostrada pe care nu prea gasesti o curba mai serioasa. Oricum nu le poti compara cu masini sport europene pentru ca nu prea ai ce sa compari, cele americane avand acceleratie puternica dar manevrabilitate slaba..... Plus ca mai pui ca la capitolul aerodinamica sunt cam in urma(exceptand Saleem S7). Per ansamblu bugatti Veyron ramane cea mai rapida masina din lume luand in calcul puterea de 1001 cai si o greutate de ~1900KG..... Compara rezultatele altor masini care sa zicem ca il intrec si o sa vezi ca raportul CP/KG... asta spune foarte multe. Brabus TKR nu prea are o greutate specificata asa ca daca te trezesti ca are jumatate din greutatea Veyronului si aceeasi cai putere.... tot cea mai performanta masina o consideri? ma rog motorul...

Gogu
18-08-2007, 01:41
First of all, e Barabus, nu Brabus, nu are nici o legatura Barabus cu Brabus.
In al doilea rind, tare sunt curios ce masini or fi alea facute de americani care au acceleratie nu stiu cum. Pe bune, sa vad una macar care poate sa concureze cu o masina europeana cu pretentii mai sportive, in linie dreapta, cum o fi, dar sa nu aiba un supercharger mecanic cit China sau cite o turbina pentru fiecare treapta de viteza, si nici capacitate cilindrica de 2.624142381 ori mai are.

atomidude
18-08-2007, 07:54
Nu stiu daca a mai fost postata lista timpilor la Nurburgring:
http://www.supercars.net/PitLane?viewThread=y&gID=3&fID=0&tID=10073

Poti vedea acolo Gogule cate super sportive europene bate C06, desi costa doar $65,000 in USA. O treime din cat costa un Ferrari cu performante similare. O treime din pret mai oameni buni! Nu o sa ma convinga nimeni ca italiana e de 3 ori mai buna.
Ma intreb ce masina ar fi in stare sa contruiasca Ferrari sau Lamborghini, ca s-o puna pe piata la $65,000. Sigur, e foarte usor sa construiesti cea mai buna masina din lume cand ai buget nelimitat, ca in cazul Veyron-ului. Dupa mine ce a facut GM e mai de admirat, nu de hulit, indiferent daca va plac motoarele V8 sanatoase sau nu;)

cateva exemple:

7:33 --- 163.708 km/h -- Pagani Zonda F, 602 PS/ 1371 kg, Horst von Saurma (sport auto 05/06
7:40 --- 161.217 km/h – Bugatti 16/4 Veyron, 1001 PS/1980 kg (Wheels magazine Australia, 12/05) (cam lent la cat costa, nu gasiti? :) )
7:46.29 159.140 km/h -- Lamborghini Gallardo Superleggera, 522 PS/1500 kg (Auto (Italy) 09/07)
7:49 --- 158.124 km/h -- Corvette Z06, 512 PS/1440 kg (sport auto 06/07)
7:50 --- 157.787 km/h -- Lamborghini Murcielago, 462 PS/1450 kg (sport auto 06/02)
7:52 --- 157.119 km/h -- Mercedes Benz SLR McLaren (sport auto 06/04)
7:55 --- 156.126 km/h – Ferrari F430 F1, 490 PS/1493 kg (sport auto 01/06)

cloud
18-08-2007, 11:56
ad, costa 65000$, doar pt ca are cele mai ieftine suspensii, cele mai ieftine finisaje, cel mai ieftin kit de caroserie. ti-am zis, ferrari are un brand de respectat, nu poate sa vina cu interior de logan si nici sa-ti rupa spatele datorita vibratiilor care apar datorita suspensiei de rahao. citeste un review non-biased si apoi o sa-ti dai seama ca nu se compara ferrari cu corvette. si ca sa pricepi, daca ar largi caroseria logan-ului si i-ar pune un motor V8 de 6l ar fi best seller in US si Australia. :D

Gogu
18-08-2007, 12:21
Acuma o dai cotita cu pretul. Pentru cei ce sunt interesati de o masina super-sport, pretul e mai putin important, insa nu lipsit de relevanta. Pentru cine primeaza pretul ... evident, isi cumpara Corvette, vezi anumiti manelisti de prin Vilcea.
Referitor la timpii aia, varza e acolo, timpi estimati, timpi facuti de piloti diferiti, etc. Macar sa ai datele corecte. Care Murcielago are 462CP ? Si unde e C06, ca e diferenta intre Z06 si C06.

atomidude
18-08-2007, 13:27
"GM and Corvette Racing driver Jan Magnussen brought the new Z06 to the Nürburgring in Germany. Magnussen drove the Z06 to a time of 7:42.99; few production cars have posted faster times."

http://en.wikipedia.org/wiki/Chevrolet_Corvette_Z06

Stiu ca nu esti fan Top Gear/Clarkson, dar trebuie sa recunosti si tu Gogule ca the Stig e capabil sa conduca. Uita-te si tu cum s-a clasat:
http://www.youtube.com/watch?v=x1vPPqOMY2w

blue_led
18-08-2007, 15:54
.......Per ansamblu bugatti Veyron ramane cea mai rapida masina din lume luand in calcul puterea de 1001 cai si o greutate de ~1900KG..... Compara rezultatele altor masini care sa zicem ca il intrec si o sa vezi ca raportul CP/KG... asta spune foarte multe. Brabus TKR nu prea are o greutate specificata asa ca daca te trezesti ca are jumatate din greutatea Veyronului si aceeasi cai putere.... tot cea mai performanta masina o consideri? ma rog motorul...

la puteri ale motorului similare greutatea masiniilor conteaza intr-o mica masura la atingerea vitezei maxime . influenteaza timpul in care ajungi la acea viteza . la peste 100 Km/h, peste 90 % din forta de rezistenta la inaintare provine din aerodinamica ( sau lipsa ei ). doar umblind la suprafata frontala sau Cx poti obtine viteze maxime ametitoare . cele aproape 2 tone ale veyronului nu vad la ce il ajuta . daca cineva pune 1000 cai pe o masina ce are apasare aerodinamica mare si greutate mica va obtine o masina ce accelereaza bine si la fel de important, frineaza ! no ofence dar veyronul are raw downforce.:P

Gogu
18-08-2007, 19:16
Nu e chiar asa. Vezi frumosul loop facut de masina de LM a celor de la Mercedes acum ceva ani. Vezi apoi Cx-ul unei masini de F1, care e o masina usoara cu o putere mare.
Oricum am da-o noi, Veyron e o masina in a carei cercetare si development s-au bagat mult mai multi bani decit ar putea scoate vinzarea produsului, a durat foarte mult timp aceasta cercetare, si a avut un singur scop, si anume prestigiu. A vrut VAG sa produca cea mai rapida masina de serie din lume si aia a fost, asa ca ma indoiesc eu ca niste baieti de prin GB de care nu a mai auzit nimeni pina acuma au inventat peste noapte ceva mai destept decit milioanele de Euro investite de VAG.

Micutzu
22-08-2007, 15:19
Ghiciti modelul :D

1.5L flat-12 supercharged
385CP @ 10600rpm
4WD
~800Kg
300Kmh

mache
22-08-2007, 15:24
Porsche (http://www.theautobahn.com/forum/showcar.php?do=overview&car_model_id=13) ? cand faceau avioane pentru curse?
Ideea e ca astea erau motoare care mai tarziu si-au "gasit locuinta" in F1...

Micutzu
22-08-2007, 15:54
Abia acum am descoperit modelul asta ... incredibil ce puteau sa faca acum 60 de ani.

blue_led
22-08-2007, 17:13
eu vad problema in felul urmator : dupa aproape 100 de ani de la patentarea ciclului otto s-a ajuns la ..... :D . apropos de evolutie , cum credeti ca vor evolua procesoarele peste 100 de ani de acum incolo ?

despre americani ( selected :D )

.... Asta la motoarele aspirate, dar nici la alea supra-alimentate nu o duc mai bine. ....
nici nu stiu prea bine unde sa aseze turbosuflantele (http://crazypc.ro/forum/attachment.php?attachmentid=19774&d=1174516379)

alinthebest
26-08-2007, 19:49
Porsche 911 GT2
Pe scurt: cel mai puternic 911 construit pana in prezent ( 530CP, mai mult cu 50 decat ultimul 911 turbo), greutate 1440Kg, topspeed 329Km/h, 0-100 in 3.7s, consum mediu 12.5% (personal mi se pare cam suspect). Va consta ~190k euro si se va comercializa incepand cu luna noiembrie a acestui an.

http://www.porsche.com/international/thenew911-gt2/


In alta ordine de idei, Hamann si-a bagat nasul in Ferrari 599GTB Fiorano. Puteti vedea cateva poze cu rezultatul final. Bolidul ,ce aduce a Batmobile :insane: , va fi propulsat de motorul V12 de 6 litri , avand acum o putere de 673 CP (fata de 620). Modificarile mai includ : jante 21 toli, praguri, eleron spate, difozorul de aer din spare redesenat, etc.
Eu nu prea sunt de acord cu "tuningul" la Ferrari, masinile sunt foarte bune asa cum vin ele din fabrica si consider ca nu au nevoie de nici o modificare. Totusi, tuningul celor de la Hamann mi se pare mai de bun-gust decat al celor de la Novitec.( vezi F430 , caruia "desteptii " de la novitec i-au pus bi-compressor :icon_wall )


blue_led, in poza aia e M5?;)

Neo
27-08-2007, 01:38
Nu-i M5, e prolly vreun monstru american de 5000000000l şi 40CP/l.
Acum serios, modificarea aia merge, însă numai la maşini de litraj mare cu adevărat (5l++). Şi e ok, pentru ca e posibil ca la o cursă oponentul să se uite sub capotă să vadă ce ai. Sub maşină mai greu :)

alinthebest
27-08-2007, 02:10
vreun monstru american de 5000000000l şi 40CP/l.
Sad but true(TM)

De fapt e M5 twin-turbo by Currency Motor Cars ( tot americani sunt, sa moara cici :D)
http://crazypc.ro/forum/showpost.php?p=94762&postcount=1697

Gogu
27-08-2007, 12:37
Ce ma amuza pe mine cind nemtii fac stilizare la o masina italiana, vai de capul lor, stiu ei sa faca multe, dar chestii estetice nu prea, cel putin la masini...
Au facut ei cum au facut de arata Ferrari-ul ala ca un SLR 722 cu 2-3 elemente de pimp my ride. Oribil.

Cit despre bi-turbo-ul ala funny, deh, au facut si ei ce au putut si ce i-a dus mintea. Ca si pielea de crocobaur din interior, prost gust tipic american.

Zyklon5
27-08-2007, 13:19
Dupa cum am mai zis si acum vreo cateva zeci de pagini masina aia NU exista, este vaporware. Exista insa Twin Turbo Gallardo :D 700 rwhp.

Gogu
27-08-2007, 13:39
Gallardo are 4WD :P

Zyklon5
27-08-2007, 14:12
Mda TT Gallardo ala nu este mare scofala ca performante ... in mod ironic scoate pe 1/4 mile cam cat un Z06 era doar un exemplu de high reving NA V10 twin turbo'ed.

Ettore13
28-08-2007, 08:04
Uitati aici masina adevarata:
http://www.youtube.com/watch?v=Lrk6vsb77xk
http://www.youtube.com/watch?v=YfZDtC9kjVk
A se viziona in ordinea in care sunt puse.

mimed
30-08-2007, 18:54
...bineinteles in culoarea momentului si cu un kit S-line !!!
Masina arata bine insa ma asteptam la ceva mai spectaculos din partea lor !!!!:(
Poate este la fel ca si TT-ul care in poze este jalnic, dar pe strada arata intr-un fel... :what:

Gobar
30-08-2007, 19:45
Poze mai interesante cu noul A4 aici (http://www.km77.com/00/audi/a4/gra/001.asp).
Click pe poza pentru urmatoarea :P

Gogu
30-08-2007, 22:42
Un A5 cu 4 usi, putin mai mic. Foarte misto masina, dar cam putine motorizari.

Artanis
31-08-2007, 07:37
Eu as spune foarte booring...iar ledurile alea la faruri au in iz de tuning de dambovita, de te lasa masca...:bulb:

C3rE
31-08-2007, 10:34
Design fad, iar spatele pare copiat de la seria 3. Bleah.

Artanis
31-08-2007, 10:44
Pt. cine nu apreciaza neoanele albastre sub masini, leduri&stuff, C-Klasse ii da clasa la orice ora :)

Zyklon5
31-08-2007, 14:33
Sunt sigur ca masina arata mult mai bine real life, si evolutia cea mai mare este la capitolul performante dinamice din ce se lauda Audi. Sincer si eu as fi vrut un design mai expresiv, mai indraznet dar masina este o evolutie clara. A4 este sensibil mai mare decat C Klasse si Seria 3 cu vreo 4-5 cm la ampatament si 11-12 la lungime.

Cere abureala asta cu spatele copiat de la Seria 3 chiar nu merge .. au fost schite postate pe net cu posteriorul de A4 cu ani buni inainte sa apara E92 Coupe/Cabrio .. whatever.

C Klasse ? te rog .. imi place masina dar are cel mai urat cur de 3 generatii incoace .. arata ca un fel de Elantra.

Gogu
31-08-2007, 15:20
Gusturile nu se discuta, dar parerea mea e ca noul A4 e peste C Klasse si peste seria 3.
Chestia cu design fad e abureala, no offense. Masina chiar are stil, e finutz facuta, nu in your face, aiurea. Da Silva o considera cea mai frumoasa masina desenata de el(eu nu sunt de acord, dar puii mei).

spiderr
31-08-2007, 15:21
sa nu exageram....gusturile nu se discuta...dar parca mie imi place mai mult C-ul ;)

Artanis
31-08-2007, 16:58
Normal. Ziceti ca A4 e finut ? Cu ditamai grila aia cromata si cu leduri...? Be serious...kitch de vitan scrie pe ea...

Cat priveste motorizarile/performantele, sta cam asa:

1.8 TFSI - 160pk - 250 Nm (0-100 in 8,6 sec)
3.2 FSI - 265pk - 330 Nm (0-100 in 6,2 sec)
2.0 TDI - 143pk - 320 Nm (0-100 in 9,4 sec)
2.7 TDI - 190pk - 400 Nm (0-100 in 7,7 sec)
3.0 TDI - 240pk - 500 Nm (0-100 in 6,1 sec)

Zyklon5
31-08-2007, 17:15
Chiar exagerezi ditai grila cromata nici nu se compara cu calandrul specific VW mai nou sau altor masini de peste ocean, cumva ti se pare ca steaua mercedes cu diametrul de vreo 20 de cm prezenta la echiparea sportiva este mai breaza ?

Si acum ce propui daca toti oligofrenii isi pun pe Dacii LED-uri de 2 lei 3 bucati gata oprim avansul tehnologic si nu le folosim ? Gustul intr-adevar nu se discuta si nu ma astept sa placa tuturor mai ales ca nici pe mine nu m-a facut sa sar de pe scaun dar argumentele de genul asta clar nu sunt valabile.

Daca noul A4 este kitch de vitan .. zi-mi te rog ce masina ti se pare tie eleganta si atragatoare ?

Artanis
31-08-2007, 17:22
Mai glumeste omu'...dar mie nu mi se pare nimic deosebit la acesta masina, ceea ce nu pot zice de noua generatie din clasa C. Whatever...zici ca ledurile alea (mai sunt si serpuite frate :D) fac parte din avansul tehnologic ?

C3rE
31-08-2007, 22:24
Breh, d'aia se numesc gusturi, pentru ca sunt subiective. Totusi nu pot sa nu recunosc motorizarile antice de 1.8 su 2.7, credeam ca a mai evoluat si VAG.

Artanis
31-08-2007, 22:26
Pai alea antice au avut o mica infuzie de tehnologie si cativa CP in +. Ma surpinde oarecum lipsa unui 2.0 TDI si 170CP, care e prezent si pe Octavia.

Zyklon5
31-08-2007, 22:38
Cere nu te lua de motorizarea aia de 1.8 ca este favorita mea :D. Cred ca 2.0 TDI 170 ar fi fost prea aproape de 2.7 TDI ca putere si performante, probabil va fi introdusa ulterior.

hulubei
31-08-2007, 23:04
Ledurile alea serpuite sunt poziţii sau fază scurtă? Ar fi cool de fază scurtă.
Oricum, noul calup de poze o stilizează mult mai bine, dar va trebui să o vedem şi real pe şosea cu ochii noştrii să ne facem o părere. Din ce văd până acum e o maşină frumoasă, dar nu aş considera-o un real upgrade decât cu inima strânsă de la modelul 2001 încoace.

Gogu
01-09-2007, 01:38
Motorizarile sunt OK, mai ales ca performante, luand in considerarea dimensiunile masinii. Oricum, astea sunt motorizari de pornire, in maxim 2 ani se schimba total, apar altele si dispar astea.
Singurul dezavantaj al masinii este marimea, dar unora probabil le place o masina de clasa medie cu dimensiuni de precedenta clasa mare, insa mie mi se pare total aiurea, o sa ajungem ca americanii.

Artanis
01-09-2007, 09:53
Pai generatia trecuta suferea nitel la spatiul interior, ramasese in urma lui C-Klasse sau a noului Mondeo. Cresterea in dimensiuni mi se pare ceva imperios necesar.

Gogu
01-09-2007, 14:08
Bullshit, e clasa medie, nu trebuie sa fie limuzina. Tocmai de aia zic, o sa ajungem ca americanii, sa avem masini de "clasa medie" lungi de 5.5m si late de 2m.

Artanis
01-09-2007, 14:14
Pai nici nu e limuzina. Dar nici nu trebuie sa stai ca intr-un Golf.

blue_led
01-09-2007, 14:19
in romania , clasa medie ... ca pret .
clasa mica : logan ,tico , clio .
medie: a4..6 , p607 .
clasa mare : de la a8 in sus ... rols .

Gogu
01-09-2007, 17:53
blue_led, le-ai facut muci maestre.
Clasa mica e una, alta e clasa compacta, alta e clasa medie, alta e clasa mare, si alta e clasa de lux. N-are nici o treaba cu pretul, e vorba de dimensiuni si toate cele.

Artanis, in A4 B7 se sta chiar OK pentru o masina de clasa medie. E drept, in Passat de exemplu e ceva mai mult loc, dar ala e si mai mare.

Artanis
01-09-2007, 18:27
Pai vezi, deja Passatul era mai spatios, iar acum C-Klasse si Mondeo de ex. sunt si mai spatioase decat Passatul. Audi era fortat sa mareasca dimensiunile pt. gama medie.

blue_led
01-09-2007, 18:36
blue_led, le-ai facut muci maestre.

cunosc clasificarile . numai ca bizonul autohton asta pricepe, "volumul" ... de bani . citeodata si unii prezentatori de emisiuni auto .

Gogu
02-09-2007, 00:57
Pai emisiunile auto si revistele auto sunt bataie de joc cam peste tot, nu numai la noi. In fine, bizonul local oricum nu intra in calculele constructorilor de masini, din fericire.

Artanis, nu stiu noul Mondeo, insa C-ul nou si Passat sunt putin mai spatioase, true. Insa noul C e si el mare si greu, noul Passat e mare si urit, A4 vechi insa era chiar bine pozitionat pe gama medie, doar ca avea portbagajul cam mare in detrimentul interiorului, parerea mea. Oricum, e masina veche de 7 ani deja, era cazul sa fie inlocuit, dar tot nu sunt de acord cu dimensiunile. Se tot face tam-tam cu reducerea poluarii, insa facind masinile din ce in ce mai masive clar vor trebui motoare mai puternice sa le miste, si ale naiba motoare nu vor sa polueze mai putin alea mari decit alea mici...

Artanis
02-09-2007, 07:50
Corect, insa noul A4 nu putea oferi un confort de Golf V, trebuia sa fie putin peste, macar pt. pasagerii din spate. Noul Mondeo, din cate am vazut, e printre cele mai spatioase masini din clasa medie.

atomidude
04-09-2007, 13:11
Cei care sunt curiosi sa vada un Veyron manvrat pe un "circuit", cu si fara ESP, cautati Fifth Gear, episodul S12E01
Nu-s fan Fifth Gear, da' Veyronu' e Veyron si m-as uita la el in orice conjunctura :)

Artanis
07-09-2007, 14:07
Now, that's zoom-zoom :cool:

mache
07-09-2007, 14:16
ce frumos BMW seria 3 :P (cel putin vazut din lateral si spate)

Artanis
07-09-2007, 14:19
Ar vrea BMW-ul sa arate asa...:D

Oricum, Mazda e inrudita cu Fordul, asa ca cel mult poti spune ca aduce a Mondeo cel nou.

fedayn
07-09-2007, 16:20
La design au nimerit-o bine, cam totul e ok mai putin consola centrala.

dios
08-09-2007, 11:06
Ce-are consola? Toata masina e misto, me likes it :)

In alta ordine de idei: priviti o masina perfecta (http://www.km77.com/00/ferrari/430/scuderia/g01.asp)!

HymuraX
08-09-2007, 16:31
Singurul Ferrari la care visez...... http://www.rapidcars.com/575m.php

mimed
09-09-2007, 21:44
Masina este foarte misto. Dupa mine cea mai frumoasa dintre japoneze.. chiar si peste lexus.

dios
10-09-2007, 09:43
... cu care si aduce. Un pic din IS, o masura din Mondeo, un strop de BMW.. si gata cocteil-ul :)


Singurul Ferrari la care visez...... http://www.rapidcars.com/575m.php
La 1700 kg mi se pare un porc, cu un V12 lipit de placuta de inmatriculare din faţă... Nu mai bine 1250kg cat are 430 Scuderia? La aceeasi putere cu 575 Maranello ala? :)

HymuraX
10-09-2007, 11:02
:) Gusturile nu se discuta :D ...Doar ca 575M mi se pare cel mai reusit model de la Ferrari.... ca aspect. Daca as vrea performanta as merge pe un Carrera GT:drool:

Artanis
11-09-2007, 08:17
With the arrival of Sandero, Renault is – for the first time – launching a new model outside its European home base. Developed from the same B0 platform as Logan and built in the Curitiba plant in Brazil, Sandero will be marketed in Brazil from December 2007, followed by Argentina. Thanks to the involvement of Renault’s Brazil-based Regional Engineering Centre, Sandero was designed with the expectations of South American customers in mind. This attractive 5-door hatchback boasts all the basic qualities of vehicles derived from the B0 platform: it is roomy, robust, and has plenty of luggage space. Sandero will be marketed in Brazil with a three-year warranty, unprecedented in its class.

Sandero is a 5-door hatchback that will further strengthen Renault's product range in South America. It will be manufactured at the Ayrton Senna plant in Curitiba in Brazil.
Working jointly with the Regional Engineering Centre and Renault Technologies Americas (RTA), Renault factored the expectations and driving habits of its South American customers into Sandero’s design. Sandero is a practical illustration of Renault’s determination to develop and produce models that meet the needs of its target markets worldwide.
LINK (http://www.globalautoindex.com/news.plt?no=1929#).

Micutzu
11-09-2007, 08:29
Face Logan-ul sa para frumos :).

Artanis
11-09-2007, 09:15
Pare un Clio 3 chinuit, dar parca nu e mai nasol decat Loganul...

Thor
11-09-2007, 09:35
Parca Subaru Impreza 2008 nu mai e asa de urat. Iar Multipla are un farmec aparte.

Noua reclama: "Tati, tati, nu opri in fata scolii ca iar rad copii de mine!" :D

cloud
11-09-2007, 09:48
este urat cu spume. parca e un clio tras cu forcepsu' de spate. gretos

sefu
11-09-2007, 12:24
Uite una tare:
http://www.libertatea.ro/index.php?section=articole&screen=stire&sid=186843

bausto
11-09-2007, 13:08
O sa-i calce-n picioare Ford cu Fiesta, daca se hotarasca sa produca la Craiova mai mult decat motoare si cutii de viteza (cum au anuntat la un moment dat). :)

Artanis
11-09-2007, 13:10
Sunteti rai, fata de Loganul care arata ca o masina de 20 de ani, asta arata ca una de 10 ani...:)

mimed
11-09-2007, 15:32
Urata natie de masina !!!!!
In loc sa evolueze ... merg in regres.....
Ce sa faci.. este masina saracului. Astia e banii !:D

Artanis
11-09-2007, 16:14
Pai daca se confirma zvonurile, si va fi peste 10mii E, deja intra in competitie directa cu Kia Cee'd, Hyundai i30, Opel Corsa, etc. Ca dotari nici nu mai discut. Sansa ei pe piata cred ca o sa fie nula.

Ettore13
11-09-2007, 16:18
Degeaba o criticati aspru, acum se axeaza pe stilul Gotic (axat in principal pe perioada inchizitiei) :D . Ca atare mi se pare o reusita a designerilor asiatici pentru anii '70. E un concept-car reusit. Sunt mandru ca Renault si-a revendicat din nou "Copilul" de mult piedut (adica Dacia). Daca observati cu atentie masina este un simplu face-lift facut la "batranul" logan. Speram ca noua generatie sa se ridice la nivelul standardului impus de vechea generatie...
Ahhhhhhhh.... m-a ars potul!

Artanis
11-09-2007, 16:22
Kia Kee features a broad stance and a low profile, with three unique exterior elements – the strong and powerful frontal design with its distinctive headlamps and eye-catching LED cluster, a dynamic profile with striking greenhouse treatment and 20-inch diameter alloy wheels. Measuring 4,324 mm long, the Kia Kee is powered by a ‘next generation’ 2-litre, V-6 gasoline engine producing 200 ps, mated to a six-speed automatic transmission.


More pics (http://www.zercustoms.com/news/Kia-Kee.html).

Gogu
12-09-2007, 00:42
E concept, pina sa apara pe strazi mai e. Din nefericire, un ghiveci de masini de pe la alte firme, cel putin dpdv al design-ului.

Artanis
12-09-2007, 16:41
Ca si cum ar conta asta in vreun fel...

Gogu
12-09-2007, 22:21
Pai conteaza, in general se apreciaza ceva original si deosebit, de copiat de la altii poate oricine, de altfel o si fac japonezii de multi ani de zile, mai nou si coreenii. Ffs, sa gaseasca si ei un designer cu putina creativitate, daca intre galbejiti nu exista asa ceva, sa angajeze unul de prin alte parti or something.

Artanis
13-09-2007, 09:38
Pai uite ca nu poate oricine sa faca o masina interesanta, chit ca e inspirata din diverse surse. Iar cea de mai sus nu pare copiata de undeva. Cat despre japonezii care copiaza, ma umfla rasul...te pomenesti ca Honda si Mazda (ca sa dau 2 exemple de marci cu personalitate) copiaza dupa BMW :)

Back to the japanese cars :

Suzuki Concept Kizashi (http://www.globalautoindex.com/news.plt?no=1942#)

C3rE
13-09-2007, 10:10
Si mie imi place designul japo, dar asta nu inseamana ca nu sunt copy cats in anumite cazuri. Vezi ultima Mazda 6 vs Seria 3.

Artanis
13-09-2007, 10:38
Pai tocmai ca Mazda e cel mult inrudita cu Fordul, nu are nici o legatura cu BMW...

C3rE
13-09-2007, 11:54
Nu ai inteles ce am vrut sa spun: liniile de la Mazda 6 seamana indecent de mult cu cele de la seria 3.

Gogu
13-09-2007, 12:29
Cred ca pina in ziua de azi singurii fabricanti japonezi care nu copiaza cu nesimtire elemente de caroserie si interior de la europeni sunt Honda si Subaru(asta pina de curind, si in special la modelele pentru piata europeana, ca alea pentru USA sunt alta mincare de peste).
In rest, cel putin 1 din 2 modele de masina japoneza este izbitor de asemanator cu "sursa de inspiratie" europeana.
Cit despre mirificul concept Suzuki, are fata de Maybach Excelero si jante de SLR, dar sunt convins ca nu are nici o legatura, este ?

Artanis
13-09-2007, 12:42
Exact Gogule, nu are nici o legatura :P

C3rE, Mazda6, ca si noul Mondeo, se bazeaza pe conceptul Ford Iosis, promotorul ideii de Kinetic design, si care a fost prezentat mult inaintea seriei 3 de la BMW. Daca ti se par undeva influente, poate sunt cel mult in sens invers, got it now ?

Artanis
13-09-2007, 16:44
Enjoy !

PS. Pacat insa de aeratoarele alea de Logan...

Gogu
13-09-2007, 20:20
Sunt absolut convins ca prostia aia de Suzuki nu are nici o legatura cu Maybach, nici nu au auzit aia mici cu ochii oblici de Excelero, sau mai stii, poate au incercat sa il copieze si asa se vede masina prin ochii lor ;)

Cit despre Lambo, vezi ca gurile alea de aerisire le are Ferrari, Lambo si alti citiva de multa vreme, n-au treaba cu Logan-ul sau cu alte prastii pe roti.
Apropos, Reventon asta e Murcielago cu facelift Klingonian, dar e interesant rau.

Gobar
13-09-2007, 20:30
Renault Laguna Coupe Concept (http://www.km77.com/00/renault/proto/lagunacoupeconcept/gra/001.asp)
BMW Concept X6 (http://www.km77.com/00/bmw/proto/x6/gra/001.asp)
Mercedes-Benz F 700 (http://www.km77.com/00/mercedes-benz/proto/f700/gra/001.asp)
Jaguar XF (http://www.km77.com/00/jaguar/xf/gra/001.asp)
Saab 9-3 Turbo X (http://www.km77.com/00/saab/9-3/turbox/gra/001.asp)

Artanis
13-09-2007, 23:14
Evident glumeam cand aminteam de Logan, dar nu e nimic neadevarat ca au aeratoare asemanatoare si totodata naspa. Cat despre influente, deja ne plictisim si trebuie sa cautam motive de carcoteala, altfel nu inteleg ce-o fi greu de vazut ca la miile de modele relativ noi, e practic imposibil sa nu apara asemanari, chiar si de detaliu...

mache
14-09-2007, 10:48
uuuu... nice Laguna concept :cool:

X6 - petarda de design (zici ca e Infinity :nono: )

Merc - wtf ??

Saab - putin lucrat prin partile interesante ... 9-3 Turbo ramane oricum 9-3 Turbo :yes:

Lambo - bine zis gogu : klingonian style :)

cloud
14-09-2007, 14:26
laguna concept e un cross intre peugeot 407 si audi tt. gretos imho
x6 e oribil, nu era suficienta petarda de x3 o sa existe si x6. scapa cine poate
f700 e ok pt un concept.
xf e un mondeo cu un pic de style.

mache
14-09-2007, 14:33
Pot sa ma indoiesc un pic de gusturile tale cloud in momentul in care tie ti se pare ok F700 si Laguna e gretos ? :eek:

Gogu
14-09-2007, 16:44
Artanis, bla bla bla, cum zici tu, e imposibil sa nu apara asemanari, o dai in diverse rau dar n-are rost sa continui discutia. Doar ca vezi tu, prin Europa nu prea apar asa asemanari, iar daca apar, mai rar, nu sunt cu o doza de nesimtire crasa.

Cit despre aerisirile de Logan, ai sa fii surprins, sunt mult mai practice si mai fiabile decit prostiile alea cu multe pale paralele. Dar deh, gandirea romaneasca, daca e pe Logan e automat prost.

Revenind, e urit rau F700 ala, masina viitorului ca masina viitorului, dar aia arata de parca e de pe alta planeta.
Jaguarul deja e ceva intre KIA, Lexus si Bentley ca stil, sau lipsa de stil, dar din lateral aduce rau cu Ford Mondeo.
Laguna Coupe e OK, simplist, ca e masina frantuzeasca si design-ul nu e punctul lor forte(de fapt, care o fi punctul lor forte ???), dar chiar nice prin simplitate.
SAAB vai de mama lor de recarosatori de Opel, sa treaca si ei odata in secolul 21, ca ne-am saturat de aceeasi masina cu mai mult crom la fiecare noua generatie. Interiorul nu-l mai pomenesc, ca deja e de prin anii '90.
BMW X6, wow, "ultimate bashini mobil", vor sa fure clientela Infiniti FX-ului si a Cayenn-ului, dar puteau invata din experienta numita Porsche Cayenne ca un coupe nu se poate transpune in SUV.

cloud
14-09-2007, 19:39
am gresit. :D laguna aia e o corcitura de nissan 350Z cu peugeot 407. renault putea sa vina cu ceva original, cel putin asta am apreciat eu la x700.

Artanis
15-09-2007, 19:03
Cit despre aerisirile de Logan, ai sa fii surprins, sunt mult mai practice si mai fiabile decit prostiile alea cu multe pale paralele. Dar deh, gandirea romaneasca, daca e pe Logan e automat prost.
Pai gandirea asta "romaneasca" iti apartine in totalitate, eu nu am spus ca daca e pe Logan e automat prost, ci ca aeratoarele alea sunt nasoale, aka urate si dau un aer de ieftin (parerea mea, care este). Cat despre guri de aerisire mai pracitice si "fiabile", ai sa fi surprins cate modele exista, si cat de diverse. Un exemplu interesant ar fi cele sferice de pe Smart.

Despre japoneze nu mai discut, e clar ca ai o aversiune ilogica pentru ele.

In alta ordine de idei, Cayenne nu e un coupe transpus in SUV, ci e un biet Tuareg supramotorizat.

dios
15-09-2007, 19:54
Nici mie nu-mi plac deloc gaurile alea... Prefer sistemul "clasic" cu pale paralele, mi se pare ca arata mai bine.

atomidude
16-09-2007, 10:53
Nu stiu daca aici e locul pentru vestea asta atat trista.
A murit Colin McRae, in accident de elicopter... A fost unul din cei mai buni, daca nu cel mai bun. RIP maestro...

blue_led
16-09-2007, 11:01
e ca pe vreme cind a murit Senna . am sentimentul ca am pierdut ceva ce nu o sa mai avem niciodata . trist, foarte trist .

mache
16-09-2007, 12:02
raman jocurile ...

Artanis
16-09-2007, 20:50
WEST RICHLAND, WA (09/13/2007) Shelby Supercars (SSC), manufacturer of the ultra high-performance Ultimate Aero Twin Turbo, set the new "World’s Fastest Production Car" record earlier today with an average top speed of 255.83 mph. Confident of the 1183 hp vehicle’s abilities, SSC set out to validate their top speed claim in accordance with the strict guidelines set by Guinness World Records. Among other requirements, in order to meet Guinness’ approval, a vehicle testing for the top speed record must drive down the course, turn around, and make a second pass in the opposite direction within one hour. The vehicle’s official “top speed” is calculated by averaging the top speeds of each pass in order to negate any favorable road or weather conditions. Today, on a temporarily-closed 2 lane stretch of public highway in Washington State, the Ultimate Aero posted a top speed of 257.11 mph (413.83 kph) on its first pass and 254.55 mph (409.71 kph) on its return pass, yielding a new top speed record: a staggering 255.83 mph (411.76 kph). The data, collected by Dewetron's world-renowned GPS tracking system, will be verified by Guinness before the Ultimate Aero is officially crowned the "World's Fastest Production Car." This breaks the current official record held by the Koenigsegg CCR at 242 mph by 11.83 mph and the Bugatti Veyron's unofficial speed of 253 mph by 3.11 mph.
Ultimate Aero at 250MPH

SSC’s high-speed durability and aerodynamic test runs started in March on a 12-mile stretch of Highway 93 in Elko County, Nevada. After the scouting team discovered a more appropriate test site testing moved to open roads in SSC’s home state of Washington. Unlike these previous tests, which encompassed various durability trials of the Ultimate Aero’s drivetrain and powertrain, today’s session was dedicated solely to determining the vehicle’s top speed capabilities. A recently repaved two-lane section of Highway 221 in Washington was ultimately selected for the task, though navigating the road’s slight elevation changes and mid-way S-bend proved to be a challenge. Test driver Chuck Bigelow, 71 of Richland, WA, had to pass through the S-bend at a minimum of 210 mph in order to attain record speed during the following straightaway (with only 1.5 miles before braking was required); after the record-breaking run, Bigelow stated "if there was additional straight pavement on which to accelerate, the top speed would have been considerably higher and if anyone challenges your record there is tons left on the table".

Lack of a dedicated test site, which many of the larger automotive manufacturers have at their disposal, was just one of the many obstacles in SSC’s way. Led by founder and lead designer Jerod Shelby, the SSC design team spent the past seven years creating, engineering, and testing the Ultimate Aero. "From the beginning, we felt confident that the Ultimate Aero was first in its class. SSC’s design team deserves their place in the record books for their tireless determination and motivation on this project. We are enormously pleased with the progress we’ve made with the Ultimate Aero and we’re excited to put more of these impressive machines into the hands of our customers," Shelby stated.

"This is a dream come true," he said while celebrating at SSC’s production facility. "Everyone at SSC worked so hard in designing, testing, and building the Ultimate Aero, and now to accomplish this record is amazing. The fact that we are a small privately owned company and were able to do something much bigger companies haven’t done on massive budgets makes this so exciting for the entire SSC team." said Shelby.

With 1183 bhp and 1094 ft-lbs of torque, the Ultimate Aero produces more emissions-legal horsepower than any other production automobile in the world (another Guinness World Record for which SSC is currently applying). Despite being designed to run at redline for extended periods of time, the Ultimate Aero remains remarkably drivable. The proprietary twin-turbo V8 power plant retains excellent idle characteristics, and thanks to a drag coefficient of just .357, wind tunnel testing calculates the vehicle to be aerodynamically stable to speeds up to 273 mph. Featuring all the amenities found in a luxury sedan, the supple leather/suede interior is highlighted by custom Recaro seats, a 10 speaker premium system, DVD/navigation/backup camera, and a cab-controlled lift that raises the front an extra four inches to navigate road hazards.

Veyron killer:
http://www.shelbysupercars.com/carspecs.php

Gogu
17-09-2007, 03:05
Artanis, tu incepi sa devii exemplu perfect de "ce e al meu e cel mai bun", no offesne. Alea sferice de pe Smart sunt OK, dar nu se preteaza decit pe jucaria aia, plus ca se inchid cam greu, adica nu prea le poti inchide complet.
Cit despre restul, evident, vorbesti sa te afli si tu in treaba, ca probabil in afara de alea de pe Logan altele nu ai vazut life, ca deh, Lambo nu sunt pe toate drumurile, Ferrari si mai rare(mai ales modelel clasice, care foloseau acele guri de aerisire, ca modelel noi au un nou tip de guri de aerisire). Dar ce-i drept, chiar par ieftine pe Lambo si pe Ferrari, nu ?


PS. Altii care au descoperit America ? Shelby Super Crap....auzie la ei, cu Michelin Pilot Sport PS2 au mers ei cu 273mph, indeed. Poate pe janta, dupa primii 2 km.

Artanis
17-09-2007, 07:19
No way, ti-am aratat ca mai sunt si alte tipuri de guri de aerisire.

Dar ce-i drept, chiar par ieftine pe Lambo si pe Ferrari, nu ?
Exact, si in plus sunt ugly. Acum ce-oi vrea, sa fie toti in limba dupa Alfa si dupa aeratoarele Logan-style ? :D

Gogu
17-09-2007, 23:58
Hai ca ne dam in barci, iar tu o iei prea personal si incepi sa suni ca un pickup stricat, repeti aceeasi melodie la infinit, iar melodia aduce dubios de mult cu ceva referitor la struguri acrii.
E la urma urmei o chestiune de gusturi, insa tu nu poti aduce un argument contra acelor guri de aerisire in afara de faptul ca nu iti plac tie. Da, stiu ca exista si alte feluri, exista unele sferice care nu au nici cap nici coada(ca deh, sunt sferice) si nu prea se potrivesc decit pe jucarii, exista unele cu multe pale paralele(pe care ti le strica la spalatorie orice idiot), exista si unele fixe chiar, exista multe feluri. Spre suprinderea ta, am vazut si eu masini, poate mai multe ca tine, poate mai putine. Si iarasi spre surprinderea ta, Alfa nu foloseste acele guri de aerisire decit pe 2 modele mai recente, in rest are tot modelul "clasic" cu pale. Si ca sa fie 3, tot spre surpriderea ta, in afara de gurile fixe de aerisire, alea Logan style sunt cele mai fiabile si rezistente.

Artanis
18-09-2007, 07:27
Pai nu stiu cine e pickupul stricat, cand am spus clar ca nu vorbesc despre fiabilitate aici, ci de aspect cheap si ugly, iar tu ai ramas blocat pe fiabilitate (culmea, o fi un subiect pasionant fiabilitatea gurilor de aerisire :)). Si da, e parerea mea, dar nu numai a mea...Mai bine o lasam balta, back ontopic.

BMW Concept CS

mache
18-09-2007, 09:13
cred c-a mai fost postat asta o data ;)

dios
18-09-2007, 09:43
Teh uglyness strikes back :D

mache
18-09-2007, 09:46
asta fata de seria 5 actuala este o superbitate :)
dar intr-adevar din fata arata un pic cam ciudat ... sau poate vor oamenii sa reinvie "rechinul"?

dios
18-09-2007, 09:50
Mie imi place seria 5, asta e ciudatel. Panamera ii va rupe capu'!

Micutzu
18-09-2007, 10:16
AFAIK e conceptul pe care se va baza viitoarea serie 8, si arata MULT mai bine decat actualele serii 5, 6 si 7; de fapt, continua linia BMW intrerupta la sfarsitul anilor 90'.

Panamera in schimb e un alt compromis de design, exact cum e Cayenne, liniile lui 911 fortate pe masini mari sau alungite exagerat arata oribil, se potrivesc doar pe o masina joasa si mica, ce are un raport mic intre ampatament si ecartament. Daca botul Carrera GT style e OK, tot ce e in spatele stalpului B e trist de-a dreptul, mai bine il faceau saloon si gata, treaba cu 4-door coupe nu e de ei.

Gogu
18-09-2007, 22:26
Panaramera :)
Pina si seful de design de la Porsche, cind a fost intrebat de ce zice lumea ca e urit Cayenne a raspuns ca e imposibil sa faci un SUV cu design de masina sport. E undeva un mini-interviu pe net, foarte funny.

BMW CS nu e urit, e doar ciudat, nu mi se pare ca aduce a un alt BMW de mai demult, insa nu imi displace.

dios
19-09-2007, 09:20
mhm, mie mi se pare cam fortat BMW-ul... poate versiunea finala sa fie o idee mai cuminte, asta parca a iesit din filmele SF :)

Adica daca tot mergi in directia in care merge CLS, mergi pana la capat... Sau, e de fapt interpretarea (mai) sportiva a unui coupe deluxe cu 4 usi, viziunea BMW :)

Eu cred ca ma gandeam la Aston Martin Rapide, nu la Panamera.. Citisem mai demult de astea doua, si imi ramasese imaginea aia ascutita si supla a Aston-ului in minte. Acum, cand caut Panamera, nici nu se compara cu ala... :D

Artanis
21-09-2007, 12:52
Niste CGI-uri ale coupe-ului de lux Audi, ce va fi lansat in 2009. Va prelua si V10-le de pe Lamborghini.

Gobar
21-09-2007, 16:53
Poze de la salonul Auto Frankfurt 2007 aici (http://www.4tuning.ro/gal/thumbnails.php?album=679).

Gogu
21-09-2007, 21:55
Please, fara link-uri catre 4tuning, orice numai site-ul ala nu.

atomidude
24-09-2007, 14:08
American muscle at its best: Corvette ZR-1 growl :)
http://www.leftlanenews.com/corvette-zr-1-future.html

Artanis
24-09-2007, 20:52
Featuring a supercharged version of the new Corvette's 6.2-liter V8, the ZR-1 will deliver somewhere between 600 and 700 hp, GM executives have said. It will be the most powerful and most expensive Corvette ever.
Sa ma treziti si pe mine cand reusesc americanii mai mult de 100CP/litru...:sleep:

In alta ordine de idei, vad ca e moda coupe-urilor de lux...Passat coupe...:eek:

atomidude
25-09-2007, 07:38
Trezeste-te deci Artanis! Doar vezi ca ZR-1 va avea intre 600 si 700 CP. Tot ce-i peste 620 CP duce la depasirea barierei magice :)

Artanis
25-09-2007, 07:43
Da, dar inca nu stim cu siguranta...:rotf:
Americanii astia reusesc mirifica performanta de a egala tehnologia europeana din anii '60, cand un motor cu compresor (cum se lauda ca ar fi acel ZR-1) depasea adesea 100CP/l...

Ettore13
25-09-2007, 10:27
In alta ordine de idei, vad ca e moda coupe-urilor de lux...Passat coupe...:eek:
:crash:
Din pacate nu-l mai gasesc p'ala de vomita!

Gogu
25-09-2007, 10:37
Indeed, urit rau saracul Passat Coupe. Passat ca Passat, e masina de popor, dar deja in versiune cuope cu 4 usi e o timpenie. Oricum, CGI-urile cel putin sunt hidoase.

cloud
25-09-2007, 11:30
American muscle at its best: Corvette ZR-1 growl :)
http://www.leftlanenews.com/corvette-zr-1-future.html
:rotf: "This thing has so much power […] We’re really into a speed and power realm that General Motors has never been in before. We’re way up there with Porsche Carrera GTs and Ferraris.” Vice President Bob Lutz
la putere poate, dar au alte capitole unde-s deficitari rau...

atomidude
25-09-2007, 12:07
... cum ar fi cloud?

cloud
25-09-2007, 15:03
suspensii, interior. sper sa sara de standardele 1979-1980 in europa. :D

dios
25-09-2007, 15:32
Indeed, urit rau saracul Passat Coupe. Passat ca Passat, e masina de popor, dar deja in versiune cuope cu 4 usi e o timpenie. Oricum, CGI-urile cel putin sunt hidoase.

Cei care isi tuneaza Passatul TDI nu vor fi de acord cu tine. De la o vreme e plin de reclame hidoase la optionale de caroserie pt. passat.. E o gluma, sau chiar exista si le poti pune pe masina? :icon_wall

Gogu
26-09-2007, 15:35
Way up there cu Porsche, Ferrari si altii la performante in linie dreapta, dar cu 200CP mai mult or something. Ca in rest...n-au nici o treaba. Bine, sunt putin rau, Z06 e OK si pe circuit, dar nu se compara cu Porsche sau Ferrari la chestii putin mai sofisticate, gen motoare, suspensii, finetzuri, interioare, cutii de viteze, si mai stiu eu ce.

Dap, exista un kit de caroserie pt. Passatul nou, e chiar OK atita ca estetica cit si ca finisari, insa oricum ar da-o, nu se poate face din barca aia, care nu e tocmai o masina frumoasa, ceva ce vor ei, adica masina agresiva. Insa tzaranii n-au decit sa incerce, nu-i opreste nimeni, banii lor oricum stau mai bine in conturile lui VAG decit in buzunarele lui Gutza and company.

blue_led
03-10-2007, 01:01
http://www.220.ro/Brilliance_B6___masina_chinezeasca_din_2007-14573.html

mimed
03-10-2007, 01:06
Masina absoarbe f bine fortele impactului si daia se face acordeon :D:D:D

Artanis
03-10-2007, 09:20
Cateva spy-shot-uri - VW Passat Coupe si Next Gen. Seat Ibiza:

hulubei
03-10-2007, 12:02
Way up there cu Porsche, Ferrari si altii la performante in linie dreapta, dar cu 200CP mai mult or something. Ca in rest...n-au nici o treaba. Bine, sunt putin rau, Z06 e OK si pe circuit, dar nu se compara cu Porsche sau Ferrari la chestii putin mai sofisticate, gen motoare, suspensii, finetzuri, interioare, cutii de viteze, si mai stiu eu ce.


Nu-mi vine sa cred cat de putin biased e Gogu de data asta. E adevarat ca nu e masina secolului dar totusi e una din cele mai rapide si multi uita mereu cand o compara cu fineturile Ferrari ca are un pret de sub jumatate. Cu siguranta puteau americanii sa faca un finet dar nu ar mai fi costat cat costa acum si probabil ca pentru multi acel pret conteaza.

Pai hai sa ne gandim, in zona aceea de pret, poti lua un Audi S5. E cool, are ceva putere, e zdravan si destul de luxos. Din el vor putea suna manelele ca la ele acasa iar senzatia de exclusivitate va fi identica cu cea a unui Passat tunat TDI. Ah, dar poti lua un M5 probabil sau un seria 6 cu motor de 3500. Eu zic ca sux cat timp nu esti fan BMW obsedat cu tot felul de postere pe peretii camerei. Si totusi vrei ceva cu multi caluti care sa-ti dea satisfactie mare de tot, te uiti la Porsche si mai apoi la Ferrari, visezi, oftezi si-ti iei un Corvette.
Avantajul lui si al motorului lui de tractor e simplu. Daca iti place sa si mestersti putin, sa faci un mic OC, e perfect, vaca aia de motor are potential mare ca nah, e mare, iar suspensiile si franele le poti schimba lejer si pe ele ulterior. Iar de diferenta ramasa iti mai iei un saloon luxos pentru zilele cand vrei sa conduci in liniste si confort. Pentru ca nu voi crede pe nimeni ca la 250km/h va sesiza diferentele de calitate din interiorul supersportivelor si nici ca un scaun de Ferrari e mai comfortabil in pozitia aceea orizontala decat al unei limuzine.
Da, daca as avea banii de un Ferrari, as lua, dar daca banii imi ajung doar de un Corvette, nici nu m-as mai gandi si cred ca si voi toti cei care-l blamati ati face la fel.

Corvette fanboy here! :love: :rotf:

Gogu
03-10-2007, 18:28
Te inseli in 2 privinte, cel putin.
1. Americanii nu ca nu au vrut sa faca Z06 mai finutz pentru ca ar fi costat, pur si simplu nu stiu ce e aia.
2. Nu costa in Europa asa putin cum ai putea crede, iar la ei toate masinile sunt mult mai ieftine, Audi inclusiv, deci comparatia nu e corecta.
3. Ce mic OC poti face la motorul ala, dat fiind ca saracul de el, are 16V la V8 ? In afara de celebrul superchanger, cu care americanii reusesc performanta de ~100CP per litru, nu vad ce ai putea sa-i faci, sau chiar si daca ai putea, nu au piese, tuneri, deci va costa un cistig de 100CP acolo cit nu face, ca iti faci tu piese custom, volum mic, design propriu. Si asta daca esti doctor in mecanica.

Sincer, daca as avea bani de un Corvette Z06, la pretul de Europa, mi-as lua 2 chestii : un motor, ca sa ma distrez, si un EVO 9(desi urasc chestia aia, e urit si interior si exterior, dar macar are potential, cu adevarat), caruia sa ii fac un mic tuning pina la 650CP or so. Mi-ar mai ramine bani si de benzina pentru ambele, si ambele ar fi mai rapide decit Corvette.

blue_led
04-10-2007, 01:05
....si un EVO 9(desi urasc chestia aia, e urit si interior si exterior, dar macar are potential, cu adevarat), caruia sa ii fac un mic tuning pina la 650CP or so. Mi-ar mai ramine bani si de benzina pentru ambele, si ambele ar fi mai rapide decit Corvette.

interiorul la evo este util numai pentru inmatriculare si sa-l aduci acasa . de obicei se scoate tot pina la tabla si se pun scaune scoica , rollbar , stingatoare , et c. . ca d'aia ti-l iei :D

Gogu
04-10-2007, 12:31
Da, clar, numai ca problema e alta, scaunele aftermarket nu gasesti multe modele frumoase, si din piele, etc. Atita vreme cit un EVO pe la 650CP poate fi folosit ca daily driver, nu m-as complica sa pun scaune scoica urite si incomode pentru rarele ocazii in care mai faci o liniutza, un circuit, ceva, deci as opta pentru ceva (super)sportiv insa placut ochiului (si....spatelui, care este;)), si asa ceva am gasit doar 2-3 modele, foarte scumpe. Nu mai zic de restul, ca orice i-ai face bordul ala jalnic tot acolo e, chit ca acoperit cu alcantara sau mai stiu eu ce. Bine, astea sunt cele mai dureroase probleme(nu sunt chiar probleme, ci sa zicem ... nepotriviri estetice :)), ca in rest e OK, exteriorul nu e asa urit, nici frumos sau dragutz macar, dar nici hidos.
Rollcage...nu m-as risca, cit de urit e interiorul, cu ala il strici si mai rau.

Artanis
04-10-2007, 13:25
Nissan announces all-new Skyline Coupe (http://www.globalautoindex.com/news.plt?no=1955#)

Zyklon5
04-10-2007, 13:36
All new Infiniti G37 poate ...

mimed
04-10-2007, 14:33
Nu ma, asa se numeste in japolanda... parca era si berlina skyline :what:

Skyline-ul coupe GT-R va fi si el lansat in curand ! Va fi o bestie de 550cp... :D

Micutzu
04-10-2007, 15:04
Ce masina japoneza ai vazut sa aiba mai mult de 280CP ? Nu de alta, dar din cate stiu eu asta e limita maxima pentru a putea inmatricula o masina acolo.

Gogu
04-10-2007, 15:38
Pai chiar aia e limita, daca nu au mai crescut-o intre timp.
Oricum, multa vorbarie si putina realitate despre Skyline GT-R, e un mit deja. Chiar si Skyline GT-R 33 si 34 erau over-rated, e masina visurilor pentru multi boy-racer, desi ei habar nu au cu ce se maninca masina aia si ce stie sa faca, au auzit ei ca e o masina "tare".