PDA

View Full Version : Carti...



Neo
03-12-2005, 02:12
Stiu ca probabil voi fi injurat la capitolul asta, dar...in fine. Printre megahertzi si munca, unii mai strecoara si cate o carte.

Ultima carte citita a fost "Les liaisons dangereuses" (Choderlos de Laclos). Pentru cei care nu stiu, este cartea din spatele filmului "Cruel Intentions". Si e foarte diferita (roman epistolar). M-am chinuit la ea vreo 4-5 luni, nu atat din cauza ca e in franceza (gasita pe la mama prin biblioteca), cat din lipsa de timp.
Acum vreau sa recitesc "Cavalerii florii de cires" (Constantin Chirita), mai mult din nostalgie (vacanta trecuta, in lipsa obectului muncii, am recitit celelalte 4 volume, insa pe asta pur si simplu nu l-am gasit).

Si caut coraj sa ma apuc de "Fundatia" lui Asimov. Seria... :love:

Voi? Ce-ati mai citit? Ce ati mai vrea sa cititi (recititi)?

dios
03-12-2005, 03:15
Apucă-te de Fundaţie că merită. Pe urmă baga Dune, care deşi mai lentă parcă, merită şi aia. Treci in pauze prin Serge Brussolo (a personal favorite), cu mici opriri la Gerard Klein, P.K. Dick, Arthur Clarke, A.E. van Vogt sau Norman Spinrad. Caută înfrigurat pe Roberto Quaglia şi una dintre cărţile sale: Dio S.R.L. :cool: De ce nu şi un Hobana sau Mironov, că doar suntem naţionalişti :) Păcat ca nu am mai avut nici timp şi nici chef să mai citesc ceva... Lumea asta IT ne-a mâncat tinereţile şi cărţile. Cine ştie ce inseamna [ quote ] blabla [ /quote] sau NFS versiunea X, nu prea mai citeşte :(

spiderr
03-12-2005, 03:22
incultilor :D ma numar si eu printre ei.... adica aia cu nfs:P , tocmai am terminat azi most-wantedu asa ca ...... virgula carti din pix ca sa ma exprim mai plastic asa :P

Neo
03-12-2005, 03:24
Din Fundatie am citit Preludiul Fundatiei si Fundatia. Acum nush...mi-a placut extraordinar de mult Preludiul, insa Fundatia m-a cam dezamagit. Insa din primele randuri ale "Fundatia si Imperiul" simt ca ma asteapta ceva...interesant. Si Ion Hobana imi place, Mironov nu am gasit. Insa chiar o sa caut Roberto Quaglia :D

BTW, uitasem de A.E. van Vogt, cu ale sale "Soarele Subteran" si "Silkie" :owned:

Iar Norman Spinrad e un personal favourite, insa pe locul 2 dupa Michael Crichton :yepp:

dios
03-12-2005, 03:25
Eu mi-am propus să citesc bibliografia de liceu măcar, că nu am parcurs nici 10% din scoarţă în scoarţă :( pe urma as vrea sa trec puţin prin literatura rusă, să revin la cea franceză din care am mai citit obligat forţat câte ceva, ca să ajung intr-un final apoteotic la japonezi, foarte la moda lately :)

Un loc numai bun de răsfoit cărţi: pe Magheru, lângă Patria, numit Cărtureşti. Au ceai f. bun, cu arome exotice pt. cunoscători, prăjiturele mişto, cărţi căcălău ( librărie dotată ) şi o atmosferă intimă. No smoking area dar foarte chic.

Îţi recomand Soarele Gol şi Caverne de Oţel ale lui Asimov, asta ca să îţi deschizi apetitul pt. Fundaţie :naughty: In the mean while, caută şi pe Orson Scott Card, are câteva f. bune. Jocul lui Ender, Vorbitor in numele morţilor... Şi de ce nu Pâine, unt şi paradoxină al aceluiaşi inconfundabil Roberto Quaglia. O altă carte foarte bună este Doando, de R. Bărbulescu. Uimitoare!


Hai că dacă le înşir pe toate nu mai dorm în seara asta :) O să-mi aranjez colecţia cât de curând şi o să incerc să mai cumpăr ce-mi lipseşte.

RoyaL
03-12-2005, 07:31
Biblia-Noul Testament,mi-a placut enorm Evaghelia dupa Ioan.
si
Divina comedia.

Don Corleone
03-12-2005, 11:46
Citesc Biblia zilnic, my favorite book :goofy:
Nice topic by the way... :mischeif:

dios
03-12-2005, 12:32
Holy shit, n-am citit decât Biblia Hazlie :D

Artanis
03-12-2005, 12:46
Îţi recomand Soarele Gol şi Caverne de Oţel ale lui Asimov, asta ca să îţi deschizi apetitul pt. Fundaţie
Mergeau, pe la 14-15 ani...;)

dios
03-12-2005, 12:59
Mda, cam pe atunci le-am citit :D (prin clasa a 7-a sau a 8-a) Dar le-aş reciti şi acum.

Neo
03-12-2005, 13:15
Mergeau, pe la 14-15 ani...;)
Artanis, tata, sa inteleg ca acum esti prea matur pentru a citi asa ceva? Damn, inseamna ca eu sunt tanar tare :rotf:

Don Corleone
03-12-2005, 14:37
Si nelinistit :)

Artanis
03-12-2005, 15:26
Artanis, tata, sa inteleg ca acum esti prea matur pentru a citi asa ceva?
Ce sa-i faci. Fiecare literatura adecvata varstei...:)
Ultimul preferat a fost Dostoievski. Acum m-am lasat de lectura :)

Neo
03-12-2005, 15:34
Parerea mea este ca SFul este adecvat oricarei varste. Imaginatia ar trebui sa fie la fel de antrenata la 60 ani ca si la 14-15. Nu inseamna ca daca depasesti 25 ani trebuie sa citesti doar filozofie or smth else (stiu ce si cum scrie Dostoievski, nu intelegeti ca m-am referit specific la el), iar peste 50 ani sa incepi sa-ti scrii memoriile :D

dios
03-12-2005, 15:46
De exemplu bunicul meu, profesor de istorie, teologie şi mai nou asistent la Farmacie la Carol Davila, a descoperit la 70 şi ceva de ani SF-ul :D Cu o mână corectează lucrarile de diplomă la vreo 50 de fătuci şi cu cealaltă ţine o carte de Frank Herbert :what: şi mă bate pe mine la cap să citesc Fraţii Jderi (cred că din prima clipă de când am învăţat să citesc) şi toată seria Dune, pe care am abandonat-o după vreo 4-5 cărţi.

Neo
03-12-2005, 16:04
De exemplu bunicul meu, profesor de istorie, teologie şi mai nou asistent la Farmacie la Carol Davila...
:eek: huh?! Parca tineam eu minte ceva. Da-mi pe pm cum il cheama :D Doar de curiozitate...Colegul meu de camera e la Farmacie.
Si ce sa zic...q.e.d.

P.S.: Fratii Jderi e fainut. Eu l-am descoperit dupa ce am dat teza :rotf:

Zyklon5
03-12-2005, 16:04
Intr-un moment cu adevarat potrivit am terminat De ce iubim femeile - Mircea Cartarescu interesant, doar ca nu i-am acordat atentia cuvenita, sunt prea hiperactiv sa mai fiu in stare sa savurez o carte.

Neo
08-12-2005, 03:03
Prea multa cafea strica, ai? :D

Oricum, terminat "Fundatia si Imperiul" si sunt la jumatatea cartii "A doua Fundatie".
Comentarii? :eek: :love: Fantastic, nu regret nici o clipa :D Dupa trebuie neaparat sa citesc "Caverne de otel" si "Robotii de pe Aurora". Gica-contra, incep cu sfarsitul, da' ce sa-i faci?

dios
08-12-2005, 08:51
oricum eşti de abia la început...... eu nu cred că aş mai avea răbdare... n-am mai citit decât mici povestiri de Asimov, atât.. :)

Neo
08-12-2005, 13:28
Pai eu citesc in turbo-mode (TM) :D Am terminat "Fundatia si Imperiul" in 2 zile :owned:

dios
08-12-2005, 13:32
si eu citeam cam la fel.. cam o carte pe zi. Dimineata 3-4h... si seara inca 3-4-5 si gata.. dar chiuleam de la scoala etc.

mimed
08-12-2005, 13:48
Prea multa cafea strica, ai? :D

Oricum, terminat "Fundatia si Imperiul" si sunt la jumatatea cartii "A doua Fundatie".
Comentarii? :eek: :love: Fantastic, nu regret nici o clipa :D Dupa trebuie neaparat sa citesc "Caverne de otel" si "Robotii de pe Aurora". Gica-contra, incep cu sfarsitul, da' ce sa-i faci?intre "Caverne de otel" si "Robotii de pe Aurora", trebuie neaparat sa citesti "Soarele gol" ca sa ai continuitate ...
Pana la urma, Asimov a legat totul, desi nu asta a fost intentia initiala :D

Neo
09-12-2005, 04:15
Terminat si "A doua Fundatie". Sunt in dubiu :what:
Sa ma apuc de "Caverne de Otel" -> "Soarele Gol" -> "Robotii de pe Aurora", sau sa merg in continuare pana la "Fundatia Renascuta" si apoi sa citesc inceputurile?

Sucit mai sunt :bulb:

mimed
09-12-2005, 06:30
Termina seria fundatiei. Apoi, daca poti, o "pauza" condimentata cu scurte povestiri Asimov ("Eu, robotul", etc.). Asta ca sa nu faci indigestie la cat ai citit ... Sa ai timp sa digeri tot universul Fundatiei.
Oricum, daca o sa ai vreodata timp :D, incearca sa le citesti in ordinea cronologica a faptelor descrise de carti: seria Robotilor -> seria Imperiului -> seria Fundatiei.

dios
09-12-2005, 09:29
si dupa aia invers, si pe urma pe sarite din 2 in 2 ani :D. Ultima data in mod aleator, toata opera lui Asimov si gata.

PesteImputit
09-12-2005, 10:39
eu citesc in momentulasta Warcraft: The well of enernity : book1 :D
inainte de asta am citit seria diablo (the legacy of blood, the kingdom of shadow, the black road), inante de astea am citit seria starcraft si restul seriei warcraft (the master of theclans, day of the dragon, the last guardian)

btw srie cineva un magazin virtual de carti din us care trimite aici?

dios
09-12-2005, 11:40
amazon.com :)

esti dus, ce carti sunt alea?

Neo
13-12-2005, 02:50
Terminat si "Marginea Fundatiei" si "Fundatia si Pamantul". Am inceput "Fundatia Renascuta".

Oricum...reactia = :eek:
Bestiala gradarea tensiunii. Iar lumea vecina cu Pamantul a fost prezentata de parca era James Bond: Alfa...si peste doo pajini: Alfa Centauri :D

DevanG
13-12-2005, 06:15
"Caverne de Oţel" să o citeşti.
Nu uita şi de "O piatră pe cer".

Acum să revenim la chestii importante ca de exemplu de unde ai făcut rost de "Marginea Fundaţiei", "Fundaţia Renăscută", "Soarele Gol" şi cum te pot convinge/şantaja să mi le împrumuţi şi mie - daca nu sunt în format dijital.
Personal îmi fac curaj de Discworld, evident începând cu începutul şi terminând cu sfârşitul. :)

Neo
13-12-2005, 20:34
Sunt in format dijital. Dar atat timp cat am ochi buni, hartie si juma de kil de cerneala neagra...se fac si in format tiparit. Evident ca ti le pot da asa printate :D
Daca imi aduci odata adaptorul ala. Da-mi un telefon maine pe la 14.

DevanG
14-12-2005, 04:07
The preciousssss shall return to it's rightfull master. :)

Ai colecţie de cărţi mare ?; ar trebui să vin cu un disc de 12cm diametru care poate fi rescris şi rescris şi rescris de multe şi multe şi muuuuulte ori la mine ?
:D

PesteImputit
15-12-2005, 01:00
amazon.com :)

esti dus, ce carti sunt alea?

those are the goodbooks..
ca sa nu imi mai stric ochii in fata monitorului....
:D
richard a kanaak rules:D

Neo
15-12-2005, 02:01
Pfui. Am terminat cu Fundatia...:love: Beautiful...simply beautiful. Acum trebuie sa citesc primele parti :bulb:

Oricum, este incredibil cata imaginatie a putut avea Asimov...Respekt! :bow2: