PDA

View Full Version : Recomandare ventilatoare

StefanV
10-12-2005, 14:17
Salut!Am un calculator P4 630 BOX,Gigabyte 8I915P Duo,Gigabyte 6600 GT cu ventilator stock,carcasa Antec SLK3700-BQE.Sistemul il am de 3luni iar de o luna a inceput sa scoata un zgomot ingrozitor.Scoate zgomot cand il aprind pt 2-3 sec si in jocuri face cel mai rau.La inceput am crezut ca e de la placa video pt ca stiam ca Gigabyte-ul are ventilatoare proaste pe 6600GT si mai ales ca se si incalzeste cam tare 62 grade in idle si 90-95 in full load.Cei de la Gigabyte Support Center mi-au zis ca atata timp cat temperatura in full load sta sub 100 grade nu e nici o probleme.In timpul unui joc solicitant am micsorat rpm-urile cu RivaTuner si atunci mi-am dat seama ca s-ar putea sa nu fie de la placa video ci de la proc cu toate ca proc-ul sta pe la 32-33grade @ 2500rpm in idle si 50grade @4200rpm in full load.Mentionez ca in idle calculatorul e destul de silentios si ca nici nu pot sa il desfac sa ma uit daca a intrat praf ceva pt ca e sigilat si pierd garantia.Ce ventilator imi recomandati pt proc si pt placa video?Ca daca tot ma duc cu el la service vreau sa imi schimbe si ventilatoarele.

kenyshor
10-12-2005, 15:36
Pai in primul rand, temperatura aia de 32 grade e cam exagerata :), in al doilea rand, probabil ca si cea din full load. Next, iti trebe un cooler mai performant, un thermalright sau un zalman, etc. Pt placa video incearca niste silencere. Gasesti cam tot ce ai nevoie AICI (http://www.pc-coolers.ro)

PS: Eventual poti incerca si niste coolere de carcasa pt un airflow (it's a must)

fedayn
10-12-2005, 19:09
arctic cooling freezer 7 pro - pt. proc 900k
2 vents de 12cm (unu il ai deja de la carcasa-cred :what: ) 1 vent e cam 400k
silencer de la arctic cooling 650k

linkul e ala dat deja.

StefanV
10-12-2005, 19:35
M-am convis.De la procesor se aude.L-am testat cu Prime95+S&M si temperatura a ajuns la 55grade@4200rpm si scoatea un zgomot ingrozitor.Stiu ca placile Gigabyte au probleme cu senzorii de temperatura dar acelasi temperaturi le afiseaza majoritatea programelor pe care le-am incercat,inclusiv programul de monitorizare de la Gigabyte si BIOS-ul.Sunt si unele programe(Smart Guardian) care imi afiseaza niste temperaturi anormale(150 grade).Carcasa are deja un ventilator de 120mm cu care a venit,si care cred ca e suficient deocamdata.Pentru proc ce ventilator/radiator e mai bun?

StefanV
10-12-2005, 20:01
arctic cooling freezer 7 pro - pt. proc 900k
2 vents de 12cm (unu il ai deja de la carcasa-cred :what: ) 1 vent e cam 400k
silencer de la arctic cooling 650k

linkul e ala dat deja.

Merci fedayn.La alea ma gandisem si eu, cu toate ca am vazut ca din punct de vedere al zgomotului arctic cooling freezer 7 pro in full load e la fel ca ventilatorul stock si anume aprox. 34 dbA.Ceva mai silentios ce as putea alege?

Tile
10-12-2005, 20:14
Daca layout-ul placii de baza permite poti sa alegi Akasa Evo.