PDA

View Full Version : Surse si vibratii

mimed
24-09-2004, 08:03
De cind mi-am schimbat sursa cu neopowerul din semnatura am observat ca (,)carcasa mea vibreaza mai mult. oricum, sursa statea un pic suspendata in 3700amb-ul subsemnatului (adica nu se prijinea tocmai cum trebuie pe bara metalica transversala si pe suportul metalic din partea opusa). Asa ca m-am gindit sa folosesc niste burete pentru a umple spatiile cu pricina. Acum e mult mai bine.
Question: merita investit in niste saibe de plastic - sau alte gaselnite similare - pentru surse, sau e doar marketing hype?

Behemoth
24-09-2004, 09:36
O rama dintr-aia din cauciuc siliconat mi-am cumparat si eu acum ceva vreme si pot sa-ti spun impresiile mele. Sincer vorbind, nu am simtit o mare diferenta poate pentru ca:
- am o sursa silentioasa (Nexus NX 3000 - care btw, acum este in sales la endpcnoise.com la 47 USD!)
- rama aia nu se potriveste foarte bine: pe partea din spate (acolo unde se prind suruburile) carcasa are un mic prag pe care se aseaza sursa. Deoarece distanta este mica, a trebuit sa imping destul de puternic drept pentru care nu stiu cat mai atenueaza din vibratii atata timp cat este prinsa foarte strans

Ce iti recomand eu este sa incerci sa pui cateva suvite de silicon sanitar in punctele in care sursa vine in contact cu carcasa. S-ar putea sa fie mult mai eficient.

Gogu
24-09-2004, 11:52
Silicon sanitar ? Ce e ala si de unde sa poate gasi ?

mimed
24-09-2004, 12:21
Doar un exemplu.

http://www.ceresit.de/ceresit/aktuell/silikon_wasser.htm

Gogu
24-09-2004, 12:52
Still don't get it. Cum e siliconul asta, lichid or something ? Si se intareste cind e folosit ?

mimed
24-09-2004, 13:27
Il gasesti sub diferite forme si culori in orice magazin de materiale de constructii. De regula forma de prezentare este ca si in link-ul de mai sus. Este un produs ca o pasta care polimerizeaza (se intareste) in contact cu aerul si ramane cu o consistenta cauciucata,vascoasa. Este folosit la izolare, lipire, poate inlocui in unele cazuri garniturile.

Behemoth
24-09-2004, 14:21
Si face priza foarte buna, pe orice material. Chiar si sticla. Dezavantajul este ca se curata greu. Cand ajung acasa am sa postez un mic bricolaj pe care l-am facut cu ajutorul siliconului sanitar. Vezi aici (http://crazypc.ro/forum/index.php?showtopic=36).

dios
24-09-2004, 16:17
(Nexus NX 3000 - care btw, acum este in sales la endpcnoise.com la 47 USD!)

Chiar BUN pretul. Naspa cu transportul, ca m-ar tenta rau, pana apare sau pana scade chiar, Phantomu'..

Cat despre siliconul sanitar, nu miroase? Eu stiu ca are un miros intepator, care se atenueaza in destul de mult timp. Mai am un tub pe aici, mi-a ramas de cand am izolat cada..

Behemoth
24-09-2004, 16:27
Miroase la inceput dar se duce repede, fiind cantitate mica. Iti dai seama ca nu folosesti o galeata. Si miroase a otet, nu altceva...

Gogu
24-09-2004, 18:50
Prefer cauciuc ceva, silicon in forma mai solida.

mimed
24-09-2004, 23:53
Avantajul siliconului sanitar este ca-l poti modela aproape in orice forma.
Si apoi poa' sa miroasa a orice, important este ca e silent :mda:

Gogu
25-09-2004, 00:28
Il poti modela, nu de miros e vb., dar daca ramine oarecum pastos si se curata greu, ma las de meserie.

mimed
25-09-2004, 06:21
Pai Bonko, n-ar fi rau sa postezi niste poze cu sursa linistita cu silicon. Eu mai am un tub pe-acasa (tot de la cada), dar mi-ar trebui ceva cantitati sa fac ce-mi trece mie prin minte...

Behemoth
25-09-2004, 06:50
land, sugestia cu siliconul la sursa era doar pentru tine. Eu nu am folosit, deoarece la mine nu a fost cazul.

Alexandrus, nu ramane pastos, dupa ce s-a uscat este precum un cauciuc elastic. Iar de curatat ar trebui sa existe vreun trick (gen apa cu otet sau altele) si in cazul asta.

Gogu
25-09-2004, 11:46
Bun, deci consistenta e buna dupa ce se ususca, dar ramine problema curatatului. Oare cu alcool se ia ?

Cool. Cind ma drum prin Metro/Carrefour o sa cumpar si un tub de silicon din asta, sa vad pe unde dau cu el ;)

Behemoth
25-09-2004, 11:54
Am sa intreb eu un instalator. El ar trebui sa stie cel mai bine.
Cam asta ar trebui sa cumperi. Numai vezi sa iei un pistol bun (cum este in imagine). Altfel risti sa se indoaie tija in timp ce-l folosesti.

mimed
25-09-2004, 13:42
Se curata relativ usor, cam cu orice, atata timp cat suprafata pe care a fost aplicata este neteda (gen metal). Se curata greu de pe materiale poroase sau gen textile...Si se poate turna in diverse forme. Numai ca trebuie aplicat pe o hartie cerata, pt ca de ea nu se lipeste...;)

Gogu
25-09-2004, 15:12
Multumesc pentru sfaturi.