PDA

View Full Version : LG 4167B - ce parere aveti?



BlueLightning
08-01-2006, 20:53
Salut. Doresc sa-mi achizitionez un DVD-/+RW si m-am informat pe la mai multe firme de IT, printre care cu o firme colaborez de peste 5 ani.

Cei de acolo m-au sfatuit pentru acest DVD-RW LG 4167B, primul motiv fiind ca dintre toate marcile de DVD-uri pe care le comercializeaza acest model a avut cele mai putine probleme, numarul de unitati returnate fiind redus.

Al doilea motiv ar fi calitatea inregistrarii, performate destul sau chiar foarte bune.

Trebuie sa recunosc ca sunt detinatorul unei unitati optice CD-RW TEAC de 40x12x48x si al unor CD-ROM-uri tot TEAC de 40x care dupa 4-5 ani nu au absolut nici o problema , aceste variante fiind din perioada cand TEAC producea echipamente de calitate :yepp: .

Tot aceasta firma de IT mi-a facut comparatia lui LG 4167B cu aceste unitati optice de la TEAC.

Dorec cateva pareri ale voastre despre aceasta unitate si ce alte unitati optice DVD-RW imi mai recomandati.

Merci.

psyko
09-01-2006, 12:19
eu am un LG 4163B si merge aproape de 1 an perfect(silentios, nici un cd sau dvd busit pana acuma desi l-am folosit destul)
cauta pe google un review la modelul pe care il vrei. sunt destule.
btw TEAC-urile nu mai sunt ceea ce erau odinioara, adica sunt mai putin fiabile din pacate

sefu
09-01-2006, 16:22
Si eu am LG 4163B serie super reusita care nu se mai face, dar se cauta si acum, dar LG4167 e foarte slab, am prins DVD-ui blank pe care nu le recunostea de loc, as sugera un Pioneer 110D, eu in momentul de fata asta as lua.

BlueLightning
10-01-2006, 03:52
eu am un LG 4163B si merge aproape de 1 an perfect(silentios, nici un cd sau dvd busit pana acuma desi l-am folosit destul)
cauta pe google un review la modelul pe care il vrei. sunt destule.
btw TEAC-urile nu mai sunt ceea ce erau odinioara, adica sunt mai putin fiabile din pacate

Pai asta am spus si eu. Cea ce am eu a fost cam din ultimul lot de unitati optite de calitate, dupa aia au aparut CD-ROM-urile de 52x si CD-RW de 52x... care au fost vai mama lor :mda:

Oricum, in legatura cu DVD-RW-urile Pioneer si LG, since nu prea am observat diferente extraordinare intre ele.

In schimb nu prea am inteles bine graficele de la corectiile de eroare. Ce inseamna daca banda galbena este mai mica sau mai mare?
Din descriere ar reiesi ca banda mai ingusta reprezinta o corectie mult mai buna a erorilor, unde LG intrece Pioneer-ul. (daca gresesc corectati-ma)

Oricum dupa review-ul pe care l-am vazut si concluziile celor de acolo, LG 4167B il inlocuieste cu succes pe 4163B.

Mai am totusi si avantajul ca ii cunosc pe cei de la firma respectiva si oricand imi pot face upgrade la el (sa trec la alt model sau alt producator)