PDA

View Full Version : THERMALTAKE Sonic Tower

Moonspell
29-01-2006, 18:19
THERMALTAKE CL-P0071D Sonic Tower, iata un cooler bun, sau asa se zice conform review-urilor de pe net. Acum dincolo de parerea celor responsabili cu cronicile as vrea sa stiu si parerea celor vii ;) .

Poate aveti si voi asa ceva si imi spuneti si mie cum se descurca. As vrea sa folosesc cooler-ul respectiv pe un Athlon64 3000+ (sk754) insa nu pt mult timp, planuiesc un upgrade consistent la vreun Venice/San Diego (de la 3500+ in sus) sau cine stie un X2, asta prin toamna, iarna viitoare :D .

Iata si un review care va poate oferi mai multe info despre el, desi ma gandesc ca niste silence maniacs asemeni voua stiti deja cum sta treaba: http://www.insanetek.com/review.php?id=207&page=2 .

Am uitat sa va spun, am o carcasa Antec Sonata si contine deja un ventilator de 120mm.

Predator
29-01-2006, 18:21
THERMALTAKE CL-P0071D Sonic Tower, iata un cooler bun, sau asa se zice conform review-urilor de pe net. Acum dincolo de parerea celor responsabili cu cronicile as vrea sa stiu si parerea celor vii ;) .

Poate aveti si voi asa ceva si imi spuneti si mie cum se descurca. As vrea sa folosesc cooler-ul respectiv pe un Athlon64 3000+ (sk754) insa nu pt mult timp, planuiesc un upgrade consistent la vreun Venice/San Diego (de la 3500+ in sus) sau cine stie un X2, asta prin toamna, iarna viitoare :D .

Iata si un review care va poate oferi mai multe info despre el, desi ma gandesc ca niste silence maniacs asemeni voua stiti deja cum sta treaba: http://www.insanetek.com/review.php?id=207&page=2 .

Sa mai discutat despre acest cooler. :D
Oricum ca sa te bucuri si tu nitel, este un heatsink extraordinar de bun, in ciuda masei sale mari :D.
Folosit cu un cooler capabil de cfm mare, sau chiar 2, dupa parerea mea cred ca bate si un ninja :D

Moonspell
29-01-2006, 19:05
S-a mai discutat despre acest cooler

In cazul asta imi cer scuze, dar nu am vazut nicaieri pe forum ca s-a mai discutat despre asta si in continuare nu vad. Daca vreti imi puteti indica threadul sau il continuati voi pe asta, poate veti adauga opinii proaspete :D .

mRzv
29-01-2006, 19:09
Pei nu prea mai avem ce opinii sa adaugam...
Daca esti impacat cu greutatea pe care o atarni pe mb go for it :)
Ex. userul Novi il are de ceva timp...si nu l-am auzit sa se planga de el...ba chiar mi se pare ca l-a tinut si fanless :)

cyfaws
29-01-2006, 19:16
Sa mai discutat despre acest cooler. :D
Oricum ca sa te bucuri si tu nitel, este un heatsink extraordinar de bun, in ciuda masei sale mari :D.
Folosit cu un cooler capabil de cfm mare, sau chiar 2, dupa parerea mea cred ca bate si un ninja :D
Sau un aspirator...:bulb:

Moonspell
29-01-2006, 19:24
Pei nu prea mai avem ce opinii sa adaugam...

Pai in afara de predator care a zis ca este extraordinar de bun, nu ati mai zis nimic. Si da, il vreau fara ventilator ca asa puteam sa imi iau f bine si un Arctic Cooling Freezer64 PRO de ex.

Predator
29-01-2006, 19:26
Pai in afara de predator care a zis ca este extraordinar de bun, nu ati mai zis nimic. Si da, il vreau fara ventilator ca asa puteam sa imi iau f bine si un Arctic Cooling Freezer64 PRO de ex.

Da e o alegere excelenta pret/performanta :D
e dead silent ;)

dar oricum nu prea se apropie de "Le Monster" :D

Moonspell
29-01-2006, 19:35
Da e o alegere excelenta pret/performanta

Atat timp cat procesorul nu moare, nu ma intereseaza performanta, eu vreau ca orice cooler sa taca si nu ma intereseaza DELOC overclocking.

Si mai ma intreb o chestie, am o placa Gigabyte GA-K8NS, credeti ca imi intra pe ea?

Predator
29-01-2006, 19:36
Atat timp cat procesorul nu moare, nu ma intereseaza performanta, eu vreau ca orice cooler sa taca si nu ma intereseaza DELOC overclocking.

Si mai ma intreb o chestie, am o placa Gigabyte GA-K8NS, credeti ca imi intra pe ea?

atunci go for Artic Cooling :D

Moonspell
29-01-2006, 19:43
atunci go for Artic Cooling :D

go for Artic Cooling de ce? Pt ca nu imi intra Sonic Tower-ul pe pl. de baza sau pt un alt motiv?

Predator
29-01-2006, 20:49
go for Artic Cooling de ce? Pt ca nu imi intra Sonic Tower-ul pe pl. de baza sau pt un alt motiv?

1. Nu faci Overclock ( nu ca ar fii un cular prost pt asta)
2. E usor
3. E cel mai bun pret/performanta
4. Se monteaza mult mai usor ca Sonic Tower
5. Nu trebuie sa te chinui cu cautatul cularelor
7. E silentios

mai vrei ? :mda:

mRzv
29-01-2006, 21:26
Sonic Tower-ul poate sa il tina fanless...sau cu un vent la turatie foarte mica...asta nu se pune?
La pretu' de 1.250.000 nu e chiar asa scump...
De montat,o data il monteaza,nu in fiecare zi...
Cum sa se chinuie sa caute venturi?

Moonspell
29-01-2006, 21:35
Pai asta e ideea ca eu vreau solutie fanless pt un viitor Athlon X2 de exemplu.

mRzv
29-01-2006, 21:46
Nu cred ca ai sanse...
Mai bine te orientezi catre un Scythe Ninja...

Moonspell
29-01-2006, 23:23
Nici vorba, macar atat m-a invatat si pe mine mama :D , sa ma tin departe de Omu' Span si de coolere Scythe Ninja. Am vazut destule review-uri pe net legate de Ninja si s-a dovedit claaar ca nu e o solutie fanless buna, daca ii pui un ventilator este excelent, altfel nu; ca sa nu mai vorbim si de pretul exorbitant...

Nu stiu de ce dar cred ca o sa ma indrept catre Arctic Cooling Freezer 64 Pro, da-l in ma-sa, este foarte silentions si pe deasupra si ieftin, se instaleaza usor si ala cu siguranta va tine si un X2 (asa ca pt viitor) si daca nu, asta e, imi permit o noua investitie, la 80 RON cat as da pe el e o pierdere relativ mica...

sabinus
30-01-2006, 11:33
daca nu faci OC , atunci ia-ti Freezer.
Fanless, SonicTower e bun pentru AMD64 dar nu pentru Prescott.

Am avut SonicTower si eu. Este exceptional impreuna cu un vent. de 120 @ 1600 pe Venice @ 2800 Mhz 1.7V.

Moonspell
30-01-2006, 11:35
Este exceptional impreuna cu un vent. de 120 @ 1600 pe Venice @ 2800 Mhz 1.7V.

Dar fara vent, ca eu il vreau FARA vent, de ce nu imi spune nimeni asta?

sparkle
30-01-2006, 13:01
Ok,Scythe Ninja FARA vent : Venice 3000+ @2500 mhz 1,4V cu un ventilator papst controlat de Speedfan (1000 rpm max) in carcasa Antec 3700 BQE nu trece de 50 de grade in full load. Multumit ?

Moonspell
30-01-2006, 13:10
Destul de multumit.:D of... decisions, decisions...

DjLeco
31-01-2006, 13:36
Mergi pe NINJA,eu am si stiu ce poate.
Si te mai duci la mariosoft http://www.mariosoft.ro/index.php?v=produs&id=673 si-ti iei de la ei un cooler Turbine,care, NU se aude deloc,costa 45 ron
Il poti folosi si fanless,este mai bun ca sonic tower,mai ales in alegerea fanless (am avut si sonic tower ),, deoarece are distanta mai mare intre aripioare si permite o circulare free mai buna a aerului decit sonic tower.
Vei da cam 2,3 mil pe ele, dar crede-ma chiar isi merita banii!

sabinus
31-01-2006, 16:00
Man .. n-ai spus daca faci OC.
Sonic Tower fara ventilator AM SPUS ca tine Venice pana la 2500Mhz fara probleme si este muult mai ieftin .. 120 lei
Daca vrei pui un vent. silentios 40-60 lei ... te duce la 1.7 - 1.8 milioane.
N-ai nevoie de Ninja decat daca faci OC serios.
Eu am avut SonicTower si pentru 2500Mhz era arhi-suficient sa fie carcasa ventilata.. asta era vara la 28 grade ambient.
Nu cheltui 500.000 doar de dragul unui nume frumos si 3 grade in minus. Ca sa te lamuresc si pe tine uite aici:
http://www.madshrimps.be/?action=getarticle&number=13&artpage=1293&articID=224

Sparxxx
31-01-2006, 16:29
dar Thermaltake Big Typhoon ce are? :D

Moonspell
31-01-2006, 17:40
Man .. n-ai spus daca faci OC

Ba am spus dar nu de la bun inceput :D . Oricum spun din nou, NU ma intereseaza OC, eu ma uit la decibeli si cam atat, ma rog nu vreau sa mi se arda proc-ul va dati seama.

Si in Ninja imi bag picioarele, este mult prea scump si din ce am vazut eu pe net, sonic tower este si mai bun ca el (ma rog discutabila faza, dar ideea e ca diferenta de performanta este minima intre cele doua).

Cat despre Sonic Tower imi dau seama ca poate tine actualul 3000+ Newcastle al meu in mod fanless dar sunt curios daca poate sa tina un viitor 3800+ Venice/San Diego in acelasi mod fanless.

Oricum singura concluzie pe care o pot trage din tot ce s-a insirat pe threadul asta pana acum, e aceea ca fie imi iau TT Sonic Tower (pe care mi-l doresc f. mult cu conditia sa respecte cerintele mele mentionate mai sus), fie Arctic Cooling Freezer 64 Pro, adica am ajuns de unde am plecat. Trist... :(

sabinus
31-01-2006, 18:30
Daca esti nehotarat.. dar nu vrei sa dai prea multi bani, ia-ti Sonic Tower ... se va descurca Fanless si cu SanDiego/Venice chiar si la 4000+ , pentru ca functioneaza la 2400 Mhz... tocmai vorbeam mai sus ca tine fara griji un Venice @ 2500 Mhz doar carcasa sa fie ventilata!
Esti lamurit?

Moonspell
31-01-2006, 19:57
Daca esti nehotarat.. dar nu vrei sa dai prea multi bani, ia-ti Sonic Tower ... se va descurca Fanless si cu SanDiego/Venice chiar si la 4000+ , pentru ca functioneaza la 2400 Mhz... tocmai vorbeam mai sus ca tine fara griji un Venice @ 2500 Mhz doar carcasa sa fie ventilata!
Esti lamurit?

In SFARSIT de abia la al 23lea raspuns primesc si eu o recomandare clara, succinta dar bine argumentata. Da acum chiar sunt lamurit, Sonic Tower, u sleezy bastrad, here I come!!! :evil:

Ah de abia astept sa simt si eu o viata mai calma langa calculatorul meu.

Predator
31-01-2006, 20:35
In SFARSIT de abia la al 23lea raspuns primesc si eu o recomandare clara, succinta dar bine argumentata. Da acum chiar sunt lamurit, Sonic Tower, u sleezy bastrad, here I come!!! :evil:

Ah de abia astept sa simt si eu o viata mai calma langa calculatorul meu.

frumoasa alegere. ai preferat bestia :D
sa il prinzi bine, sa nu zdruncini carcasa, sa ai un fan pe exhaust ca altel e naspa ;)

MBM
31-01-2006, 21:04
mda eu am asha ceva ff multumit de el ..in rest nu se monteaza chiar asha greu adica daca ai sculelel necesare ...o surubelnita mai lunga eu m-am chinuit cam 20 min cu o surubelnita ff scurta dar nu-i chiar asha greu

magicfingers
01-02-2006, 11:01
Vad ca deja te-ai hotarat ce alegi... pot sa adaug si eu ca ai facut o alegere buna.
Am si eu Silent Tower si il tin fanless pe un Winchester 3000+ fara OC. Temperatura in idle e in jur de 27 grade C (in conditiile in care acum e iarna si e mai racoare in casa). Pentru aplicatii gen internet, office, winamp, vizionare filme, temperatura nu urca peste 30 C. Daca dau drumul la jocuri, sare la 40-45 C, ceea ce mi se pare totusi decent. Spun ca e decent in conditiile in care tot sistemul meu e aproape fanless (dupa cum se vede in semnatura, am doar 2 ventilatoare Nexus de 120, unul pt. intake si altul exhaust).
Inainte de Sonic Tower am avut Arctic Cooling Freezer 64 (nu varianta PRO) si diferenta se face in load, cu AC temperatura nu a urcat niciodata mai sus de 35 C. In plus, am avut si cateva grade mai putin in carcasa. Si AC e un cooler bun, totusi zgomotul ventilatorului, oricat de mic ar fi, e zgomot si pentru asta am luat fanless.
Eu is foarte multumit de Sonic Tower, nici montarea nu mi s-a parut asa de dificila. Despre greutate nu comentez mare lucru, nu prea mut carcasa de la locul ei, dar nu m-as teme in nici un caz ca s-ar putea rupe placa de baza. Partea cea mai grea a cooler-ului este talpa de cupru, cea care vine prinsa pe procesor, heatpipe-urile si fin-ii nu atarna asa greu.
Recomand si eu Sonic Towerul, pentru AMD 64 fara nici un pic de zgomot e alegerea cea mai buna. In plus, pentru extra performanta se poate monta si un ventilator.
In modul fannless, asa cum spunea si Predator, e obligatoriu sa ai fan pt. exhaust.

AsAsIn8eR
11-02-2006, 20:41
A incercat cineva fara IHS acest cooler?Si daca pun ventilatorul pe partea din spate atunci e nevoie sa imping de turn sa incapa de memori?

MBM
11-02-2006, 23:53
nu trebuie sa immpingi de turn ca sa pui memorile ptr ca turnu trece peste ele cel putin in cazu meu ...in legatura cu IHS nu stiu ce-i ala (aia)

AsAsIn8eR
11-02-2006, 23:57
Bucata aia de cupru nichelat de pe procesor.Ca sa iti dai seama,daca il dai jos procesorul seamana cu un Athlon XP.Ceva poze ai cu el montat?Si ai fan?

alinthebest
11-02-2006, 23:58
nu trebuie sa immpingi de turn ca sa pui memorile ptr ca turnu trece peste ele cel putin in cazu meu ...in legatura cu IHS nu stiu ce-i ala (aia)
IHS=Integrated Heat Spreader .Mai e numit simplu Heat Spreader.

L.E. AsAsIn8eR,se pare ca am postat simultan. :D

M3kk
12-02-2006, 09:06

http://www.crazypc.ro/forum/attachment.php?attachmentid=3964&d=1125224339
http://www.crazypc.ro/forum/attachment.php?attachmentid=3958&d=1125224278
http://www.crazypc.ro/forum/attachment.php?attachmentid=3961&d=1125224278

Cam asa arata un Venice si un SD cu IHS scos ..

MBM
12-02-2006, 12:25
mersi mersi ...dar sunt curios ajuta la ceva chestia aia ca scoti IHS-ul nu sunt cam fragile in felu asta nu risti sa strici procu ?

AsAsIn8eR
12-02-2006, 12:41
Ba da e fragil dar castigul de temperatura e intre 3-5 grade.De acea vreau sa stiu si eu daca incape acest cooler.Ca asa as putea sa pun 2 fanuri sa echilobrez situatia.

MBM
12-02-2006, 12:45
depinde de ce case ai la mine 2 fanuri ar fi complet inutile datorita faptului ca cel de 120 de la case ii destul de aliniat cu cooleru

AsAsIn8eR
12-02-2006, 13:37
Bine dar nu m-ai inteles bine.Si la mine arhisuficent(oricum nu o sa am un timp carcasa ca nu incape in carcasa.Dar ca sa se aseze egal pe pastila).Tu ai fan pe el?

MBM
12-02-2006, 13:43
nu il tin fanless imi place mai mult asha ..oc acuma nu fac cand ii va veni vremea de oc sa-mi fac un liquid sau ceva de genu ....compu ii destul de silent cu exceptia fanului din case care ii pe med tot timpu si seara cand ma culc se cam adude um pic prbl ca o sa-mi iau un panflo sau ceva ..oricum coolleru per total merita daca nu te intinzi cu oc-ul

AsAsIn8eR
12-02-2006, 15:58
Bine pai daca nu ai fan pe el normal ca nu trebuie sa impingi de el.Dar nu iti incape daca pui fan fara sa impingi de turnulet.

MBM
12-02-2006, 16:01
:) pai jos nu mai pui suportu in prinzi numai sus ca nu pleaca fanu nici unde....daca vibreaza poti sa-l prinzi cu ceva fasie autoblocanta

AsAsIn8eR
12-02-2006, 21:32
Pai se pare ca la asta o sa raman atunci vad ca nimeni nu are alte solutii(silentioase si performante in acelasi timp)

MBM
12-02-2006, 22:28
silentioase si performante in acelasi timp....hmmm try this (http://www.crazypc.com/Merchant2/merchant.mv?Screen=PROD&Product_Code=9290GT)..oricum eu recomand coleru

AsAsIn8eR
12-02-2006, 22:36
Mda ce sa zic foarte amuzant!Hi..HI! your funny :upset:

luckylu
22-02-2006, 15:40
E vreo problema la montarea pe skt939 ca asa am auzit ca ar fi o problema cu adaptoarele care vin stock? Si vreo problema cu pozitia in care se monteza? (explicatia mai jos prin analogie cu problema de la skt A)

De exemplu, tin Sonic Tower pe sktA si mi-a luat ceva timp pana am gasit o placa cu skt-ul pozitionat "corect" adica in directia in care fan-ul montat pe tower sa sufle aerul spre fan-ul care il scoate din carcasa... + ca era nevoie si de gaurile pt suruburi...

Referitor la memorii, o problema poate sa apara mai ales daca e montat si un fan, acesta apasand pe module.

poe
22-02-2006, 22:12
Eu nu simt deloc nevoia de a aseza Toweru' ca la carte, il tin invers decat recomandat, fara fan (un AC de 12cm la carcasa si cel de 8 de la sursa in apropiere) si nu mi-a trecut de 45 de grade niciodata, oricat de stresat ar fi fost sau overclockat (am doar un amarat de barton totusi, la un 939 oc serios poate ar fi bine sa il pui "ca la carte" )

luckylu
23-02-2006, 13:36
Daca stau sa ma gandesc mai bine, si asezat invers, cu o sursa cu fan de 12 ar fi bine... air flow-ul ar fi bun si nu ar mai fi necesar si ventilatorul de carcasa... Cred ca o sa incerc asta :). Cu toate ca pe skt939 am impresia ca se va monta in pozitia corecta :) deci trebuie sa gasesc o placa cu prinderea invers :what:

poe: A64 poate sa fie mai rece ca barton si cool'n'quiet merge perfect impreuna cu un sonic tower :yepp: