PDA

View Full Version : Logitech G-15



doro69
06-02-2006, 13:07
Repede plusuri si minusuri :D

+54 butoane programabile
+ecran lcd customizabil
+luminata cu un albastru cald (2 nievele de luminozitate)
+hub USB (2 porturi)
+santuri sub ea ce permit "wire management" :D


-se murdareste foarte repede, se pune praful pe ea instantaneu.
-foarte galagioasa
-exagerat de mare


per total are mai multe plusuri decat minusuri, dar este o tastatura cu care te acomodezi destul de greu. din pacare G-urile programabile nu isi au rostul decat in FPS sau in windows, dar ai un mare dezavantaj: poti uita repede care buton ce face.
faputl ca este luminata nu iti aduce mari avantaje daca sta aproape de monitor. softul cu care vine ea nu recunoaste prea multe jocuri, iar daca o face nu se intampla nimic pe LCD. :)
odata cumparata mi-a linistit piticii din cap :D

linkuri utile:
http://www.g15forums.com/
http://www.lcdstudio.com/site20/home.php

crash
07-02-2006, 11:06
Mi`am luat si eu tastatura ...tot pentru piticii din cap :)
Intr`adevar nu merita 3 milioane dar e misto totusi :)
Cum ai gasit`o tu foarte galagioasa ? Mie nu mi se pare mai galagioasa decat celelalte tastaturi pe care le`am avut pana acum...

doro69
07-02-2006, 11:58
pai depinde ce ai avut, fata de Logitech UltraX si de Logitech Media Elite.. e galagioasa!

darkzone
20-02-2006, 22:14
De azi sunt şi eu posesorul unei G15. Prima impresie este favorabilă, pānă acum. Faţă de LX500 anterior este mult peste, īncepānd cu spaţiul ceva mai mare dintre taste (apăsarea a două taste alăturate, din greşeală, e aproape imposibilă), continuānd cu iluminarea tastelor (utilă uneori) şi cu tastele programabile (deşi utilitatea acestora se vede doar īn unele jocuri, īn Windows preferānd totuşi combinaţiile clasice de taste, asta cel puţin pānă mă obişnuiesc cu ea), chiar şi ecranul LCD este interesant (ceas, dată, īncărcarea procesorului şi a memoriei, afişarea titlului melodiei si artistului rulate īn Winamp, plus informaţiile afişate īn timpul unui joc - oarecum inutile din moment ce oricum le vezi pe monitor) şi terminānd cu aspectul destul de futurist, dar de bun gust (la capitolul design, Logitech a fost mereu cu un pas īn faţa concurenţei, din punctul meu de vedere).
Īntr-adevăr este uriaşă faţă de alte tastaturi, dar nu cu mult mai mare decāt alte modele de la Logitech sau Microsoft. Dimensiunea nu este un impediment atāta timp cāt ai loc pe birou :)
Īn ce priveşte silenţiozitatea, se putea şi mai bine, deşi am observat că tastele sunt mult mai smooth decāt la alte tastaturi, apropiindu-se oarecum de comportamentul celor de pe laptop-uri.
Īn concluzie, nu este neapărat necesară, mai ales că este destul de scumpă, dar are un efect deosebit pe un birou iar funcţionalitatea (īntărită de prezenţa celor 18 taste programabile şi a celor trei profiluri care se pot seta independent) poate fi probată atāt īn mediul de lucru zilnic (eu am īnceput prin a seta cāteva shortcut-uri la aplicaţiile pe care le folosesc uzual) cāt şi īn jocuri (cam puţine deocamdată, dar poate īn timp va apare suport pentru mai multe). Mie mi-a "văzut" imediat după instalarea driverelor două din jocurile prezente īn sistem, respectiv World of Warcraft şi Generals: Zero Hour, oferindu-mi posibilitatea de a seta deja profiluri pentru acestea. Aici am o obiecţie vis-a-vis de reclama jocului Brother in Arms: Earned in Blood de pe cutie: la banii ăştia ar fi putut include şi un DVD cu acest joc.
Cam atāt deocamdată, o să revin după ce īmi fac de lucru cu ea ceva mai mult .

prodygal
08-02-2007, 15:19
Se poate programa astfel incat ecranul lcd sa ofere informatii diverse cum ar fii : temperaturile din sistem ex. placa video, proc, int. carcasei etc. ; si tastele G ; sa fie shortcut-uri catre linkuri sau programe din windows ? Daca da cum ?

HymuraX
08-02-2007, 15:33
Ia incearca asta: http://www.g15forums.com//index.php?option=com_remository&Itemid=63&func=fileinfo&id=83

prodygal
08-02-2007, 16:06
merci mult de tot. :)

alinthebest
25-04-2007, 15:49
si eu am g15 de 10 luni,e o tasta(tastatura) buna spe(spre) f(foarte) buna,daca te duc(duce) mintea o tarica,poti baga o gramada de info pe lcd,si lumina este ok la butoane.Info afisate pot fii(fi,am ignorat virgula),temp,turatii prin speedfan,grad de utilizar(utilizare) proc si rami,help pentru joace(jocuri),net spped(speed) si altele,nu este de lepadat aceasta tasta(tastatura.
Per ansamblu est (este)o tasta(tastatura) bestiala.

Sper ca mi-a iesit traducerea

winch
25-04-2007, 18:58
Sper ca mi-a iesit traducerea

nu trebuia sa ignori virgulele, au si ele dreptul la viata:D