PDA

View Full Version : Kit Bluetooth -> nu pot intra in BIOS



parazzittu
25-02-2006, 22:31
Am un kit MS Optical Desktop Elite for Bluetooth si nu reusesc sa intru in BIOS. Tastatura nu functioneaza pana la intrarea in Windows. Placa de baza : ce altceva decat Ultra-D :icon_wall

Ma poate ajuta cineva cu mintea luminata? :bow2: 10x

spiderr
26-02-2006, 13:41
tastatura e pe usb ?

parazzittu
27-02-2006, 01:10
USB tata normal.... exista si dongle Bluetooth pe PS/2 ??? :P

spiderr
27-02-2006, 11:02
mai usurel cu tata , nu am stat sa vad cum se conecteaza kitul tau ...

ideea e: vezi ca ai in bios o optiune enable usb keyboard sau ceva de genu asta , baga o tast normala, da enable la treaba aia si ar trebui sa-ti mearga apoi

parazzittu
27-02-2006, 11:04
Imi cer scuze de exprimare dar eroam nervos ca e o gramada de bani si am nevoie destul de des de BIOS. E enable optiunea aia dar tot nu vrea. Ma gandeam daca un BIOS mai nou ma poate ajuta sau orice alta solutie :icon_wall

doro69
27-02-2006, 11:09
NU ai ce sa faci :D este pe Bluetooth, deci nu se initializeaza tastatura fara drivere... :D sa vezi caterinca cand instalezi windowsul :D

Para
27-02-2006, 11:30
Am patit si eu dracia, cu SLI-D si o tastatura USB. Cu o anumita versiune de bios -luata de pe dfistreet - nu vedea tastatura nici s-o bati. Cu ultimul bios de la dfi.com.tw a mers ok.

spiderr
27-02-2006, 11:36
dap , update de bios neaparat credeam ca e deja :P

nu ar trebui sa aiba treaba ca e brutus sau nu toata treaba e cu usb-ul ca legatura de acolo nu are treaba cu initializarea

parazzittu
27-02-2006, 13:36
Ok deci ultima versiune OFICIALA de BIOS de pe site-ul DFI. O incerc si pe asta ca nu am de pierdut. Culmea este ca am o tastatura wireless RF identica si merge. Am sa o folosesc pe aia la update si am sa ma rog la Dumnezeu sa mearga dintele dupa aceea.:icon_wall :flammable

doro69
27-02-2006, 13:55
Nu ai inteles ceva: RF nu are nevoie de drivere ca sa se vada baza cu tastatura, mouesul. Dintele are nevoie de drivere ca sa se initializeze. ;)

parazzittu
27-02-2006, 15:54
Am incercat cu un MX5000 dar nu mai stiu pe ce placa de baza si a luat-o din prima in BIOS. So.... ce initializare?

doro69
27-02-2006, 16:00
Pai io vorbesc de Microsoftul ala.. am pe cineva care a patit aproape ca tine, nu reusea sa instaleze Windowsul :D.. si el are o placa de baza Abit.. so.. nu cred ca e de la placa de baza..

parazzittu
28-02-2006, 21:54
Dap asa cum ma gandeam.... update de bios si tot nu merge.... :icon_wall :icon_wall :icon_wall

Gobar
28-02-2006, 23:25
Tastatura Bluetooth nu merge in dos (bios) pentru ca nu are driveri care sa faca comunicarea dintre dispozitive (emitator si tastatura) dar mai ales pairing-ul.
O tastatura usb cu cablu nu are nevoie de pairing pentru a functiona, exista comunicare directa, bios-ul trebuie sa o recunoasca si functioneaza direct.

parazzittu
01-03-2006, 09:08
Tastatura Bluetooth nu merge in dos (bios) pentru ca nu are driveri care sa faca comunicarea dintre dispozitive (emitator si tastatura) dar mai ales pairing-ul.
O tastatura usb cu cablu nu are nevoie de pairing pentru a functiona, exista comunicare directa, bios-ul trebuie sa o recunoasca si functioneaza direct.

Dar eu am boala pe modelul asta ca am incercat cu MX5000 si a mers din prima :upset:

Gobar
01-03-2006, 22:23
Se pare ca nu e o concluzie generala concluzia la care am ajuns eu.
Tot cu Microsoft aveam treaba si eu.
Probabil ca Microsoft-ul face pairing-ul prin driver (soft) si Logitech-ul, cel putin modelul testat de tine il face hardware (adica emitatorul si tast.).