PDA

View Full Version : Probleme Cu Ip-ul



oRoUWK
19-12-2004, 02:25
am o conexiune la internet prin reteaua de cartier, cablu ceva sau fibra optica.
cel cu reteaua a pus un program pe server care monitorizeaza traficul si oricine poate avea acces la el din reteaua interna (cei cu ip-uri interne). eu am si ip intern si ip extern si nu am acces la el, si mi-e cam ciuda. probabil ma vede ca intru cu ip extern.
exista o aplicatie ceva prin care pot stabili ip-ul cu care navigez la un moment dat?
am inteles ca ar exista asa ceva?
stiu si de solutia cum ca sa elimin ip extern si sa intru, dar vreau o solutie mai eleganta.
:bow2:

dios
19-12-2004, 02:59
Pai vorbeste cu respectivul sa-ti dea adresa locala a serviciului si verifica sa nu ai vreun proxy/socks setat la IE.

oRoUWK
19-12-2004, 14:25
oricare altul din retea care se intra cu ip intern are acces la program dar eu cu extern nu

C3rE
19-12-2004, 23:35
Cel mai probabil este un ACL care nu te lasa, cere detealii de genul asta administratorului...

res5pect
10-02-2005, 09:50
am si eu o retea de cartier si as vrea sa stiu exact cum pot da access la net la un singur pc iar celelalte sa nu aiba iesire la net !! nu am rooter si nici un pc pe linux! sunt doar pe windows XP !! pe pc meu am un server de mirc intern si as vrea ca acesta sa nu aiba de suferit iar cei din retea sa se poata conecta in continuare pe el si daca nu au access la net !!!

cosu
30-04-2005, 19:26
OFFTOPIC:
sa lamurim putin situatia.
*rooter* vrei sa spui router
*server de mirc* vrei sa spui server de IRC

studiaza programelul numit cc proxy

Omg acum am vazut si eu data. :icon_wall