PDA

View Full Version : Modding Guide for ASUS A7N8X-E DELUXE



tavy
19-03-2006, 22:01
Dupa cum posesorii acestei placi de baza bine stiu, aceasta placa este una foarte buna pentru utilizarea zi-de-zi, cu o multitudine de functii precum gigalan, s-ata si firewire. Insa producatorii au eliminat orice capacitate de overclocking printr-un bios deficitar, ce nu permite un voltaj la memorii mai mare de 2,8 la memorii, 1,825 procesor si lipsa optiunii de schimbare a voltajului NorthBridge-ului.
Cu toate acestea, printr-o serie de voltmodding-uri, o racire buna si un bios modificat special pentru OC, aceasta placa poate obtine performante excelente.

BIOS-ul

Bios-ul lui TRATS este cel mai bun pentru aceasta placa de baza. El permite un overclocking mai bun al northbridge-ului dupa voltmod si posibilitatea de schimbare a voltajului de la memorii la 2,9.
http://forums.pcper.com/showthread.php?t=352326&page=1&pp=15

Modificarile la sistemul de racire

In primul rand se desface placa de baza si se scoate din carcasa :P .
Apoi, cu un foehn, se incalzeste radiatorul NorthBridge-ului si se dezlipeste usor. Se curata cu o carpa putin umezita in apa calda si NorthBridge-ul si radiatorul de pe acesta, apoi se usuca iar cu foehn-ul.
Avand in vedere faptul ca suprafata NorthBridge-ului este CONCAVA (chestie intalnita si la 8rda3i si pe care pur si simplu nu o pot intelege), recomand un lapping cu smirghel umed de 600 si apoi de 800. Eu asta am facut iar eficienta a fost maxima, daca inainte mi se bloca dupa cresterea voltajului din cauza caldurii, dupa lapping am scapat definitiv de problema chiar si la voltaje de 2,15 (nu va recomand sa incercati asa ceva :P ).
Folosind alcool medicinal, se umezeste f bine suprafata northbridge-ului. Smirghel-ul se lipeste de o suprafata plata (eu am folosit vechiul radiator) si se lustruieste printr-o miscare circulara suprafata northbridge-ului. Cand smirghelul nu mai are granulatii se schimba cu alt petic, iar cand northbridge-ul se usuca, se adauga iar spirt, astfel incat suprafata sa nu ramana niciodata uscata. Puteti lustrui fara frica, nu se intampla nimic, insa in momentul in care dati de cupru opriti-va pentru a nu strica placa de baza. Insa nu e cazul sa mergeti asa departe. Pentru a verifica daca suprafata de contact s-a aplatizat, aplicati niste pasta siliconica proasta, de test, si vedeti daca se imprima zona centrala pe radiator.
Dupa lapping puteti folosi radiatorul vechi de pe northbridge sau un cooler de la un procesor mai vechi. Avand instalat pe procesor un SI-97, am avut suficient spatiu de manevra si am reusit sa modific-instalez un radiator cu insertie din cupru, care isi face treaba excelent. Instalarea unui cooler de procesor nu e foarte dificila, se da o gaura la unul din capete, apoi se folosesc niste tije din otel care se gasesc la dosarele pentru documente pentru a ajunge la a doua gaura de prindere de pe northbridge. Se folosesc niste suruburi pentru prinderea de placa de baza, la capatul superior al surubului se face prinderea prin niste saibe din metal, iar la capatul cu piulita OBLIGATORIU se folosesc niste saibe din cauciuc sau hartie pentru a nu distruge traseele circuitelor de pe spate. Pasta siliconica folosita a fost Ceramique pentru acoperirea imperfectiunilor de pe northbridge si cooler (se manjesc suprafetele, apoi cu o punga se intind peste tot dar foarte uniform, astfel incat sa NU ramana pasta neintinsa sau in strat gros), iar pentru a acoperi eventualele denivelari am folosit pasta livrata de ThermalRight impreuna cu SI-97.
Pe SouthBridge se folosesc doua radiatoare pentru memorii de placi video (se gasesc in comert lejer), este suficient. Sau se poate folosi radiatorul vechi de pe northbridge, doua picaturi de superglue in colturile southbridge-ului si in mijloc pasta siliconica. Recomand totusi radiatoarele de memorii.
Cei 4 mosfeti de pe placa de baza au neaparata nevoie de racire in cazul unui voltmod. Eu am scapat lejer avand si-97, acesta sufland aer spre ei, insa tot ii voi acoperi in viitor cu radiatoare. In cazul unui alt cooler de procesor, racirea mosfetilor este obligatorie.

Detalii in pozele de mai jos:

tavy
19-03-2006, 23:05
VOLTMOD-URILE

Modificarile se vor face avand ca scop cresterea de voltaj de pe NorthBridge. Pentru aceasta veti avea nevoie de ciocan sau statie de lipit cu un varf subtire (NU RECOMAND PISTOL DE LIPIT !! ), multimetru si trei rezistori variabili multitura:

un rezistor de 2k (se poate folosi si de 5k) pentru vdd
un rezistor de 15k (merge si 20k) pentru vmem
un rezistor de 25k (merge si 50k) pentru vcore
cabluri f f f subtiri

Toate pot fi procurate de la magazinele de electronice situate pe Doamna Ghica.

Se vor lipi rezistorii variabili in punctele indicate (asigurati-va ca rezistorii sunt la rezistenta maxima inainte de introducerea in circuit).
In cazul lipiturilor de la chipurile de voltaj de la memorie si procesor, o legatura va fi facuta cu piciorusul indicat al chip-ului sau cu rezistorul cu care are legatura directa piciorusul, iar cealalta legatura se va face cu masa, de preferat cu piciorul de masa de la un conector de ventilator. Daca aveti cumva un ventilator de care nu aveti nevoie puteti taia mufa de conectare la conectorul de ventilator de pe placa de baza si legati iesirile pentru masa ale rezistorilor la masa conectorului. Cele doua modificari sunt preluate de la http://www.maximumoc.com/guides/a7n8x_modding_2.html .

In legatura cu lipitura pentru vdd trebuie sa mentionez ca la a7n8x-e deluxe (revizia a doua cel putin, adica placa mea) este diferita de lipiturile pe care le gasiti in alte ghiduri de pe internet pentru a7n8x simplu. Legatura se va face intre partea superioara a rezistorilor R628 si R630 (sunt legati intre ei) si un solder pad situat in dreptul celui de-al doilea slot PCI. Modificarea este o adaptare dupa "a7n8x southbridge vdd mod the correct way" gasit la http://www.nforcershq.com/forum/viewtopic.php?t=9237 , numai ca diferenta consta in faptul ca pe a7n8x-e deluxe revizia a doua rezistorul R541 este situat in alta parte, schema necorespunzand in totalitate. In loc de R541 legatura se face cu partea de jos al unui solder pad liber. Masurat cu multimetrul, acel solder pad indica ~3,3v.

Detalii in pozele de mai jos:

tavy
19-03-2006, 23:58
OVERCLOCKING SI REZULTATE

Dupa atata modificare sa vedem ce a iesit.

SISTEMUL FOLOSIT:

Asus A7N8X-E DELUXE rev 2.0, trats bios, radiator Spire WhisperRock II
Barton Mobile 2400+, SI-97 /w AC Ryan 43 cfm
TwinMos Twister 2x256 mb pc4300
GeCube 9550 OD
HDD WD800JB
ThermalTake Pure Power 420W

Inainte de modificari, placa de baza era stabila pana la fsb 221. Dupa modificari, placa a urcat pana la 242, aparent stabil. La inceperea testelor insa, era evident k sistemul este foarte instabil. Problema s-a rezolvat folosind biosul TRATS C18e1013_2T cpc off. Intr-adevar, command rate 2T inseamna o pierdere de performanta, insa strangerea la maxim a latentelor si un FSB extrem de ridicat depaseste aceasta pierdere, per total ajungandu-se la o crestere semnificativa a performantelor sistemului.

Cel mai stabil placa a rulat la fsb 242, 2420 mhz procesor, cu latente 5-2-2-2 si voltaje 1,9 VDD, 1,925 vcore si 3,15 vmem. Scorurile obtinute au fost 41,125 in SuperPi si 3707/3405 in Sandra.

Maximul atins a fost 249 fsb, 2490 mhz, 5-2-2-2 cu voltaje 2,15 VDD, 1,95 vcore si 3,15 vmem. Scorurile obtinute au fost 40,368 in super pi si 3796/3507 in SiSoft Sandra. Din pacate, cu aceste setari nu era stabil in prime 95, probabil datorita racirii de pe procesor (se atingeau 55 grade full load).



Mentionez k toate modificarile le faceti pe propria raspundere. Acestea nu sunt grele daca nu iti tremura mana. Recomand celor care nu au mai folosit niciodata un ciocan/statie de lipit sa exerseze in alta parte inainte de a se apuca de modificari.
Bafta!



P.S. for anyone that doesn't understand romanian - please send me a private message and i will gladly help out


Rog moderatorii sa schimbe titlul thread-ului in Modding Guide for ASUS A7N8X-E DELUXE

Predator
21-03-2006, 08:15
Felicitari!. La mai mare ;)
Sa inteleg ca cu toate voltmodurile ai mai stors 28Mhz FSB.
Per total, toate bune si frumoase (nu chiar, mod-urile sunt inestetice :P )

Placa aia e pt daily use ?
Daca faci o placuta pt un bay de 5.25" si aduni acolo toate semireglabilele multitura, este vreo problema ? (da stiu, lungimea conductorului =>rezistenta in plus)

tavy
21-03-2006, 14:31
E pt daily use, rulez sistemul la 244 fsb 2440 mhz 5-2-2-2 cu voltaje 1,9 vdd 1,925 cpu si 3,2 vmem... SI-97 isi face treaba super bine, nu trece de 50 grade in full load procesorul, imi raceste mosfetii si mi-a permis adaugarea unui ventilator care bate tare spre memoriile placii video din partea de sus, ditamai radiatorul ala de pe northbridge si memorii (care nu prea se incing si de-aia ma risc sa le tin la voltajul asta... )...

Se poate face bay-ul insa este riscant, daca agati cumva din greseala firele si se rupe lipitura poti sa nenorocesti rezistorul sau pad-ul de care e lipit firul. Rezistenta nu e o problema, se poate scadea din rezistenta potentiometrului ca sa compenseze.

Stie cineva daca se gasesc "grabbers" la noi in tara si cum se numesc in romana? :P

Neo
21-03-2006, 14:58
O sa par carcotas, dar vin cu un offtopic: nu e cam multicel 1.95V pentru un Barton Mobile? Adica nu as vrea sa il vad pe threadul cu "Decese AMD" :)
Daca postul e ofensator, da-mi un PM sa-l sterg :)
In rest, congrats pentru o treaba bine executata. La mai mare :toast:

tavy
21-03-2006, 15:25
Stai linistit, nu e ofensator, e informativ :P

Nu mi-am pus niciodata problema ca 1,95v ar fi prea mult... Am considerat mereu ca o componenta poate avea probleme doar daca temperatura e prea mare (marog, pana la anumite limite evident :D )... Sper sa nu ma insel... Cu vechiul 8rda3i am facut bench-uri cu barton mobile-ul asta si la 2,1 v (ceea ce mi-a omorat si placa de baza neavand racire pe mosfeti si nici ventilatia pe care o am cu SI-97... bench-ul a fost facut iarna pe balcon, deci cu temperatura procesorului stateam bine...).

Imi fac totusi probleme in legatura cu voltajul de 3,2 la memorii care mi se pare cam mare, chiar daca memoriile nu prea se incalzesc...

EDIT: orice componenta supravoltata stiam ca da erori de la un anumit voltaj in sus, indiferent de temperatura la care sta si ca acela e pragul de "alerta"... nu?

Neo
21-03-2006, 15:35
Memoriile tale stau foarte bine la 3.2V, nu e bai.
Problema cu un procesor este ca poate muri subit (vezi cazul Thug Team, cu 780ES mort in timp e ii era crescut voltajul :( ). Si aici nu prea ai prag de alerta ;)

tavy
21-03-2006, 21:46
Am uitat, mentionez k aceeasi racire cu cooler de procesor se poate face lejer la o placa video, cu mentiunea ca se pot da doua gauri in loc de una singura + tija... Recomand insa folosirea unor arcuri puternice pentru a amortiza presiunea deoarece GPU-ul este f fragil...

EDIT: neo, memoriile nu sunt bh5-uri, au chipuri winbond daca nu ma insel...

nuzzo
07-06-2006, 23:57
sal..
deci am si io aceeasi E-deluxe 2.xx cu un barton 2500+ deblocat ,bios 1013_1T si 2*256 bh5 si nu am reusit sa obtin prin volt mod la vmem mai mult 3 V ceea ce imi permite un 220 @ 2 2 2 11 1T stabil ...am incercat pe rand cu rezistente de ~ 12 k , ~17 k , ~30 k si cel mai bun rezultat l-am obtinut cu cea mai mica rezistenta :bulb: oare o fi de la acel circuit de overvolt protection ??:what:
daca aveti ideei sau sugestii, just reply ..thx
LE : gata am reusit un 3.21 V cu o rezistenta de 5 K :D
vdd is next ....

Dragos Saraolu
10-07-2006, 16:20
Daca ai BH-5 poti obtine direct din 3.3V, este maxim cat poti obtine pe Socket A cu efort minim.

Caligula
11-07-2006, 22:57
Wee, mai foloseste lumea inca socket A :)
Rezultatele nu sunt nici pe departe excelente, am scos cu un NF7-S pr0n (recunoscuta pt fsb slab) 245x10 si 200x12.5 cu 1.8V in procesor. Esti la 1T (CPC on) acolo ? Daca da, intr-adevar e ceva.
Scuzati de offtopic :smackbum:

sh_ol
30-10-2006, 21:54
Eu inca mai folosesc soket A. abit nf7 s v2.0 - xp 2000 + al meu thorton, merge pana in jurul a 2200mhz. Pentru un sistem multimedia e mai mult decat suficient, pana a aparut Quake4 etc. nu am avut nici o problema, chiar si asa cu o placa video mai buna (decat 9600XT) ar fi fost ok.

tavy
23-12-2006, 15:23
Desi a trecut f mult timp, trebuie sa mentionez ca imposibilitatea rularii sistemului la 1T dupa 225 mhz fsb era din cauza unei incompatibilitati cu memoriile... Folosind o pereche de A-DATA VITESTA 2x512 ddr500 cu chipuri hynix probabil, sistemul ruleaza f f bine la 1T la 240 mhz in lucrul de zi-cu-zi.