PDA

View Full Version : Condensatoare Rubycon..



Predator
26-03-2006, 17:01
Am schimbat un condensator Rubycon prajit de pe un Abit IC7, cu unu gasit pe meleagurile noastre, numai ca este mai mare ca dimensiune, caracteristicile aproape identice 1000uF 16V 85 grade.
Va intreb pe voi, unde pot gasi un condensator Rubycon de 1000uF pe 10/16V 150 grade :D

blue_led
26-03-2006, 18:01
conteaza FOARTE mult ce tip de condensator ai schimbat
fa-i o poza daca se poate . chiar si cea mai nesemnificativa litera este importanta . deci pune o poza sa-mi dau seama de echivalenta.
condensatorii au in afara de capacitate si alte caracteristici FOARTE importante
pentru functionare. spune si unde ai schimbat ( locul pe placa ) c-ul .
daca exista interes da PM .

Dashu
26-03-2006, 18:39
Predator condensatori la 150grade... cam greu, mai mult de 95 nu tin minte sa fi vazut (dar nici n-am fost prea atent la acest aspect.)
P.S. Aia care i-ai gasit tu pe melagurile noastre is made in china (IPRS Baneasa nu mai produce de mult componente electronice, iar firmele romanesti nu prea aduc condensatori pe criterii de calitate ci doar de pret.. asa ca Rubycon sau Nichicon ai sanse sa gasesti doar la alte placi de baza).

//OT
blue_led sa mor io daca stiu ce alti parametrii in afara de capacitate, voltaj si temperatura maxima de functionare (in parametrii recomandati de producator), are un condensator (si cica am terminat electronica):insane:
//OT

Predator
26-03-2006, 19:01
Pai condensatorul schimbat nu il mai am.Era in zona conectorilor IDE.
Pun niste poze pt a clarifica situatia.

blue_led
26-03-2006, 19:09
neclar. cauta pe condensator un grup de litere pe care sa-l gasesti in primul atasament . asa vei sti ce condensator iti trebuie si cu ce sa-l inlocuiesti ( compararea tuturor parametrilor ). eu am comandat condensatori fujicon lowESR pentru calculatoarele mele ( revin cu poze miine) pe piata noastra nu prea se aduc si cei ce vind nici nu prea se pricep. uta-te si pe site-ul www.rubycon.com
mai mult ca sigur a pocnit de caldura vezi aici
http://en.wikipedia.org/wiki/Capacitor_plague
http://www.badcaps.net/ident/
http://www.answers.com/topic/capacitor-plague
ultimul link contine si o lista neagra de producatori
mi-am recunoscut placile msi694d :mad: atentie la nr 5 in lista


Predator
//OT
blue_led sa mor io daca stiu ce alti parametrii in afara de capacitate, voltaj si temperatura maxima de functionare (in parametrii recomandati de producator), are un condensator (si cica am terminat electronica):insane:
//OT

parametru foarte important la inalta frecventa factor de pierderi :naughty:
am ales la intimplare ! vezi atasamentele

Predator
26-03-2006, 19:56
blue_led, confunzi ceva...
asta (http://www.rubycon.co.jp/en/tech/v-detail.asp?class=1&volt=10&series=RX50&capa=1000&size_d=12.5&size_l=20) e condensatorul care mi-a crapat mie...

blue_led
26-03-2006, 20:33
blue_led, confunzi ceva...


nu confund nimic ! primul atasament era pentru tine ca sa te ghidez acum e mult mai clar dupa ce ai pus link-ul
al doi-lea era pentru dashu ( dar nu vreau sa intru in polemica ! )

condensatorul este intr-adaevar la 150 oC dar vezi si 1000 de ore de functionare dar nu are nici o justificare dupa parametrii ( si pozitia pe placa de baza ) linga conectorii ide . sa fim seriosi n-ai 150 oC acolo

adica daca-l tii in functiune la 150 de grade nu rezista decit 1000 h ~ 41 zile si se incalzeste de 3 ori mai mult adica
P disip = R esr * I ripple ^ 2
daca el functioneaza la 40-45 oC intr-o carcasa prost ventilata rezista mai mult de 1000 h dar nu pot precizez cit
sfatul meu e urmatorul : tinind cont ca nu ai 150 grade in PC poti incerca o varianta de 105 oC dar neaparat Low ESR & high ripple current
sau dai adresa pe PM si iti trimit eu din rezerva mea http://fujicon.icorplink.com/web/eng/item_details.jsp?gid=822
. mai multe detalii daca vrei pe PM

Dashu
26-03-2006, 20:39
..parametru foarte important la inalta frecventa factor de pierderi :naughty: ..

Unde ai vazut tu condensatori electrolitici in curent alternativ? Si mai ales la inalta frecventa :rolleyes:... si pe placa de baza!?


P.S. va rog frumos sa ma scuzati de off-topic. Raman la parerea mea ca predator are cea mai mare sansa de a gasi condensatori de calitate la temperaturi ridicate doar in alte placi de baza (traim in Romania:icon_wall ).

Predator
26-03-2006, 20:43
Am trimis un mail la o firma ce importa condensatoare din strainatate. Astept raspunsul lor.Apreciez gestul blue_led, dar nu vreau sa apelez la tine decat daca nu exista alta scapare ca nu vreau sa te golesc. (mai ales ca sunt si din rezerva) Chiar daca de 1 am nevoie :D

blue_led
26-03-2006, 20:56
"rezerva" am destui oricum pot face comanda suplimentara sau poti comanda si tu la comet sau unde vrei !
tu alegi . www.comet.srl.ro


Unde ai vazut tu condensatori electrolitici in curent alternativ? Si mai ales la inalta frecventa :rolleyes:... si pe placa de baza!?

P.S. va rog frumos sa ma scuzati de off-topic. Raman la parerea mea ca predator are cea mai mare sansa de a gasi condensatori de calitate la temperaturi ridicate doar in alte placi de baza (traim in Romania:icon_wall ).

sursa de Vcore ?? !!

curent pulsatoriu de inalta frecventa (adica o sursa in comutatie)
pentru un electrolitic inalta frecventa e pina la 1 MHz

si daca vrei alternativ vezi atasament
alternativ gasesti si in boxe !! la twettere

Predator
26-03-2006, 20:59
alternativ gasesti si in boxe !! la twettere
O sa fac o mica paranteza. Curent alternativ gasesti in boxe, dar nu numai la tweetere, ci la tot ansamblul. :D

La site-ul oferit am gasit asta (http://www.comet.srl.ro/shop/info.html?ID=3804) ca fiind cel mai potrivit

blue_led
26-03-2006, 21:10
pune la search : low esr www.comet.srl.ro
sa stii ca pe site nu apare valoarea de 1000/16
asta e cea mai mica tensiune (16) ce am gasit
vorbeste cu ei direct la telefon da sa stii ca am luat eu tot stocul din bulgaria
daca n-ai noroc iti dau eu ca nu mor de 2 condici !

era vorba de electrolitici in alternativ twetter ca la bas nu se pune sau daca ai filtre mai scoase p'acolo

P.s. ai vazut ce curent de riplu suporta condici de la "attach2 post#5" ?
de 5 ori mai mare ca rx50:D

dashu : cine vrea sa aiba intotdeauna dreptate pierde privilegiul de a cunoaste adevarul !
nu mai vreau polemica ca am promis ca nu mai fac !

Dashu
26-03-2006, 21:31
blue_led ma referem in special la placa de baza ca despre ea e vorba. De ex. condensatorii dintr-o sursa ATX (care sunt in circuitul astabil, ca astia se afla ~in inalta frecventa) au valori ~1uF. Condensatoarele de la 470uF si mai mari sunt folosite in general pentru filtrare.

Condensatoarele aflate in filtrele unei boxe nu sunt condensatoare electrolitice ci condensatoare nepolarizabile (chiar i-mi pare nespus de rau ca nu pot sa dau si un link). Varianta low end a construiri unui sistem care sa fie echivalent cu un condensator nepolarizabil este: legarea + la + a 2 condensatoare electrolitice(acesta o gasesti in filtrele de 2 lei). Daca ai sa ai curiozitatea de a aruna o privire la niste filtre facute de Marshall, Eminence etc ai sa obervi aceste condensatoare de care vorbesc.

Predator
26-03-2006, 21:39
Poti pune si un electrolitic, dar pe riscul tau, cu doua puse + in + e varianta empirica totusi mai buna ca prima.La filtre se folosesc doar MKT-uri si MKP-uri care sunt ale dracu de scumpe, da bune :D

Pana la urma sa vad cum ma descurc cu comet, daca nu ... i`m out of ideeas :D

End of offtopic. :)

Dashu
26-03-2006, 21:49
...
dashu : cine vrea sa aiba intotdeauna dreptate pierde privilegiul de a cunoaste adevarul !
nu mai vreau polemica ca am promis ca nu mai fac !


Pai eu vreau explicatie.. nu polemica.. din polemici nu inveti nimic.. asa ca te rog frumos. Explicatie frumos aranjata in pagina cu exemple concrete.

P.S. cred ca e a "nustiucatelea" OT. Maine ca-i zi de munca sigur mi-o iau pe coaja.:(

Micutzu
27-03-2006, 00:15
Unde ai vazut tu condensatori electrolitici in curent alternativ? Si mai ales la inalta frecventa :rolleyes:... si pe placa de baza!?


Hint: condensatori electrolitici nepolarizati, Google is your friend :).
Pe de alta parte, riplului unei tensiuni continue variabile i se poate atribui foarte bine frecventa ca si parametru, pentru ca nu ai nevoie de schimbarea polaritatii tensiunii la bornele unui condensator pentru a face curnetul ce circula prin el sa isi schimbe sensul. Pe placa de baza ai consumatori ce genereaza curenti tranzitorii foarte mari, fapt ce impune folosirea unor condensatori de o calitate deosebita.
Si ca am ajuns aici, in cazurile astea cei mai importanti factori sunt ESR (equivalent series resistance - impedanta echivalenta, data de obicei la frecventa de 100Khz) si implicit curentul maxim de riplu suportat. Cu cat ai un ESR mai mic cu atat condensatorul se descarca mai eficient la o frecventa mai mare si se obtine o filtrare eficienta a curentului de riplu; si intr-adevar, frecvente de ordinul zecilor si sutelor de Khz sunt perfect normale, ba chiar cu armonici si mai sus.
Acum, revenind la cazul concret, condensatorul de acolo pare dupa specificatii de performanta medie dpdv al curentului de riplu suportat ... nu iti recomand ceva din comert pentru ca pe piata din Romania nu ai sanse mari sa gasesti ceva macar asemanator. Ca idee, singurele modele ce s-ar preta oarecum la asa ceva si pe care le-am gasit in magazine la noi ar fi Fuhyin PSRX, insa firma e indoielnica si fiabilitatea e mediocra. Solutia de compromis ar fi sa refolosesti un condensator cu calitati apropiate de pe o alta placa de baza, orientandu-te la o utilizare mai scazuta si la un brand seris: Rubycon, Nichicon, Sanyo, Panasonic, eventual Chemi-Con (seria KZG). Inainte de a il inlocui posteaza aici informatiile despre ce gasesti, si iti pot confirma daca se preteaza sau nu.

Dashu
27-03-2006, 07:27
Micutzu merci de explicatie!! :yepp:

De curent de riplu stiam ceva-ceva, ESR ala nu stiam cum sa-l traduc exact si nici ce treaba are. (Mda.. calculul unui condensator in aplicatiile gen: proiect pt materia X e ~0, pana acum gaseam doar valoarea capacitatii necesare & tensiune :( )

Predator
27-03-2006, 09:54
Hint: condensatori electrolitici nepolarizati

Eu sincer nu am auzit de existenta lor.
Si nici gugal nu imi indica nimic concret, doar niste balarii de pe softpedia.


P.S. Nu vreau sa fiu carcotas, dar chiar nu am auzit de ei. Poate uit eu ceva. Doresc lamurire. :)

Dashu
27-03-2006, 11:48
Dupa cum le zice numele n-au polaritate +/-, nu conteaza cum ii montezi, si au valori destul de mari de ordinul uF. Am scris si eu mai sus(deci se stie de existenta lor :D). Ideea este ca nu au o arie prea larga de raspandire (eu stiam doar de filtrele pentru boxe, iar Micutzu se pare ca e mult mai informat decat mine).

P.S. am observat si eu ca google nu da prea multe linkuri daca-l cauti in romana (try: nonpolarity capacitors)

Predator
27-03-2006, 12:05
Pai, nepolari stiu ca sunt (chiar eu am precizat cativa), dar electrolitici (astia au polaritate, ca sunt de curent continuu) nepolari ? :what:

Dashu
27-03-2006, 19:02
Ciudat nu-i asa :D!! Il astept si eu pe Micutzu sa revina cu lamuriri.

P.S. nume de condensatori (adika firme care ii fabrica) nu stiu in afara de astia din placi de baza laudate. Nu mi-am batut niciodata capul cu nume de condesatori dintr-o sursa, statie, filtru etc.

Predator
27-03-2006, 19:26
Eu nu as face asa ceva... sa ma trezesc cu toti condensatorii plezniti sau ca nu au valorile inscrise.
Cei mai buni am inteles a fii Sanyo, dar scumpi. :)

blue_led
27-03-2006, 19:39
in acest thread , postul nr 10 contine un atasament
in acest atasament gasiti ( si este doar un exemplu ) o foaie de catalog pentru condensatori electrolitici bipolari

condensatorii bipolari se folosesc atunci cind polaritatea tensiunii in functionare nu se poate preciza . producatorul specifica de obicei o perioada maxima la care condensatorul poate functiona fara schimbarea polaritatii dupa care polaritatea tensiunii trebuie inversata ( in acel exemplu max 500 ore )
se pot folosi la circuite de deflexie in Tv/monitoare , filtre pt twettere, etc


P.S. nume de condensatori (adika firme care ii fabrica) nu stiu in afara de astia din placi de baza laudate. Nu mi-am batut niciodata capul cu nume de condesatori dintr-o sursa, statie, filtru etc.

cititi aici si o sa gasiti suficiente informatii despre problemele condensatorilor + o lista neagra de producatori

http://www.answers.com/topic/capacitor-plague

Bad Brands

* Canicon
* Chhsi
* Choyo
* CTC
* Fuhjyyu (found in Antec and FSP (and so many others licensed from FSP, for example Zalman), Tagan and so many other power supplies to this day)
* Gloria
* GSC
* (G) Luxon (also G-Luxon) (Found in some older ECS motherboards)
* Hermei
* I.Q.
* JDEC
* JPCON
* Jun Fu (found in some Deer power supplies)
* OST (found on some PCCHIPS, ECS, ASUS, and EPoX motherboards to this day)
* Raycon
* Lelon
* Licon
* Taicon (found on ASRock motherboards and BFG video cards, part owned by Nichicon or so their website claims)
* PCE-TUR (found in Enermax power supplies and in Seasonic power supplies (300W, prod. 2002))
* FUH YIN (found on the memory board of a hp workstation x4000)

am pus o poza de condici speciali pentru surse in comutatie

Predator
27-03-2006, 21:12
Yuhu...

Buna ziua,

In oferta noastra exista condensator Rubycon 1000UF 10V, dar este numai la
105 grade

Cu stima
Angela Ciines
ProTEHNO International SRL
Bd.Burebista Nr.4
Bl.D 13, Sc.2, Ap.39
Sector 3, Bucuresti

Deci sa vad ce rezolv cu domniile lor :D

blue_led
27-03-2006, 23:45
sper sa fie low ESR !

Predator
28-03-2006, 09:54
Nu stiu daca este low ESR, dar nu e problema daca lipseste deoarece este identic cu cel crapat :D

Micutzu
28-03-2006, 10:04
Yuhu...

Deci sa vad ce rezolv cu domniile lor :D

Intreaba exact ce model e.

Predator
28-03-2006, 10:18
Acesta (http://uk.farnell.com/jsp/endecaSearch/partDetail.jsp;jsessionid=KDNHY25TMVIQ3QFIAEXUNZQ? SKU=768406) este modelul. Atentie poza este orientativa :D

E si : 105°C High ripple current

Micutzu
28-03-2006, 10:44
E Ok.

Predator
05-04-2006, 12:21
L-am luat, l-am schimbat :D
Fericit de final, m-a costat doar 25.000 :D.

Pozele vorbesc de la sine ;)

deejay
07-04-2006, 16:26
partea funny e ca in zona respectiva nu credeam ca sunt curenti pulsatorii ...... s-ar putea sa ma insel, insa erau stabilizatoarele liniare pe acolo.

Micutzu
07-04-2006, 16:47
Regulatorul pentru RAM de exemplu e solicitat foarte intens de curenti tranzitionali :)

matose
27-06-2006, 01:05
Am si eu o intrebare: am vazut ca placile de baza mai noi folosesc condensatoare de aluminiu (la fel ca pe placile video high-end). Care e diferenta fata de cele electrolitice clasice?

blue_led
27-06-2006, 06:15
"OS-CON", in spite of its small size package, has a large capacitance, low Equivalent Series Resistance (ESR) and long life that can be attributed with its use of polymerized organic semiconductor or TCNQ. With its low ESR and outstanding frequency characteristics, OS-CON is used as a smoothing capacitor of the switching power supply and varied noises are removed very well.

valaur
04-07-2006, 14:12
O īntrebare legată de condensatoare. Oare pot găsi undeva īn Bucureşti electrolitici de 3900uF la 10V si 105 oC? Pe Maica Domnului mi-au spus că 3900 uF este o valoare nestandardizată. Cei originali erau Wendell.

Predator
04-07-2006, 14:14
O īntrebare legată de condensatoare. Oare pot găsi undeva īn Bucureşti electrolitici de 3900uF la 10V si 105 oC? Pe Maica Domnului mi-au spus că 3900 uF este o valoare nestandardizată. Cei originali erau Wendell.

Vezi la Farnell ;)
Eu de acolo i-am luat.

Firma care mi i-a adus parca era ProTechnic.
Ma interesez si te anunt ;)

valaur
04-07-2006, 14:40
Mulţumesc pentru pont dar au 3900 uF, doar la 6,3 V, la Pro Tehno.

Predator
04-07-2006, 14:43
http://uk.farnell.com/jsp/endecaSearch/searchPage2.jsp?N=401&Ntk=gensearch_001&Ntt=3900uF&Nty=1&specialorder=on

Se pare ca ai dreptate.
Mai e unu pe la 250V ........ :rotf: :rotf:

blue_led
04-07-2006, 16:32
n-are nici pe dracu daca pui 4700 ! oriunde !

matose
05-07-2006, 01:27
Repet intrebarea: cu ce sunt mai buni condensatorii electrolitici de pe placa de baza de mai jos decat cei clasici si cam ce capacitati au?

LE: Aceeasi intrebare si pentru bobine :D!

blue_led
05-07-2006, 02:15
avantaje :
capacitate mai mare la acelasi volum
durabilitate 50.000 h @ 85 oC
curent suportat mai mare x3 @ 105 oC , x1 @ 125 oC
indpendenta ERS fata de temperatura
banda de frecvente mai larga , uzual caracteristicile sunt date la 300kHz fata de 100 KHz la condensatorii uzuali
curent mai mare de descarcare
valoarea tangentei unghiului de pierderi ~ jumatate din cea a cap uzuali ( in aceeasi clasa )

pe MB uzual 330-680 uF @ 4V capacitati mai mici decit a celor clasici datorita curentului suportat de 3 ori mai mare

bobinele nu au nimic neobisnuit sunt mai usor de produs fata cele bobinate pe tor de ferita
in ultima vreme prinde teren tehnologia planara adica bobinare cu tabla, datorita faptului ca la frecvente ridicate curentul circula la suprafata metalului. sirma de bobinaj clasic ciindrica este ineficienta la frecvente ridicate. tehnologia planara are avantajul inaltimii reduse.

http://www.secc.co.jp/english/products/capacitor/oscon/outline.html

matose
05-07-2006, 02:23
Mersi ;)!

Am aflat ca se numesc Polymer Tantalum Capacitor. Despre bobine ce poti sa-mi spui?

Sorry dar n-am putut sa vb azi. Ne auzim maine sa vii sa-ti recuperezi obiectele!

deejay
13-07-2006, 20:18
:) bobinele alea nu "bazaie". deci la tine a ajuns placa de la yoshi ....

Predator
14-07-2006, 10:47
:) bobinele alea nu "bazaie". deci la tine a ajuns placa de la yoshi ....

huh ?!

ferdasyn
10-09-2007, 12:56
Am nevoie de sfatul dvs pentru achizitionarea unor condensatori care sa ii inlocuiasaca pe cei umflati pe o placa de baza Soltek Sl 75 DRV2.
Cei umflati(5 bucati) sint marca GSC RE 105C T18G, 2200uF 10V.
Acum aproximativ un an alte 5 bucati au fost inlocuite, cu 5 Jamicon 506C1 105C 2200uF 16V, si desi placa a stat nefolosita in cutie condensatorii GSC ramasi s-au umflat.
Acum, daca tot ma apuc sa ii dau jos pe cei 5 umflati, ii dau si pe cei 5 Jamicon.
Am gasit ceva Fujicon la Comet (http://www.comet.srl.ro/shop/index.html) :
CE 2200uF 10V 105C Fujico electrolyt.cap. RK, 20%,-40~105°C, 10x20 Fujicon 0.0634 USD
Am gasit pe site la Protehno (http://www.protehno.ro/)
Rubycon 10ZL2200M12.5X20;
VishayBC 2222 136 64222;
Panasonic EEUFC1A222
Multicomp MCRH10V228M13X21 si HT222M1AB-1322(E)
Nichicon UPM1A222MHD
Dintre toate modele, dupa poze Nichicon seamana cel mai mult ca forma cu cei pe care vreau sa ii inlocuiesc.
Va cer sfatul pentru a nu strica orzul pe giste pe niste condensatori prea scumpi.
Multumesc anticipat

blue_led
10-09-2007, 13:40
vorbeste la telefon cu cei de la comet sau protehno si intreaba-i ce model sunt condicii ( ce scrie pe ei ) apoi cauti in catalogul producatorului . condicii trebuie sa fie obligatoriu low esr . de obicei nu sunt pe stoc .
de la fujicon preferabil seriile LZ , KZ , TM , TN . ultimele doua the best.

ferdasyn
10-09-2007, 13:55
Mersi pt raspuns, intr-adevar low esr nu erau nimic pe stoc la protehno in schhimb la comet am dat de :
CE 2200uF 16V 105C LOW ES el.cap TM, 20%,-40~105°C, 13x25mm RM5.0, Fujicon 508 0.1512 USD
508 bucati au pe stoc dar la Sofia :-?? , iar pretul mi se pare ridicol de mic pot lua 100 de bucati de aceiasi bani cit as lua 10 din cei clasici ne-lowesr

blue_led
10-09-2007, 19:18
daca nu iti aduc pe comanda citi vrei tu , iau eu toata cantitatea pe comanda si iti dau gratis citi ai nevoie :naughty:. stocul anterior din sofia tot eu l-am lichidat :yepp: . merci pentru informare asupra stocului , chiar aveam nevoie de condici .