PDA

View Full Version : Chipset fara cooler

planetaru'
30-03-2006, 16:56
Salut la toata lumea!

Am deconectat coolerul care racea chipsetul de pe un Gigabyte K8NS Ultra 939 pentru ca ma deranja zgomotul si pentru ca incepuse sa vibreze intr-un mod ciudat cateodata si era de-a dreptul enervant.

Intrebarea mea este daca e ok sa-l las asa, pentru ca evident nu vreau sa pun chipsetul in pericol. Din cate vad eu pare destul de accetabila temperatura - as zice un 38-40 cand il ating, dar asta nu inseamna ca nu ma pot insela.

Apoi, ma gandesc ca poate nu e asa de rau, in special in cazul meu pentru ca este "incapsulat" HSF-ul si fan-ul, si partea superioara este si ea din metal, deci ma gandesc, mai multa suprafata pentru disipare.

Uitati si o poza ca sa va lamurit despre ce si cum.

http://img229.imageshack.us/img229/2658/chipsetcooler1xt.jpg (http://imageshack.us)

Astept sfaturi si pareri de la voi.

A, da si nu stiu daca am plasat bine thread-ul. Daca nu, rog un moderator/administrator sa il mute. Mersi!

Dark_Lord
30-03-2006, 18:07
Verifica teperatura cu softul de la placa de baza nu cu mana, dar asta dupa vreo 20 min de CPU full load. Spune ce temperaturi iti indica. Ar fi bine sa nu treaca de 55-60 grade C.

korby
30-03-2006, 18:18
Nu ar fi recomandat pt. ca el e proiectat sa functioneze cu ventilator, neavand baza prea solida.
Ai putea incerca doua solutii:
1. Sa adaptezi coolerul la 7V.
2. Sa iti pui un radiator pasiv, gen Zalman NB-47J (http://www.coolmod.com/tienda/images/fotos_extra/prd_disipador_chipset_zalman_nb_47j_g0.jpg)

Respecte,
Adi.

Neo
30-03-2006, 18:37
korby a pus punctul pe i. "Cularul" ala e de fapt o tabla cu un fan, nici nu se compara cu Zalman-ul ala, pe care ti-l recomand si eu. ;)

P.S.: si eu am aceeasi problema cu tabla+fan la DFI, insa nu am cum sa pun NB-47J din cauza placii video care trece exact prin centrul chipsetului. Sux :mad:

korby
30-03-2006, 18:56
korby a pus punctul pe i. "Cularul" ala e de fapt o tabla cu un fan, nici nu se compara cu Zalman-ul ala, pe care ti-l recomand si eu. ;)

P.S.: si eu am aceeasi problema cu tabla+fan la DFI, insa nu am cum sa pun NB-47J din cauza placii video care trece exact prin centrul chipsetului. Sux :mad:
Ai putea incerca Titan TTC-CUV1AB sau Titan TTC-CUV2AB/RHS. Nu au chiar "tabla" dedesupt, desi nici groase nu sunt. Eu zic ca merita. Daca ai loc (clar) pui TTC-CUV2AB/RHS, daca nu TTC-CUV1AB care e ceva mai mic ca diametru. Cred ca nu mai trebuie sa specific ca adaptate la 7V.
Eu am pus Titan TTC-CUV1AB pe un ASUS K8N si un FSB de ~275 (momentan :evil:) si :owned:. :rotf:

planetaru'
30-03-2006, 19:43
Din pacate nu am cum sa vad temepratura chipsetului. Ori nu exista senzor (desi mi se pare cam stupid) ori nu gasesc eu aplicatia necesara.

E greu cu inlocuitul lui...imi trebuie ceva care e la fel de gros pentru ca loveste in capul de la Silencer...

Si sincer mi-e pur si simplu lene cand ma gandesc la demontarea totala doar ca sa inlocuiesc un cooler.

korby
30-03-2006, 19:55
Din pacate nu am cum sa vad temepratura chipsetului. Ori nu exista senzor (desi mi se pare cam stupid) ori nu gasesc eu aplicatia necesara.

E greu cu inlocuitul lui...imi trebuie ceva care e la fel de gros pentru ca loveste in capul de la Silencer...

Si sincer mi-e pur si simplu lene cand ma gandesc la demontarea totala doar ca sa inlocuiesc un cooler.
Atunci pune-l pe 7V. Ai si racire (aproximativ) adecvata, si un zgomot adecvat.

planetaru'
30-03-2006, 20:38
Cum fac asta mai exact?

korby
30-03-2006, 20:55
Cu un adaptor pt. 7V. :D

Dark_Lord
30-03-2006, 21:18
Poti taia firele si pui firele asa:
negru(de la ventilator) la rosu
rosu(de la ventilator) la galben

korby
30-03-2006, 21:24
Eu am zis asa pt. ca poate nu se stie omul.
La mine in carcasa toate cele 5 ventilatoare (includ aici si cel de pe chipset) sunt pe 7V prin metoda "Firele". :D Si am liniste (aproape) deplina. Din pacate se mai aude sursa, o prastie ANS LC-B450W. :confused:

Dark_Lord
30-03-2006, 21:27
Eu am zis o metoda mai la indemana...
korby vezi cum poti sa-ti linistesti sursa
http://www.crazypc.ro/forum/showthread.php?t=3126

eu am facut si cel mai mare zgomot pe care il aud e hdd

Neo
30-03-2006, 21:34

Asta, la fanul de chipset, inseamna sa unesti masa cu +12V, 12V cu firul de monitorizare si in final un mare scurt :B
Omul poate folosi un adaptor de la 4 pini la 3 pini si sa opereze modificarea de mai sus la cel de 4 pini ;)

Dark_Lord
30-03-2006, 21:38
Asta, la fanul de chipset, inseamna sa unesti masa cu +12V, 12V cu firul de monitorizare si in final un mare scurt :B
Omul poate folosi un adaptor de la 4 pini la 3 pini si sa opereze modificarea de mai sus la cel de 4 pini, insa in modul urmator - rosu se uneste cu galben si nu se umbla la negru ;)

Daca te uitai la poza vedeai ca nu are fir de monotorizare :icon_wall :icon_wall
Eu zic ca ai incurcat omu degeaba
Sa fiu mai explicit:
-rosu de la ventilator la galbenu de pe mufa de 4 pini
-negru de la ventilator la rosu de pe mufa cu 4 pini

planetaru'
30-03-2006, 21:51
OK, dar rosu nu da 12V si galben 5V? Sau ma insel eu?

Si ce exact se intampla?

korby
30-03-2006, 21:57

Si ce exact se intampla?
Invers. Si prin media celor doua rezulta 7V.

Dark_Lord
30-03-2006, 21:59

Si ce exact se intampla?

pe galben ai +/- 12 V
si daca conectezi +/- 12V cu +5 iti da 7 V

planetaru'
30-03-2006, 22:01
OK, deci asta practic face coolerul sa se roteasca mai lent... Da, e o idee :D
O sa incerc.

Neo
30-03-2006, 22:08
Daca te uitai la poza vedeai ca nu are fir de monotorizare :icon_wall :icon_wall
Hoboseala, haoleu :( Imi cer scuze de incurcatura, in fine...

planetaru'
30-03-2006, 23:09
Facuta treaba. Zgomotul se reduce, dar oricum este sesizbail. Nu se compara nici cu felul in care se auzea inainte dar nici cu linistea care e atunci cand e mort.

Are in continuare un bazait enervant cateodata... cred ca e descentrat. Poate am sa-l si ung cu putin ulei de mecanisme fine.

Ce greu e sa ai liniste!

Dark_Lord
30-03-2006, 23:32
Cum ti s-a mai zis sus, cauta sa cumperi un radiator mai mare, si ai sa-l foloseste-l fanless... apropo, poti sa-l mai pui si pe 5v

negru la negru
rosu la rosu

korby
30-03-2006, 23:39
Cum ti s-a mai zis sus, cauta sa cumperi un radiator mai mare, si ai sa-l foloseste-l fanless... apropo, poti sa-l mai pui si pe 5v

negru la negru
rosu la rosu
A specificat ca nu poate pune un radiator din cauza Silencer-ului. :insane: De aceeasi poveste ma lovesc si eu. Solutia? Mai sus. :bow2:
P.S.: TTC-CUV1AB e 21RON la Depozitul de calculatoare. Mi-am luat ieri. :love: In kit sunt incluse: coolerul, pasta Nano Blue, suruburi, pini de plastic pt. prindere si trei... sisteme de prindere cu dimensiuni diferite (52mm, 54,8mm si 59 mm).

Respecte,
Adi.

korby
04-04-2006, 18:59
Dupa cateva teste am observat si eficienta: un TTC-CUV1AB pus pe un ASUS K8N cu NF3 250 si un FSB de 278 MHz (deh, Clawhammer la 2500 MHz :D), dupa ore de Prime95 si jocuri chipsetul are RIDICOLA temperatura de 25* (!!!).
Este pus pe 7V si nici nu se aude. Cred ca asta e o solutie de luat in seama pt. cei cu Silencer. :yes:

fedayn
05-04-2006, 14:51

eu nu inteleg :) si mai raman cate un capat de negru/galben, care se lipesc si ele impreuna? :what:

korby
05-04-2006, 16:26
eu nu inteleg :) si mai raman cate un capat de negru/galben, care se lipesc si ele impreuna? :what:
Se vede ca nu intelegi. :mischeif:

Ventilatorul are (in mod normal) trei fire:
- galben:monitorizare RPM
- rosu: masa
- negru: 12V

La o mufa MOLEX gasesti:
- galben: 12V
- 2 negre: masa
- rosu: 5V

Alte explicatii mai trebuie? :insane: Ah, ca sa nu faci scurt la firul de monitorizare... e recomandat sa-l izolezi. :evil:

fedayn
05-04-2006, 16:54
rog postarea unei poze cu un cooler modificat pt. 7v, sa vad cu ochisorii mei cum arata si care cu care :D

p.s. nu ma pricep la multe, da macar recunosc si vreau sa invat :P

burebista
05-04-2006, 16:58
Poza asta ajută?

Gobar
05-04-2006, 17:25
Aici (http://www.silentpcreview.com/article6-page1.html) sunt toate informatiile de care aveti nevoie.

fedayn
05-04-2006, 22:00
okie, ms; presupun ca e arhisufient; cand prind putin timp liber am de gand sa fac susta asta pt. sursa, ca ma innebuneste :mda: