PDA

View Full Version : TruePower 2.0



dios
07-01-2005, 12:17
Antec va lansa in curand noua serie de surse TruePower, mai silentioase si mai eficiente. Avand un singur ventilator de 120mm si doua rail-uri de +12V, se apropie foarte mult de design-ul NeoPower. Asteptam mai multe detalii si poze.

Zyklon5
07-01-2005, 13:32
Sunt curios daca o sa aiba modularitatea NeoPower, si mai ales cam ce eficienta o sa aiba.

mimed
07-01-2005, 13:35
Interesant ca s-au axat pe folosirea de fanuri de 120mm. "Mai silentiose" -uh, sunt sceptic. Cel putin nu pt maniacul de mine. Probabil...:) Pana acum sursele Seasonic sunt cele mai eficiente si cele mai silentiose (in fine, cu exceptia Phantom-ului, dar aia e fanless, alta mancare de peste). O sa imi vina si mie in curand, sper, un Seasonic cu fan de 120mm, s-o aud cu urechile mele, daca e asa de silentiosa precum se zice. Si daca e, at. cu ea ar trebui sa se "bata" noile surse de la Antec. Cel putin din punctul meu de vedere...:D

dios
07-01-2005, 14:00
Oricum fata de vechile TruePower sigur sunt mai silentioase, eu la asta m-am referit.

mimed
07-01-2005, 14:14
Aia da. Acum nu e nici asa rau, totul depinde de controlul fanului. Cat de "cuminte" e. Ca fanul la o adica, se poate inlocui.

dios
07-01-2005, 15:46
Pai daca se poate inlocui, il poti conecta la fel de bine la un controller extern si faci bypass si la cum il controleaza sursa...

mimed
07-01-2005, 15:53
Eh, nu chiar. Temperatura in sursa nu e constanta, asa ca eu cel putin nu am chef mereu sa adjustez la rpm-ul fanului, dintr-un controler extern. Iar sa-l las la un anumit rpm si voltaj, constant, mi se pare putin cam riscant, mai ales la pc-uri puternice...

dios
07-01-2005, 15:55
E si asta un aspect, dar daca il lasi la minim tot timpul ai rezolvat. Cand am nevoie de un load 100% pentru mai mult de jumatate de ora, le cresc pe toate cu 20-30% si asta e. In rest stau toate cele trei ventilatoare din sistem(sursa, cpu, case) pe minim, adica 5V.

mimed
07-01-2005, 15:57
Acum depinde si la ce e folosit sistemul si daca ai sau nu in camera, AC pe timpul verii...

dios
07-01-2005, 16:01
Aham, dar problema principala in situatia de fata este alta, si anume silentiozitatea out of the box, pentru ca altfel poti face orice sursa silent, dar ramai fara garantie..

Asa ca hai sa asteptam niste review-uri cat mai ample si chiar sa testam personal sursa respectiva.. Eu unul sunt foarte sceptic atunci cand citesc pe diferite site-uri tot felul de elogii aduse care mai de care mai tare si mai pe fata...

Gogu
07-01-2005, 18:18
Suna interesant, dar pina apar mai este ceva.
Abia mi-am luat si eu NeoPower si deja e old news :(

dios
07-01-2005, 21:52
Apropo de neopower si de surse cu design asemanator. Am vazut azi o Chieftec de 460W, care a costat undeva in jur de 3mil, super misto. Acelasi design ca Neopower, aceleasi 2 railuri de +12V. Nu avea sistemul de wire management si niste amperaje un pic mai slabe. In rest, identica.

Model: Chieftec ENH-0746GB (http://www.chieftec.com/products/psu/PSII%20PSU12.htm). Super tare si super misto :)

Gogu
08-01-2005, 10:11
Cum adica identica daca nu e identica ?
Nici macar grilajul din spate nu seamana, nici pozitia butonului de ON/OFF, dar e identica, cum sa nu.
Adica e identica prin faptul ca are un singur fan de 120mm, LOL.

dios
08-01-2005, 10:59
Si culoarea gunmetal si nr. de W, sau sistemul dual rails, fan-ul de 120mm, crezi ca pe mine ma roade ca e butonu' de power cine stie unde sau ca grilajul e un pic diferit? Bine, rectific, e FOARTE apropiata, dar cu 2.5mil mai ieftina :D

Gogu
08-01-2005, 11:10
Pai foloseste limba romana corect.
Numarul de W ? Pai daca amperajele sunt mai scazute, cum sa fie puterea(asta inseamna numarul ala de W) la fel ? NEOPower e 480W, asta e 460W, deci nu e nici aici chiar asa de identica.
Culoare....damn, ai gasit argument :)

dios
08-01-2005, 11:16
OK, din punctul meu de vedere e IDENTICA, dar cu 2.5mil mai ieftina :D Happy? Ma lasa rece elementele diferite, mi se par insesizabile. Oricum e clar cine pe cine a copiat, dar nu conteaza cand ii pot pune un ventilator mai silentios (chiar nu-mi pare rau de garantie la ea) de 120mm si sa-mi creasca airflow-ul in sistem fara sa fiu nevoit sa dau dublu pe o sursa pe care n-as folosi-o cred niciodata la full power :)

Zyklon5
08-01-2005, 11:21
Stay on-topic ppl ... pana la urma de ce scot rev 2.0 care are features apropiate de NeoPower ? TruePower cel mai probabil o sa fie fara Cable Management ... Eficienta, la ce puteri o sa fie disponibila cam astea sunt detaliile intersante.

Gogu
08-01-2005, 11:32
dio, iarta-ma dar ai umplut-o de singe.
IDENTICA din punctul tau de vedere, blah. Nu mai folosi cuvinte din astea cu sens absolut next time, ca limba materna e cam stricta in astfel de situatii.
Oricum, ami compara odata specificatiile tehnice is mai vb. Ai sa vezi, poate, nishte diferente, iar daca nu le vezi, nu-i nimic, ti le arat eu.

Cit despre TruePower 2.0, asteptam mai multe detalii, dar deocamdata nu avem decit un press release.

mimed
28-01-2005, 11:59
Ce ar trebuie sa corecteze cei de la Antec, ar fi eficienta, controlul fanului si fanul in sine. Si anume: Eficienta mai mare (nu cred ca va fi o problema, daca stam sa ne gandim cat are Phantomul), controler de fan mai bun (ca sa nu mai rampeze instant fanul cum era la True Powere) si fanul ei (cred ca vor folosi un fan din seria noua , Tricool sau cum le zice, cele care vin mai nou cu Antec 3000b si care sunt destul de bune, se pare).

Revolution
28-01-2005, 13:00
Originally posted by diosrl@Jan 7 2005, 10:52 PM
Am vazut azi o Chieftec de 460W, care a costat undeva in jur de 3mil, super misto.

4693


poti impartasi cu mine unde ai vazut-o ? ma cam intereseaza sa imi schimb sursa si daca zici ca e 3 mil se potriveste bugetului, dat fiind ca este si silent...

dios
28-01-2005, 16:23
E luata de la Maguay. Dar nu am apucat sa o vad in actiune, doar pe masa :) Dar nu cred ca are cum sa fie prea zgomotoasa, desi nu pot baga mana in foc pentru ea.

mimed
19-02-2005, 11:17
Ceva mai multe detalii:
Antec True Power 2.0 (http://www.anandtech.com/news/shownews.aspx?i=23842)
E cam oficial acum, asa ca nu mai dureaza mult pana sa apara, cred...


An independent test lab measures TruePower 2.0 with a noise level of 21 dBA using the ISO 7779 standard for more accurate noise measurement.

Mmmmmm :toast: Acum o sa vedem daca nu sunt doar vorbe aruncate in vant. Personal am o banuiala ca nu.

mimed
24-02-2005, 14:19
Nu mai are nimeni nici o noutate, ceva?

mimed
08-03-2005, 18:23
Stie cineva ce versiuni or sa fie de TP2.0? Adica cati W ? Pana acum nu stiu decat de 480W...

Si cand apar la Caro? Aprilie? Offf...nu mai am rabdare. :( :(

dios
08-03-2005, 18:28
Hm :) Eu tot o Phantom mai mare mi-as lua...

mimed
30-03-2005, 00:11
Stie cineva daca exista sperante sa vedem la CERF surse TP2.0? De vanzare? :)

ps: da, mi s-a pus pata rau de tot pe tp2.0, nu se stie de ce exact...:D

atomidude
30-03-2005, 03:11
mah baieti, de ce sa va tot chiniuti cu ventilatoare si alte chestii d'astea? bagati un Phantom in scula si problema e rezolvata.
inteleg ca unii nu se satura cu aia 350W... mie-mi ajung cu varf si-ndesat.
http://www.jscustompcs.com/power_supply/

vesti bune, Phantomul de 500W e pe vineeeeee! :)

Varzmaster
30-03-2005, 09:12
Stie cineva daca exista sperante sa vedem la CERF surse TP2.0? De vanzare? :)

ps: da, mi s-a pus pata rau de tot pe tp2.0, nu se stie de ce exact...:DToata gama noua de la Antec (adica si noile surse si noile carcase) o sa fie prezentata (poate si vanduta :D) la CERF.

mimed
30-03-2005, 21:46
Vad ca esti destul de sigur si probabil ca stii mai multe detalii..."oficiale". :) Imi poti spune te rog, ce modele de TP2.0 vor fi? Adica de cati W? 350W? 400W? 480W? Etc...Eventual niste preturi aproximative, ca sa imi pot face niste calcule din timp...

Phantomul mi se pare prea scumpa (la noi in tara, nu peste hotare...:( ), pt castigul adus unui pc. Atata timp cat ai 1 fan sau 2 (cum ar fi in cazul meu, unul in spate, altul pe proc), si chiar daca acele fanuri sunt Nexus la turatii mici, Phantomul este cam inutil. Inca un fan la turatie f.f. mica nu se simte in plus. Vorbesc numai de fanuri de 120mm, Nexus si la turatii gen 700-800rpm. Am testat si un fan in minus (cum ar fi Phantomul in carcasa mea) nu se simte.

atomidude
31-03-2005, 01:02
sunt de acord, Phantomul e foarte scump, chiar si pentru aia de afara. al meu a costat US$180.00, a trebuit sa-l cumpar din statele uimite, ca aici nu era stoc la sfarsitul lui noiembrie anul trecut. totusi, are cateva avantaje in plus pe langa faptul ca e fanless:
* randamentul de peste 80%, asta inseamna mai putina caldura in sistem
* 2 X 12V rails, ca orice sursa de ultima generatie care se respecta
* vine cu 3 ani garantie. prima a crapat dupa doua saptamani. i-am contactat pe cei de la Antec si in 4 zile am primit alta noua, care merge de 3 luni fara probleme

sigur, cum spui, daca ai cateva ventilatoare in sistem, ce mai conteaza inca unul in plus? uiti un lucru insa: nu poti compara un fan fie el si nexus montat pe carcasa cu unul montat intr-o sursa... ala din sursa va face garantat mai mult zgomot decat cel de pe case. in plus, daca fanul din sursa e supersilentios, nici treaba pre multa nu face si ai putea avea probleme cu stabilitatea sistemului. iar o sursa foarte buna cu ventilator silent se apropie ca pret de phantom

mimed
31-03-2005, 02:29
Chiar daca randamentul e de 80%, daca nu are fan, automat Phantomul iti va incalzi sistemul mai mult decat o sursa cu fan. Si cum majoritatea surselor bune aparute recent au randament minim 75%...

Iar fanul din sursa se poate schimba cu un Nexus sau Yate Loon. Spre ex. sursele Seasonic vin cu fanuri Yate Loon care stau in sistem la ~800rpm...

Eu planuiesc sa imi iau un TP 2.0, la care sa-i schimb fanul, daca va fi cazul...Bine, asta daca voi gasi un TP 2.0 pana in 4 mil...Ca peste suma asta, deja se apropie de pretul la Phantom (~6.500.000)...
Varzamaster, pls spune-mi si mie cu e cu sursele alea, eventual pe private...

mimed
02-04-2005, 00:30
Ok, am aflat de pe net ceva noi amanunte, sursele deja aparand in diverse magazine de la ei...Pana acum am vazut de 380W (16A\16A), 430W (17A\17A) si 480W (18A\18A). Din pacate vad ca NU mai sunt vopsite in culoarea gun metal...:(

Se pare ca am sa imi iau modelul de 380W. Are cineva idee cat o sa coste la noi??? Sub 3 mil? Peste 3 mil? 4 mil? !!!!